• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ruke za automacko zakapcanje

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
ZJ kaže:
Malo off topic, no tu su ljudi koji znaju odgovore.
Naime, imap priliku kupiti skoro novi CO2 aparat 3f, 200A, 3m zavarivačkog kabela, pogon na jednom kotaču, koji može primati žicu 0.8 i 1 mm. Može li takav aparat zavarivati s punjenom žicom ili treba nekaj veće? Kolika je potrebna struja za punjenu žicu?
Hvala Josipe i Maiky ;)

neznam!
mislim da bi trebao jer stijenke zice nisu debele ali nisam siguran
susjed se bavi bravario pa radi i kašike za bagere (naravno lim mu saviju u Uljaniku) vari sa punjenom zicom aparat je uljanikov mislim 300A sa dodatnom glavom gdije stavis rolu zice

PS: neznam dali postoi punjena zica od 1mm!

Moje misljen je je da ako se ne bavis profesionalno bravario ili popravcima gdije treba jako puno variti (dugi varovi i sl.) ti bas i ne treba veliki co2 aparat vec kupi jedan mali Inverter
nestom ovako


150A vari 3,25 EVB bez problema mislim da bi mogla i 4 ali nema potreba
na 120A latencija je 100%, lagana lako za prenositi naravno EVB malo ljpi dok ne dobijes ruku ali polako se naucis
jedio moram priznati da ne voli jako tanke limove i ako ima zraka (luft između spojeva) ali kad jednom dobijes ruku super stvar
CO2 je puno bolji za tanko varenje za navarivanje i za popuniti ali ne mozes raditi na vijetru jako glomazan aparat + boca problemi ako je farbano hrđavo itd.

e sad ako je cijena "dobra" kupi pa ako nista preprodaj i zaradi! :D
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
puknuti kaže:
A koji to Co2 aparat ima vodeno hlađenje?
Imaju ESABovi i Gorenje 400A pištolj hlađen vodom. Nisu česti, ali ih ima.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
ZJ kaže:
Malo off topic, no tu su ljudi koji znaju odgovore.
Naime, imap priliku kupiti skoro novi CO2 aparat 3f, 200A, 3m zavarivačkog kabela, pogon na jednom kotaču, koji može primati žicu 0.8 i 1 mm. Može li takav aparat zavarivati s punjenom žicom ili treba nekaj veće? Kolika je potrebna struja za punjenu žicu?
Hvala Josipe i Maiky ;)
mislim da ćeš moći raditi sa punjenom žicom od 1,2mm,ali to ti nije za neke duže zavare jer bi ti mašina vrlo brzo mogla izgoriti.koje je marke taj co2 aparat za kojeg si zainteresiran?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Aha , pištolj a ne aparat ..i kaj sprečava da se na bilo koji aparat složi vodeno hlađenje pištolja .
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
ZJ .. skoro svi profesionalni aparati imaju hlađenje vodom u ručki . a vidjevši tvoje proizvode čini mi se da bi i tebi dobro došlo.
 
R

rony

Guest
aparat koji može zavarivat sa žicom1,2mm i ima vodeno hlađenje je mašina s kojom se može zavarivat sve kod kuće a može se i profi bavit tim poslom npr.esab 270a.i na više .na aparatebez vodenog hlađenja se može montirat rezervar sa pumpom u koji se naspe antifriz ali tada treba i drugi pancir(pištolj)a panciri koštaju skoro kao cjeli aparat.
trofazni i 200a djeluje solidno za kućne radinosti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Odustal od ovoga. Tražim neki rabljeni trofazni 230...250A ESAB/Uljanik/Gorenje, pa kad kaj naleti...
Maiky, netreba mi inverter jer imam jako dobar rel (>200A, AC, DC). No, kak povremeno zavarujem, nejdu mi okomiti zavari, pa bi zato rado imal jači MIG/MAG.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
svi ovi te neće iznevjeriti:Rehm,Kempi,Lincon,Fronius,Uljanik,Esab.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
josip123 kaže:
svi ovi te neće iznevjeriti:Rehm,Kempi,Lincon,Fronius,Uljanik,Esab.
Gledal sam jučer Varmiga 230A u Pevecu (jest da je cijena >9000kn, no samo sam gledal). Pištolj je do 250A, a žica max. 1.0mm.
Budem pričekal, pa dok naleti...a onda moj dobri stari Einhell ide na bubanj (ili da ga zadržim zato kaj je jednofazni, pa može svakam?).
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
ZJ kaže:
josip123 kaže:
svi ovi te neće iznevjeriti:Rehm,Kempi,Lincon,Fronius,Uljanik,Esab.
Gledal sam jučer Varmiga 230A u Pevecu (jest da je cijena >9000kn, no samo sam gledal). Pištolj je do 250A, a žica max. 1.0mm.
Budem pričekal, pa dok naleti...a onda moj dobri stari Einhell ide na bubanj (ili da ga zadržim zato kaj je jednofazni, pa može svakam?).


