• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ručno košenje,iskustva i alati

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
d...lupi nečim metalnim po njoj,ako "zvoni " znači da nije pleh i da bi trebala biti dobre kvalitete,a kosište preferiram drveno,dužinu kose si uzmi min. 75

Hvala za savjet. Cijenim objasnjenje u strucnom zargonu i primjenjenoj praksi. Naime,znam sto se dogada prilikom sudara metala,zasto i kakav zvuk,pa je savjet primjenjen i nisu mi podmetnuli losu kosu..prema mojem misljenu aluminij ili mjesavina laksih metala-ocajno zvuci :)
Kupljena duzina 75cm,kosiste drveno 150cm.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
Ako kupuješ kosu, kupi Super silver od Lovrenca (Slovenska). Obično su crvene boje. Skuplje su, ali i valjaju. Imaš i Slovačkih crvenih - jeftinije i lošije. Kineske zaobiđi u širokom luku - pleh je pleh. Kosište Al je OK i bolje (i lakše) od metalnog. Probaj naći orginal od Kerbla (malo skuplje, ali pravo). Uvozi ih Miagra.:smile:
Silver 75cm kupljen. Kosiste drveno 150cm..to imam,a ovo od Kerbla cu pokusati pronaci. Gdje ih ima npr.?
Hvala za pomoc.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Gledao sam i držao u ruci neki dan kose kovanice iz Mrkonjića,od neke braće jel Buhić ili slično tako se zovu,nisam zapamtio,ali ne čine mi se toliko vrhunske,zapravo predebele su ne vjerujem da se mogu vrhunski isklepat,eto to je moj utisak o ovim kosama koje sam vidio ,iako su iz Mrkonjića po meni su osrednje...naravno ne kažem da su sve kose iz Mrkonjića lošije jer to su valjda najbolje kose na svijetu ali ja ove nisam htio kupiti.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
čuj,današnja kvaliteta i ona od prije 25 godina se nemogu porediti.sve se pogoršalo pa i kose.
 

Urbani ljakSe

Novi član
Tu od
18 Lip 2013
Poruka
4
Ako ti je neko rekao da su iz Mrkonjića, ne mora da znači da i jesu. Danas će ljudi svašta reći samo da prodaju. I kod nas se po pijacama pojavljuju neki trgovci koji tvrde da nabavljaju iz mrkonjića, i tako kaljaju nečiji stogodišnji rad i trud. Negdje oko Brčkog su se pojavili neki kvazi kovači, koji ko fol kuju kose od puščane cijevi. Imao sam priliku da otkivam jednu takvu, i moram priznati da je ko papir, i istupi se nakon pola otkosa.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Mislim da se preko medija takav kovač nemože naći jer baš ti ljudi koji to rade nemaju vremena recimo za internet ili bilo šta. To je najbolje preko preporuka naći takvog kovača, ako ga još ima, i onda bi se moglo riješiti, ali sad nekom preprodavcu vjerovati to je suludo.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja samo da reknem da ja iskustva sa ručnom kosom nemam jer ga nisam uspjela steći.Onemogučili su me davno - ,ma bilo je to ovako - uzela ja kosu i kosila drač po krumpiru,naletjela na ogromnu lobodu i slomila kosu.Dobila sam zabranu uzimanja kose u ruke,i proteklih trideset godina ja se toga pridržavam.

Moj susjed je klepao kose,ali to je bio posao od najmanje dvije -tri ure u komadu.Tako sklepana je rezala ko britva.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Sigurno je kosa ova iz Mrkonjića,da sad ne objašnjavam kako znam da jest sigurno,inače to sam u BIH gledao. Opet ko zna,možda bi ta kosa bila i bolja nego sam je ja procijenio,ali sumnjam u to. Ima u Mrkonjiću jedan majstor ima malo neuobičajeno prezime pa sam zaboravio kako se preziva ali poznati je kovač i čuo sam sa nekoliko strana da je on vjerovatno i najbolji po tom pitanju i da može pratit onu tradicionalnu Extra kvalitetu Mrkonjićkih kosa,pa jednom ću otići kod njega i pokušati uzeti neku jako dobru kosu. Inače imam i jednu kovanicu iz Kreševa(neću reći od kojeg majstora da mu ne blatim posao) ali nije nešto,zapravo ima boljih kupovnih kosa od te kose,opet po mom skromnom mišljenju.
 
E

el pibe

Guest
Ima,ima ja kosim ručno kad god je prilika:(hi): Imam doma dvije Stihlove flakserice koristim ih samo kad baš moram.Ne volim raditi sa trimerima niti malo,moram se obući kao astronaut inače sav poflekavim od trave a i "prekrasno" je raditi u jednodijelnom kombenezonu i vizirom po vrućinama.Zato me djed naučio kako klepati kosu i kako pravilno nasaditi kosu da je ne loviš kada kosiš ili da nije previše zatvoren radijus.Još je i kosište napravljeno kak meni paše da nisam pogrbljen.Ma di češ bolje uzmeš kosu i brus odeš u kratkim hlačama i ajmo nema vrućine i kuhanja u manduri.Najbolje se kosi poslije kiše ili ujutro kad je rosa,ma ko ti to može platit:eek::
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
gušti su gušti...al pol ure mahanja meni je dosta za tjedan dana...pa kad zaboravim kak me hrbat boli, opet krenem...:eek::
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja svakodnevno obnavljam znanje. Svaki dan nakosim jedne tačke za svinje.
Imal sam problema s klepanjem, malo mi se kosa pri oštrici iskrivila. Zato sam kupil "idiot" klepač ili kak neki vele, klepač za idi**e. Nisam s njim preveč zadovoljan. Doduše kosa je sad ravnija nakon klepanja koje mogu napraviti žmirečki, ali kad sam klepal bez njega nisam trebal tak brzo ponovno klepati. Fali treći nastavak s večom kosinom.
Inače je takva košnja najbolja gimnastika. Kad je kosa oštra, uz dobar stav i nekaj kondicije, nema muke.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
I ja sam nekada kosila, ali drač po krumpirima, i išlo to meni , i znala sam si i nabrusiti kosu - a onda su mi naprasno zabranili primiti je u ruke - ma sam je slomila na jednoj lobodi - pukla je u zapešću, i zeli su mi je z ruku i zaprijetili da je se više ne laćam. A sam snaha bila, jadno stvorenjce....
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
E Jo tebi je bilo dobro, ja sam badav lomila i kosu i motiku i vile i svašta nešto, nije mi nikad nitko zabranio raditi, brus - dali mi još više. Ako slomiš držalo od vila, svekar stavi drugo, e nije se kupovalo nego donese iz šume komad drva, skine grane onako u grubo, pikne u vile i snaho radi dalje. A nisu se ni rukavice nosile. Kaj bi selo reklo. A ja radila u računovodstvu pa sakrij ruke od stranaka. Bila neki dan Kolarova "Breza" na TV-u. E nebi se vratila u mladost ni za brdo karamela.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Nisam se nikad naučio otklepati kosu,bruslicom lagano se povuče i to šljaka,brus je iz dežele 3 zvijezdice.Kosim sve nepristupačne terene oko kuće,međe,uglavnom priznajem javno,žena kosi urednije.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
E jeste lisci, kad vam se neda onda je "Tebi to ide bolje"
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Inače klepati treba lagano i polako. Probao sam i ja brusilicom ali nema dobre kose bez klepanja. Kad je sklepana kako treba, samo klizi kroz travu. Jako korisna stvar i lagana za transport :)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
A gde više kupiti pravu kovanicu da bi imal kaj poklepati?
 

Najnoviji postovi

Na vrh