• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ručno košenje,iskustva i alati

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
moje kosište je staro preko 25 godina i kovanica isto toliko, ali kod mene vrijedi jedno pravilo i to se ne krši.moju kosu niko nesmije ni dirnuti a kamoli kositi sa njom. na kovanici u inicijali čovjeka koji ju je skovao i nju sam od oca dobio na poklon. to je za mene antikvitet. njih nema više za kupiti,barem kod nas ne
 

nikola96

Član
Tu od
18 Lip 2013
Poruka
96
držalo ili kosište ode zbog pretvrdog držanja u ruci..i sad npr.dok ti kosiš i u punom zamahu za nešto jako zakačiš i normalno kosište puca ,a dok ti držiš malo oslabljeno(ne prečvrsto stisnuto) onda ti izleti iz ruke i ne slomiš ništa...i ja sam isto napočetku dok me djed učil,i ja sam jako čvrsto držal i skoro je puklo kosište,i onda sam ga poslušal cjeli dan mi je dosađival i govoril kak treba,i od onda nikad nisam slomil kosište ili ti držalo...

E vidiš to je to, naši djedovi su znali kak treba radit s tim , a mi nismo tako vješti. Kaže moj tata ni ja naznam s tim kosit, kad sam počeo tak nešto radit stigo je traktor i nije baš bilo nešto za kositi pa se nisam ni navčil baš neke, a ja ni da ne govorim, samohodna kosilica i flakserica su zakon za mene, a bilo bi mi drago da znam it ovo, nekad dobro dođe iako više baš i nema potrebe za tim.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ma nije problem,sve se lako nauči ,samo treba netko tko se dobro razumije u kosnju i sve ti lijepo objasni kak treba...jučer je kosa došla u ruke starijeg brata,i normalno ja ju jutros uzmem,i reko idem kosit,ali dok sam vidio kaj je z nje napravil,tak kaj sam se za glavu uhvatil..tupa je bila katastofa a imala je skoro 20 zuba kak je zadel kamenje ..jedva sam ju poravnal i nabrusil i onda je išla ma milina po djetelini...
 

Urbani ljakSe

Novi član
Tu od
18 Lip 2013
Poruka
4
moje kosište je staro preko 25 godina i kovanica isto toliko, ali kod mene vrijedi jedno pravilo i to se ne krši.moju kosu niko nesmije ni dirnuti a kamoli kositi sa njom. na kovanici u inicijali čovjeka koji ju je skovao i nju sam od oca dobio na poklon. to je za mene antikvitet. njih nema više za kupiti,barem kod nas ne

E, takav sam isti. Radije volim ja da pokosim nekome, ako sam dobar sa njim, nego da dajem kosu, pa da ostavim posle sat vremena da je ispravljam. A što se tiče kosišta, Komšiji sam napravio bukovo. Masivan čovjek, i ne zna polako nego ide na snagu, i kad krene sezona, najmanje po dvoje slomi. Ovo jeste dosta teže, ali do sad ga nije uspio slomiti. Juče sam počeo da pravim za sebe od lipe. Lipa je najlakša, ali i najmekša, ali mislim da je za mene dovoljno jaka, jer ne zapinjem mnogo, pa ako uspijem danas napravit, možda postavim i neke slikice. Da vide ljudi da ne treba davati keš za nešto što su ljudi i prije 100-200 godina ručno pravili, pa šta fali i nama.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Kupio sam kosu u jednom trgovačkom centru, i na njoj ima otisnuto rusia i izuzetno je tvrda , kad udarim čekičem za otkivanje ne ostaje uopče trag na kosi, dali ima načina da se ova kosa otkuje -naoštri?
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Klepao sam jednom takvu kosu na stroju, ali nije bilo dobro jer su nastale pukotine, e sad kolko je tvrda i kako bi se tvoja pokazala, ne znam.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
hvala na odgovoru, probat ču nabavit tvrđi čekić pa onda probat jer vidim da se ovaj moj deformira kod udaranja.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
E, takav sam isti. Radije volim ja da pokosim nekome, ako sam dobar sa njim, nego da dajem kosu, pa da ostavim posle sat vremena da je ispravljam. A što se tiče kosišta, Komšiji sam napravio bukovo. Masivan čovjek, i ne zna polako nego ide na snagu, i kad krene sezona, najmanje po dvoje slomi. Ovo jeste dosta teže, ali do sad ga nije uspio slomiti. Juče sam počeo da pravim za sebe od lipe. Lipa je najlakša, ali i najmekša, ali mislim da je za mene dovoljno jaka, jer ne zapinjem mnogo, pa ako uspijem danas napravit, možda postavim i neke slikice. Da vide ljudi da ne treba davati keš za nešto što su ljudi i prije 100-200 godina ručno pravili, pa šta fali i nama.

