• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ručno košenje,iskustva i alati

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
A kosa kovanica :madmana: ..nisam skonto :prayer:
To sam htio predložiti i onom kaj traži kosu za mutu iz ZG.a ..ali bojim se da se zaljubio u kurblanje mute i da bi samo pogoršao stanje .
Nema do dobre stare kose ..samo kaj je više nitko ne zna naklepati .

evo dobre teme koju treba pokrenuti u posebnom naslovu,da vidimo koliko nas još kosi na taj način.ja sam za 17ti rođendan dobio kovanicu koja me još služi. a nađe se i klepac koji to zna.
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Eeee... sa takvom kosom treba znati kositi , vjerujem da je u budućnosti neće više ni biti , s obzirom na trimere i raznorazne kosilice :(
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Ove su kose dobre http://trgovina.mercator.si/webapp/...pDataType=CatalogEntryId&expDataUniqueID=8837

Ja svoju klepljem, kujem ali ne kosim previše s njom koristim samohodnu BCS kosilicu, to bih ti ja preporučio seljačiću za nagibe, velika BCS-ka. Pitaj AGRIPLUSA65 kakav je to stroj i što može radit, ja s njom kosim obrove gdje je nagib 70-80 stupnjeva.


ova sa linka je dobrog čelika,ali za velike površine preglomazna i preteška.svojom kovanicom sam kosio po 6000-7000 metara kv. i to sa lakoćom.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
evo da pokrenemo temu o kojoj još nismo razmijenili iskustva. Slika nažalost nemam ali neznači da ih uskoro neće biti.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
jel ti to misliš na ručnu kosu,brus i udri miško?kak su radili naši stari.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
jel ti to misliš na ručnu kosu,brus i udri miško?kak su radili naši stari.


tako je,ručna kosa,brus,klepac,babica,tobolica, u torbici pogače i špeka i sa pjesmom u košnju prije zore dok je trava još mokra.

nikad neću ta jutra i večeri zaboraviti i košnju po mjesečini jer po danu nije išlo zbog paklene vrućine
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
tako je,ručna kosa,brus,klepac,babica,tobolica, u torbici pogače i špeka i sa pjesmom ................

Zaboravio si rakijicu.Stari ljudi kažu da se nekad, kad su se ručno kosile velike površine, obavezno nosila i rakija jer su poslje nje manje žednili.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Zaboravio si rakijicu.Stari ljudi kažu da se nekad, kad su se ručno kosile velike površine, obavezno nosila i rakija jer su poslje nje manje žednili.

da u pravu si.istina je to sa rakijom samo uz opreznu konzumaciju :rolleyess:
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Ma ja sam stavio tu za primjer a imaš od tog proizvođača ŠTRUC tih Silver kosa širih i užih, dužih i kračih pa izabereš, imaju oni i liniju masivnijih, debljih kosa plave boje s likom vepra (na ovima silver je mislim zmaj) koje su za kupinu i svibu do 1 cm mlatit a za silu će odsječ i deblje, makar je meni dobra za nju i ova silver a što se tiče klepanja nije problem nikakav samo treba onome tko ne zna pokazat netko iskusan.


dobar je štruc,malo sam kosio sa njima,mislim da je sve do navike. imaju i oni mehanizmi za klepanje gdje su klepac i babica u jednom sklopu ali neznam dali je to ok.uglavnom kažu da se pri tom pogriješiti nemože jer ima graničnik.samo treba znati kojom silom udarati i to je sve.i naravno pri tome svaki korak nakvasiti.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
sjećam se svoje prve košnjave,zapeo ko sivonja i pogodio panj i naravno pukla kosa...:mrgreen:..a sada ide bolje nego sa trimerom...a probao sam i klepati i ispalo je živi horor....
evo alata za klepanje kose od moga ćaće....



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
probal sam i ja klepat:lol: da horor još gore i onda sam videl kaj kum dela i više ne klepam,brusilica sa finim šmirglom i lagano.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
a,nije to to....vidim ja kad ćaća isklepa,tanka je ko žilet a samo klizi kroz travu,,,
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
dal bi ja sam sebi zabranu kad bi imal tko umjesto mene delat.ovak snađi se kak znaš,a koliko i kosim meni dobro.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
sjećam se svoje prve košnjave,zapeo ko sivonja i pogodio panj i naravno pukla kosa...:mrgreen:..a sada ide bolje nego sa trimerom...a probao sam i klepati i ispalo je živi horor....
evo alata za klepanje kose od moga ćaće....


dobra stvarčica.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
sjećam se svoje prve košnjave,zapeo ko sivonja i pogodio panj i naravno pukla kosa...:mrgreen:..a sada ide bolje nego sa trimerom...a probao sam i klepati i ispalo je živi horor....
evo alata za klepanje kose od moga ćaće....


dobra stvarčica.

mislim da je taj alat stariji od mene....:lol:
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Ove nove kose nisu za klepat, nego samo za brusilicu! Ali na sreču, od deda sam nasljedil staru kovačnicu a unutra svega starog, tako da sam našo i par dobrih starih kosa. Deda mi je pokazal kak se klepa, ali za to mi mladi nemamo živaca, tak da kosu moram klepat barem dva dana. :axe: :madmana:
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Ja sam pre par godina na sajmu u N. Sadu kupio kosu od nekog kovača iz Mrkonjić Grada.Opasan "aparat" samo da bih je otkovao treba jedno 3-4 sata i pola pakle duvana.Ali kada je namestim radi bolje od bilo kog trimera,ide kroz travu kao zmija.
Rano jutro, rosa i dobro društvo,iskustvo koje nikada neću zaboraviti.Nažalost toga je sve manje.
 
Na vrh