• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Salata

K

Krigla

Guest
Sad kad ste me tako slasno napali malo sam proucio dali ima nesto od strucnih radova na internetu i odmah sam naisao na ovo:
"Održivi sustav proizvodnje
Osnovno načelo održivog sustava je da se kemijska sredstva koriste racionalno ovisno o uvjetima proizvodnje, odnosno kada su nužno potrebna.

Stoga, osnovna gnojidba se obavlja na osnovu kemijske analize tla (pokazuje stanje opskrbljenosti hranivima) i planiranom prinosu (iznošenju hraniva iz tla uzgojem kulture). Dio mineralne gnojidbe (količina koja bi dovela tlo u stanje dobre opskrbljenosti tla za uzgoj povrća 25-30 mg/100 g P2O5 i 30-40 mg/100 g tla K2O), na bazi prethodno spomenutih parametara vrši se nakon oranja. Nakon provedene mineralne gnojidbe NPK gnojivima vrši se dopunska obrada tla (tanjuranje ili frezanje), kako bi tlo bilo fine strukture a površina ravna bez mikrodepresija. Na tako pripremljeno tlo aplicira se herbicid i zemljišni insekticid ovisno o kulturi (herbicid Treflan za rajčicu, salatu i poriluk i insekticid Dursban za sve tri kulture s najmanje preporučenom količinom 15 kg/ha) i ovisno o herbicidu unosi se u tlo
(drljačom ili frezom) na dubinu od 5-10 cm.
"
Izvor:http://www.mps.hr/UserDocsImages/VI...nje različitih sustava proizvodnje povrća.pdf

Znaci moram se sloziti sa Sikijem u vezi ovoga: karenca je osigurana jer se radi o 3 i vise mjeseci. Rizik koji sam preuzeo je odabir izmedju bestija i fitotoksicnosti - procijenio sam da cu imati manju stetu sa dursbanom nego sa bestijama.

Druga prica je dali sam ja ozbiljan ili neozbiljan proizvodjac. Pitao sam zato sto nemam toliko iskustava sa salatom. Rekao sam sa cime sam tretirao tako da iskusniji forumasi mogu reci gdje i sta sam krivo napravio. Nema potrebe za nekakvim napadanjima tu...

Na kraju krajeva smatram da sam dobro napravio. Ako analize pokazu da salata nije dobra za jesti posluziti ce za zelenu gnojidbu.
 
K

Krigla

Guest
pozz da u pravilu stajnjak nejde direktno pod salatu. a imate i popis dopust. sredstava za male kulture koji je vec spomenut na forumu. ali po meni je najvaznje prepoznat stetnika i onda se lako da rijesit. koji su vam stetnici problem?

morao sam "osvjeziti" tlo pa sam szoga bacio stajnjak(slucajno sam ga imao pa da se iskoristi). Bacio sam i krecha i ureu. To u vezi stajnjaka sam saznao kada sam vec sve pobacao(trebala bi biti jedna kultura prije salate ako je bacen stajnjak).

ha cuj da sve znam nebi bio tu i postavljao pitanja.

Radi se o sovicama i crvima(žuti duguljasti). Stručni naziv ne znam :/

prosle godine sam salatau samo prihranio i to je to. Nisam imao nikakvih problema ni sa stetnicima ni bolesti. Nisam uopce imao potrebu spricati.

@siki: ove godine ne zalijevam sa kpk pa stoga nemam tu opciju da insekticid na neki nacin dodje dublje u zemlju:S. Dali je actara jednako ucinkovita "folijarno"?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zeljar

Novi član
Tu od
25 Tra 2010
Poruka
23
Sad kad ste me tako slasno napali malo sam proucio dali ima nesto od strucnih radova na internetu i odmah sam naisao na ovo:
"Održivi sustav proizvodnje
Osnovno načelo održivog sustava je da se kemijska sredstva koriste racionalno ovisno o uvjetima proizvodnje, odnosno kada su nužno potrebna.

Stoga, osnovna gnojidba se obavlja na osnovu kemijske analize tla (pokazuje stanje opskrbljenosti hranivima) i planiranom prinosu (iznošenju hraniva iz tla uzgojem kulture). Dio mineralne gnojidbe (količina koja bi dovela tlo u stanje dobre opskrbljenosti tla za uzgoj povrća 25-30 mg/100 g P2O5 i 30-40 mg/100 g tla K2O), na bazi prethodno spomenutih parametara vrši se nakon oranja. Nakon provedene mineralne gnojidbe NPK gnojivima vrši se dopunska obrada tla (tanjuranje ili frezanje), kako bi tlo bilo fine strukture a površina ravna bez mikrodepresija. Na tako pripremljeno tlo aplicira se herbicid i zemljišni insekticid ovisno o kulturi (herbicid Treflan za rajčicu, salatu i poriluk i insekticid Dursban za sve tri kulture s najmanje preporučenom količinom 15 kg/ha) i ovisno o herbicidu unosi se u tlo
(drljačom ili frezom) na dubinu od 5-10 cm.
"
Izvor:http://www.mps.hr/UserDocsImages/VI...nje različitih sustava proizvodnje povrća.pdf

Znaci moram se sloziti sa Sikijem u vezi ovoga: karenca je osigurana jer se radi o 3 i vise mjeseci. Rizik koji sam preuzeo je odabir izmedju bestija i fitotoksicnosti - procijenio sam da cu imati manju stetu sa dursbanom nego sa bestijama.

Druga prica je dali sam ja ozbiljan ili neozbiljan proizvodjac. Pitao sam zato sto nemam toliko iskustava sa salatom. Rekao sam sa cime sam tretirao tako da iskusniji forumasi mogu reci gdje i sta sam krivo napravio. Nema potrebe za nekakvim napadanjima tu...

Na kraju krajeva smatram da sam dobro napravio. Ako analize pokazu da salata nije dobra za jesti posluziti ce za zelenu gnojidbu.

da upravu si i nije to nikakvo napadanje :) to je samo razgovor nismo tu da se svađamo tu smo da si pomognemo
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
da upravu si i nije to nikakvo napadanje :) to je samo razgovor nismo tu da se svađamo tu smo da si pomognemo

Ajd pomozite ,šta da radim ako se uopće može što, salatu trebam rezat za 20 dana a gamad mi do sad uništila oko 2000kom, znači dursban kroz kap na kap nikako ? Hvala unaprijed
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Brle koja gamad kako uništava salatu nije sva gamad ista ono što bi uništavao dursbanom to bi kod tebe trebalo već davno proć to je gamad iz zemlje koja uništava salatu dok je mala a ako režeš za 20 dana to je već salata kojoj ta gamad nemože ništa. A ako je to gusjenica koja jede salatu sa gornje strane zavuče se među listove onda je tu Afirm ima karencu tri dana i napravljen je baš za tu vrstu gamadi. Koju salatu si sadio i koliko si toga stavio.
 
Posljednje uređivanje:

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
Brle koja gamad kako uništava salatu nije sva gamad ista ono što bi uništavao dursbanom to bi kod tebe trebalo već davno proć to je gamad iz zemlje koja uništava salatu dok je mala a ako režeš za 20 dana to je već salata kojoj ta gamad nemože ništa. A ako je to gusjenica koja jede salatu sa gornje strane zavuče se među listove onda je tu Afirm ima karencu tri dana i napravljen je baš za tu vrstu gamadi. Koju salatu si sadio i koliko si toga stavio.

mislim da je žičnjak, tanak crv svjetlo smeđe boje. pregrize korijenov vrat i salata se osuši. šta da radim. mislio sam pustit kroz sistem 1l dursbana,.... površina je oko 2000m2.............upomoć!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:madmana::madmana::madmana:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
To ti je sovica pozemljuša sada jedino možeš probat sa actarom kroz sistem kpk.

http://www.google.hr/imgres?imgurl=...bNgUNi-NvD44QSHpYHYDg&ved=0CCkQ9QEwAg&dur=332

Sovice pozemljuše- Agrotis spp.

Obuhvaćaju vrste kojima se gusjenice danju skrivaju ispod grudica zemlje ili u pukotinama tla, a u sumrak izlaze i oštećuju biljke sasvim uz površinu tla.Gusenice pozemljuša imaju golo tijelo, prekriveno voskom pa se sjaje. Zemljaste su boje. Narastu do 45 mm. Pri dodiru se svinu u klupko. Prolaze šet stadija razvoj. Gusjenice pregrzaju vrat korijena, kadkad i stabijku, hrane se prizemnim lišćem, uvlače se u stabiljku kukuruza i drugih biljaka, nagrizaju gomolje krumpira koji su plitko u zemlji. Napadnute biljke ugibaju ili se lome, sklop je rijedak, lišće izgriženo, gomolji imaju smanjenu vrijednost. U nas su česti štetnici kukuruza krajem proljeća, kadkad i šećerne repe, suncokreta, raznih vrsta povrća, a početkom jeseni i ozimih strnih žitarica ili uljane repice. Periodični su štetnici, što povećava važnost prognoziranja intenziteta očekivanog napada. Zakorovljeni usjevi privlače leptire. Oni na cvjetovima korova nalaze hranu.Stoga je u takvim usjevima veća ovipozicija.No jedna gusjenica napravi mnogostruko veće štete u nezakorovlenom usjevu, gdje nema izbora pa napada kulturnu biljku. Posebice velike štete nastaju kada korovi privuku leptire na ovipoziciju, a zatim se korovi unište te u nezakrovljenom usjevu ostane puno gusjenica.Najvažnie tri vrste su: usjevna sovica,sovica ipsilon i proljetna sovica.

Zaštita: PIRIFOS EC
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
ajde brle lijepo upiši u google "program zaštite salate" i vidjet ćeš brošuru od savjetodavne službe koja će ti poslužiti da identificiraš svoje probleme...
nakon toga lijepo potraži Syngentin katalog i odaberi između Actare, Chessa, Karate-zeona, ili Vertimeca...
;)
jedino kad sve to ispališ na salatu, nesmiješ je prodat ispod 10 kuna za kg...:madmana:
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
To ti je sovica pozemljuša sada jedino možeš probat sa actarom kroz sistem kpk.

ma ima to i neke male noge, i brzo se kreće. živahni su u pm:lol: koliko bi trebalo actare? Ma žićnjaci su 1000% sad sam tražio slike po netu. šta da radim???????
 
Posljednje uređivanje:

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
To ti je sovica pozemljuša sada jedino možeš probat sa actarom kroz sistem kpk.

http://www.google.hr/imgres?imgurl=...bNgUNi-NvD44QSHpYHYDg&ved=0CCkQ9QEwAg&dur=332

Sovice pozemljuše- Agrotis spp.

Obuhvaćaju vrste kojima se gusjenice danju skrivaju ispod grudica zemlje ili u pukotinama tla, a u sumrak izlaze i oštećuju biljke sasvim uz površinu tla.Gusenice pozemljuša imaju golo tijelo, prekriveno voskom pa se sjaje. Zemljaste su boje. Narastu do 45 mm. Pri dodiru se svinu u klupko. Prolaze šet stadija razvoj. Gusjenice pregrzaju vrat korijena, kadkad i stabijku, hrane se prizemnim lišćem, uvlače se u stabiljku kukuruza i drugih biljaka, nagrizaju gomolje krumpira koji su plitko u zemlji. Napadnute biljke ugibaju ili se lome, sklop je rijedak, lišće izgriženo, gomolji imaju smanjenu vrijednost. U nas su česti štetnici kukuruza krajem proljeća, kadkad i šećerne repe, suncokreta, raznih vrsta povrća, a početkom jeseni i ozimih strnih žitarica ili uljane repice. Periodični su štetnici, što povećava važnost prognoziranja intenziteta očekivanog napada. Zakorovljeni usjevi privlače leptire. Oni na cvjetovima korova nalaze hranu.Stoga je u takvim usjevima veća ovipozicija.No jedna gusjenica napravi mnogostruko veće štete u nezakorovlenom usjevu, gdje nema izbora pa napada kulturnu biljku. Posebice velike štete nastaju kada korovi privuku leptire na ovipoziciju, a zatim se korovi unište te u nezakrovljenom usjevu ostane puno gusjenica.Najvažnie tri vrste su: usjevna sovica,sovica ipsilon i proljetna sovica.

Zaštita: PIRIFOS EC

ma ovaj, sa slike 2. je. Žičnjak. s čime da ga uništim
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Darijus karate zeon je dobar insekticid ali neće uništiti žičnjake u ovom slučaju (to je moje mišljenje) preostaje samo actara kroz sistem zbog kratkog roka do rezanja salate ja proizvodim salatu ali neznam za drugi način. Brle nije ti baš ni velika šteta na 2000 m2 2000 kom to ti još nije ni 10% toliko ćeš pretrpit.
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
Darijus karate zeon je dobar insekticid ali neće uništiti žičnjake u ovom slučaju (to je moje mišljenje) preostaje samo actara kroz sistem zbog kratkog roka do rezanja salate ja proizvodim salatu ali neznam za drugi način. Brle nije ti baš ni velika šteta na 2000 m2 2000 kom to ti još nije ni 10% toliko ćeš pretrpit.

Hvala Siki!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
a da si brle ipak nazove agronoma u syngenti?
svojedobno sam po par puta tjedno zvao i chromos, i herbos i basf...dok nisam skužil što i kak...pa sam sad tata-mata...:supz:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Jel postoji rok presađivanja salate u negrijani zaštičeni prostor? Jel bolja da ide mala i ostane mala do proljeća ili? Hvala
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Jel postoji rok presađivanja salate u negrijani zaštičeni prostor? Jel bolja da ide mala i ostane mala do proljeća ili? Hvala

Salata što manja uđe u zimu u proljeće ima manja oštećenja.
 

Verticillium

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
63
Takve biljke su zaostale u rastu,neke nemaju srce.Novo lisce im je puno krace i puno deblje,pomalo mjehurasto.Nemogu skuziti da li ju nesto bode i siše sokove i putem unisti srce ili je viroza.Medutim kako je razbacano po njivi bez rasporeda mislim da je neki insekt.Da li je netko imao nesto slicno?
 

Prilozi

  • IMAG0338.jpg
    IMAG0338.jpg
    52.5 KB · Pregleda: 122
  • IMAG0340.jpg
    IMAG0340.jpg
    50.9 KB · Pregleda: 123
  • IMAG0343.jpg
    IMAG0343.jpg
    66.9 KB · Pregleda: 114

Najnoviji postovi

Na vrh