• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Salata

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ako netko zna neka kaže : Gnojidba salate , prije sadnje i prihrana salate poslije sadnje. Kako god da napravim ne mogu dobiti krupnoću tj.težine PH je 4,7 ako netko zna koja gnojiva i u kojim količinama da stavim i da li je potrebno organsko gnojivo. Svima sam zahvalan ako mi pomognu.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Re: STO LJUDI ZNA SVE A JA SAM NE ZNAM NIŠTA

To je jako kiselo tlo u kojem salata jedva vegetira. Ona uspjeva u neutralnim tlima (6,8-7ph) gdje su joj pristupačni svi makro i mikrohranivi elementi. Morate poboljšati ph tla dodavanjem vapnenih materijala(raspitajte se na koji način) i upotrebljavati u osnovnoj gnojidbi Kalcijnitrat(Tropicot isto tako za poboljšanje ph) umjesto amonijskin dušičnih gnojiva(KAN). U osnovnoj gnojidbi (pored Tropicota) morate dati lako topiva mineralna gnjojiva, poput HydroComplexa,kojeg lisnato povrće lako i brzo usvaja omjer NPK 12+11+18+3mg 500kg/ha. Pored toga ja idem dva puta u prehranu salate folijarno i to prvi put Albatros Univerzal 21+21+21+mikroelementi 10-12 dana nakon sadnje i drugi put Albatros Hxdro 7+17+36+mikroelementi kada salata pokrije foliju ili zemlju.
Organsko gnjojivo se izbjegava stavljati zbog viška dušika koji može štetiti salati a i pojavi neželjenih bolesti.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Re: STO LJUDI ZNA SVE A JA SAM NE ZNAM NIŠTA

Petula zahvaljujem na meni vrlo vrednim savjetima imam još nekih nepoznanica a pošto vidim da se dobro kužiš u poljoprivredu objasni mi još par stvarčica npr:_kod nas nema Tropikota iskreno prvi put čujem za to kod nas ima fert dolomit koji proizvodi Ina. Za poboljšanje tla imamo agro vapno koje i nije baš nešto a agrodol on je baš ništa bačeni novci.
HidroCompleX je dosta novo gnojivo kod nas koje je ujedno i dosta skupo ali je i daleko kvalitetnije nago naše gnojivo isprobao sam ga i znam sad mi reci Albatros je kvalitetno gnojivo kod na je pakovanje od kilograma i nešto 180 kuna a Poly-feed 21-21-21- 10 kilograma oko 300 kuna smatraš li da obadva gnojiva imaju isti učinač ili se isplati primjeniti puno skuplje gnojivo. Mene su očito pogrešno i namjerno savjetovali da u osnovnoj gnojidbi stavljam organsko gnojivo a u prihrani idem sa kanom na žalost savjete sam dobio od ljudi koji uzgajaju salatu.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: STO LJUDI ZNA SVE A JA SAM NE ZNAM NIŠTA

Gledaj, zato ja ne volim davati savjete nikome. Uzmeš jednu kvalitetnu knjigu i u njoj nađeš sve što se tiče uzgoja bilo koje kulture. Recimo dam savjet kak meni nešt uspjeva fenomenalno a kod drugoga to ne valja, pa... Tlo i mikroklima su veliki čimbenici
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Re: STO LJUDI ZNA SVE A JA SAM NE ZNAM NIŠTA

Jedan moj dobar prijatelj mi je rekao ovako: reći ću ti sve kako ja radim što ne znači da će kod tebe biti dobro !
razmjena iskustava je potrebna svakom od nas a svato će iz tuđeg iskustva izvući ponešto dobro. Zahvaljujem da dobroj volji da pomogneš a što se tiče knjiga Suvremena proizvodnja povrća od Matotana je knjiga koja opisuje proizvodnju povrća ali po tehnologiji koja nikako nije dobra za moj kraj.To bi bilo sve o salati početkom kolovoza počinje sadnja pa će mo vidjeti .
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: STO LJUDI ZNA SVE A JA SAM NE ZNAM NIŠTA

Ja imam knjigu Povrćarstvo od prof. Borošića i mogu reći da se meni pokazala dobrom. Ima za svaku kulturu kakvo tlo voli, kakvu klimu, ph, potrebu za hranjivima, čak i koliko ostaje hranjiva iza berbe, berba, pakiranje, prinosi. Neke su se stvari promijenile, pakiranje, npr. hehe, ali bitne su ostale stavke u proizvodnji i tu je dosta točna. Imam sreću što imam dobra tla i relativno povoljnu kontinentalnu klimu, ali bez dobre literature teško se upustiti u profesionalnu proizvodnju. Da sam se sam oslanjao na tuđa iskustva nebih se vjerojatno puno odmaknuo od početka. Neki su ljudi i htjeli pomoći, ali svi oni sade papriku na ilovastim pjeskuljama i potreban je drugačiji pristup gnojidbi. Moje bi zemlje spadale u aluvijalna tla, plodne naplavine u dolini rijeke drave. Tu stvarno sve raste. Danas je baš bio prijatelj kod mene koji sadi papriku u plastenicima već 15 godina i čim je vidio moju rekao je da njega takva ne može biti.
Eto sreća, što drugo. A već nekakvih 1 km od mojih zemalja su tvrdice na kojima paprika može samo čubiti. Dakle, želim samo sreću u proizvodnji, a za savjet sam tu ako što znam. Uvijek tvrdim da je svako tlo stvoreno za neku proizvodnju, treba se samo uklopiti i iskoristiti najbolje što se da.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Re: STO LJUDI ZNA SVE A JA SAM NE ZNAM NIŠTA

kod mene je njiva dugačka 250 m do pola raste sve uz minimalnu gnojidbu a od polovice neće ništa uz bilo koju gnojidbu .Slažem se sa svima koji tvrde da je potrebna dobra literatura ali isto tako tvrdim da se bez razmjene iskustva puno teže dolazi do željenih rezultata bez obzira na literaturu a na svakom pojedincu je koliko će tuđa iskustva moći primjeniti u svojoj proizvodnji mislim da svi trebaju saslušati tuđa iskustva pa se možda nešto može primjeniti i u vlastitoj proizvodnji i kao što reče moj prijatelj "ja ću ti reći sve kako ja radim ali to ne znači da će kod tebe to isto biti dobro"
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Re: STO LJUDI ZNA SVE A JA SAM NE ZNAM NIŠTA

Slažem se, pa i ovaj forum služi kako bi međusobno komunicirali, izmjenili iskustva i mišljenja te pomogli jedni drugima koliko se može u savjetima, tehnologiji proizvodnje i ostalim proizvodnim procesima.
Što se tiče salate ona se može proizvoditi u svim vrstama tla(od teških glinastih do lakih pjeskovitih) sa podjednakim uspjehom i prinosima samo treba uskladiti gnojidbu sa vrstom tla i klimom. Kod mene je zemlja crvenica koja spada u srednja tla i koristim puno organskog gnjoja(izbjegavam pod salatu) i komletnu paletu Hydro gnjojiva jer smatram da su najkvalitetnija na tržištu. U salati: HydroComlex Partner i TropiCot u osnovnoj gnojidbi, 15 dana prije sadnje, te u prehrani formulacije Albatrosa u folijarnoj prehrani. Vjerujem da bi ova kombinacija bila uspješna u svim vrstama tala a što se klime tiče tu najveću ulogu imaju sorte. Tu proizvođač mora doći sam do selekcije sorata koje mu najviše odgovaraju u proizvodnji na njegovom području.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ako netko zna neka kaže : Gnojidba salate , prije sadnje i prihrana salate poslije sadnje. Kako god da napravim ne mogu dobiti krupnoću tj.težine PH je 4,7 ako netko zna koja gnojiva i u kojim količinama da stavim i da li je potrebno organsko gnojivo. Svima sam zahvalan ako mi pomognu.