lipa topola i jasen su jako dobri za kosište
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kupio sam kosu u jednom trgovačkom centru, i na njoj ima otisnuto rusia i izuzetno je tvrda , kad udarim čekičem za otkivanje ne ostaje uopče trag na kosi, dali ima načina da se ova kosa otkuje -naoštri?

Ima - strpljenje.
Više prolaza.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Uporan sam dosta i imam strpljenja,kad uhvatim vremena onda ću ju odkovat.
 

Urbani ljakSe

Novi član
Tu od
18 Lip 2013
Poruka
4
Uporan sam dosta i imam strpljenja,kad uhvatim vremena onda ću ju odkovat.

Svaka se može otkovat. Još ako je ruskinja tako tvrda, onda je i dobra. Ja sam skoro odradio čovjeka za kovanicu. Još uvjek ne mogu da dešifrujem šta piše na njoj, ali je izuzetno jaka. Otkivao sam je od 8 ujutro do 12 sati popodne, ali lagano, za svoj ćejf. Što bi rekli, ko sebi. Inače obične silverke otkujem za 20-30 minuta, ali kovanica je kovanica. Tak da se svaka može otkovat, samo moraš da se potrudiš, i bez žurbe. Jak čekić, jak nakovanj, i lagano. Bez jačih udaraca, da je nebi iskrivio.

pozz
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Baš sam nedavno negdje na netu pročitao da u Mrkonjiću ima nekoliko kovača koji kuju starinske kovanice vrhunske kvalitete ja ću se zaletit prije ili kasnije u Mrkonjić po nju. Što se tiče klepanja kose definitivno se svaka može oklepat samo treba malo više puta preći i onako prvi put tučeš malo jače a kasnije kad se nazire žica slabije. Čekiće koje pominjete koji se krive od klepanja ne mogu se načudit gdje ste takve čekiće nabavili :) to slobodno bacite. Što se tiče vremena za kovanje ja nemam extra puno živaca za to pa kod mene je to 35min-sat maksimalno iako malo i riskiram da je ne iskrivim jer jače udaram ispočetka mada onako uvrijeđeno u narodnom predanju je bilo da kosu treba i dva sata klepat ...a što se tiče oštrine kosi bez problema i travu od 2 cm ova koju imam a radi se o limari za tvrdu travu(kao za šiblje od tvrđeg lima kosa),imam još jednu običnu limenu koja mi je slaba i s njom ne kosim nikad a imam i jednu kovanicu iz Kreševa s kojom i nisam baš prezadovoljan ali nije loša. Što se tiče kosišta koristim isključivo metalna jer su lakša i tvrđa i uglavnom smatram da su puno bolja od drvenih kosišta.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
Zanimljiva tema :)
Rucno kosim po potrebi...a s obzirom na potrebe mislim da ce biti sve vise. Naucio sam osnove od profesionalca iz moje obitelji kojemu je kosnja bila svakodnevni rad. Nazalost tada je bio vazniji "vjetar u kosi" :D pa sam dosta toga i zaboravio.
Zanima me kako ispravno postaviti parametre za individualno koristenje kose...dakle kut kose s obzirom na drzalicu...gdje stoji prva rucka...gdje druga..i koja je optimalna visina kose u odnosu na visinu osobe...(nasao sam drzalicu aluminijsku od 150cm...- do koje visine osobe se moze podesavati ta kosa? da li je dovoljna za 185cm ili 190 cm visoku osobu? )

Htio sam pitati nesto u vezi kvalitete kosa i dostupnosti na nasem trzistu...naime ima kosa koje su iz Slovenije..najcesce crveno obojane. Molim profesionalce i forumase koji znaju iz prve ruke kvalitet materijala i kvalitet tih kosa. Npr.ima ih u poznatoj trgovini "pevec".

