• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ruke za automacko zakapcanje

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
vidim da je ovdje tema zavarivanje pa bih se i ja malo ubacio. :D
snupy dobro kaže zavarivanje je prava znanost,ali na ovakvim stvarima se posao može kvalitetno odraditi i sa ovim našim aparatićima koje većina ima kod kuće.ja sam prije godinu dana za svoga fiata napravio kompletne nove poluge i zavario sam ih sa kiselom E-Tim o elektrodom koja je bolja od jadrana iako bi na ovakvim stvarima i on prošao kao dobar.maiky dobro kaže da je dobro da se napravi kosina i obavi provarivanje jer će tada zavar biti daleko jači.provarivanje se može obaviti sa co2 punom žicom bez praška,ali popunu i završni zavar ne ići sa co2 ako žica nije punjena sa praškom.žica koja nije punjena sa praškom se može koristiti u autolimariji i za provare.ove ruke je najbolje zavarivati sa više gusjenica kako je ZJ rekao jer je tako zavar jači,a za to bi sasvim dovoljna bila i elektroda od 2,5mm ili eventualno 3,2mm iako se toliko debeli materijali mogu zavarivati i sa 4mm elektrodom,ali sa tako debelom žicom se materijal brzo zagrije pa se onda pojavljuju zajedi u osnovnom materijalu.mišljenja sam da se o ovome ne bi trebalo previše raspravljati jer znam da će maiky to dobro odradti iz tog razloga jer se on očeličio u puli negdje na uljanikovom otoku u nekoj rupi od brodskog dvodna i to možda skupa sa mnom. :D
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
mišljenja sam da se o ovome ne bi trebalo previše raspravljati jer znam da će maiky to dobro odradti iz tog razloga jer se on očeličio u puli negdje na uljanikovom otoku u nekoj rupi od brodskog dvodna i to možda skupa sa mnom. :D[/quote]


Pozdrav svim Uljanikovcima!!!!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Svi znamo da Co2 nije varenje nego ljepljenje , pljuvanje , pljučkanje itd ..Ali uz adekvatnu pripremu može se prištedjeti dosta muke oko vlage , vrste matrijala,vrste elektrode , predgrijavanja matrijala i elektrode itd.
Elektrolično zavarivanje je daleko od kupiti aparat iz peveca , elektrode i deri , isto tako Co2 nije einhell aparat od 130A
Co2 tehnologoija napreduje jednakom brzinom kojom i elektrolučno zastarijava .
Isto tako vjerujem da je i u brodogradilištima Co2 potisnuo elektrodu na skelu tj . tamo gdje uvjeti ne dozvole Co2 zavarivanje .
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
puknuti kaže:
Svi znamo da Co2 nije varenje nego ljepljenje , pljuvanje , pljučkanje itd ..Ali uz adekvatnu pripremu može se prištedjeti dosta muke oko vlage , vrste matrijala,vrste elektrode , predgrijavanja matrijala i elektrode itd.
Elektrolično zavarivanje je daleko od kupiti aparat iz peveca , elektrode i deri , isto tako Co2 nije einhell aparat od 130A
Co2 tehnologoija napreduje jednakom brzinom kojom i elektrolučno zastarijava .
Isto tako vjerujem da je i u brodogradilištima Co2 potisnuo elektrodu na skelu tj . tamo gdje uvjeti ne dozvole Co2 zavarivanje .


u Uljaniku se vari vecinom sa CO2 aparatima i šupljom elektrodom u kojoj se nalazi prašak(šljaka) mislim da je zica od 2mm ili 2,5mm
oblozenom elektrodom 4-tvorkom ili 5-icom vare u 90% slucajeva monteri sekcija i monteri prije zavrsnog vara
provar se radi keramikom (postavi se keramika koja je na ljepljivoj aluminiskoj foliji i koja se dodatno ucvrsti pomocu letvi i kajli ) sa jedne strane keramika sa druge se vari sa CO2 ali treba potpuno osusiti spoj.

