• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rezidba zapuštenih voćaka

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: Orezivanje voćaka

Kontam kaže:
Petar hoćemo u rezidbu kod Breskvara? Breskvar ti ćeš pokazati mi sjeckamo :) Reklamacije uvažavamo :lol: Možeš nas i otjerati :lol: Još ćemo nešto istestirati :D
...može, ja orežem nekoliko komada pokazno i vi onda pičite dalje...završite posao i lova na ruke...računajte sa cca 600 stabala (50-ak su mlađa stabla - podsađivano)...hoćete plaćanje po stablu ili poprijeko?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: Orezivanje voćaka

...a testirati možete:
1. Vino
2. Šljivovicu
3. Breskovaču
4. Calvados
5. Lozu
6. Viljamovku
7. Orahovac
8. Višnjevac
:scratch
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: Orezivanje voćaka

A koliko i kako daješ za testiranje, jel po učinku, satu, ili poprijeko :mrgreen:
Ja sam uvjek za sve..
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: Orezivanje voćaka

Kontam,reko mi je zvonis da se ti kuzis u orezivanje?

Jel moze jedan vikend kod mene?

Imam jedan stariji sljivik,tako da ako se grijesi nije neki problem...:)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Orezivanje voćaka

Meni ni kune ne moraš dati, ja ću ukrasti znanje ;) Ali ne mogu govoriti u Petrovo ime kad znam da ne radi nigdje i da mu treba svaka kuna.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Orezivanje voćaka

Zsolin laaaaže Zvonis, baraba jedna :lol: :lol: :lol: ;) Ako je baš stara šljiva, onda ima krošnju kojoj su se grane izrodile i to su uglavnom savijene grane vanjske. Unutar krošnje ima debele grane kao ruka i to je mlada grana koja se probijala do svijetla, ona je sada konkurencija i trebalo bi je skratiti, ali ne. Nju treba ostaviti jer je pomlađena, a provodnicu capniti i potrošiti 10 dkg voska ;) No tu nije kraj, obično tako drvo ima dvije tri takve grane, koje nisu pravilno udaljene da bi bila vaza, a niti su pod pravim kutem za palmetu, jednostavno moralo bi se osmisliti kako iz nje dobiti slobodnu piramidalnu krošnju, no to bi smješno izgledalo, ali... Kad se jednom zapusti...

Evo suprotno od mene :lol:


Ali onda dođe oluja i prelomi se stara provodnica. Ja bi kod stabala stariji od dvadeset godina išao na moju soluciju, a na mlađa stabla po knjizi.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Orezivanje voćaka

Samo ti pripremi vosak i sredstvo za dezifinciranje škara, mi imamo jabučno sirče. Ako ti je to dobro onda ne moraš ;)

Gazda kad krečemo? Nemoj gazda samo par dana poslije crvenog ulja ;)

 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: Orezivanje voćaka

Kontam kaže:
Samo ti pripremi vosak i sredstvo za dezifinciranje škara, mi imamo jabučno sirče. Ako ti je to dobro onda ne moraš ;)

Gazda kad krečemo? Nemoj gazda samo par dana poslije crvenog ulja ;)

...nordox je bio zadnje prskanje (u studenom)...pogledaj pp
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: Orezivanje voćaka

Kontam nisi odgovorio dali mogu racunati na tebe jedan vikend.......
Imam u tom sljiviku nekih 70ak stabala...pa da to napravimo i vidimo rezultat na ljeto.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: Orezivanje voćaka

...evo, ja našao rezača tamo gdje se nisam nadao...javio mi se bratić, završio je studij voćarstva - vinogradarstva u Požegi pa mu fali stručne prakse...
...pa kad se nas dva stručnjaka dohvatimo škara... :finga:
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: Orezivanje voćaka

ja bih naučio rezati! pa ako imaš volje učiti :D panjeve rado bih došao jedan dan
kad se to reže!
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: Orezivanje voćaka

KOBAC kaže:
ja bih naučio rezati! pa ako imaš volje učiti :D panjeve rado bih došao jedan dan
kad se to reže!
...nas dvojica ćemo početi u ponedjeljak, ako vrijeme dopusti...pa kad se par dana ulaufamo - pozvat ću i tebe...sa zadovoljstvom ću ti pokazati rezidbu breskve...platit ćeš tako što ćeš orezati desetak stabala :D
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: Orezivanje voćaka

...bem ti vremenske prilike!...napadalo snijega kao za okladu, a po prognozama bit će ga još...pa će rezidba kasnit :evil:
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: Orezivanje voćaka

breskvar kaže:
...bem ti vremenske prilike!...napadalo snijega kao za okladu, a po prognozama bit će ga još...pa će rezidba kasnit :evil:

eto slažem se ! ako ovako ostane ostavit ču školu za nagodinu! :D :scratch
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: Orezivanje voćaka

...a čuj neorezano neće ostat...čim vrijeme dozvoli - režemo...pa ti mogu javit da dođeš ako želiš naučit :D
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: Orezivanje voćaka

breskvar kaže:
...a čuj neorezano neće ostat...čim vrijeme dozvoli - režemo...pa ti mogu javit da dođeš ako želiš naučit :D

ok ! javi kad počneš pa ako stignem dođem!
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Re: Orezivanje voćaka

Pozdrav !
Evo javljam se na ovu temu zato što i sam imam problema oko orezivanja voćaka , a kako vidim ima dosta forumaša kojima je to problem . Naime u prošlom broju Agroglasa pročitao sam jedan članak o braniteljskoj zadrugi Foto-Sigma koja je izdala DVD Rezidba Voćnjaka u suradnji sa Zavodom za tlo Osijek , HZZPSS-om i Poljoprivrednim institutom Osjek .
Napomenuo bih još jednom da se radi o DVD-u , to govorim zato što sam imao nekakav CD o orezivanju na kojem su većinom bile ilustracije i fotografije kao i u knjigama o orezivanju , a u ovome slučaju je sve video prikaz ( film )
Na samom početku objašnjava se koliki su poticaji za pojedinu voćnu vrstu , zatim kolika je površina zemljišta potrebna da bi se poticaj uopće mogao ostvariti . Onda se prezentira kako se uzima uzorak tla za analizu , zatim pravilna sadnja voćke i odabir kvalitetna sadnice .
Najzanimljiviji dio je prezentacija orezivanja šljive ( uzgojni oblik Popravljena Piramida ) od prve do četvrte godine uzgoja . Znači prezentator pokazuje i objašnjava kada , kako i koju granu gdije odrezati od samog početka prilikom sadnje pa sve do četvrte godine kada je uzgojni oblik gotovo formiran . Svima onima kojima nije bilo jasno kako formirati provodnicu , što su to etaže , kakave su to glavne skeletne grane i ostali pojmovi o orezivanju , mislim da će ovaj DVD pomoći .
Na kraju ima još prezenzacija orezivanja višnje u rodu .

DVD košta 89 kuna + poštarina može se naručiti na broj 098-954-98-91 ili na adresu
Poljoprivredna zadruga " DARĐANKA " Osječka ulica 103 31236 Darda


Htio bih naglasiti da ja osobno nemam nikakve veze sa izdavanjem ovoga DVD-a ili sa poljoprivrednom zadrugom koja je izdala ovaj DVD . Moja je namjera samo pomoći svima onima koji imaju problema oko orezivanja voćaka , što je i svrha ovoga foruma . Nadam se da će administratori foruma to uzeti u obzir i da ovaj post neće biti izbrisan
Pozdrav svima i ako nekoga nešto zanima neka samo pita
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: Orezivanje voćaka

u pravu si žuti i ja sam kupio taj dvd ,dobar je, danas sam ga pržio u više primjeraka za forumaše koji su jučer bili na rezidbi u gostima kod te zadruge
 

Najnoviji postovi

Na vrh