Zanima me i da li je dobra ona aluminijska drska koja se isto prodaje u navedenoj trgovini. Na netu ima nekoliko snimaka koji idu pro i contra te drske...dakle neki to podrzavaju neki kritiziraju.
Iskustva?
Ima i kosa koju proizvodi Lux...cijena slicna...ali je oblik poprilicno drugaciji...koje su razlike?

Molim komentare...
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
dojdi u dučan i lupi nečim metalnim po njoj,ako "zvoni " znači da nije pleh i da bi trebala biti dobre kvalitete,a kosište preferiram drveno,dužinu kose si uzmi min. 75
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
tu u zagorju ima jako puno ljudi koji kose tako za svinje,krave itd,moj deda kleplje doma kose i zna svoj posel,stalno susjedi nose kose k nama da im skleplje i svaki dan kosi s njom djetelinu,kosio sam i ja s tim kad sam bio mali :icon_cool:
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
a sad si kao velik hahah,kak god al to je moglo bitivprije svega 5 god unazad(jedino ako deda nije složil jednu taman za tebe ) :)
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
uglavnom,,imal sam kojih 8 godina i kad je deda kosil sam uzel jednu manju di imamo i kosil ,ubiti, učil se hahaha i z velikom sam paradiral ponekad i dobil po tamburi jer sam zemlju kosil a ne travu :icon_rofl:
 

BioBela

Član
Tu od
11 Kol 2013
Poruka
63
Zanimljiva tema :)
Rucno kosim po potrebi...a s obzirom na potrebe mislim da ce biti sve vise. Naucio sam osnove od profesionalca iz moje obitelji kojemu je kosnja bila svakodnevni rad. Nazalost tada je bio vazniji "vjetar u kosi" :D pa sam dosta toga i zaboravio.
Zanima me kako ispravno postaviti parametre za individualno koristenje kose...dakle kut kose s obzirom na drzalicu...gdje stoji prva rucka...gdje druga..i koja je optimalna visina kose u odnosu na visinu osobe...(nasao sam drzalicu aluminijsku od 150cm...- do koje visine osobe se moze podesavati ta kosa? da li je dovoljna za 185cm ili 190 cm visoku osobu? )

Htio sam pitati nesto u vezi kvalitete kosa i dostupnosti na nasem trzistu...naime ima kosa koje su iz Slovenije..najcesce crveno obojane. Molim profesionalce i forumase koji znaju iz prve ruke kvalitet materijala i kvalitet tih kosa. Npr.ima ih u poznatoj trgovini "pevec".

Zanima me i da li je dobra ona aluminijska drska koja se isto prodaje u navedenoj trgovini. Na netu ima nekoliko snimaka koji idu pro i contra te drske...dakle neki to podrzavaju neki kritiziraju.
Iskustva?
Ima i kosa koju proizvodi Lux...cijena slicna...ali je oblik poprilicno drugaciji...koje su razlike?

Molim komentare...

Ako kupuješ kosu, kupi Super silver od Lovrenca (Slovenska). Obično su crvene boje. Skuplje su, ali i valjaju. Imaš i Slovačkih crvenih - jeftinije i lošije. Kineske zaobiđi u širokom luku - pleh je pleh. Kosište Al je OK i bolje (i lakše) od metalnog. Probaj naći orginal od Kerbla (malo skuplje, ali pravo). Uvozi ih Miagra.:smile:
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
da,aluminij je metal...ali siguran sam da je kolega mislil na željeznu dršku tj. kosište ..
 

Najnoviji postovi

Na vrh