Što se tiče uzgoja presadnica salate,ja ih prihranjujem sa scotsovim gnojivom 10-52-10 i kalcij nitratom naizmjenično svaka 3 dana,koncentracije 1g/l vode...
Nakon sadnje imam dvije prihrane sa 20-20-20,te nakon toga u vrijeme stvaranja glavica ide 6-18-36+kalcij nitrat 1,5g/l...
Kalcij je jako bitan u ishrani salate,zbog njezine čvrstoće,a samim time u konačnici i težine...
Također je bitno kakvu vodu imaš za navodnjavanje,tvrdu ili meku...
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Evo ljudi da vam kažem nešto o mojoj salati posađena 20.08. a u utorak ju berem poosječna težina je 400 grama. Zadovolja sam težinom što mi je i bio cilj
posadio sam 12000 kom kristalke i imam kupca za sve.
Ja sam iz podravine a ovdje baš i nemamo veliki izbor gnojiva pronašao sam zadnji kilogram Albatrosa koji je stajao u trgovini cijelu godinu a o vodotopivim gnojivima koja su spominjana ovdje ne treba razmišljati možeš pronaći kristalone, polyfide, i od ove godine soldrup i to je sve. Ali i sa tim se može izvući proizvodnja isto kao i sa zemljom samo klasman i bril.
Sad imam još jedan problem a to je nesretni korov.
Koristio sam kerb koji se ne smije koristiti u jesen da bi poboljšao proizvodnju zanima čime vi štitite salatu od korova osim motike.:partyman:
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Evo ljudi da vam kažem nešto o mojoj salati posađena 20.08. a u utorak ju berem poosječna težina je 400 grama. Zadovolja sam težinom što mi je i bio cilj
posadio sam 12000 kom kristalke i imam kupca za sve.
Ja sam iz podravine a ovdje baš i nemamo veliki izbor gnojiva pronašao sam zadnji kilogram Albatrosa koji je stajao u trgovini cijelu godinu a o vodotopivim gnojivima koja su spominjana ovdje ne treba razmišljati možeš pronaći kristalone, polyfide, i od ove godine soldrup i to je sve. Ali i sa tim se može izvući proizvodnja isto kao i sa zemljom samo klasman i bril.
Sad imam još jedan problem a to je nesretni korov.
Koristio sam kerb koji se ne smije koristiti u jesen da bi poboljšao proizvodnju zanima čime vi štitite salatu od korova osim motike.:partyman:
Da, Kerb je čini mi se jedini herbicid u RH koji ima registraciju za korištenje u salati, no znam da neki moji kolege koriste i Stomp ili Dost(čini mi se ista aktivna tvar kao i Stomp) u salati samo eto nisam se nikada raspitivao o načinu primjene jer ja ne koristim herbicide u salati nego sadim salatu na crnu foliju(proljeće,jesen) odnosno bijelu foliju(ljeto), a travu koja nikne između folija pofrežem sa malom frezicom na jedan kotač.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Imam pitanje za iskusne na ovom području.
Što napraviti prijesadnicama salate da malo očvrsnu? Sada im treba još nekih 10-14 dana do sadnje i prilično su nježne. Budući da nemam nikakva iskustva sa salatom, nadam se da će mi netko pomoći.
Unaprijed zahvaljujem!
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Imam pitanje za iskusne na ovom području.
Što napraviti prijesadnicama salate da malo očvrsnu? Sada im treba još nekih 10-14 dana do sadnje i prilično su nježne. Budući da nemam nikakva iskustva sa salatom, nadam se da će mi netko pomoći.
Unaprijed zahvaljujem!

treba joj niža temperatura. Preko noći stavi na 5C, a kroz dan desetak.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Imam pitanje za iskusne na ovom području.
Što napraviti prijesadnicama salate da malo očvrsnu? Sada im treba još nekih 10-14 dana do sadnje i prilično su nježne. Budući da nemam nikakva iskustva sa salatom, nadam se da će mi netko pomoći.
Unaprijed zahvaljujem!
Prihranjuj sa kalcij-nitratom 1,5g/l barem svaki treći dan...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Prihranjuj sa kalcij-nitratom 1,5g/l barem svaki treći dan...
Svojevremeno je na tržištu bilo gnojivo Hydrophos(proizvođač ex. Phosyn) koje je sadržavalo 29,7% P2O5 i 6,8% MgO, i bilo je namjenjeno upravo za salatu(i ostalo povrće) u uvjetima niske temperature (stres zbog niske temeprature) i stresa presađivanja.
Išlo je u zaštićenim prostorima 0,3 lit./100 lit. vode (folijarno) ili 1-3 lit./1.000 m2 (fertirigacija).
E, sada, da li se može nešto smješat od postojećih gnojiva na tržištu, ne znam.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Imam pitanje za iskusne na ovom području.
Što napraviti prijesadnicama salate da malo očvrsnu? Sada im treba još nekih 10-14 dana do sadnje i prilično su nježne. Budući da nemam nikakva iskustva sa salatom, nadam se da će mi netko pomoći.
Unaprijed zahvaljujem!