Ljudi lakse vare sa CO2 jer nema sljake (pod uslovom da nije punjena zica)
ali vani na vijetru i ako je zeljzo hrđavo itd... var je jako losiji

ako zelis da nesto dobro drzi onda nema ti drugo osim EVB ili Rutilen u krajnem je dobra i crom-nikal lektroda

(enhelov aparat (CO2) je super za malu kucnu bravariju isprobano puno bolje nego oblozena lektroda za lim do 3 mm i slicno)
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
dosta o zavarivanju :D
zavarit cu ja to kako tako :D
samo da na bavim te ruke malo ispod cijene
a ako mi pukne platim tih 1500 kuna i gotovo
jer mi vec dosadilo starinosko zakapcanje :evil:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Nego, kad već govorimo o zavarivanju, dosjedi na kukama su kaljeni, pa pazi da prevelikom toplinom to ne razmekšaš.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ZJ kaže:
Nego, kad već govorimo o zavarivanju, dosjedi na kukama su kaljeni, pa pazi da prevelikom toplinom to ne razmekšaš.
da sigurno , znaš kad su kaljeni -kadnavrbizasvrbi
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
puknuti kaže:
ZJ kaže:
Nego, kad već govorimo o zavarivanju, dosjedi na kukama su kaljeni, pa pazi da prevelikom toplinom to ne razmekšaš.
da sigurno , znaš kad su kaljeni -kadnavrbizasvrbi
Bi se iznenadil. Vidi se na onima koje nisu pofarbane. Neznam jel na svima, ali na Walterscheid-ovima i CBM-ovima su indukcijski kaljeni.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
mislite za dosljede za kugle?
morali bi biti kaljeni
zato mislim variti sa rutilen od 2.5 da ne pregrijen malo sa jedne malo sa druge strane da mi var ne povuce

dobra opaska : "treba kupiti one koje nisu farbane"

budala ja danas zaboravio oticu u TRGO-GE-u jer preko meila ne moze se nista dogovoriti isto i sa AGM-om

Danas sam kod tasta u VŽ-u ali poslije obilnog dorucka i obilnog rucna ne ide mi se nigdije
trebao sam otici pogledati neke traktore al sam zakasnia
sve se rasprodalo... :(
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
maiky a koja ti kategorija treba,za koji traktor?ja sam za fiata kupio Cat.3
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
dosta pametnih stvari je ovdje rečeno .dali je netko koristio linkolnovu punjenu žicu (vari se bez plina).inače za elektrodu (rel)se smatralo i u mojoj firmi da je zastarjela dok nije pokrenut program sa specijalnim materijalima gdje se večina radi elektrodom.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
ako ta linconova žica ne treba CO2 zaštitu onda bi trebala da bude punjena sa praškom koji se koristi na EPP postupcima zavarivanja.što se elektrode tiče ona se još uvijek koristi na onim mjestima koja trpe veće sile,a to je i opravdano jer je rel zavarivanje najkvalitetnije.recimo u brodogradnji se velika većina zavara odrađuje sa CO aparatima,ali takozvani križevi(mjesta gdje se spajaju 3,4 ili više limova)se zavaruju rel postupkom.
snupy sa kakvim materijalima radite u firmi?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Dečki, meni je zavarivanje velika "ljubav", no uvijek rado čujem i naučim nekaj kaj neznam.
Za punjenu žicu znam već dugo, no nisam je imal prilike isprobati u praksi. Koliki je najmanji promjer punjene žice? Jesu li promjeri punjene žice isti kao i pune (0.6, 0.8, 1.0, 1.2)? Može li obični MIG/MAG aparat to tjerati? Treba li biti dodavač s duplim pogonom (kao za aluminijsku žicu) ili je dovoljan obični?
Razmišljam o nabavi nekog rabljenog ESAB-a cca 200...250A, pa se nebi baš zeznul na početku...
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
uglavnom nikal 300 služi za visoke temperature u plinskim turbinama . kod nas su koristili punjenu žicu 1,2 i volio bih vidjeti kako to naprave jer ispada da je to cijev punjena prahom. :scratch
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
josip123 kaže:
maiky a koja ti kategorija treba,za koji traktor?ja sam za fiata kupio Cat.3


kat. II
Universal UTB 643DT
 
I

ivanm

Guest
i ja zvao kod Jakopića prije par mjeseci za svoj 643 dtc jer me ovaj sadašnji sistem ubija u pojam i veli čovjek 480 kn +pdv plus kugle sa ušima 60 kn po komadu. kaj ima u tom komadu željeza koštat 480+pdv???
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ivanm kaže:
i ja zvao kod Jakopića prije par mjeseci za svoj 643 dtc jer me ovaj sadašnji sistem ubija u pojam i veli čovjek 480 kn +pdv plus kugle sa ušima 60 kn po komadu. kaj ima u tom komadu željeza koštat 480+pdv???
Komad ili par?
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
puknuti kad kreneš u serijsku proizvodnju i ja bi se predbilježio,naravno ako si jeftiniji
 

Najnoviji postovi

Na vrh