• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ribizle

  • Temu pokrenuo jellena
  • Datum prvog posta
J

jellena

Guest
pozdrav svima,

zanima me uzgoj ribiza. Imam površinu od 2 ha i ako netko ima kakvih iskustava bilo bi lijepo da mi nešto napiše o tome. Uzgoj, sadnice, sadnja, sorte, berba, otkup...hvala!
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: ribizi

jellena kaže:
pozdrav svima,

zanima me uzgoj ribiza. Imam površinu od 2 ha i ako netko ima kakvih iskustava bilo bi lijepo da mi nešto napiše o tome. Uzgoj, sadnice, sadnja, sorte, berba, otkup...hvala!
...crni ribiz je još davno, za bivše Jugoslavije, otkupljivao slovenski "Fructal"...što se crvenog i bijelog ribiza tiče, manju količinu možeš pokušati plasirati na tržnici...
 
J

jellena

Guest
Re: ribizi

hvala. Da li ima negdje nekakva brošurica gdje bi se moglo malo više o ribizu naučiti?
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: ribizi

u izdanju gospodarskog lista imaš izdanja o bobičastom voću
 
J

jellena

Guest
Re: ribizi

znaš li broj možda gospodarskog lista?
 
A

atomizer

Guest
Re: ribizi

idi u knjižnicu i tamo pogledaj pravu stručnu literaturu a brošure čitaj kasnije kao nadopunu kad svladaš osnove.možeš također kod nekog agronoma(ako ga poznaješ) posuditi neku knjigu iz njegove zbirke. ;)
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Ovo su moji zlatni ribizli. Dobio sam lani veliki grm na poklon ali sam iz njega isjekao individualne sadnice i posadio ih zasebno. Većinom se sve primile. Na nekima je izrastao veliki „ljetorast“ tj. jednogodišnji izdanak. Kako to pravilno orezati?
ribizli2.jpg


ribizli1.jpg


ribizli4.jpg


ribizli5.jpg


ribizli6.jpg


ribizli.jpg


Da li bi bilo dobro ovako? Negdje sam čitao da se ljetorast skrati na 3-4 pupa da se formira krošnja stabalca
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Što ti je to "zlatni ribizl"? Znam da ima crni (stari), te crveni (novi), ali što je to sada "zlatni"?

Kažu neki i bijeli ribizl... rijeđe se nalazi od crvenoga, a nešto je slađi, ribizl ko i svaki drugi samo su bobice onak blijedožute otprilike
Pogledaj ovaj link, tu sam našao i odgovore na svoja pitanja, ima popis svih sorti ribizla svih boja, a vidjeti ćeš i slike:
http://www.udrugavivazagreb.hr/uzgoj_ribiza1.htm
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Kakva su iskustva u uzgoju ribizla, imam priliku nabaviti sadnice, zemlje imam, ne čini mi se pretjerano komplicirano što sam do sada čitala, jedino ne znam kakav je plasman.
Ima li tko ribizl da uzgaja u okolici ZG-a?
 
P

pauk

Guest
ja imam ribizla nesto malo, cisto za osobnu upotrebu, 7-8 grmova. Sto se tice uzgoja nije zahtjevno, malo se prorijede grane svake godine, redovito mi rodi i bez gnojenja (prinos mi nije bitan, ali cini se da je urod vise nego solidan) i jedino sto ga od bolesti napada jesu usi (lisce mi pocrveni i to je to, ali ga ribiz tolerira i rodi svake godine).

Kako bi kod tebe bilo ako bi isla na veliku, plantaznu proizvodnju ne znam.

I ne zaboravi, dugo se bere dok ga se nakupi :(
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
ja imam ribizla nesto malo, cisto za osobnu upotrebu, 7-8 grmova. Sto se tice uzgoja nije zahtjevno, malo se prorijede grane svake godine, redovito mi rodi i bez gnojenja (prinos mi nije bitan, ali cini se da je urod vise nego solidan) i jedino sto ga od bolesti napada jesu usi (lisce mi pocrveni i to je to, ali ga ribiz tolerira i rodi svake godine).

Kako bi kod tebe bilo ako bi isla na veliku, plantaznu proizvodnju ne znam.

I ne zaboravi, dugo se bere dok ga se nakupi :(

Ma par grmova ima susjed, (crveni ribiz) i već drugu godinu radim pekmez koji je super, ima dobar prinos, fini je i dugo se drže plodovi na grmu, jedino je "čista zabava" brati ih. Mene zanima kako je na nešto večem komadu? Sadnja, održavanje, rezidba, branje? Također kako se zaštiti od lopova, ovo ljeto su mi na vrtu iza kuće krali luk, a kamoli da posadim nešto rijetko.
 

Ivan01

Član
Tu od
28 Tra 2012
Poruka
72
jellena sve imaš na netu malo potraži. Ribiz je planinska biljka ne podnosi sušu najbolje ju je sadit iznad 500-700m , 20-25stupnjeva , tlo mora biti vlažno po njemu vidiš da voli vodu znači bez redovitog navodnjavanja ništa, eto ukratko
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Kakva su iskustva u uzgoju ribizla, imam priliku nabaviti sadnice, zemlje imam, ne čini mi se pretjerano komplicirano što sam do sada čitala, jedino ne znam kakav je plasman.
Ima li tko ribizl da uzgaja u okolici ZG-a?
Što se tiče gnojidbe, ribiz je acidofil prije svega; traži kiselija tla, a što se tiče gnojidbe obavezan je magnezij-sulfat i željezni-sulfat; naravno uz ostale elemente, ali ova dva su obavezna.
Što se tiče vode, traži vlagu, ali ne podnosi stajaću vodu (nekakvi niski teren). Znači tlo mora biti ocjedito, ali sa što više oborina. Rasti će i u manje vlažnim uvjetima, ali ga tada treba zalijevati.
I na kraju; sorta.
Budući da se ribiz lako razmnožava, pogotovo iz poluzrelih reznica, ima ga dosta u ponudi, ali pazi na kvalitetu sorte, jer je neujednačeno dozrijevanje vrlo česta pojava (reznice od loših matičnih biljaka) i onda čini problema u berbi.
:icon_winkle:
 

Ivan01

Član
Tu od
28 Tra 2012
Poruka
72
tako je bobostar, jellena sad sve znaš pa kad rodi pozovi nas na berbu i da kušamo :)
 

Ivan01

Član
Tu od
28 Tra 2012
Poruka
72
zaboravimo reći kako je sa otkupom ribiza kome prodajete?? jelenu bi to zanimalo pa i mene posadil bi iza kuće pa da imam za prodat na tržnicama
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
zaboravimo reći kako je sa otkupom ribiza kome prodajete?? jelenu bi to zanimalo pa i mene posadil bi iza kuće pa da imam za prodat na tržnicama

Tko će ti crni ribiz kupiti na tržnici....dali si ikad jeo crni ribiz,ako nisi onda razumijem.Crveni je nešto drugo.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Tko će ti crni ribiz kupiti na tržnici....dali si ikad jeo crni ribiz,ako nisi onda razumijem.Crveni je nešto drugo.

Zakaj se ne bi mogel jesti crni ribiz kaj tak nevalja? Ja sam jel jostu to je hibrid crnoga ribiza i ogrozda, imam ih pet grmića, lani su prvi put obrodili. Meni je to ok.
 

Najnoviji postovi

Na vrh