zadrži nikad se nezna
i ne kupuj u Pevecu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Našel sam jeftinije, samo je još uvijek previše. Toliko mi ipak netreba (za 1000€).
Nego, vidim da pojedini aparati imaju opciju za punjenu žicu. U čemu je razlika od običnog MAG aparata?
Kaj nije dovoljno samo zatvoriti plin?
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
ZJ kaže:
Našel sam jeftinije, samo je još uvijek previše. Toliko mi ipak netreba (za 1000€).
Nego, vidim da pojedini aparati imaju opciju za punjenu žicu. U čemu je razlika od običnog MAG aparata?
Kaj nije dovoljno samo zatvoriti plin?

koliko ja znam punjena zica sluzi za varenje na otvorenom prostoru radi vijetra i cvrsci je var
ali vari se normalno uz dodatak plina
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
da sa žicom moraš imati zaštitu bez obzira na to da li je ona punjena praskom ili je obična žica.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Hvala dečki. No u čemu je razlika između "običnog" aparata i onog za zavarivanje punjenom žicom?
Kod Varstroja ovaj ima oznaku P.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Praškom punjene žice izrađuju se najčešće u promjerima od 0.8 mm, 1.0 mm, 1.2 mm,
1.4 mm, 1.6 mm, 2.0 mm, 2.4 mm i 3.2 mm, rjeđe 4 i 5 mm. Žica je namotana na standardne
kolutove mase 15 kg. Praškom punjene žice se primjenjuju za zavarivanje limova od 1.5 do
200 mm. Limove debljine od 1.5 do 13 mm moguće je zavarivati u jednom prolazu, bez
prethodnog pripremanja žlijeba za zavarivanje.


Punjene žice koje ne trebaju dodatnu vanjsku zaštitu
Posebno poglavlje u obitelji praškom punjenih žica predstavljaju žice koje ne trebaju
dodatnu vanjsku zaštitu u procesu zavarivanja. Većina samozaštitnih punjenih žica ima jezgru
bazičnog tipa, što znači da su glavni sastojci kalcijev karbonat i fluorid.

I ne kupuj aparat ispod 250A , sva ta taorija pada u vodu kad vidiš kako se voziti u mercedesu odnosno renolćeku
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
puknuti kaže:
Praškom punjene žice izrađuju se najčešće u promjerima od 0.8 mm, 1.0 mm, 1.2 mm,
1.4 mm, 1.6 mm, 2.0 mm, 2.4 mm i 3.2 mm, rjeđe 4 i 5 mm. Žica je namotana na standardne
kolutove mase 15 kg. Praškom punjene žice se primjenjuju za zavarivanje limova od 1.5 do
200 mm. Limove debljine od 1.5 do 13 mm moguće je zavarivati u jednom prolazu, bez
prethodnog pripremanja žlijeba za zavarivanje.


Punjene žice koje ne trebaju dodatnu vanjsku zaštitu
Posebno poglavlje u obitelji praškom punjenih žica predstavljaju žice koje ne trebaju
dodatnu vanjsku zaštitu u procesu zavarivanja. Većina samozaštitnih punjenih žica ima jezgru
bazičnog tipa, što znači da su glavni sastojci kalcijev karbonat i fluorid.

I ne kupuj aparat ispod 250A , sva ta taorija pada u vodu kad vidiš kako se voziti u mercedesu odnosno renolćeku
Fala. Jel može sutra gablec na istom mjestu, u isto vrijeme?
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
jučer napokon zavario ruke
danas poslikam i ofarban ako nađem vremena
cini mi se da su mi ispale malo duze iako sam stare dosta skratio ali sad sto je tu je
vareno sa EVB50

PS: kupio pola paketa u ducanu jer nisu imali cijeli
polovica elektroda je bila bez obloge
nikad vise ne budem kupio polovicu samo cijeli paket!
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
ZJ kaže:
Hvala dečki. No u čemu je razlika između "običnog" aparata i onog za zavarivanje punjenom žicom?
Kod Varstroja ovaj ima oznaku P.
a čuj do nedvno nije bilo nikakve razlike,a onda je fronius napravio strojčinu koja ima opciju rada sa punjenom žicom i punom žicom.sada kreće trend takvih mašina i vjerovatno je i ta od varstroja jedna od njih.razlika je sada u tome jer na prijašnjim mašinama nije bilo prekidača kojim se mogla izabrati opcija punjena ili puna žica,a sada kada odabereš opciju sa punjenom žicom tada sigma puno manje pršće i nema ni najmanje prskotine dok je prije toga znalo biti.caka je u tome što se kada izabereš opciju sa punjenom žicom smanjuje elektro luk i tada sigma radi mirnije.što se tiče zaštite sa co2 kod punjene žice to u teoriji može da se odradi ali u praksi i ne baš jer ostaju u zavaru gnijezda porica,a co2 je najlošija zaštita zavara i on se može koristiti na stvarima koje nisu toliko bitne i gdje nema nakog prevelikog opterećenja.najbolja zaštita se postiže sa kristalom i feromix-om.feromix korstimo kod mene u firmi i on ima 82% argona i 18%co2.ako te još nešto bude zanimalo samo pitaj,a ja mislim d bi trebalo da otvorimo temu o zavarivanju. :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh