• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Salata

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Do sada nisam imao rubnu palež inače da se pojavila promjenio sortu.
 

frenki

Novi član
Tu od
17 Ruj 2012
Poruka
5
Prvi mraz

21.09.2012.
Mislio sam da "blebetaju" kad su rekli da je moguć mraz u nizinama.
Izađem jutros u 06:30 kad ono sve se bijeli.
Ima li netko iskustva kako će reagirati EXQUISE i LIRICE, nisam išao termometrom na polje ,ali moguće je bilo -1 do -2 C.
Da li prskati bio stimulatorima, biljnim antifrizima?

pozdrav, frenki
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
21.09.2012.
Mislio sam da "blebetaju" kad su rekli da je moguć mraz u nizinama.
Izađem jutros u 06:30 kad ono sve se bijeli.
Ima li netko iskustva kako će reagirati EXQUISE i LIRICE, nisam išao termometrom na polje ,ali moguće je bilo -1 do -2 C.
Da li prskati bio stimulatorima, biljnim antifrizima?

pozdrav, frenki


Samo nemoj ništa da diraš salata se lijepo odmrzne i ide dalje bez posljedica. Ako ju diraš tamo gdje si stavio prste počne das propada.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
21.09.2012.
Mislio sam da "blebetaju" kad su rekli da je moguć mraz u nizinama.
Izađem jutros u 06:30 kad ono sve se bijeli.
Znači Frenki drugi puta slušaj.
Ako je najvaljen mraz (pogotovo ovako rano) imaj uvjek u rezervi nekakav biostimulator, i poprskaj biljke prije najave mraza.
NE znam koliko si salate posadio; ali ja se na tvom mjestu ne bi baš kockao :|

p.s. Za predviđanje mraza postoji nekoliko metoda, ali najjednostavnija je Langova metoda na osnovi razlike temperature mokrog i suhog termometra i relativne vlažnosti zraka.
 

frenki

Novi član
Tu od
17 Ruj 2012
Poruka
5
NE znam koliko si salate posadio; ali ja se na tvom mjestu ne bi baš kockao :|

Ostalo je još 2x 15 000 biljaka.
Jedna je sađena oko 16.8. a zadnja sadnja je bila 1.9.

Noćas će opaliti još jedan mraz a onda zbrajam štetu , od ovog prvog, izgleda nema štete.

U Ludbregu sam našao CROPAID ,ali mu je cijena skoro 100 E za jednu litru.

pozz
frenki
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Ostalo je još 2x 15 000 biljaka.
Jedna je sađena oko 16.8. a zadnja sadnja je bila 1.9.

Noćas će opaliti još jedan mraz a onda zbrajam štetu , od ovog prvog, izgleda nema štete.

U Ludbregu sam našao CROPAID ,ali mu je cijena skoro 100 E za jednu litru.

pozz
frenki

ma neće ti biti nikakve štete, ne moraš se sekirati!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Koja je razlika između salata za unutarnju i vanjsku proizvodnju? Eto ta exquise je ljena salata a izdrži mraz, pa što nam onda prodaju? Salata kao slata ili?
 
K

Krigla

Guest
el ima netko preporuku sa cime da spricam salatu, napali su je nekakvi crvi/gusjenice? Tek je presadjena pa karenca nebi trebala biti problem:p

pognojio sam stajnjakom i izgleda da su odatle dosli(unatoc tome sto sam bacio dursbana u granulama, i presadnice namocio u dursbanu).

I da... to je zimska salata i u plasteniku je. Dali ce joj stetiti ove visoke temperature sto najavljuju za iduci tjedan?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Piše da su dozovljeni Actara, Mospilan i Chess. Visoke temperature bi ju mogle "isporovcirati", pretpostavljam da stručnjaci tu misle na tjereanje u sjeme?
 
K

Krigla

Guest
Piše da su dozovljeni Actara, Mospilan i Chess. Visoke temperature bi ju mogle "isporovcirati", pretpostavljam da stručnjaci tu misle na tjereanje u sjeme?

nevjerujem da bi u sjeme osla, tek sam ju presadio:S. Više me brine ako ju bestije pocnu jesti i onda da se razboli zbog vrucina :(. Unatoc svom tom dursbanu kojeg sam bacio, nista ne pomaze jer korijen opet jedu (bacio sam kilu na 200m2 dursbana)
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
nevjerujem da bi u sjeme osla, tek sam ju presadio:S. Više me brine ako ju bestije pocnu jesti i onda da se razboli zbog vrucina :(. Unatoc svom tom dursbanu kojeg sam bacio, nista ne pomaze jer korijen opet jedu (bacio sam kilu na 200m2 dursbana)

Taj dursban u granulama je obično sranje ako su beštije iz zemlje onda pusti tekući dursban ili califos 48 ec kroz kpk i riješit ćeš problem. I nikad više dursban u granulama. Ako su beštije izvan zemljeonda afirm.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
el ima netko preporuku sa cime da spricam salatu, napali su je nekakvi crvi/gusjenice? Tek je presadjena pa karenca nebi trebala biti problem:p

pognojio sam stajnjakom i izgleda da su odatle dosli(unatoc tome sto sam bacio dursbana u granulama, i presadnice namocio u dursbanu).

I da... to je zimska salata i u plasteniku je. Dali ce joj stetiti ove visoke temperature sto najavljuju za iduci tjedan?


op op, karenca?
ti raste salata duže od 90 dana?
op op...:axe:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Unatoc svom tom dursbanu kojeg sam bacio...
Nešto me škaklja pod desnim dlanom da klorpirifos-etil (a.t. Dursbana) nije dozvoljen za salatu...:scratch
 

zeljar

Novi član
Tu od
25 Tra 2010
Poruka
23
Nešto me škaklja pod desnim dlanom da klorpirifos-etil (a.t. Dursbana) nije dozvoljen za salatu...:scratch

bobostar potpuno se slazem sa tobom ja nebi ni pokusao napisat da sam koristio durzban kojem nije definitivno mjesto u salati.i ja sam prije tj. dana imao napad kukuruznog moljca na salatu koji se preselio iz obliznjeg kukuruza na nasad salate i takoder gusjenica i zastitna sredstva koja su dopustena za male kulture u tom slucaju salata su efikasna protiv tih štetnika. a stim da NAGLASIM da se ili ce se a vjerujem da vec se provodi kontrola salate po trznicama i trg.centrima pa stoga mislim da takvim sredstvima nije ni mjesto u blizini salate . a ni jedan ozbiljan proizvođac si to nemoze dopustit.pozz
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Kad ste tako lijepo pametni blago nama onda fino čovjeku i objasnite zašto nesmije u salati a pošto čovjek ima zimsku salatu koju neće brati tako skoro nije do karence nego do nečeg drugog a to drugo je fititoksičnost.

Ne smije se rabiti u: peršinu, celeru, rotkvici, mladoj mrkvi, radiću, salati, mladom krumpiru i mladom luku..

Može biti fitotoksićan za vinovu lozu, krastavce, salatu, ruže, azaleje i kamelije. Karenca: 28 dana za voćke, šećernu repu i krumpir; 42 dana za ratarske usjeve kod folijarnog prskanja; 42 dana za kupusnjače i ostalo povrće (osim korjenastog) kod prskanja tla; 63 dana za luk; 91 dan za krumpir; OVP za ratarske usjeve.

Fitotoksičnost. Pesticidi poslije primjene mogu često da izazovu na plodovima, lišću, cvijetovima ili cjelim biljkama razne promjene koje se manifestiraju u prolaznim ili trajnim oštećenjima. Ona se ispoljavaju u vidu opekotina, sušenja i opadanja lišća, deformaciji biljnih djelova, propadanju cijelih biljaka ili sličnim promjenama. Uzroci koji dovode do ove pojave mogu biti različiti: neispravni preparati, njihov pogrešan izbor, predoziranje, različita osjetljivost biljaka i sorti, nepovoljni klimatski uvjeti, nekvalitetan način primjene itd.


I svaki ozbiljan proizvođač zna zašto neki preparat smije a drugi nesmije koristit.
 
K

Krigla

Guest
Dursban sam koristio zbog toga sto sam gnojio sa stajnjakom. Pošto cu tu salatu prodavati za Bozic(ovisno o vremenskim uvjetima) nisam obracao pozornost na karencu jer se radi o 3 mjeseca(moguce i duze). U svakom slucaju da sam znao za to u vezi dursbana nebi uopce ni gnojio stajnjakom i ustedio bih si puno posla -_-. Dali postoji neko drugo sredstvo koje radi na principu dursbana a da je dozvoljeno u salati?!
Jer ove godine posebice zbog suse gamadi ima na sve strane(imao sam problema sa svim povrcem koje sam sadio-paprika, patlidjan, krastavac, rajcica, kupus..)
Znaci mogao sam birati da bacim dursban ili da mi sve pojedu bestije:/
 

zeljar

Novi član
Tu od
25 Tra 2010
Poruka
23
upravo tako siki ja se slazem sa vama sve to stoji sta je napisano ali ocu reci da se nesmije upotrebljavati u salati kod nas to nebi proslo posto imamo stroge kontrole od strane polj. inspekcije. i ja se slazem sa tim. l.p
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Dursban sam koristio zbog toga sto sam gnojio sa stajnjakom. Pošto cu tu salatu prodavati za Bozic(ovisno o vremenskim uvjetima) nisam obracao pozornost na karencu jer se radi o 3 mjeseca(moguce i duze). U svakom slucaju da sam znao za to u vezi dursbana nebi uopce ni gnojio stajnjakom i ustedio bih si puno posla -_-. Dali postoji neko drugo sredstvo koje radi na principu dursbana a da je dozvoljeno u salati?!
Jer ove godine posebice zbog suse gamadi ima na sve strane(imao sam problema sa svim povrcem koje sam sadio-paprika, patlidjan, krastavac, rajcica, kupus..)
Znaci mogao sam birati da bacim dursban ili da mi sve pojedu bestije:/

Uvjek postoji zamjena imaš Actaru pusti kroz sistem kpk.

na povrću (krastavac, rajčica, patlidžan, paprika, lubenica, dinja, tikvice i zelena salata) u polju za suzbijanje pamukove lisne uši (Aphis gossypii), crne repine uši (Aphis fabae), mlječikine lisne uši (Macrosiphum euphorbiae), zelene breskvine uši (Myzus persicae), salatine lisne uši (Nasonovia ribis-nigri) i Hyperomyzus lactucae u količini od 15-20 g/100 l vode, uz utrošak vode 500-1000 l/ha. Sredstvo se primjenjuje folijarno na početku napada lisnih uši. Dozvoljene su dvije primjene tijekom jedne vegetacije. Maksimalna dozvoljena količina sredstva po primjeni je 200 g/ha;

Sredstvo ACTARA 25 WG ima zaštitno djelovanje kod folijarne primjene 21 dan, kod primjene preko tla 30-45 dana.
 

zeljar

Novi član
Tu od
25 Tra 2010
Poruka
23
Dursban sam koristio zbog toga sto sam gnojio sa stajnjakom. Pošto cu tu salatu prodavati za Bozic(ovisno o vremenskim uvjetima) nisam obracao pozornost na karencu jer se radi o 3 mjeseca(moguce i duze). U svakom slucaju da sam znao za to u vezi dursbana nebi uopce ni gnojio stajnjakom i ustedio bih si puno posla -_-. Dali postoji neko drugo sredstvo koje radi na principu dursbana a da je dozvoljeno u salati?!
Jer ove godine posebice zbog suse gamadi ima na sve strane(imao sam problema sa svim povrcem koje sam sadio-paprika, patlidjan, krastavac, rajcica, kupus..)
Znaci mogao sam birati da bacim dursban ili da mi sve pojedu bestije:/

pozz da u pravilu stajnjak nejde direktno pod salatu. a imate i popis dopust. sredstava za male kulture koji je vec spomenut na forumu. ali po meni je najvaznje prepoznat stetnika i onda se lako da rijesit. koji su vam stetnici problem?
 

Najnoviji postovi

Na vrh