• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rezidba zapuštenih voćaka

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
mene čeka preko 200 stabala koji nisu obrezivani više od 20 godina.

kako da postupim? šta vi predlažete? radikalni rez ili??
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
jeste,moj je tako da nebi bilo problema oko radikalne sječe, evo i nekoliko slika od prijepodne



 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
kemicar kaže:
kaj su to na kori lišajevi?


jesu :(

ima li lijeka? (mislim da se fungicidima može riješiti)
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Re: Orezivanje voćaka

Možda nemaš dovoljno vremena jer ne čitaš mi baš literaturu. Gdje piše da se voćke režu kad pupovi potjeraju?
Ako hoćeš rezati voćke u periodu mirovanja, onda je to vrijeme kad padne zadnji list pa do početka bubrenja pupova. Ne možeš voćke rezati kad propupaju ili potjeraju, jer će oni pupovi koje misliš ostaviti biti slabije razvijeni s obzirom da voćka troši hranjiva i na ostale pupove, a drugo, ako ti pupovi potjeraju, ne možeš biti tako pažljiv da prilikom rezidbe slučajno ne oštetiš i druge pupove.
Jedamput sam rezao krušku koja je potjerala.Skoro sve pupove sam stepel tak da sam napravil više štete neg koristi.
Pupovi su najosjetljiviji u fazi bubrenja i listanja.
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Re: Orezivanje voćaka

Tomyslav kaže:
Nisam...
Ako do 5.veljače ne nađeš rezača onda istog dana ,je moj prijatelj koji reže kod mene i pravi je majstor.Radi na voćnjaku u Austriji,dolazi kući svaka dva tjedna.Ja sam mu ponudio i on je voljan doći.Ako trebaš nazovi i dogovori.Toliko od mene

Pozdrav
 
T

Tomyslav

Guest
Re: Orezivanje voćaka

Ja sam napisao "da se pupovi bar malo razlikuju"...Naravno da se ne orezuje više kada nabubre ili počne vegetacija ali sada se teško razlikuju a za desetak dana će se ipak moći malo bolje vidjeti stanje ,uostalom ovo nisu temperature za rezidbu a još nije ni započela...
 
K

kemicar

Guest
a kak si emocionalno vezan za taj šljivik? Ja kad imam nekaj takvoga sjekira, pila, velika Vuzmenka i za 2 godine ... Pogledaj po cijelom voćnjaku pa ocijeni koliko je zahvaćeno, ak i ima lijeka kak češ primjeniti? U prozračnoj krošnji se to rijetko/nikad ne javlja pa probaj jako orezati. Lišaj se vidi, a očit voćnjak nije održavan pa možda ima i nekih gljiva,...
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
kemicar kaže:
a kak si emocionalno vezan za taj šljivik? Ja kad imam nekaj takvoga sjekira, pila, velika Vuzmenka i za 2 godine ... Pogledaj po cijelom voćnjaku pa ocijeni koliko je zahvaćeno, ak i ima lijeka kak češ primjeniti? U prozračnoj krošnji se to rijetko/nikad ne javlja pa probaj jako orezati. Lišaj se vidi, a očit voćnjak nije održavan pa možda ima i nekih gljiva,...


emocionalno vezan :scratch da nekeko sam već vezan,ali bolje i radikalno obrezivanje nego šipraga. osim ako nisi mislio totalno čupanje stabala? šta je VUZMENKA?

Mislio sam obrezati voćnjak pa onda sa crvenim uljem. ako ima bolji prijedlog molim izvolite.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
možeš prvo sa mesinganom žičanom četkom mehanički skinuti lišaj pa onda crveno ulje,poslije zamješaj kreč,sol i sumpor pa ih okreči i bit će kora kao nova
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
zvonis01 kaže:
možeš prvo sa mesinganom žičanom četkom mehanički skinuti lišaj pa onda crveno ulje,poslije zamješaj kreč,sol i sumpor pa ih okreči i bit će kora kao nova


hvala
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Rezači

...nalaženje kvalitetne, ali stvarno kvalitetne radne snage za rezidbu živa je muka...radnika za rezanje vinograda ima dosta, za jabuku još bože pomozi, za breskvu - katastrofa!
...evo, javno pozivam one koji se smatraju kvalificiranim za rezidbu breskve da mi se jave...plaćanje u gotovini i odmah...
...baš me zanima hoće li se tko javiti :lol:
P.S. breskvik je u Našicama, za vrijeme rezidbe smještaj i hrana osigurani :!:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Orezivanje voćaka

Petar hoćemo u rezidbu kod Breskvara? Breskvar ti ćeš pokazati mi sjeckamo :) Reklamacije uvažavamo :lol: Možeš nas i otjerati :lol: Još ćemo nešto istestirati :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh