• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Romanovske ovce

Knele

Član
Tu od
22 Sij 2017
Poruka
162
Ja sam kupio ovce i mislim da me covjek zajebo! Kao romanovske su jednoj je trebalo da bude drugo jagnjenje a jednoj prvo sjagnjene su bile i platim ja te ovčice dobro skoro po 250 evra i da on meni i papire veterinarski zavedene pise romanovske sta cu pocetnik ne znam ni kako izgleda prava romanovska ovca i sad ojagnje se te ovce prosle godine u februaru negdje i posle dugo nisu htjele da prime ovna sto nije karakteristika za romanovsku jedna ojagnji jedno druga dvojke i eto tek sad se jagnjile prije mjesec drugi put kako su kod mene znaci u februaru prosle gidine i evo sad opet u januaru ove godine opet se obliznile ovaj put obje i imo sam jedno uginuce na porodjaju izgleda a bilo je jagnje veliko odraslo ne znam zasto se uginulo al eto nesrecni slucaj. Odem kod drugog covjeka cujem za njega kod njega trojke i cetvorke i sve odrani i sad u martu idem da kupim jedno zensko od njega i eto izgleda da su i moje imaju malo krvi romanovske al nije to to nije cistokrvna ne jagnji se dva puta godisnje prevaranti na sve strane, i samo da dopunim da mora da jagnji prava romanovska bio sam kod covjeka i uvjerio se sam troje i vise janjki mali jagnje i svi sisaju lp
 
Posljednje uređivanje:

romanoking

Novi član
Tu od
28 Sij 2017
Poruka
5
Mozes li postaviti koju sliku tih ovaca koje si kupio...
Tesko je danas vjerovati i u veterinarski nalaz jer se i to se kupi. :icon_confused:
 

Knele

Član
Tu od
22 Sij 2017
Poruka
162
Ubacicu slike danas pa ces vidjeti.
Ma idem sad za mjesec reko sam covjek da mi ostavi romanovsku pravu jagnje 250 evra oce i eto sta cu kakve su tvoje jesu orginalne prave ili kakve imas ti?
Jedan prica sto drzi te romanovske da hranu narucuje iz holandije kako bi postigao jagnjenje od 4-6 jagnjadi u leglu od jedne ovce,kao bez obzira na njihove gene za jagnjenje vise do dvoje janjki kao mora se hranom postici jos bolja proizvodnja jagnjadi sta mislite ?
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Pa ne kužim što će vam 4,5,6 janjadi...pa budu sitna, imate problema s mlijekom ...sisanjem...pa što nije najljepše da ima 2 eventualno 3 i sve lijepo odhrani bez brige. I dobro hranite ovcu i budu min 3 janjenja u dvije godine, a možda se nekad potrefi i 4 u dvije godine. I imate 8-10 janjadi od jedne ovce za dvije godine...
 

Stjepan33

Član
Tu od
6 Stu 2016
Poruka
39
Sve je to ok ali 250 eura je ipak previse , vjerujem da se sa 150 - 180 eura moze kupiti jako kvalitetna siljezica sa svim papirima . Po meni 250 eura je suluda cifra za ovcu neka kaze ko sta hoce kad se pogledaju situacije u zemljama balkana takvu ovcu tesko ko si je moze priustiti ako pogledamo kolika je prosjecna placa onda je bolje kupit siljezice bez papira za 90 eura (realna cijena ) i lagano stvarati svoje stado i poslije ga umaticiti !
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
250 eura za dobro jagnje, sa DOBRIM pedigrom, ostalo ni u LUDILU.
Eh te price o hrani iz Holandije i 4-5-6 jagnjadi koliko li sam ih cuo.
Moj dobronamjeran savjet, niste djeca, sami razmislite sta je realno moguce a sta ne.
Ovca od 50-60 kg nemoze kvalitetno odhraniti vise od dvoje jagnjadi, nije robot, ona jednostavno nemoze pojesti toliko hrane, ma koliko kvalitetna bila, da napravi dovoljno mlijeka za troje i vise jagnjadi.
Romanovske ovce su dobre - mala ovca, mala hrana, vecinom se blizni, a kod nas su naj prodavanija jagnjad od 25-30kg, sto one i proizvode, jer preko 30 kg idu vrlo sporo.
Jedan moj kolega je kupio 20 zenskih jagnjadi od Slavise Njegica, ista prica ekstra rasna itd... cijena sitnica 250e :icon_rolleyes:
Kad sam ja to vidio pa to je za bogu plakati pola ih nema ni 15kg (ne pregonim stvarno) bilo ih je i po 10-12kg. Od toga nikad prave ovce. Sramota ziva
Pa reko moja jagnjad ih mogu komotno ojagnjiti.
Romanovska jagnjad nevrijede puno vise od obicnih eventualno 1e vise po kg, u odnosu na domacu jagnjad, ali priplodna grla, a ne kao kod mnogih odgajivaca da je svako jagnje priplodno
Tim prenaduvanim cijenama se kupuje magla, donekle to ide, ali znamo da magla netraje vjecno :icon_fU:
A mogu vam reci da se sve bolje i bolje vidi, samo jos poneki lutaju u magli :cool:
 

Stjepan33

Član
Tu od
6 Stu 2016
Poruka
39
Evo jedan oglas, po slikama janjci su odlicni i nisu skupi , kao sto sam naveo nadje se dobro janje i jeftino 250 eura samo zbog papira je suludo , to izgubis volju za stocarstvom kad vidis da za 20 siljezica moras dat prosjecnu hrvatsku godisnju placu ( u svakom slucaju to nije isplativo ) vjerujem da svatko od nas koji smo pocinjali od nicega je gledao da sto jeftinije prodje a da opet ima neku kvalitetu i svatko ko je odhranio janje njemu je uvjek malo novca kad ga prodaje ali opet treba malo sagledati i kupca i dati neku normalnu cijenu jer vjerujem da nas je dosta bilo u toj situaciji kad smo kupovali svoja prva grla i nije nimalo lako sastaviti jedno dobro stado . Ovo je moje misljenje , ne zelim se svadjati s onima drugog misljenja HVALA Screenshot_2017-02-02-22-10-33.jpg
 

Stjepan33

Član
Tu od
6 Stu 2016
Poruka
39
250 eura za dobro jagnje, sa DOBRIM pedigrom, ostalo ni u LUDILU.
Eh te price o hrani iz Holandije i 4-5-6 jagnjadi koliko li sam ih cuo.
Moj dobronamjeran savjet, niste djeca, sami razmislite sta je realno moguce a sta ne.
Ovca od 50-60 kg nemoze kvalitetno odhraniti vise od dvoje jagnjadi, nije robot, ona jednostavno nemoze pojesti toliko hrane, ma koliko kvalitetna bila, da napravi dovoljno mlijeka za troje i vise jagnjadi.
Romanovske ovce su dobre - mala ovca, mala hrana, vecinom se blizni, a kod nas su naj prodavanija jagnjad od 25-30kg, sto one i proizvode, jer preko 30 kg idu vrlo sporo.
Jedan moj kolega je kupio 20 zenskih jagnjadi od Slavise Njegica, ista prica ekstra rasna itd... cijena sitnica 250e :icon_rolleyes:
Kad sam ja to vidio pa to je za bogu plakati pola ih nema ni 15kg (ne pregonim stvarno) bilo ih je i po 10-12kg. Od toga nikad prave ovce. Sramota ziva
Pa reko moja jagnjad ih mogu komotno ojagnjiti.
Romanovska jagnjad nevrijede puno vise od obicnih eventualno 1e vise po kg, u odnosu na domacu jagnjad, ali priplodna grla, a ne kao kod mnogih odgajivaca da je svako jagnje priplodno
Tim prenaduvanim cijenama se kupuje magla, donekle to ide, ali znamo da magla netraje vjecno :icon_fU:
A mogu vam reci da se sve bolje i bolje vidi, samo jos poneki lutaju u magli :cool:

Kolega je u pravu kad je dvoje janjadi na ovcu to je odlicno , mislim moze se dogoditi i 3 i 4 al nisu to ista janjad kad ih je cetvero ili kad ih je dvoje ovo dalje su gluposti da mu sve ovce daju po 4 janjeta na jagnjenju i jos se 2 puta janji , po logicnosti se moze zakljuciti kakva ce to janjad biti ( doslovno skart jede a dobiva na kilazi ko mrav ) i logicno je da takva ovca moze maksimalno izdrzat 4-5 godina ali i tu je previse price! U dosta slucaja su janjci bez papira i kvalitetniji od ovih s papirima i sta njemu znaci papir kad je janje na ocigled skart al jebiga on ima papire i on nabija cijenu a naivni ljudi koji tek pocinju s ovcarstvom se zajebu jer misle da cijena odredjuje kvalitetu e pa nije tako ( kupis hlace na sajmu za 100 kn i kupis ih u cityu za 300 u vecini slucaja ove za 100 ce duze trajat) zato ljudi kad kupujete ovce nemojte zuriti procitajte o rasi , raspitujte se i slicno i kad ste sigurni sta zelite i znate kako treba izgledati ovca za 200 eura onda kupujte a ne skart!
 
