• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rezidba zapuštenih voćaka

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Orezivanje voćaka

zvonis01 kaže:
u pravu si žuti i ja sam kupio taj dvd ,dobar je, danas sam ga pržio u više primjeraka za forumaše koji su jučer bili na rezidbi u gostima kod te zadruge

Pa digni ga na rapid ako ti nije problem,, :scratch
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: Orezivanje voćaka

pa dva su problema prvi je što je 3,64 Gb,a drugi neznam kako :scratch :scratch :scratch
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,110
Re: Orezivanje voćaka

Ma to bi trajalo jako dugo.Ako imas up 256kbps na sat mozes upat oko 100mb.Znaci to bi trajalo 36sati.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Re: Orezivanje voćaka

Prebaci ga u avi format pa će biti nekih 700 mb i meni treba da orežem jabuke.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Orezivanje voćaka

Evo dajem ja taj sprženi CD tko hoće, šaljem mu na adresu. Meni neugodno, ljudi nas ugostili, počastili čobancom, predavače znamo uživo i sad još da spadnem na 90 kn, nema šanse.
 

dosojnic

Novi član
Tu od
16 Velj 2010
Poruka
8
Re: Orezivanje voćaka


Bok ljudi! Molio bih za savjet u vezi orezivanja jabuka. Ove dvije jabuke na slici nalaze se u mom vrtu,stare su oko 15-tak god., ispočetka ih je orezivao pokojni djed i rodile su redovito. Kasnije smo počeli ja i tata( očito nestručno) i bilo je tako,tako. Prošle godine sam ih ja obrezao prema uputama iz nekih novina, upute su više manje kao i vaše, nije bilo ni jednog cvijeta ,naravno ni ploda. Ne znam više šta da radim, zbunjen sam. Možda sam ih prejako orezao, ili u krivo vrijeme. Može li još koji faktor negativno utjecat na rod npr. nepravilna gnojidba, blizina neke druge voćke ili stabla???
Šta vi mislite prema slikama kako su formirane ? Ima li im spasa ? U blizini njih su dvije manje kruškice i one rode super. Da li se one obrezuju kao i jabuke?
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: Orezivanje voćaka

Kontam kaže:
Evo dajem ja taj sprženi CD tko hoće, šaljem mu na adresu. Meni neugodno, ljudi nas ugostili, počastili čobancom, predavače znamo uživo i sad još da spadnem na 90 kn, nema šanse.
što si ti neki dobrica :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :partyman:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Orezivanje voćaka

Dosojnic oreži sve ove jurišne napade prema gore. Sve što ide prema unutra, što se križa. Nisi imao ploda jer ih nisi zaštitio. Počni prvo sa crvenim uljem, kad krene bubrenje pupova tj kad vidis male listiće idi sa mankozebom. Onda kupi rapid i sa njim udari poslije cvatnje, još koji put za minera, pa za krastavost ploda i kad bude rast ploda još jednom mankozeb. To je najjeftinija varijanta zaštita jabuke, ispod ovog ne može, ako želiš imati plod. Daleko je ovo od pravog špricanja, ali su kupio samo ulje, mankozeb i rapid od sve ukupno 14 preparata od herbosa i tko još zna koliko od drugih :mrgreen: samo za jabuku!

Naravno malo osnovne gnojidbe, pa malo prihrane i tako u krug ;)

Naravno ako se isplati to za dvije jabuke :scratch

Zvonis a što ćeš, takav sam, pogriješio sam :blackeye
 

dosojnic

Novi član
Tu od
16 Velj 2010
Poruka
8
Re: Orezivanje voćaka

Hvala Kontam. Probat ču slijediti tvoje upute. Imam još pet jednogodišnjih jabuka, nadam se da ču skužit stvar i njih pravilno uzgajat. Ma to je tek toliko za ukras u dvorištvu, pa kad ih več imam htio bih da su kako treba. Još jednom hvala stari.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Orezivanje voćaka

Sa današnje rezidbe :lol:

Ovaj valjak je mjera do koje visine sve skidam, a pogledajte sadnicu :lol:
dsc00101medium.jpg

Ovu posvećujem zvonisu :) Samo mi fali još jedna grana ali već će ona izrasti. Zna zvonis zašto ;)
dsc00100medium.jpg

Ove ostale su bez komentara :scratch
dsc00099mediumt.jpg

dsc00097medium.jpg

dsc00098medium.jpg

dsc00103medium.jpg


Petar tko je sadio prvi red do puta?
Čačanska ljepotica mi je totalno katastrofa, neki vrag ju napao. Dobro da nisam prekračivao :| A što ta čačanska ljepotica ima lijep raspored grana, pravilni kut, strašno mi se sviđa za vreteno, ali da li ga može podnjeti...
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,110
Re: Orezivanje voćaka

Znaci poceli su radovi...
nego kontam koliko ti imas sljiva?broj...

Sta napraviti sa ovim domacim sadnicama koje sadis(ako tko sadi).
Jer recimo ako je onda dugacka oko 1.5m,i onda ako ju zelis formirati od 80cm,ti nju osijeces na tu visinu,ali problem je sto tu bas i nebude pupova iz kojih bi uzrasle grane.
Jel onda bolje da te takve sadnice odrezes na par cm od zemlje i onda pustis novu jednogodisnju koja bi bila puna pupova isto kao i kupovna i onda pustas grane koje zelis..?

