• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sagradite bioplinsko postrojenje

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Plastenik radi samo za sunčana vremena. Tada bi djelovao kao kolektor. Ti trebaš stalno štititi ad od hladnoće. Negrijani taktni ad s pravilno pripremljenom sirovinom, i optimalnim uvjetima, prosjeku proizvede do 5m cub plina/m cub zapremine. Grijani ad i više. Da. Nakon punjenja ad-a sirovinom, utače se topla voda dok se na vrhu sirovine ne pojavi. Pregledat ću taj odjeljak na webu. Može biti da sam bio nejasan.

po ha kukuruza se dobije 3-6 vagona(30-60t) silirane mase
pretpostavljm da je 1m3 silaže 500kg, dakle imamo 60-120 m3
to daje 300-600 m3 plina, ili 180-360 l ekvivalent nafte

ako sam dobro izračunao ovakva digestija kod nas će bit zanimljiva tek kad lož ulje prijeđe cijenu od 20tak kn
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
po ha kukuruza se dobije 3-6 vagona(30-60t) silirane mase
pretpostavljm da je 1m3 silaže 500kg, dakle imamo 60-120 m3
to daje 300-600 m3 plina, ili 180-360 l ekvivalent nafte

ako sam dobro izračunao ovakva digestija kod nas će bit zanimljiva tek kad lož ulje prijeđe cijenu od 20tak kn

što otvara novo pitanje u mojoj glavi...koliko je isplativo preinačiti traktorski motor (starog rusa ili imt-a) da radi na plin?
i da li može raditi na čisti plin ili se mora miješati ipak u nekom omjeru s dizelom...
...što bi u slučaju drastičnog poskupljenja dizela (lože) bilo jaaaako interesantno...
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
što otvara novo pitanje u mojoj glavi...koliko je isplativo preinačiti traktorski motor (starog rusa ili imt-a) da radi na plin?
i da li može raditi na čisti plin ili se mora miješati ipak u nekom omjeru s dizelom...
...što bi u slučaju drastičnog poskupljenja dizela (lože) bilo jaaaako interesantno...

ima negdje objasnjeno, dosta jednostavno, dio loža dio plin

ali kak češ plin vući za sobom:finga:
digestor napraviti u prikolici i vuči a sobom:rolfer:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
ima negdje objasnjeno, dosta jednostavno, dio loža dio plin

ali kak češ plin vući za sobom:finga:
digestor napraviti u prikolici i vuči a sobom:rolfer:

ne digestor, nego samo spremnik plina...al dobro, ipak bi ga trebalo ukapljivati prije upotrebe na vozilu, zaista nebi mogli vozit balone na traktorima...
...pametan, pametan mali ilegalac...:rolfer:
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
po ha kukuruza se dobije 3-6 vagona(30-60t) silirane mase
pretpostavljm da je 1m3 silaže 500kg, dakle imamo 60-120 m3
to daje 300-600 m3 plina, ili 180-360 l ekvivalent nafte

ako sam dobro izračunao ovakva digestija kod nas će bit zanimljiva tek kad lož ulje prijeđe cijenu od 20tak kn

Umjetn " nafta " nije ništa novo proizvodio ju je hitler u drugom svjetskom ratu i južno afrićka republika .Negdje sam proćitao da je neisplativa sve dok je" prirodna " nafta ispod 200 dolara barel .
 

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
po ha kukuruza se dobije 3-6 vagona(30-60t) silirane mase
pretpostavljm da je 1m3 silaže 500kg, dakle imamo 60-120 m3
to daje 300-600 m3 plina, ili 180-360 l ekvivalent nafte

ako sam dobro izračunao ovakva digestija kod nas će bit zanimljiva tek kad lož ulje prijeđe cijenu od 20tak kn

Računica ti je otprilike točna. Samo. U procesu anaerobne digestije računa se uglavnom sa otpadnom sirovinom.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Računica ti je otprilike točna. Samo. U procesu anaerobne digestije računa se uglavnom sa otpadnom sirovinom.

he he znam, ali samo sam za silažni kukuruz uspio naći podatak da daje urod od 3-6 vagona,
iako mislim da bi sudanska trava bila zanimljivija

dakle onim jadnim crncima, vijetnamcima itd, je jako zanimljivo zaradit 300 litara nafte ili cca 300E, ali kodnas nevjerujem
možda kad nafta prijeđe 20kn

e sad nisam računao gnojivo, koliko se može dobit gnojiva i kojeg recimo sastava ili vrijednosti
 
Posljednje uređivanje:

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
he he znam, ali samo sam za silažni kukuruz uspio naći podatak da daje urod od 3-6 vagona,
iako mislim da bi sudanska trava bila zanimljivija

dakle onim jadnim crncima, vijetnamcima itd, je jako zanimljivo zaradit 300 litara nafte ili cca 300E, ali kodnas nevjerujem
možda kad nafta prijeđe 20kn

e sad nisam računao gnojivo, koliko se može dobit gnojiva i kojeg recimo sastava ili vrijednosti

100 kg sirovine ušlo, 100kg izašlo. Kvaliteta sušenog, usporediva sa Guano-m. vjerojatno si čuo za njega.
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Za Digestora
Daj molim te uvrsti i moju jednažbu sa 23 nepoznanice u izračun koliko bi koštalo jedno postrojenje u RH sa 10 krava i nešto bio mase. jer bez konkretnih cifri ova rasprava je jalova i na teorijskoj razini kao i ona o terafikaciji Marsa.
 

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
da, dobro pitanje, kak bi nas gledali u urbanističkom kad bi rekli da delamo jamu za proizvodnju plina, kakve sve suglasnosti treba po tom pitanju ishoditi?

Dali postoji kalkulacija za izgradnju npr. sam si zadao etalon 10 krava i nešto malo svinja. Dali za postrojenje treba građevinska ili lokacijska dozvola, suglasnost susjeda i slično. Možeš li ugrubo izvesti kalkulaciju svih parametara pa i onih koje nisam spomenuo kao kupovina kpl tehnološkog elaborata utjecaja na okoliš i sl.:?::?::?:

Cijena same izvedbe AD-a stvarno ovisi o sposobnosti, volji, snalažljivosti i znanju pojedinca. O dozvolama i elaboratima nebih jer ne poznam dovoljno našu regulativu. Digestor za taj etalon ti vjerujem može proći s lokacijskom (kao mala laguna za gnojovku). Ako očekuješ od mene elaborat, na krivoj si stranici.
 

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
Umjetn " nafta " nije ništa novo proizvodio ju je hitler u drugom svjetskom ratu i južno afrićka republika .Negdje sam proćitao da je neisplativa sve dok je" prirodna " nafta ispod 200 dolara barel .

To nije nikakva umjetna nafta. Pogon diesel motora plinom. U motor se nakon vrlo male intervencije na Bosch pumpi ubacuje do max 13% nafte. Ostalo je plin. Imaš opisano.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Cijena same izvedbe AD-a stvarno ovisi o sposobnosti, volji, snalažljivosti i znanju pojedinca. O dozvolama i elaboratima nebih jer ne poznam dovoljno našu regulativu. Digestor za taj etalon ti vjerujem može proći s lokacijskom (kao mala laguna za gnojovku). Ako očekuješ od mene elaborat, na krivoj si stranici.

e sad sam se razočarao:(

a bio sam uvjeren da nam g. digestor pokušava uvaliti elaborat za nekakvu "siću":prayer:
još ću se morat i ispričat


ps ćuo sam za guano, ali ...
recimo usporedba sa stajskim od krava?
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
e sad sam se razočarao:(

a bio sam uvjeren da nam g. digestor pokušava uvaliti elaborat za nekakvu "siću":prayer:
još ću se morat i ispričat
ps ćuo sam za guano, ali ...
recimo usporedba sa stajskim od krava?

Ma prijatelji baš mi je ova diskusija za ove dane kad nemam šta pametnije raditi, u mom kraju guano zovu drek i ako se u nešto razumijem u životu onda je to "guano" nikako da se odmaknem od njega imam dva doktorata po toj temi jedan prepisan drugi fotokopiran. Mene je susjed izvozo zbog jebe...og dimnjaka a gdje nebi zbog "plave lagune" i tzv digestora pa kad bi vidio da imam đabe struju nebih se dobro proveo. Hvale vrijedna tema od gospodina digestora. A jeste li čuli da se od nojeva mogu iskoristiti 98%sirovina pa je biznis propao ljudi ostali u dugovima, a još da su znali da noj sere guano sagradili bi mini elektrane na farmama i onda nebi propali.:partyman:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Sektor obnovljivih izvora energije
Dozvoljena su ulaganja u izgradnju i/ili rekonstrukciju i/ili opremanje pogona za proizvodnju bioplina.

Specifični kriterij prihvatljivosti za sektor obnovljivih izvora energije je:

korisnik treba biti upisan u Upisnik poljoprivrednih gospodarstva


ovo sam prekopirao iz jedne druge teme, vezano uz mjeru 302 ipard programa...
daklem, moglo bi se nešto izvuć ako netko odluči...
 

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
e sad sam se razočarao:(

a bio sam uvjeren da nam g. digestor pokušava uvaliti elaborat za nekakvu "siću":prayer:
još ću se morat i ispričat


ps ćuo sam za guano, ali ...
recimo usporedba sa stajskim od krava?

Ovo nije bilo pošteno.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Ovo nije bilo pošteno.

a di je danas poštenje u HR?

stvarno sam mislio da ste u masi ljudi ,koji tobože nešto vam hoće pomoći a ustvari vam hoće nešto uvaliti
nema dana da me netko ne želi pomoći u smanjenju telefonskih i mob. računa, smanjenju ovog ili onog,a ustvari smo žele smanjiti debljinu mog novčanika

ovaj put sam se izgleda prevario dakle :

Javno se ispričavam g. digestoru, što sam imao loše mišljenje o njemu, tj, što nisam vjerovao da ima još ljudi koji žele pomoći
 

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
a di je danas poštenje u HR?

stvarno sam mislio da ste u masi ljudi ,koji tobože nešto vam hoće pomoći a ustvari vam hoće nešto uvaliti
nema dana da me netko ne želi pomoći u smanjenju telefonskih i mob. računa, smanjenju ovog ili onog,a ustvari smo žele smanjiti debljinu mog novčanika

ovaj put sam se izgleda prevario dakle :

Javno se ispričavam g. digestoru, što sam imao loše mišljenje o njemu, tj, što nisam vjerovao da ima još ljudi koji žele pomoći

Nema beda. Ne tražim ja nikakvu ispriku. Niti sam Samaritanac. Samo mi je žao kad vidim koje potencijale ima naše selo. Tu stranicu sam napisao čisto da ljude potaknem na nov način razmišljanja. Prošla su vremena "Pleti kotac ko tvoj otac"
 

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
Svima koje zanima bioplin.

Možda će vas ovo zanimati. Pogledajte na bioplinu, "EKSPERIMENTALNI DIGESTOR". Možda je najbolje da otuda krenete.
 
Posljednje uređivanje:

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Možda će vas ovo zanimati. Pogledajte na bioplinu, "EKSPERIMENTALNI DIGESTOR". Možda je najbolje da otuda krenete.

svaka čast:prayer::prayer::prayer:skidam kapu

trošak materijala max cca 500kn
glavna mana (najlon) izbjegnuta
a dobit plina 0,8-1,6bioplina ~0,3-0,7kg propan/butan , ako ja imam bocu plina od 10kg mjesečno dosta za potrebe kuhanja,onda i ovaj digestor bi trebao da zadovolji prosječnom kučanstvu potrebe za plinom
dakle cca 110kn mjesečno
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh