• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sagradite bioplinsko postrojenje

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A cijena sjenaže , dnevnice , nafta ... sjeme , zemlja bla,bla,bla
struje nemre biti jeftinija nego sa žice...struje iz agregate ne može biti jeftinija ni da ti netko pokloni postrojenje .
Plin ?.kako ga skladištiti da ga ima kad nam treba .
ja poštujem digistera ..nisam pročitao njegov link .
Koga je u hrv ili šire briga za akologiju?
Održivi razvoj ?-bljek
Na prvoj stranici sam postavio neka pitanja ..čujem samo kupi opremu pa onda pitaj čemu to služi .
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
vjerojatno si postavio pitanje vezano za zelenu stabljiku kukuruza u voštanoj zriobi (ono kad se silaža radi), pa pošto tu ima ljudi koji rade silažu (ja to baš i nisam :mrgreen:) možda bi netko od njih bio kompetentniji da nam da potpuniju sliku...
ono kaj sam ja skužio je da se silaža svejedno mora pomiješati s kravljom kakicom u omjeru 10:1 minimalno...ali prije toga silaža mora malo pretrunuti...sagnjiti oliti se skompostirat bar na pol...
za moj pojam je ludilo raditi tu stvar iz kukuruze, kad oko njive imaš drača, zapuštenih livada, neobrađenih oranica...
zar nebi bilo bolje skefat polje ambrozije ili nekog drugog korova nekom neodgovornom vlasniku pa se poslije smijati i još ga kuditi da ti plati što si mu očistio njivu :vragek:
ili počistiti travom zarasle grabe, puteve, nasipe...
a računica...1 kubik zelenjave (kompostirane) daje na dan kubik plina pa tak 4 mjeseca...malo matematike...:rolleyess:

e sad ono što sam još isčitao je da kubik bio plina ima energetsku vrijednost od približno 5 kW za kubični metar plina...
usporedbe radi, i jedan kg peleta ima istu en. vrijednost...
1 litra dizela vrijedi 10 kW
1 kila bukovog-grabovog-hrastovog drveta vrijedi do max 3.3 kW
ali 1 kubični metar plina iz plinovoda znam da ima kaloričnu vrijednost 10 kW...
pa mi ipak nije jasno zašto je ovaj bio-plin na pol nekvalitetniji od zemnog...
po svemu sudeći, ako bi se na to išlo, ispod 100 kubika proizvodnje na dan nemamo što računati...

i to gledano s aspekta proizvodnje plina, ali i s aspekta gnojidbe površina, obzirom da bi onda tih 100 kubika bilo dovoljno za možda dva hektara?...po onoj računici da je mala prikolica stajnjaka 3 kubika, pa ih treba 10 na ral...etc. etc...
evo sudanska trava copy/paste
Zbog izrazito visokog prinosa zelene mase, Sudanska trava (Sorghum sudanense L.) postaje interesantna kultura koja može zamijeniti silažni kukuruz u bioplinskim postrojenjima. Sudanska trava je jednogodišnja visoka trava, daje izuzetno visoke prinose kvalitetne zelene mase koju možemo koristiti kao zelenu krmu, sjenažu ili silažu. Zbog kasnih rokova sadnje dobra je kao postrana kultura. U provedenim istraživanjima ostvarena je proizvodnja sudanske trave od 82 tone po hektaru. Zbog visokog prinosa sudanske trave moguće je ostvariti istu proizvodnju silaže koristeći samo 60% površina koje smo koristili kod proizvodnje kukuruzne silaže. Prednost uzgoja sudanske trave očituje se u mogućnosti uvođenja ove kulture u plodored, a koja neće zauzimati prostor i vrijeme predviđeno do sada za proizvodnju kultura koje služe za prehranu ljudi i životinja. Pomoću sudanske trave ostvariv je veći prinosa biomase nego uzgojem kukuruza a energetski potencijal u proizvodnji bioplina je isti. Sudanska trava pokazala se kao pogodna kultura u sušnim uvjetima. Svinjskoj gnojovki dodano je 10% sudanske trave (ST) a kontrolnu grupu (K) čini svinjska gnojovka bez dodataka. Sve grupe su postavljene u tri ponavljanja. Proces anaerobne fermentacije odvijao se u diskontinuiranom procesu pri mezofilnim uvjetima (40°C) uz retencijsko trajanje od 60 dana. Prosječna ukupna proizvodnja bioplina kod supstrata s dodatkom ST iznosi 13.720 ml l-1 , a ostvarena proizvodnja bioplina u kontrolnoj grupi iznosi 9.320, 00 ml l-1. Proizvodnjom sudanske trave neće se ugroziti proizvodnja hrane i proizvodnja krmnih kultura jer ostvaruje veći prinos biomase nego kukuruz i dobra je kultura za postrne uvjete. Dokazano je da se korištenjem sudanske trave radi poboljšanja svojstva gnojovke a u cilju proizvodnje bioplina, povećava količinu bioplina za 32%. Značajne razlike u koncentracije metana između grupa nisu utvrđene, tj. dodavanjem biomase ne ugrožava se energetska kvaliteta bioplina.



dobro si sve rekao, ali di češ potrošiti tih 100 kubika, to ti je cca 60 litara nafte dnevo,da ih prodaš hepu:scratch

onak odoka razmišljam tri ili četiri taktna od oko 40m3, a sudanska da 80t po ha to je napamet 150-200 kubika , neračunajuči vodu
sudanske sa 0,5 hektra bi trebalo biti i viška, a usput kao što si rekao gdje god što nađeš izmalčirati i spremit
puniš svakih mjesec dana jedan i uživaš, a 60 l nafte x300 dana=18 000 litara po 5kn je 90 000kn sa pola hektra
ako uzmemo da i gnojivo vrijedi nešto(taman za troškove) računica nije loša
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
hmm...a odkud nam svinjska gnojovka?...
piše: 10 % sudanske trave u svinjskoj gnojovci...
da ispravimo matematiku 100 kubika bio-plina bi dalo ekvivalent 50 litara nafte ili pretvoreno u kW = 500.
nedaj bože da to pretvorimo u električnu energiju, i da imamo i nekakav gubitak kod pretvaranja toplinske u električnu energiju, recimo da smo u stanju proizvesti 400 kW električne energije
400 x 0.7 = 280 kn dnevno?
...ali tamo je i održavanje temperature na 40 stupnjeva, i recimo da tu zbrinemo onih 100 kw koji ne uspijemo spasiti...

i uspijemo to raditi 6 mjeseci u godini bez prekida...to je 50 k kuna s tog hektara plus gnojivo...
...a nekak mi se čini da je stvarna korist mnogo manja, jer ulaganja da bi se dobilo tih 280 kn na dan su ogromna...

i opet, recimo da imam želju doma grijati 600 kvadrata plastenika, kak da to izvedem?
plinosprema?
jer meni treba grijanje u zimi, a travica raste u ljeti...
...a onda i naši propisi, jer nemoš se sjetit i betonirat neke stvari bez dozvole, a ako idemo na dozvolu majko mila...
negdje sam vidio računicu kod ulaganja u solarnu elektranu, umjesto da uloži čovjek pola milijuna kuna i da solidno zarađuje od toga, u stvari gubi jer nije stavio lovu u banku...kamata je ipak veća od dobiti iz projekta...
e pa sad budi pametan...

al opet, ideja kao ideja je iznimno zanimljiva...:madmana:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
hmm...a odkud nam svinjska gnojovka?...
piše: 10 % sudanske trave u svinjskoj gnojovci...
da ispravimo matematiku 100 kubika bio-plina bi dalo ekvivalent 50 litara nafte ili pretvoreno u kW = 500.
nedaj bože da to pretvorimo u električnu energiju, i da imamo i nekakav gubitak kod pretvaranja toplinske u električnu energiju, recimo da smo u stanju proizvesti 400 kW električne energije
400 x 0.7 = 280 kn dnevno?
...ali tamo je i održavanje temperature na 40 stupnjeva, i recimo da tu zbrinemo onih 100 kw koji ne uspijemo spasiti...

i uspijemo to raditi 6 mjeseci u godini bez prekida...to je 50 k kuna s tog hektara plus gnojivo...
...a nekak mi se čini da je stvarna korist mnogo manja, jer ulaganja da bi se dobilo tih 280 kn na dan su ogromna...

i opet, recimo da imam želju doma grijati 600 kvadrata plastenika, kak da to izvedem?
plinosprema?
jer meni treba grijanje u zimi, a travica raste u ljeti...
...a onda i naši propisi, jer nemoš se sjetit i betonirat neke stvari bez dozvole, a ako idemo na dozvolu majko mila...
negdje sam vidio računicu kod ulaganja u solarnu elektranu, umjesto da uloži čovjek pola milijuna kuna i da solidno zarađuje od toga, u stvari gubi jer nije stavio lovu u banku...kamata je ipak veća od dobiti iz projekta...
e pa sad budi pametan...

al opet, ideja kao ideja je iznimno zanimljiva...:madmana:

loše računaš iskoristivost SUI motora i generatora mislim da neide preko 0,3-0,4 što se tiče el energije, dakle računaj od 500kwh da bi dobio 150kwh električne i 300kwh toplinske

a što se tiće takvih projekata, to su projekti budučnosti
kad nafte nebude bilo ili kad bude 20-30kn bit će ovo jako zanimljivo

sad solarni paneli po cijeni cca 1kn/kwh isplativi su nakon 10g, zato jer hep plača 4kn, ali kad stuja bude 4kn svima, bit će zanimljivo i bez hepa
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
loše računaš iskoristivost SUI motora i generatora mislim da neide preko 0,3-0,4 što se tiče el energije, dakle računaj od 500kwh da bi dobio 150kwh električne i 300kwh toplinske

a što se tiće takvih projekata, to su projekti budučnosti
kad nafte nebude bilo ili kad bude 20-30kn bit će ovo jako zanimljivo

sad solarni paneli po cijeni cca 1kn/kwh isplativi su nakon 10g, zato jer hep plača 4kn, ali kad stuja bude 4kn svima, bit će zanimljivo i bez hepa

dobro, priznajem da sam ofrlje izbacio računicu, al bitnije je bilo da upozorim da i tvoja računica s dizelom ne funkcionira dok se taj plin ne konvertira najjednostavnije u struju...ili ga potpuno očistiti i koristiti za pogonsko gorivo benzinskih motora...
 

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
Za skoro sve diskutante o temi bioplina.
Čitam i ne mogu vjerovati. Naprosto je nevjerojatna lakoća kojom iznosite podatke koje ste sami iskonstruirali. Naprosto neznam na temelju kojih podataka neki izvlače zaključke bez repa i glave. Preporučio bih svakom. Sad je ipak zima, i imate malo više slobodnog vremena. Pročitajte barem "Uvod u anaerobnu digestiju" Mnoge stvari će vam biti jasnije. Eto toliko.
Pozdrav Digestor
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Za skoro sve diskutante o temi bioplina.
Čitam i ne mogu vjerovati. Naprosto je nevjerojatna lakoća kojom iznosite podatke koje ste sami iskonstruirali. Naprosto neznam na temelju kojih podataka neki izvlače zaključke bez repa i glave. Preporučio bih svakom. Sad je ipak zima, i imate malo više slobodnog vremena. Pročitajte barem "Uvod u anaerobnu digestiju" Mnoge stvari će vam biti jasnije. Eto toliko.
Pozdrav Digestor

pročitao, sad koliko je ušlo, a koliko prošlo kroz glavu ...:mrgreen:

dobro u čemu griješimo
osim što vi gurate gnojivo , a mi bi htjeli plin???
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
ja mislio da ovo je mjesto na kojm ćemo koliko toliko argumentirano razgovarati temi. štoviše želio bih da gospon digestor svakog od nas koji "zapliva" u svojoj nebulozi argumentorano ispravi, pročitao sam njegov link od a do ž i još ima hrpa neriješenjih pitanja i misterija za nas laike...:finga:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
ja mislio da ovo je mjesto na kojm ćemo koliko toliko argumentirano razgovarati temi. štoviše želio bih da gospon digestor svakog od nas koji "zapliva" u svojoj nebulozi argumentorano ispravi, pročitao sam njegov link od a do ž i još ima hrpa neriješenjih pitanja i misterija za nas laike...:finga:

pa jel nije tako u svemu.... što čitaš
povjest sam čitao ....ništ razumio
bibliju ništa shvatio
matematika ...ništa...
gramatika...katastrofa...

što je najgore i erotiku kad sam čitao pola nisam shvatio:mrgreen:


ma dobit ćemo objašnjenje:prayer:
 

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
Ma glavno da vas potaknem, i isprovociram na razmišljanje o digestiji.
Nažalost, kod nas još nema AD-a sagrađenih na način opisan na mojoj ,web stranici. Izgradio sam vani ne jedan takav. G. Todorić može kupiti postrojenje i know how. Zašto ne. Dapaće to je i jedino ispravno kada su veliki sistemi u pitanju. Ja ne guram gnojivo, nego ukazujem na činjenicu karakteristika rada AD-a. Razumljivo da je proizvodnja struje najatraktivnija. Nemojte razmišljati o prodaji struje, nego da podmirite svoje potrebe. Pametnim vođenjem procesa i kogeneracijom, možete ostvariti sasvim solidne benefite. Uostalom sasvim slobodno pitajte što god vas zanima. Na sve ćete dobit odgovor.
Kako je jedan forumaš napisao:"Nema glupih pitanja, nego glupih odgovora"
Pozdrav svima od Digestora
 
Posljednje uređivanje:

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Ma glavno da vas potaknem, i isprovociram na razmišljanje o digestiji. Nažalost, kod nas još nema AD-a sagrađenih na taj način. G. Todorić može kupiti postrojenje i know how. Zašto ne. Dapaće to je i jedino ispravno kada su veliki sistemi u pitanju. Ja ne guram gnojivo, nego ukazujem na činjenicu karakteristika rada AD-a. Razumljivo da je proizvodnja struje najatraktivnija. Nemojte razmišljati o prodaji, nego da podmirite svoje potrebe. Pametnim vođenjem procesa,

jao kao u osnovnoj školi, na sastanku sa curom iza škole:mad:

tako blizu a još tako daleko:confused:
 

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
pa jel nije tako u svemu.... što čitaš
povjest sam čitao ....ništ razumio
bibliju ništa shvatio
matematika ...ništa...
gramatika...katastrofa...

što je najgore i erotiku kad sam čitao pola nisam shvatio:mrgreen:


ma dobit ćemo objašnjenje:prayer:

jao kao u osnovnoj školi, na sastanku sa curom iza škole:mad:

tako blizu a još tako daleko:confused:

Što se tiće digestije još si u vrtiću.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A gdje prema vašim saznanjima u najbližoj okolici potoji takvo postrojenje na malim farmama ?
Jel to ustvari ono kaj rade na medmeksu ..u nsatavku kad je glumila tina turner ?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
A gdje prema vašim saznanjima u najbližoj okolici potoji takvo postrojenje na malim farmama ?
Jel to ustvari ono kaj rade na medmeksu ..u nsatavku kad je glumila tina turner ?

najbliži si ti sam

dakle hraniš se, digestiraš,ispuštaš višak za gnojenje, i bioplin:lol:

još samo da odvajaš sumpor, da ti metan ne smrdi toliko:lol::lol::lol:
 

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
bioplin

najbliži si ti sam

dakle hraniš se, digestiraš,ispuštaš višak za gnojenje, i bioplin:lol:

još samo da odvajaš sumpor, da ti metan ne smrdi toliko:lol::lol::lol:

Dečki. Vi se zezate, a stvar je ozbiljna.
Za Ilegalca, metan je plin bez boje,okusa, mirisa, lakši od zraka.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Dečki. Vi se zezate, a stvar je ozbiljna.
Za Ilegalca, metan je plin bez boje,okusa, mirisa, lakši od zraka.

znam zato sam i rekao puknutom da odvoji sumporovodik:lol:

mislim postavili smo jasna pitanja i nismo dobili odgovore:gitarist:
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Dečki. Vi se zezate, a stvar je ozbiljna.
Za Ilegalca, metan je plin bez boje,okusa, mirisa, lakši od zraka.
Ako možete da nam date adresu tog postrojenja koje ste izgradili vani, imam nešto vremena pa bih posjetio dotični projekt jer sam zainteresiran za jedan manji pogon. Nešto sam slično vidio u Kini tamo koriste kućanski otpad uključujući vlastitu kanalizaciju te tako proizvode plin koji im je dostatan za kuhanje. Digestor je kupolastog oblika sazidan od cigle izvana izgleda kao bunker u Albaniji
 

digestor

Novi član
Tu od
29 Tra 2009
Poruka
8
Odgovor svima pomalo

Ako možete da nam date adresu tog postrojenja koje ste izgradili vani, imam nešto vremena pa bih posjetio dotični projekt jer sam zainteresiran za jedan manji pogon. Nešto sam slično vidio u Kini tamo koriste kućanski otpad uključujući vlastitu kanalizaciju te tako proizvode plin koji im je dostatan za kuhanje. Digestor je kupolastog oblika sazidan od cigle izvana izgleda kao bunker u Albaniji

Moj motiv stavljanja tog materijala na web sam objasnio u jednom od prijašnjih postova, i nebih više o tome. Prvo za Jaju. Najbliži demo AD, sam sa svojom grupom napravio. Grčka, otok Lesbos, mjesto Antissa. Jel još radi nemam pojma. Prošlo je tome dosta vremena i nemam povratnu informaciju. Ako si čitao moju stranicu, tada si mogao primijetiti da tog tipa (mislim "kinesku" var) AD-a nema. On ima više nedostataka nego prednosti. Proizvode ga industrijski, jer se pokazao kao odlična zamjena septičkim jamama+neka kravica itd.
Tlak plina varira. Za konstantan tlak potrebna je plinosprema.
Komplicirana gradnja.
Mala zapremina. Najveći koji sam ja vidio, bio je zapremine 100m3.
Ja osobno ga ne bih nikada gradio.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh