• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sadni materijal, sorte, podloge.

B

bajki

Guest
Vinogradar odakle nabavljate sadni materijal i koja se vrsta kod vas najviše sadi? Kod nas ima najviše graševine (80%). Zadnje 3-4 godine je dosta problema sa cjepovima. Ljudi posade i oni se jednostavno neprime tj osuše. Primi se tek oko 50 % posađenih cjepova. Ljudi ih čak zaljevaju cijelo ljeto. Mi smo koristili razni sadni metrijal i od lokalnih proizvođača i od Kutjeva ali rezultat je isti. Prije desetak godina smo pri sadnji imali velik postotak primljenih cjepova (97-98%), ali sad je katastrofa!
Zanima me dali i vi imate tih problema.
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Ovako mi nabavljamo iz dva rasadnika od Žižeka iz Svete Marije i iz rasadnika Hrnjevac-Vetovo on nam obavlja i strojnu sadnju,i cijepovi su jeko dobri meni se od 1500 komada pred 4 godina nije primilo 7,to se nemože uopče računat ali ovisi i godina dosta i obavezno zalijevanje i to 5-10 litara po trsu recimo dva puta tjedno bar sam ja tako radio i eto 99.5% sa e primilo!Kod nas ima dosta Graševine isto ali i sve više Å krleta(autohtona sorta za Moslavački kraj)ima dosta Rajnskog,Chardonnaya,Frankovke,Moslavca i tako.A o sadnji ovisi jako i pripremljenost zemlje i sam postupak sadnje ali vjerujem da to ljudi ako sade vinograd znaju mi imamo vrlo dobra iskustva sa njihovim sadnicama
 
B

bajki

Guest
Kod nas je prije bilo tako, vrlo malo cjepova se nije primilo i to bez ikakvog zalijevanja. Sada ni sa zalijevanjem neide nikako! Valjda če ove godine biti bolje. Koliko plačate cjepove?
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Sufinancira naz županija i grad ali svi koji sade moraju biti članovi udruge vinogradara a za veče površine dobiva se i državni poticaj,a i ja sad možda iduči tjedan sadim strojno 2000 komada,i u okolici još 15000 tisuča pa budemo vidli koliko če se primti
 
B

Bobo

Guest
Sto se tice cijepova iz Hrnjevca, aj vam 10000% mogu potvrditi da su top kvalitete. Tamo sam s fakultetom bio jedan dan na vjezbama iz vinogradarstva i mi smo za nas vinograd stavljali cjepove u stratifikalu.

Kad gledate zene koje spajaju podlogu i cijep to vam je dovoljno jer se vidi da to rade vec dugo vremena i da znaju sto je posao.

Imam par slika iz sadnje naseg vinograda. Takodjer su nam oni sadili i jako su na faksu zadovoljni uradjenim poslom. Prosli utorak smo okopavali vinograd i naisli smo na samo dvije sadnice koje se nisu primile, a zemlja je bila jako lose pripremljena...

Svakako moje preporuke za sadni materijal iz Hrnjevca!
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Proizvodi ih Mato Ivanovič rasadnik Vukojevci-Vetovo i obavlja i sadnju ako koga zanima kontakt neka pošalje privatnu pa čemo pomoči a evo u četvrtak sadi kod mene 2000 i još 15000 u okolici
 
B

bajki

Guest
Pa nije ni puno. Kod nas su 10-15 kn po cjepu. Sadnja je također kod nekih gratis ako uzimaš njihov sadni materijal inače je sadnja isto 1 kn/kom.
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Mi smo uzimali preko udruge pa smo još dobili i od županije 4 kn i od grada mislim 1-2 neznam točno tako da je cijena smiješna
 
B

bajki

Guest
Kod nas isto županija daje, netreba uzimati preko nikakva udruge. Moraš samo ispuniti određene uvjete, uzimati certificirani materijal, priložiti račun i još neke stvari. Jedino se nezne koliki je taj poticaj do kraja godine, jer oni imaju određenu količinu novaca koja je namijenjena za to i ako se javi jako veliki broj ljudi za tu lovu onda ju oni moraju raspodijeliti svima. Dosad je bilo 2-3 kn po cijepu što je po meni odlično.
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Pa je da šta god da dodijele dobro je pogotovo tko sadi nakoliko tisuča njemu je i 1 kn puno
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,578
e ljudi moji ja sam kupio oda mate ivanovica cjepove 2000kom prije 4 god.i svi su bolesni od raka do jednog.a vinograd mi je na 225m nadmorske visine.ko oce doc nek viditi nek javi.Iz požege sam.
decki moji vjerovali ili ne hrnjevac enjingi krautkaker i mato su u banani.svi su cjepovi zarazeni.to možete vidjeti kod Vlade Krauthakera u onoj novoj tabli i kod Branka Jakobovica.
A gosp. Zdravko Raguz iz kombinata mi je prije 3 dana pricao da je kombinat posadaio 15hektara zarazene loze. moj je savjet ko može nabavt iz srbije taj je na konju
 
R

Ratarko

Guest
Nije moja domena ali to je strašno ako je tako ?
Zar je uopče moguče da sve bude bolesno , katastrofa ?

Nekako mislim da se tu ima politike u igri , da li je moguče da se recimo poticaji pokupe za sadnju novih nasada a kada su oni svi oboljeli za 3-4 godine opet sve iznova , znači novi poticaj za novu sadnju i tako u nedogled ? Možda sam potpuno zastranio sa tezom ali samo zato jer se ne razumijem . Jel može netko reči nešto više o tome ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
B

Bobo

Guest
Ne znam, kakvo je sad stanje, ali je pozesko veleuciliste zasadilo dosta cjepova sto austrijskih, sto domacih i primili su se skoro svi i ni rijeci o zarazi. Zemlja mora biti vrhunski pripremljena te odstranjeni svi stari korijeni, ako se radi o krcenju starog vinograda, jer je to leglo svih zaraza...

A da su sadnice same po sebi zarazene, tesko mi je povjerovati, jer ipak da su bas kod svakoga bolesne, je stvarno pretjerano...

Znam Zdravu Raguza i covijek kaze kako je i za ove sadnice koje smo sadili za veleuciliste je rekao da su odlicne, te se primaju u roku par dana sve i pustaju prve listove. jednom rijecju DIVOTA.

"Svizca" poznam i bio sam u njegovom vinogradu, no vise si nismo dobri, pa izbjegavam svaki kontakt, no ovo oko zarazenih sadnica sam se morao uplesti... Jer je (vise manje) to i moja struka ;)
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,578
Medo ako hoces doji pa cu ti pokatzati 2000komada je u k.... .znas onaj mladi vinograd???e taj je dobio sve osim tamburasa da mu pjevaju i sviraju.
Ko hoce doc i vidjet sam nek izvoli:A to može isto vidjeti i kod vlade krauthakera i branka jakobovica...takk da nije slucaj kod mene.Za ovih 5H narucio sam 35000 sadnica od brace jerkovica iz slovenije.12 kn kom al je barem sigurno
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Meni Mato Ivanovič sadi več 5 godina zaredom i od 5000 kom ja imam svega 5-6 kom sa rakom a to ovisi od koga je podloga i koja je sorta jer ako npr.uzme lozu nakon suhe rezidbe na koju cijepi od recimo Krauthakera i ako je ta loza zaražena normalno da če i cijep biti zaražen a na njemu se to nevidi do 2-3 godine znači stvar je u osobi koja daje bolesnu lozu njemu i tako sam sebe zezne jer mu tu lozu nagodinu posadi umjesto da takve trsove odmah posiječe!
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,578
Re: Sadni materijal

pa da to se slazem stobome.men se tek na kraju god pocelo to pokazivat.daj ako budes iso za slavoniju tj. pž pa se javi da odemo na kavu.OK?
 

Najnoviji postovi

Na vrh