• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sagradite bioplinsko postrojenje

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
Ma ne nagađam našo sam na netu taj rezervar od ferocementa i građevina mi nije stran pojam pa pitam jel može ta debljina(oko 5 cm) izdržat pritisak od 10 m3 vode s tim da bi ga ukopo 1,5m u zemlju,
a ako ču betonirat onda betoniram čitavog u zemlji i gotova stvar,
Nego muke mi zadaje ta klizna kupola neznam kak to pojednostavnit a da funkcionira:roll:
A i u zimskom periodu :scratch ako bude radio :scratch sta sa lagunom jel i nju treba grijat :scratch

Ferocement ti je fantastična stvar. Ta debljina ti apsolutno drži tlak fluida prema van. Samo, pošto je stjenka relativno tanka, nema zaje... kvalitetno napraviti. Ima i na netu dosta o ferocementu.
Lagune se ne zagrijava. Pa tko bi ih zagrijao. Pa na kraju iz AD-a izlazi koliko toliko zagrijani mulj.
Što se tiče kliznog zvona, iznešena rješenja su se pokazala najjednostavnija u izgradnji.
Pa na vanjsku bačvu po opsegu zaveži 4 kolca da služe kao vodilice zvona. Zvono je što smo već rekli plastična bačva koja ide u veću bačvu. Sada trenutno radiš eksperimentalni AD. Prema tome sve je malo i možeš sve kontrolirati.
 

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
digestor

Ma ne nagađam našo sam na netu taj rezervar od ferocementa i građevina mi nije stran pojam pa pitam jel može ta debljina(oko 5 cm) izdržat pritisak od 10 m3 vode s tim da bi ga ukopo 1,5m u zemlju,
a ako ču betonirat onda betoniram čitavog u zemlji i gotova stvar,
Nego muke mi zadaje ta klizna kupola neznam kak to pojednostavnit a da funkcionira:roll:
A i u zimskom periodu :scratch ako bude radio :scratch sta sa lagunom jel i nju treba grijat :scratch

Zanima me dokle si stigao
 
Z

zoky 285

Guest
he evo danas malo bolje 37,1 , tri dana več ložim ko lud bome več dugu me gripa nije ovak ulovila.
Bit če valjda ovaj tjedan gotovo ,još manometar i ventil stavit a plinosprema stigne dok ne krene plin
 

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
Što ima novoga? Dokle si stigao s projektom digestora. Zanima me. Nadam se da je gripa popustila.
 
Z

zoky 285

Guest
Gotov i vani sad ga jos treba napunit, pa sam malo črčko po net-u ;lakmus papir ne mogu nac blizu nego ga moram naručit http://www.njuskalo.hr/sve-ostalo/ph-testni-listici-lakmus-papir-oglas-3330217
A bomometar bi se dalo iskoristit onaj klinac za mjerit gustoču akomulatorske kiseline ima iste vrijednosti očitaanja ko sta ste naveli da treba bit, moram samo nac tablicu .

Napunit ču ga kravljim izmetom pa kasnije svinjski koristit+travu od kosnje dvorišta.
He susjedi poludjeli od znatiželje a ja šutim ko zaliven :p
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
lakmusa imaš u svakoj boljoj ljekarni, a i u većini zoo shopova, vlasnici ribica provjeravaju ph vode...snađi se malo...
 

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
Gotov i vani sad ga jos treba napunit, pa sam malo črčko po net-u ;lakmus papir ne mogu nac blizu nego ga moram naručit http://www.njuskalo.hr/sve-ostalo/ph-testni-listici-lakmus-papir-oglas-3330217
A bomometar bi se dalo iskoristit onaj klinac za mjerit gustoču akomulatorske kiseline ima iste vrijednosti očitaanja ko sta ste naveli da treba bit, moram samo nac tablicu .

Napunit ču ga kravljim izmetom pa kasnije svinjski koristit+travu od kosnje dvorišta.
He susjedi poludjeli od znatiželje a ja šutim ko zaliven :p

Bomeometar ti nije toliko bitan. Drži se uputa razrjeđivanja i neće biti problema. stvar je mala, i lagano je intervenirati. Ista situacija ti je i sa lakmusom. Dobro je imati te pomoćne naprave, ali nisu životno važne. Provjere su u svakom slučaju potrebne, ali za početak startat možeš i bez njih.
Na toj stranici sam zaboravio napisati potrebu povremenog miješanja sadržaja AD-a 3-5 puta. Dakle na čelo nekog kolca pribij neku konzervu promjera nešto malo manjeg od ulazne cijevi. Nešto kao klip. Tim kolcem povremeno utisni u AD sadržaj ulazne cijevi. Sve ti je jasno? Nemoj stiskati prejako da ne stvar ne pošprica. Kako misliš riješiti plinospremu?
Puno uspjeha. Šuti i dalje nek se pojedu.
Puno uspjeha. Pitaj ako si negdje zapeo.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
posto mene jako zanimaju ovakve stvari ali kod mene nema farmi... sve sam procitao pa samo moliom člana zokia da čim prije ozdravi i posta koju sliku i opise kako mu ide :D
 
Z

zoky 285

Guest
posto mene jako zanimaju ovakve stvari ali kod mene nema farmi... sve sam procitao pa samo moliom člana zokia da čim prije ozdravi i posta koju sliku i opise kako mu ide :D
Nisam vidio post .
Imaš par slika stranicu prije dok je bio u izradi.
a budem ga ovih dana posliko uglavnom je u pogonu ima par nedostataka hm ...moja greška
1.- Stavio sam ga iza štale- ujutro je na suncu a poslije podne u hladu po mom čitavo vrijeme bi trebo biti u hladu zaštičen od sunca jer po ljetu kad ugrije znao mi je rigat van u onu staklenku šta sam stavio kao manometar
U startu sam ga nafilo kompostiranom travom ona iz dvorišta malo kravljeg stajskog i brzo je proradio a poslije svinjski ,samo je sra.. mješanje pa odvajanje u govnima do grla he.
Znao sam malo nekomrostirane trave ubacit unutra eh onda zna zasmrdit plin- a kakva pokvarena jaja su melem za nos naspram tog smrada uh.

Plino- spremu nisam radio jer me to mučilo šta riga van pa na vručini mi ispari voda iz staklenke rekoh bolje ostavit vraga da spava-ako grune pola sela bi pokrilo :rolfer:
 

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
Dobronamjerna sugestija

Ako smijem. Ova stvar, bez plinospreme ti ne hoda. Tlak plina će uvijek izbacivati na manometru. Imaš na web stranici principe izrade plinospreme. Bez nje ti aparatura neće raditi, odnosno događat će se ono što ti se i događa.
pozdrav od digestora.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Bome su se uhvatili posla...Znaš li kakve detalje?snaga,kada će biti završeno?
 

marijogjulic

Aktivni član
Tu od
26 Lis 2013
Poruka
527
A u poćetku se spominjala snaga od 1MW, ali sad to ide puno veće i sad sam ćuo da će snaga biti 3,5MW, a oni planiraju već ove godine silažu uzimati, ali nekako nevjerujemo u to, silaža samo što nije. :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Propast i promašaj koji svi plaćamo u obliku naknade za obnovljive izvore.
A kam budu išli s drugih 6,5MW otpadne topline???
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Bioplinsko postrojenje ima smisla samo uz stočarsku farmu, gdje se od primarnog gnoja dobiva energija i još bolji gnoj. Od otpadne topline može se grijati štala ili sušiti stočna hrana i sl.
Ovakva postrojenja, gdje se stočna hrana uništava i pretvara u energiju je grijeh Božji, ekološki promašaj, uništavanje stočarstva (umjetnim dizanjem cijene točne hrane) i da dalje ne nabrajam. Ako se tih ~6MW toplinske energije iskoristi za grijanje plastenika, onda je bar mala korist. No, obično se ta toplina baca u zrak.
 
Na vrh