• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ručna sadilica za grah

  • Temu pokrenuo Hrvoje Horvat
  • Datum prvog posta
H

Hrvoje Horvat

Guest
Pozdrav svima.Evo kako sam novi ovdje želim sve lijepo pozdraviti.U okolici Slatine počinjem ove godine na proljeće sa sadnjom niskog graha trešnjevca.Površina mi je 0,5 ha.Odlučili smo se da bi sadili ručno,7cm u red i 70 cm razmak redova u svaku rupu po 5 zrna graha.Dakle,kupili bi nekakvu ručnu sadilicu,može i rabljenu kako bismo odradili sadnju.Ukoliko netko ima za prodati takvu alatku ili nešto slično slobodno mi pošaljete privatnu poruku.Svima lijep pozdrav.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Hrvoje,imaš li sadilicu za kupus?Ili si možda možeš gdje posuditi.Ako imaš,reći ću ti kako da posiješ grah.
 
H

Hrvoje Horvat

Guest
Hrvoje,imaš li sadilicu za kupus?Ili si možda možeš gdje posuditi.Ako imaš,reći ću ti kako da posiješ grah.

Da,mogao bih posuditi takvu sadilicu.Napipši kako da posadim?
 

gusta

Član
Tu od
27 Pro 2012
Poruka
235
moj kolega horvat pošto živim u blizini nemoj sadit trešnjovac on ti je prejeftin i u svakom centru ga ima ko dre....a po desetak kuna ,posadi slavonski zeneni proizvodnja ista a cijena puno bolja, plasman siguran
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
ajd sad pusti glumce i posij grah ili s onom konjskom sadilicom za kukuruz (baca na kućice), ili napravi malu preinaku oltove msk i posiješ to za vuru sve...
ovo je rezultat:
p5270019.jpg



a ovo je stroj za to...
pb240027.jpg


i posij trešnjevca, niskog, po mogućnosti kupi na hladnjači onog kaj piše haribec iz kanade...taj je pravi...
a cijena...e cijena je lani bila jedva 30 (trideset) kuna za kilu suhog ili u sezoni 40 (četrdeset) kuna za kilu ruđenog mladog...

inače, normalna je cijena suhom od 20-25, isto tak i mladom ruđenom...a to s pol hektara prodaš susjedima i rođacima po toj cijeni sigurno...
prinos trešnjevca i zelenčeka nemoš usporedit, po toj bi logici zelenček moral koštat 100 kuna kila...
 
Posljednje uređivanje:

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Hrvoje,grah se sije ne sadi se.Za tih 0,5ha pronađi nekoga da ti posije tu površinu traktorskom sijačicom,brže i jeftinije je sigurno.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Mi smo grah sijali,pošto nemam sijačicu za kukuruz,a niti pneumatsku,tako da je suprug skinuo tanjure sa sadilice za kupus.Normalno smo sjedile na sjedalima i puštale grah u rilo,tako da je udarao po stranicama i razdvajao se ravnomjerno.Jedino što se mora paziti je dubina sadnje,a to se vidi po tome koliko ide rilo u zemlju.Mora biti pri vrhu,utopljeno u zemlju samo dva-tri cm.,tako da sjemenke budu na nekih pet cm u zemlji.Nije teško,samo treba malo prakse.I sijačice vide ako se preduboko radi pa mogu upozoriti šofera.Evo,i mahune i grah smo tako sijali,i nikada problema nije bilo.Kotači sadilice lijepo pritisnu zemlju,i redovi su ko da si posijao kukuruz.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
Mi smo grah sijali,pošto nemam sijačicu za kukuruz,a niti pneumatsku,tako da je suprug skinuo tanjure sa sadilice za kupus.Normalno smo sjedile na sjedalima i puštale grah u rilo,tako da je udarao po stranicama i razdvajao se ravnomjerno.Jedino što se mora paziti je dubina sadnje,a to se vidi po tome koliko ide rilo u zemlju.Mora biti pri vrhu,utopljeno u zemlju samo dva-tri cm.,tako da sjemenke budu na nekih pet cm u zemlji.Nije teško,samo treba malo prakse.I sijačice vide ako se preduboko radi pa mogu upozoriti šofera.Evo,i mahune i grah smo tako sijali,i nikada problema nije bilo.Kotači sadilice lijepo pritisnu zemlju,i redovi su ko da si posijao kukuruz.

tak se isto može, ali osim što ti treba dva radnika više nisi posijal niti gnoj u redove...pa onda ideš ili cipelcugom ili digneš te svoje sijačice graha na hidraulik i opet po istim redovima s umetnjakom...
a pažulj je šparna biljka, nije njemu potrebno gnojit cijelu njivu...samo redićke..
daklem johabeta iz pretprošlog stoljeća, stop...ima naprednija tehnologija iz prošlog stoljeća...:(giggle):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Joj,Darijus,pak ne velim ja bez veze da sam pedest godina iza plastičnog češlja.:(giggle)::(giggle)::(giggle):
 
H

Hrvoje Horvat

Guest
ajd sad pusti glumce i posij grah ili s onom konjskom sadilicom za kukuruz (baca na kućice), ili napravi malu preinaku oltove msk i posiješ to za vuru sve...
ovo je rezultat:
p5270019.jpg




a ovo je stroj za to...
pb240027.jpg


i posij trešnjevca, niskog, po mogućnosti kupi na hladnjači onog kaj piše haribec iz kanade...taj je pravi...
a cijena...e cijena je lani bila jedva 30 (trideset) kuna za kilu suhog ili u sezoni 40 (četrdeset) kuna za kilu ruđenog mladog...

inače, normalna je cijena suhom od 20-25, isto tak i mladom ruđenom...a to s pol hektara prodaš susjedima i rođacima po toj cijeni sigurno...
prinos trešnjevca i zelenčeka nemoš usporedit, po toj bi logici zelenček moral koštat 100 kuna kila...

