• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SAME Explorer 95 Classic

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ne pocrni ulje zbog ulja, nego zbog motora :) :)

I mi u svim traktorima imamo INA ulja, znači motor i getribe/hidraulik i nemamo problema, izmjena na max 200 rh, al večinom se promjeni i sa nešto manje sati.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Ne pocrni ulje zbog ulja, nego zbog motora :) :)

I mi u svim traktorima imamo INA ulja, znači motor i getribe/hidraulik i nemamo problema, izmjena na max 200 rh, al večinom se promjeni i sa nešto manje sati.

Kao što sam napomenuo ukoliko ulje brzo pocrni znak je da odlično radi svoj posao, ali je i znak da motor vjerojatno ima "problem" ili radi duževremenski u teškim uvjetima što rezultira pojačanim stvaranjem čađe koje dobro ulje mora otopiti kako se ne bi taložilo unutar samog motora.
No postoje dvije vrste "crnog" ulja kad smo već zapeli ni tome. Jedno je crno ulje koje održava čist motor a pritom zadržava viskoznost (meni INA Super Turbo u Torpedu 45 odradi 350-400 rh bez dopune ulja te stabilnim viskozitetom, a motor je zrakom hlađen i to nije jedino iskustvo s Deutz motorima 3-6 cil. i INA uljima koja rade bez problema. Mogu i spomenuti Lombardini zrakom hl. motore), a drugo je "crno" ulje koje brzo izgubi viskoznost. U drugom slučaju je problem razrjeđivanja ulja gorivom (neispravan sustav za brizganje goriva - mnogo puta korisnici stroja ne primijete dok nije kritično no ulje primijeti, ili pad kompresije motora što rezultira manjim tlakom izgaranja kao posljedica lošeg zapaljenja nafte pa dio nje opet se slijeva u karter motora).

I ja sam puno puta mislio da nešto treba biti bolje, pa odbacio svoje, platio tuđe i tek na kraju vidio da nije baš susjedova trava zelenija kao što se činila i kao što se pričalo.

http://www.ina-maziva.hr/proizvodi-s45


Postoji jedno starije testiranje još uvijek aktualnog ulja INA Super Turbo ako nekog zanima (utipkati u google "John Deere test Ina ulja" pa otvoriti pdf. ili možda radi preko linka hrcak.srce.hr/file/11024

ukratko citiram sažetak:

"Testiranje motornog ulja SHPD kvalitete, gradacije viskoznosti SAE 15W-40 je obavljeno u jesenjsko-zimskom oranju, a s ciljem prikupljanja podataka o dinamici promjena osnovnih karakteristika motornog ulja i osnovom toga mogućnostima produljenja intervala zamjene. Oranje je obavljano na tlu teksturne oznake praškasto-glinasta ilovača, sadržaja vode 15-19 % na dubinu
a=30-32 cm u vremenu 13. studenog do 11. prosinca 2002. godine. Posao je obavljen za 24 radna dana sa četverobraznim okretnim plugom Regent Megastar 600 CX i traktorom John Deere 8200 od 155 kW (210 KS), a uzorci ulja u količini od 1 litre uzimani su crpkom izravno u polju"
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Iskreno na hrpu onog gore mi se ne da odgovarat, još da kažem da mi pola obitelji uže i šire u ini radi ili je radilo u ini, a što se traktora tice oni su dobili ulje koje je namjenjeno za njih po specifikacijama znači super 5 ili super turbo ili kak se vec zove.

Sad ce to inino bit sto sati unutra i onda ide van i akrosovo unutra pa cu na agroplusu vidjet razliku,a za imt i zetora ce inina i dalje dobra bit.

Koje god ulje bilo ne sviđa mi se gubitak viskoziteta na pola intervala, a još manje na izmjeni.

Dosta tog zacrnjenja je od starog ulja koje je ostalo u motoru,treba ga samo malo da se novo ulje zacrni, što nije problem u biti sam po sebi dok gubitak viskoziteta je problem.

Inače ako traktor do recimo 100 sati ne potroši ništa ulja i onda ga počne cugat znači da to ulje je izgubilo svoja svojstva,sretao sam se s tim i na traktorima i na autima i čim se to krene događat odmah se mjenja.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Interesantan je ovaj john dere test ulja. :)
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,384
Koliko li ide ulja u motor kad je vadjeno po litar za analizu. Sad se postavlja pitanje da li je dolijevano novo ulje ili je vracan ostatak od analize.
Ja u traktor sipam Inino ulje, i evo sada je za nekih 15- 20 dana odradio 130 i neki sat, na šipki nivo je isti, a ulje nije toliko ni pocrnjelo. U passata 3 isto sipam Inino ulje i prvi put ga dosipam negdje na 4000- 4500 km, negdje oko 150- 200 ml. Trosit ga počne tek poslije 3000.(420000 auto prešlo).
Tako da ta ulja nisu toliko loša kao što se piše. Recimo ja sam jednom natočio Modricu u MTK i za dan kosevine mi je falilo skoro pola litra( 6-7 h rada) i od tada Modriča ne prolazi ni kao ambalaža za izgorjelo. Inače MTK ne potroši toliko za čitavu kosevine od 150- 200 h (valvoline).
 

Zagreb1981

Novi član
Tu od
12 Lis 2015
Poruka
4
Pozdrav svim forumašima!
Evo ja sam novi na forumu pa ak radim nekaj krivo nek me upute ovi iskusniji....
Nedugo sam kupio Same Explorer 95 classic, pa imam par pitanja. Traktor je 2007 god. i ima 4000 sati, traktor je sve u svemu ok samo mu je kvačilo jako tvrdo i teško se šalta. Recimo , kod kretanja dok reverser nije u neutralu uopče ne mogu ubaciti u prvu, znaci moram prvo u prvu ili drugu onda tek reverser naprijed pa kretanje.....kasnije u vožnji se može mijenjati brzine al isto teže....
Molim pomoć....☺
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Ja sam vozio isto par puta explorera 95 2005. godiste i isto mu je kvačilo dosta teško..
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Kuplung ne odvaja dovoljno....
Kad je reverzer u napred i probas u brzinu staviti dali traktor lagano krece ili ne ili kad je u brzini i stisnes kuplung dal stoji na mjestu ili ko da polako ide napred?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I kod mene je kvačilo malo tvrđe, tak je od kak je kupljen, ali problema sa ubacivanjem u brzinu nema.
2006. godište, 4000 i nešto sitno sati
 

Zagreb1981

Novi član
Tu od
12 Lis 2015
Poruka
4
Da kad reverser stavim naprijed malo krene....dal je mozda problem u kuplung cilindru ili mora na pola? Probali ozracivati kuplung ali nista.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Jednom netko reče da namašćena lamela slabo odvaja...Da nije to?
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Probaj malo napumpati pedalu pa vidi bude li boljitka ak ne onda nije cilindar....
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kakve smo mi danas zajebancije imali da to svijet nije videl!! Nakon 8 godina rada desilo se sranje o kojem smo ujak i ja raspravljali par puta i smijali se tome koliko bude posla dok se to zamjeni :) Evo desilo sa jučer navečer, a danas smo šerafili.





 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Šanana da te utješim i meni jučer puko remen na universalu kada sam kosio umjetnu travu,srećom pa pazim skoro mi zakuho. Ipak je jučer bio petak 13.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Da, puko je remen majku mu....probali odvojit kardan od radilice ispod kilera, ali seger nikak nismo mogli skinuti tak da je ipak kiler morao ići van, a mislili smo mukte proći, ali jok :)

Zajebal sam ja njih, SKINUL SAM KARDAN skupa sa ovom gumenom prirubnicom i spremil ga na policu sve dok se ne kupi prednja roto kosa, a do tad ako drapi remen ponovno budemo ga zamjenili za 10 min.
 
Na vrh