Posljednje uređivanje:

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Pozz
Imam desetak romanovskih ovčica. Parile se sa 8-9 mjeseci i sve su ojagnjile po dvoje. Drugo jagnjenje sve po dvoje-jagnjad odlična, drugo parenje je bilo nakon 7 do 8 mjeseci.
Cijena?
Ako staviš normalnu cijenu svi misle da nešto nije u redu (ja prodajem žensku jagnjad po 100€ mušku po 80€),a dosta njih cijene duplo više nije važno što nema ni r od romanovske.
Prodajem ovna kupljen kod Njegića za 170€ svi koji su me zvali sumnjaju zbog cijene u orginalnost.
http://www.olx.ba/artikal/24366310/romanovski-ovan/
 

romanoking

Novi član
Tu od
28 Sij 2017
Poruka
5
Kolika je normalna kilaza romanovskog janjeta od 4 mjeseca, radi se o janjcima iz trojki.
Zanima me licno iskustvo, ne sta kazu clanci jer u clancima kilaza cesto zna biti prevelika po mome dosadasnjem iskustvu.
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Evo ja sam pisao na prošloj stranici...ovnić je bio star točno 4 mjeseca i 35 kg je imao...iz trojki. Ja sam ga kupio s 3 mjeseca...sad je skoro 5 mjeseci i prekrasan je. Već je skoro dorastao ovčice koje su stare 10-11 mjeseci.
 

romanoking

Novi član
Tu od
28 Sij 2017
Poruka
5
Dobri narode molio bih za savjete. :(
Imam dvoje janjaca koji imaju 4 mjeseca i idalje znaju otici pod majku i sisati, da li ce to uticati na njeno sljedece jagnjenje a inace ona se je vec podavno omrkala.Na koji nacin da je zasusim?

Takodjer, odvojio sam 9 jagnjadi od 4 ovce, imali su oko 15dana, odvojio sam ih u zasebni boks , jedan ovce a drugi janjad. Ovce su poludile za njima i ne prekidaju da blece a i jagnjad se ne ponasa normalno. Sta biste mi preporucili? Velikoo vam hvala unaprijed.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Tu jagnjad od 4 mjeseca odvoji od ovaca i ovce ce zasusiti, pripazi da ovce nedobiju upalu.
A tu jagnjad od 15 dana pod hitno vrati ovcama, neznam otkud ideja da se jagnjad od 15 dana odvajaju od ovaca :mur:
 

romanoking

Novi član
Tu od
28 Sij 2017
Poruka
5
Hvala ti Ranko.
Mozes li mi objasniti na koji nacin da ih ispravno odgojim? Lucerka i koncentrat im je po volji, pomalo jedu. Da li jeispravno da spojim te cetiri ovce i njihovu jagnjad u jedan boks i da ih tako drzim.
 

Knele

Član
Tu od
22 Sij 2017
Poruka
162
picture.php
picture.php
picture.php
picture.php

picture.php


Eto nekih slika kad ih budem pusto malo da se igraju uslikacu jos,tamo jedna ima u boksu ne vidi se nju sam ogradio malo posto ne da janjki da sisa prvi put se ojanjila i onda sam je vezo i sad na silu mora da je hrani!
Inace mali mi je prostor gdje ih drzim moram praviti nesto vece i savremenije od daske nako da se skuje posto im je tu malo tjesno!
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Hvala ti Ranko.
Mozes li mi objasniti na koji nacin da ih ispravno odgojim? Lucerka i koncentrat im je po volji, pomalo jedu. Da li jeispravno da spojim te cetiri ovce i njihovu jagnjad u jedan boks i da ih tako drzim.

Mozes ih spojiti skupa ili sa svim ostalim ovcama, ali treba da imaju ovna jer ako se dobro hrane mrkace se jos dok jagnjad doje, naj cesce koji dan poslije mjesec od jagnjenja. Jagnjad normalno da budu sa ovcama i da imaju zaseban boks u koji mogu uci, znaci boks sa malim vratima da ulaze samo jagnjad i tu normalno sijena koncentrata i vode po volji.
Barem sam ja tako radio i bilo je dobro.
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Sviđaju mi se vaše ovce...:icon_super: Ja volim da su tamije bez puno bjelina po nogama, glavi, ušima...ionako je karakteristika romanovske samo bijela fleka na glavi.
 

Josa

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
78
Moje iskustvo je da su mi se ovce nakon janjenja mrkale ponovo nakon 20 dana,dakle dosta brzo,janjad su mi ujednačena u porastu,i dvojke i trojke su jednako rasli,u starosti ravno 4 mjeseca su mi svi jaganjci-muški,bili teški 34-40 kg najteži,kako je kolega opisao bili su sa majkama do nekih skoro 3 mjeseca sa svojim prostorom za jelo gdje su stalno imali sijeno i zrnatu hranu uz malo koncentrata,sa tih 3 mjeseca starosti sam ih odbio od majki postepeno na sat,dva prvo od majki pa sve na duže i ovce uskratio za kvalitetniju hranu da se zasuše i to kroz tjedan dana i onda samo kvalitetna hrana stalno pred njima. Cijena je takva kakva jeste oko 250 eura po ženskom grlu,muški dosežu i dosta veću cijenu,što u globalu i nije puno ako se uzme u obzir broj janjadi u toku jedne godine s tim da janjenje redovno ide dva puta godišnje. Ovce koje daju tri i više janjadi će u idućem janjenju u toku godine dati manji broj sigurno jer se organizam iscrpi i zato je nerealno očekivati svako janjenje trojke ili četvorke.U globalu se može računati na 3-5 janjadi u toku godine po ovci.
 
Na vrh