Evo mene nakon dužeg vremena zbog problema na kompu. Vidim da se puno tema otvorilo i podosta komentara napisalo i da će mi trebati vremena da sve pročitam.
Da bi ti pomogao trebam više informacija o toj salati i što ti znači da je prilično nježna. Ako je salata rasla u uvjetima nižih temperatura i slabijeg dnevnog svjetla(oblačni dani) onda je ona izdužena, slabe lisne mase a i korijen je slabo razvijen. Mi znamo reći da je takva salata slinava. Moje mišljenje je da bi se salata očvrsnula i ojačala(narasla) treba joj stvoriti uvjete potrebne za rast a to je prvenstveno temperatura: noć min 10°C a dan min 16°C, zatim folijarna prehrana Albatros Univerzal 21+21+21+mikoelementi(tjedno) i još jedna preporuka: 2-3 dana prije sadnje poprskati sa antistresnim mikrobiološkim gnojivom(Goemar ili Thiofer) kako bi je zaštitio od šoka presađivanja.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Imam pitanje za iskusne na ovom području.
Što napraviti prijesadnicama salate da malo očvrsnu? Sada im treba još nekih 10-14 dana do sadnje i prilično su nježne. Budući da nemam nikakva iskustva sa salatom, nadam se da će mi netko pomoći.
Unaprijed zahvaljujem!

Imaš 4 različita odgovora pa ti sad budi pametan šta napraviti iako svi mogu biti točni ali i nemoraju od svih uzmeš pomalo i to je to. Znaš kako ti je salata klijala pod kojom temperaturom,svjetlom itd.Meni je poznato (iz iskustva) da salata baš nevoli velike temperature ali isto i nevoli niske.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Evo ovako: nakon sjetve se zaredalo tjedan i više oblačnih dana, ali je nikla. Vidio sam salatu kod prijatelja u kotiledonima i njegva je bila od supstrata do kotiledona visoka 1 cm možda i više, što mi je izgledalo izduženo, kod mene je odmah iznad zemlje imala kotiledone. Rasla je u nešto višim temperaturnim režimima, jer u istom plasteniku imam i salatu, kupus, brokuli, karfiol i papriku pa sam zbog ove zadnje morao jače grijati. Nije bilo isplativo seliti papriku u drugi plastenik i grijati ga cijelog za malo rasada.
U supstrat, Floragard Tipo S sam umješao 300 grama Osmocote start 12-11-17 (mislim da je ta formulacija) na 70 litara supstrata, da ne moram prihranjivati katnom svako malo.
Moje mišljenje je da je to gnojivo i malo viša temperatura od optimalne za salatu (ipak je na udaljenijem dijelu od peći, a paprika je oko peći bila) utjecalo na brzi rast. I kupus ima tamnozelenu boju kakvu mi nikad flanci nisu imali, a nisam nijednom prihranjivao.
Sad znam i da će biti komentara da ta formulacija nije dobra za rasad. Iskreno, nisam imao pojma koja je formulacija dok sam kupovao. Bio sam u uredu i ponuđeno mi je kao isprobano dobro za rasad (čovjeku vjerujem), napisao mi je otpremnicu uz sve ostalo i tek kad sam vidio formulaciju na vreči znao sam da nije baš odlično. No što sad, neću ići vraćati čovjeku, isprobat ću. Znam da bi bilo bolje da je neka formulacija sa više fosfora za razvoj korjena, a ne znam postoji li uopće takva folmulacija tog gnojiva.
Dakle, to je salata za vanjsku proizvodnju, koja neće još sigurno 10-ak dana van, a nije još ni u stadiju za presađivanje, pa bih ju htio malo očvrsnuti da bude jača nakon presađivanja. Stres će sigurno doživjeti, no da bude što manji. Čitao sam da neke zaštitarske kuće preporučuju bakar u zaštiti, a znam da on malo učvrsne biljku, bi li bilo dobro sad poprskati nekim fungicidom na bazi bakra. Neoram ili sl. Nemojte me napasti ak griješim, nisam nikad sadio salatu pa pitam.
 
S

salel

Guest
šta fali toj kombinaciji gnojiva-ništa.Što se tiče kaljenja salate to znaš da je najbolje je pravovremeno privikavati na vanjske uvjete ali pretpostavljam da to ne dolazi u obzir jer je u istom prostoru sa paprikom zato ti predlažem da ju tretiraš sa P.P.Tioferom koji mene već treću godinu za redom oduševljava u tolikoj mjeri da više ništa ne radim bez njega.Bakar dolazi u obzir samo pazi jer zna biti fitotoksičan kod nižih temp. i velike vlage u zraku.
 

Najnoviji postovi

Na vrh