• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rezidba zapuštenih voćaka

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: Orezivanje voćaka

par praktičnih savjeta za neznalice u rezidbi ( kao što sam i sam )

ja režem malo kasnije kad se počne cvijet formirati . s obzirom da ne znam kao neki profesionalci koje su rodne a koje vegetativne grančice ja čekam dok se cvijetić ne pojavi ( ne predugo ) i onda šibam

okomite ( uglavnom vodopije ) vadim , ostavim neke za nagodinu gdje je praznina

režem u dva navrata 1. čistim što smeta ( čista estetika da liči na nešto )

2. kad se pojave cvjetiči malo ( uglavnom smanjim rod ) popravim

reži granu do kraja ( u biti prorjeđuj )

g.breskvar je genij po tim pitanjima ( sve što kaže slušaj )i nadam se da ću jednom doći pomoć u rezidbu ;)

zaista pregršt kvalitetnih savjeta u svim područjima voćarstva i za sve ostale voćare! g.breskvar moj naklon duboki! :prayer:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Re: Orezivanje voćaka

Ma i ja sam ranije rezao dok je počelo cvjetat, ne znam što mi došlo ove godine, idem sad vodopije porezat pa ću bacit neke slike, neke jabuke su mi fino formirale krošnju, a neke su koma i zanima me što napravit sad s ovima što su krivo orezane, sljedeće godine samo vodopije porezati ili... ?
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: Orezivanje voćaka

ako ti je krošnja formirana,one grane koje teraju prema unutrašnjosti vadi jer neće dobiti ni sunca niti joj možeš prići za prskanje i branje,ako su paralelne a preblizu jedna drugoj jednu vadi,za vodopije ti je breskvar pojasnio,ako režeš reži na vanjski pup,znači da tjera van,ako hoćeš pošalji mi adresu i poslaću ti dvd o rezidbi,pozdrav
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Re: Orezivanje voćaka

A kak se vodopije režu, jel sve maknuti ili ostaviti nešto ovdje gdje nije formirana krošnja?
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: Orezivanje voćaka

pa odgovorio ti je breskvar,ako ti negdje fali postrana grana za formiranje etaže,tj,kata krošnje onda nju ostaviš pa će ona kroz jednu dvije vegetacije izbaciti pupoljke,a ako ide okomito u vis,vadi,iako i tu ima lijeka ako ti treba,poviješ ju letvicom pod 45 ili 60 stupnjeva i na taj način formiraš etažu,ili poneseš gajbu pana i dođeš do slavonije i pokažemo ti rezidbu,rakiju,snaše.......... :D :D :D
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Re: Orezivanje voćaka

Hm, zbog snaša bi i vrijedilo doći, stavljat ću ja vama ovdje problematična stabla pa savjetujte :)
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: Orezivanje voćaka


nakon završenog orezivanja "kažnjenička bojna" u akciji sakupljanja grana,imaće drobilica šta raditi
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: Orezivanje voćaka

to je voćnjak 1ha-3 g,a 2ha- je 6 godina,a ja sam budala što ti nešto odgovaram :twisted: :twisted:
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Re: Orezivanje voćaka





Pozdrav
Evo ovako izgleda moj orezani voćnjak, breskve i nektarine 5. godina. Svaki komentar dobrodošao.Hvala!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Orezivanje voćaka

Izgleda koa da je više rezana nego ploda dala :shock: Koliko rodi po stablu? Naravno prorjeđenih, prve klase ploda? Poz
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Re: Orezivanje voćaka

zvonis01 kaže:
to je voćnjak 1ha-3 g,a 2ha- je 6 godina,a ja sam budala što ti nešto odgovaram :twisted: :twisted:

Što se ljutiš odma, pa te mlade je lako orezat, ove kad se razgranaju je problem :)
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Re: Orezivanje voćaka

Kontam kaže:
Izgleda koa da je više rezana nego ploda dala :shock: Koliko rodi po stablu? Naravno prorjeđenih, prve klase ploda? Poz
Ne klasiram prodajem miješano.Peta godina ,do 50 kg
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: Orezivanje voćaka

ljudi jel meni netko zna objasniti kako se orezuje jabuka,pošto ona rodi na dvogodišnjim granama,to znači da neke grane(a neznam koje) treba ostaviti sada da bi nagodinu dale rod ili tako nekako ako sam dobro skužio ili rod daje na jednogodišnjim granama koje su izrasle na dvogodišnjem drvetu,ne kontam to baš kod jabuke,da se nebi desilo da nagodinu nemam ništa?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Orezivanje voćaka

Što ti nije jasno? Održavaš formu krošnje na koju si se odlučio. Sam lijepo pišeš da rađa na dvogodišnjim granama. Sve potpuno jasno. Vršiš izmjenu starih grana koje su se ovjesile u npr 4 godini, jer poslije treće im opada produktivnost. Da si to pitanje postavio kad je bilo vrijeme ja bi ti poslao broj mobitela od cluster menađera Slavonska Jabuka i išao bi u rezidbu i sve bi ti objasnili. Nećeš ostaviti jednogodišnju granu koja ide unutra ili smeta ili sve što ne treba, zar ne?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: Orezivanje voćaka

ma i tu je bila pokazna rezidba ali nikako vremena uhvatiti jbg. a imam desetak komada onako oko kuće stare četiri godine,rode one ali ja to napamet orezujem. pa nije mi jasno baš to što sam napisao,jednu sam orezao prošle godine i sada nema ni jedan cvijet na njoj a grana koliko hoćeš,izgleda da sam sve jednogodišnje odrezao pa nije ni moglo biti ništa. ispravi me ako griješim,ja bih sada trebao na ostalim stablima ostaviti one koje nose cvijet i malo ih prorijediti što je jasno,i ostaviti određen broj i onih grana koje su narasle prošle godine (koje su sada jednogodišnje i na njima nema cvjetnih pupova) i te će nagodinu dati plod jer će nagodinu biti dvogodišnje i na njima će se ove godine formirati pupovi?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Orezivanje voćaka

Uslikat ću ti ja jabuku što je kod mene pa ti možda bude jasno. Nego koju si krošnju odabrao?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: Orezivanje voćaka

ajd molim te. još malo pa će početi cvjetati a ja nisam orezao. uzgojni oblik je svakakav,nisam puno pozornosti posvećivao njima pa ima svega,sad pokušavam to dotjerati pa reko da pitam kako je ispravno rezati pa da radim kako treba. vidim ja da tebi nije jasno šta mene pati.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Re: Orezivanje voćaka

Možeš rezat i kad cvjeta, jabuka sve trpi.
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Re: Orezivanje voćaka

Gustavo kaže:
Možeš rezat i kad cvjeta, jabuka sve trpi.
Ne smije se rezati u vrijeme cvatnje iz jednog jedinog razloga jer ćeš stresti sve cvatove kad budeš rezao grane
 

Najnoviji postovi

Na vrh