Do sada sto smo sadili sljiva sve smo sadili tako domace sadnice,ali evo bas danas pripremao teren gdje cemo napraviti neku malu skolu za nekih 1000kom i posadit cemo bijele sljive i onda sve kalemit,zaljevat i pokusati napraviti prvoklasni sadni materijal,jer vidim da je bitno imati dobre sadnice.

Jbg,ako mi uspije ta skola za tih 1000,nevidim razlog zasto nebi uspijelo i za onih planiranih 20.000kom........
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Orezivanje voćaka

Šljiva 770, 420 orezano danas za tri sata. Mislio sma da će ići brže, ali skroz mi nešto odvuće pažnju, najviše čačanska ljepotica :cry:

Imam jednu knjigu odličnu za tebe. Proizvodnja voćnih sadnica a i druga je za tebe odlična,kalamljenje voćaka :| Kad se vidimo donesem ti ih.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Orezivanje voćaka

Hvala Zvonis na članku. Tako je i napravito ali ta sorta je baš jako bujna sorta, bit će veselo iz toga dobiti vreteno :lol:

Mjesto kalemljenja bi poslije sađenja trebalo biti minimalno 10 cm iznad zemlje. Na taj način će se sačuvati zahtijevano oslabljujuće djelovanje podloge i time ne riskiramo mogućnost dolaska do puštanja korijenja nakalemljene biljke preko podloge.
A i taj red je imao agro gel, kako se ukorjenjivao preko zime za nepovjerovati :shock:
 
J

Juls

Guest
Re: Orezivanje voćaka

Ja sam zainteresirana za dvd s pokaznom rezidbom šljive (popravljena piramida). Kontam, možeš li pomoći?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Orezivanje voćaka

DVD sam poslao jednom forumašu. Ostalima mogu otići kupiti original. 89 kn + 4,5 kn poštarina + 18 kn gorivo (40 km Osijek-Darda-Osijek) djeljivo na broj forumaša koji žele DVD. Moje vrijeme gratis :lol:

Ili se javite Zvonisu :mrgreen:
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Re: Orezivanje voćaka

Kako vidim svjeti se dijele pe eto trebao bi i meni jedan savjet . :scratch Kao što sam rekao na DVD -u je super objašnjeno kako se šta reže i što se ostavlja , ali sve je prikazano na gotovo idealnim primjercima sadnica ( voćaka ) . Međutim šta i kako napraviti kada recimo na voćki imamo samo dvije grane kao rašlje , ili dvije grane sa iste strane , ili samo jedna grana i slične stvari . :scratch
Naime posadio sam 350 šljiva u 11 mjesecu 2008 , a u 5 mjesecu 2009 točnije 12.05.2009. padao je krupan led oko 10 minuta i polomio je ili otkinuo skoro svaku granu na šljivama koje su bile negdije 15-20 cm. dužine . :(
Jedan dio grančica se oporavio ali i jako puno ih nije tako da sada imam dosta voćaka na kojima imam samo po dvije ili tri grane a na nekima samo jednu .Kako je puhao jak vjetar i led padao ukoso na pojedinim voćkama sa jedne strane uopće nema grana . I šta sada napraviti ? Dali voćku skratiti na prvobitnu visinu ? Dali pojedinu granu saviti prema sredini ? Odnosno šta napraviti ? Ako može objašnjenje bez slika , a ako ne sutra ću uslikati par komada .
Unaprijed hvala i pozdrav
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: Orezivanje voćaka

Pozdrav svima!
I kod mene je harao led pre 2godine!
I gde god sam ostavio neku granu,,,sad mi je žao što nisam orezao, gde su pretrpele oštete od leda!
Ružno do bola, sve puca, cepa se na tim mestima gde je udario led...
Tako da bi ja poseko sve do zdravog...jer ti je 1god...i ne gubiš puno!
Posle će ti biti krivo...
Nisam baš stručan u tim temama,,,al znam kako je je kod mene(nisam slep)...al se ipak posavetuj...
Pozdrav Joe! :mrgreen:
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,110
Re: Orezivanje voćaka

Evo dobio sam danas neku ponudu za neki vocnjak...u pitanju je nasad viljamovke.
Evo slike:

34136397.jpg

61912064.jpg


E sada,sta treba na njima orezati,i koliko se moze ocekivati uroda po 1stablu i sto od zastite?
Razmisljam dali uci u to i odraditi ili ne ali mislim ipak da hocemo.
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Re: Orezivanje voćaka

Ljudi što radite s odpadnim granjem u voćnjaku,da li ga vozite van iz voćnjaka pa palite kao ja ili malčirate i koliko bi me to koštalo po hektaru
Pozdrav svima
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: Orezivanje voćaka

Pozdrav svima!
Kakav bre odpad???...ma to moj susjed sve veže u snopove! I od vinograda, i od vočnjaka...a posle kad se peče rakija...eto ti ogreva za loženje! :D Kaže on: svako sebe pretvori u tečno stanje... :lol:
Ma zezam se,,,ako je u velikim količinama,,, onda neznam šta snjim...il skupiti, ili malčirati???
Svako ima svoju tehniku razrađenu, pa je malo bolje menjati zbog "uroka"...možda bude bolje...
pozzz joe...
 

Najnoviji postovi

Na vrh