• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotacijske (ROTO) kosilice

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,281
Meni se pokazala odlična :). Oko 2000€ je nova Gaspardo 2.05m zahvata.

Ja s njom godišnje kosim 100 rali bez problema. Za te kose treba jako malo konja za pogon, 30ks nju tjera ako treba.

 

VolvoT650

Član
Tu od
9 Pro 2016
Poruka
187
Ja imam rotacionu,ali sam mislio da bi bilo bolje da uzmem neku kao tvoja jer ona ostavlja svuda a rotaciona ne pa se sporije susi.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,281
Tvoja odluka..

Velika prednost je što ostavlja širom otkos i tako se brže suši.

Koliko kosiš godišnje i s kojim traktorom?
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
847
Bubnjarica ostavlja redove za sobom više, nego tanjurasta. I ako nema gnjetilice straga, trebaš izza bubnjarice odmah sa paokom podignuti mrvo.
Ako nema kamenja sitnog u travi, dvostrižna je za to super. Razporedi super travo za sobom. Manjom silom uloženom i manjimi okretaji. A sve ima svoje prednosti i mane.
 

KUBA125

Član
Tu od
27 Stu 2016
Poruka
236
Kuba, jeboga ti, maknuo si ceradu s kose, to nikako nije dobro, čuvaj se kamena, skupa su stakla za kabinu na novim traktorima, zato mi kosimo sa IMT-jcima. Jednom sam kosio sa Sameom i 165 cm, to nije posao, premala kosa, ako bude potrebe za večom kosom, jedino dolazi u obzir prednja kosa 270 cm zahvata sa 4 bubnja i onda je to posao.

Mada, kako sijem sve više lucerne, najradije ju kosim sa malim Ursusom i bočnom štrižnom kosom 150 cm zahvata, to mi je ekstra za djetelinu, prirodne livade kosimo sa rotacionim kosama.

Cerada je maknuta jer je kosa bila u selu pa su limove pokidali.
A i morao sam ju držati puno više u desno dok je cerada bila gore.
Pokosio sam sve otave s njim, na ni jednoj šajbi nije bilo ništa, samo malo po desnoj felgi je nabacala trave i svega.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
515
Predlani desno staklo iznad blatobrana 430 kn x 2 i lani desna vrata 1350 kn. Hurliman XA i DF 185 s ceradom. 8 godina nismo sjebali ni jedno staklo, ali kad krene loša sreća, novci se broje.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,281
Kod mene ima kamena na nekim parcelama, i to bio problem za rotocione ili diskosne kose, ovako strižna samo preleti ispod njega. Još jedna dobra stvar je što odlično kopira teren tako da se mogu kositi i velike medje i slično.
 

VolvoT650

Član
Tu od
9 Pro 2016
Poruka
187
Tvoja odluka..

Velika prednost je što ostavlja širom otkos i tako se brže suši.

Koliko kosiš godišnje i s kojim traktorom?

Imam lucerke 1.5jutro i posejacu 1jutro sudanske trave, pa kad pomnozim sa 4ili5 otkosa to je oko 10tak jutara,i jos sena.Ali odprilike oko 20-30 jutara sve zajedno.
Kosim sa torpedom 4006.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
Mi smo mf-u slozili zastitnu mrezu na desnu stranu i uvijek ju stavim kad idem kositi, i nemam problema sa kamenjem vise.
Predproslu godinu mi je kamen razbio vrata i to je skupi sport..2500kn s montazom
Htio sam kasko napraviti ali kosta me godisnje ko jedna vrata...tak da sam odustal od toga. Ovu sad proslu sezonu sam odradio sa mrezom i dobro je tak, i znalo je doletjeti kamencica u radu i posteno se cul udarac.
Kose kod mene ljudi sa fergijima bez kabine i rotokosama ali mene jeza prođe kad to vidim, ja se to ne bih usudio, ja si i zadnje staklo uvijek zatvorim jer sam u strahu da mi bude doletjelo nkj...
Kosa je bubnjasta 185 cm i s ceradom naravno!
Po meni najbolje bi bilo naprijed kosu imati..sviđa mi se ona prednja strizna i jos u kombinaciji sa zadnjom, lucerna bi padala ko luda! :)
 
Posljednje uređivanje:

toth

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
148
bez cerade je opasno. na staroj kosi nismo je imali i kamen nam razbio prednje staklo na IMT-u. otkad imamo novu hvala Bogu nije bilo problema.
 

KUBA125

Član
Tu od
27 Stu 2016
Poruka
236
Kolega je razbio dvoja vrata i sa ceradom.
Do sad nismo nikad imali problema sa kamenom i sličnim u livadama.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
847
:s:Ja satrao na NH TL 90 sa Sip 165 tanjurasto i ceradom. Uno malo na kabini sa strane desne. Puknulo, kao bi ko ubacijo petardo unutra i staklo po cijelom kabinom rasulo se a i po naručju
 

lotko

Novi član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
14
Pozdrav. A što kažete na Kowalski kosilicu? Kvalitet, itd? Ima mnogo ovih polskih (wirax, banrol, samasz...)
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,743
Dali je tko uzeo wiraxovu roto kosu, kako mu se pokazala u radu i dali se isplati kupovina nove za te novce?
Masovno ih vidim u kraju novih ove godine pa bi se i ja pocastio jednom
 

orač 1

Član
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
292
Pozdrav drugari u planu sam da kupujem roto kosu šta mi predlažete tjerao bi je IMT 539,ili bubnjaru ili disk šta predlažete, koju marku itd.
 

VolvoT650

Član
Tu od
9 Pro 2016
Poruka
187
Ja imam sip 135, uzeo sam je polovnu i zadovoljan sam sa njom.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Pozdrav drugari u planu sam da kupujem roto kosu šta mi predlažete tjerao bi je IMT 539,ili bubnjaru ili disk šta predlažete, koju marku itd.

Ako se krma suši praktičnije su diskaste. Nije potrebno nakon košnje rastresti pokošeno, a bubnjaste ostave krmu složenu u brazde. Bubnjaste su pak u prednosti ako se zelena krma vozi npr. samoutovarnom prikolicom.

Kod jednakih širina, diskaste su lakše.
 
Na vrh