Darijus,hvala na iscrpnim informacijama.Naravno,nije mi cilj obogatiti se na grahu već počinjemo s njim zbog toga da nam zamlja ne stoji prazna.Roditelji su u Slavoniji koji budu to malo nadgledali.Još samo da kažem da imam riješeno i navodnjavanje.Kupio sam cijevi kap na kap,imam Pvc od 1000 lit,hidropak .Dakle,sve po PS-u želim napraviti kako bih imao i kvalitetan prinos.Zanima me samo još kada i koliko trebam navodnjavati.Molim da mi netko malo napiše baš za taj trešnjevac.Voda mi nije nikakav problem.Hidropakom vučem vodu sa 7 m dubine i ima je stvarno u izobilju.Sreća je da smo prilikom bušenja pogodili u samu žilu.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Pozdrav svima.Evo kako sam novi ovdje želim sve lijepo pozdraviti.U okolici Slatine počinjem ove godine na proljeće sa sadnjom niskog graha trešnjevca.Površina mi je 0,5 ha.Odlučili smo se da bi sadili ručno,7cm u red i 70 cm razmak redova u svaku rupu po 5 zrna graha.Dakle,kupili bi nekakvu ručnu sadilicu,može i rabljenu kako bismo odradili sadnju.Ukoliko netko ima za prodati takvu alatku ili nešto slično slobodno mi pošaljete privatnu poruku.Svima lijep pozdrav.



Sa ovim sklopom teško da ćeš imati graha kad se sve to upali ode grah. Ja ga sijem na 5 cm ali po jedno zrno isti sistem kao kod darijusa. Virovitica ti nije daleko i ako ti treba sijačica a ti fino dođi uzmi posij i po mogućnosti vrati.
 
H

Hrvoje Horvat

Guest
Sa ovim sklopom teško da ćeš imati graha kad se sve to upali ode grah. Ja ga sijem na 5 cm ali po jedno zrno isti sistem kao kod darijusa. Virovitica ti nije daleko i ako ti treba sijačica a ti fino dođi uzmi posij i po mogućnosti vrati.

Hvala siki na ljubaznosti.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Ja grah sijem s imt mašinom za kukuruz (stari tip) al sam je preradio.Pokazala mi je se idealna jer mogu da sijem od 2cm-15cm u redu.Nebih nikom preporučio da sije ručno i na te kućice.Kod ručnog sijanja ne niče grah jednako jer se ne može dubina uravnotežena postići, a za posljedicu imamo nejednako i dozrijevanje.Kod kućica je problem puno sijemenki na malom prostoru,a to za posljedicu ima bolest.Mislim da je mašina idealna....pozdrav
 
H

Hrvoje Horvat

Guest
Ja grah sijem s imt mašinom za kukuruz (stari tip) al sam je preradio.Pokazala mi je se idealna jer mogu da sijem od 2cm-15cm u redu.Nebih nikom preporučio da sije ručno i na te kućice.Kod ručnog sijanja ne niče grah jednako jer se ne može dubina uravnotežena postići, a za posljedicu imamo nejednako i dozrijevanje.Kod kućica je problem puno sijemenki na malom prostoru,a to za posljedicu ima bolest.Mislim da je mašina idealna....pozdrav

Hvala brle
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
pozzz, imao sam ja ovo ljeto zelenčec, 1 ha, tj. trebao sam. na kraju sam ga zaorao. al jbg, takva je godina. razmak je bio 70, dubina 6, a između biljaka, 10 (ako se ne varam). sađeno pneumatskom. sve je bolje od ručne sadnje. a najmanji je problem doći do sadilice. mene je koštalo 200 kn sadnja.e sad, odlično je izgledao, ali temperature u svibnju i lipnju nije izdržao. u biti, mora mu se osigurati dovoljno vlage u periodu cvatnje. ove godine i ja kupujem trešnjevac, ipak je lakše prodati jeftiniji proizvod. a i prinosi su veći. mislim da ću ove godine pokušati i manji razmak među redovima, na nekih 25-30 cm. odradili smo dva špricanja, nije bilo problema s korovima, malo s ambrozijom koja se ispod biljki razvijala, ali to se dalo i ručno riješiti. ove godine mislim gnjojiti stajnjakom, cca 20 t/ha...
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Darijus na taj način sam i ja sadil i to je najeftinija preinaka sadilice i jeftina 20kn sita i to je to
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
pretpostavljam da se sita nečim pokrpaju tam di je odrezano da se pažulj ne nabija ispod?

I ako znate napamet koja gustoća se podesi?
meni je lanac na sijačici postavljen da je kuruza otprilike na 25cm

i još,jel ko tak sije i grašak?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
pretpostavljam da se sita nečim pokrpaju tam di je odrezano da se pažulj ne nabija ispod?

I ako znate napamet koja gustoća se podesi?
meni je lanac na sijačici postavljen da je kuruza otprilike na 25cm

i još,jel ko tak sije i grašak?



Ploče su sa donje strane ravne i nije moguće da se nabija sjeme ispod a gustoća je 5 cm
 
Na vrh