• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Salata

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Počeli smo saditi 2.turu pl.salate. Očekivani početak berbe 20.01

t62pdu.jpg
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Pozdrav Petulla.Samo par pitanja, kada si sijao Angie iz prve ture, presađivao iz posuda 209?
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Mi sijemo u kontejnere od 160 rupa(imamo mjesta u rasadniku a i sadnice budu čvršće). Prvu turu sijali smo 05.09 a sadili 05.10 - berba sada za desetak dana. Druga tura sjetva 25.09, sadnja je krenula 05.11. - berba 20.01. Treća tura sjetva 25.10, sadnja počinje 10.12 - berba 01.03. Četvrta tura sjetva 20.11, sadnja počinje 15.01 - berba 01.04.
Angie RZ je poluotvorenog tipa glavice pa je stoga sijemo samo u prvoj i drugoj turi, jer kasnije (zbog toplog vremena u 03. i 04. mj.) nije najkvalitetnija(krupne glavice), ali zato je u prvoj i drugoj turi najbrža.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Pozdrav Petulla.Šta znači druga zemljopisna širina... Razmišljao sam da ti možda Hetie i ne bude tako loša,možda je kod mene bio problem kontinental,manje sunca ,u prosjeku niže temperature.Prije tjedan dana je bilo kod mene dvije noći 0 stupnja,a imam i neki koridor vjetra preko sela. Odeš u drugo selo a tamo upola slabiji vjetar.Ja sam sijao prvu 17. 09. a onda još četiri grede svaka u razmaku od 5 dana.Prošle godine mi je došlo previše u isto vrijeme pošto to ide u maloprodaju od 20. 12. do 06. 01.Trifender koristim godinama,cropaid od prošle,prilikom presada tretirano humistarom.Prošle godine u 65 dana od sjetve 450 grama, ove godine toga ne bude.Na bijeloj je foliji razmak 30 * 30, na crnoj je razmak 25 * 25.
 

Prilozi

  • CAM00585.jpg
    CAM00585.jpg
    70.1 KB · Pregleda: 126
  • CAM00587.jpg
    CAM00587.jpg
    76 KB · Pregleda: 143
  • CAM00583.jpg
    CAM00583.jpg
    69.2 KB · Pregleda: 147

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Mi možemo saditi i brati salatu tijekom cijele zime - kontinuirana berba u plastenicima od 15.11 do 15.04 - nastavljamo sa vanjskom proljetnom, ljetnom i jesenskom. Znači beremo salatu tijekom cijele godine, takoreći, bez dana zastoja. U plastenicima se, sa prvim minusima, pokriva sa Agrilom čak i sa duplim ako su minusi veći i duže traju. Također upotrebljavamo Trifender(8god) i nemamo patogenih gljiva u tlu, Thiofer ili Cropaid(4god) folijarno svakih 15 dana, EM Aktiv(emteh 3god) kod pripreme tla i fertirigacijom svakih 15 dana. Planiramo još zamjeniti kemijska mineralna gnojiva sa organo mineralnim gnojivima (linija gnojiva Italpollina), EKO-RAST(HR proizvod) i poboljšivač FITOZEL. Cilj nam je što više smanjiti i izbaciti kemiju (KMG i SZB).
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Kod mene sađene 22.09. Jazzie Angie Donerti i Hettie berba počela 30.10. težina 250-300 gr prodaja po kom 5 kn na tržnici od svi gore navedeni Hettie je najbolja ima veću masu težinu poslije nje Jazzie ove druge dvije malo kasne sve u svemu zdovoljan.
pozdrav!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
asestic: zanimljivo je kako sorte različito reagiraju na različitim područijima. Nama se ne isplati saditi tako rano u plastenike jer mi još uvijek (još desetak dana) beremo jesenske sorte na vanjskim površinama. cijena na veliko 2,20+pdv za kom , a na malo 10,00kn za kilogram. Završimo berbu vanjske i nastavljano sa plasteničkom nadamo se, najmanje, po istoj cijeni :)
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Da zaboravio sam napisati da je sađeno u plastenik a kada kod tebe ima više sunca kod nas magle kao u priči i rajčicu se ne isplati držati tako kasno a ove godine se dobro prodalo.
Pozdrav!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
2z7lxrd.jpg


Nije ni nas zaobišlo ove jeseni. Srušilo se nebo, rano jutros, iznad Pomera i poplavilo nam četvrtinu površina u plastenicima. Palo je 100l/m2 u sat-dva vremena.Na slici je tek posađena salata, a isto tako je i u plastenicima gdje je salata pred berbu. Pored svih s.... još nam je i to trebalo.
Vidi se da je i naš čuvar Gari zabrinut:=:)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
e moj petula, meni je tako bilo i više od jednom ove godine...praktično svakih mjesec dana...
...sad samo još da Kupa i Dobra uteku, i moći ću šarane uzgajat...
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
ja bih spalio na živce, majke mi
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
U ponedjeljak(17.11) krećemo sa berbom.
Na slici se vide tri sorte putarice. Desno je IvetaRZ - krupna glavica, njasvjetlija i čini se najbrža, u sredini je WiskeRZ - sitna glavica(može i gušći sklop sadnje), tamnih i mesnatih listova,vrlo atraktivnog izgleda i desno je JuditaRZ - za nijansu tamnija i kasnija od IveteRZ, krupna glavica. Sve tri sorte su u odličnom zdravstvenom stanju.
muj5ax.jpg


i AngieRZ je u odličnom stanju
2eku6pw.jpg
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
17.11 smo počeli brati 1.turu pl.salate, trenutni prosjek glavice je 280gr, a cijena 1,80+pdv kom.
egpd14.jpg


evo, kakva je situacija sa sortama putarica u ovoj turi:
najbolja je JuditaRZ: ujednačena,lijepe boje, krupna,glatkih listova,bez znakova bothritisa
2jbqog3.jpg

IvetaRZ: kasni za juditom u zriobi,krupna,hrapavih listova(neizgledna),ima znakova napada bothritisa,nije baš ujednačena,svijetle boje
25f85zs.jpg

i na kraju WiskeRZ: nisam zadovoljan,neujednačena,najosjetljivija na bothritis,glavice sitne i rascvjetane - neizgledna.na njoj mi se sviđa boja i struktura lista - ukusna
fx8mpt.jpg

moja preporuka je JuditaRZ za jesenski uzgoj (do nove godine)
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Evo moje hetie i judita.

IMG_20141120_143521.jpg


IMG_20141120_143457.jpg


IMG_20141120_143655.jpg


Judita standard, hetie je naspram donartie puno lošija. Nije bilo njega (tako je bar trgovkinja rekla, moš mislit) pa sam improvizirao.

Moram pogledat u bilježnicu za točan datum sjetve, pikiranja i presađivanja, te prve berbe. Pa ćemo usporedit kakav ima porast u različitim klimama.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
samko ovo ti je lijepo, uredno i čisto , salata izgleda izvrsno, svaka čast.
JuditaRZ je mrak sorta i definitivno je najbolja.
Ne znam jesi li probao AngieRZ u ovoj turi, puno je brža od Donertie i Hettie. Mi je trenutno beremo(budem je u ponedjeljak slikao) i ima 300gr u prosjeku već sada a za 15-20 dana imati će preko 400gr.
Možemo usporediti termine sjetve-sadnje- berbe.kod nas ide ovako: sjetva 05.09, sadnja 05.10 - 10.10 i početak berbe 17.11
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
19.08-sjetva
07.09.-pikiranje u 40 rupa
05.10-presađivanje
15.11-berba(oko 200gr), a 21.11. (240-300g)

Da probao sam angie i nekako mi se nije svidila, nejednaka je. Da brža je kod mene bila za tjedan dana od donartie. Ispravak što se tiče kristalke gore, nije hetie već ostralie rz. >Skroz sam se zbunio.
 
Posljednje uređivanje:

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Nama je pikiranje salate totalno nepoznata i nepotrebna mjera.
Pretpostavljam da je to kod vas u kontinentu potreba, no jeste li probali preskočiti pikiranje i išli sa sadnjom 15.09? vjerujem da bi salata došla u berbu u roku a uštedili bi ste trošak pikiranja - supstrat i rad( sa napomenom da sjetvu obavite u kontejnere od 150rupa)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Meni se sve gušće od 104-tvorke pokazalo kao loš izbor. U njima rasad može stajati ako treba bez ikakvih problema, u gušćem sklopu mi ide previše u visinu i onda je to dosta loše.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
ovisno u kakvom objektu (rasadniku) držite prijesadnice. Mi imamo velik, prozračan plastenik i nama se prijesadnice salate nikada nisu izdužile a sijemo u kontejnere od stiropora (150 rupa) zimi, a u ostatak godine u plastične kontejnere od 160 rupa (budem uslikao sutra).
Cabage, što se tiče salate putarice u ovom roku berbe JuditaRZ je definitivno najbolja, a za kristalku ću naknadno ocjeniti (za 15-ak dana) što se kvalitete tiče, ali kako sada stvari stoje AngieRZ je najbrža(počeli smo je jučer brati).
 

Najnoviji postovi

Na vrh