• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SAME Explorer 95 Classic

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Samo se moraš odlučiti kad su počeli problemi i dal su problemi prestali jer malo kažeš bilo je bolje pa nije i sad se ništa nezna.
Za probu samo stisni povratnu cijev sa patent klještima.
Kad si več otvorio ventil uslikaj ga i iznutra da vidimo kakva je opruga ili šta več je unutra.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
To sa slike bi trebao biti tlačni ventil, jer sve dok je to funkcioniralo nisamo imali problema, a kad je prepustio smo stavili običan nepovratni ali od tog dana više nije kak je bilo...samo problemi, pogotovo sad preko zime neče palit jer iscuri gorivo iz sistema u rezervar preko noći.
Budemo za početak ugradili neku pipu pa zatvorili prek noči da vidimo kaj se bude odigralo.

Tražim sad taj tlačni ventil, nitko nema tu u okolici, zvali smo danas Traktor servis Križevci, al oni bez uzorka neznaju ništ napamet, trebalo bi ići tamo, a to nam je sat vožnje, a neznamo dal ga imaju.
Pa i onaj nepovratni, koji ste vi ugradili, je u neku ruku tlačni. Samo je pitanje koliko predtlaka treba biti.

Imaš na ventilu ime proizvođača (pierburg) i kataloški broj pa nek po tome traže, ili im šalji sliku.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Evo neke slike na Šananinu molbu. Malo je teže slikat jer su gore nosači od prednjeg utovarivača, a i on ovih dana...









 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo neke slike na Šananinu molbu. Malo je teže slikat jer su gore nosači od prednjeg utovarivača, a i on ovih dana...

Hvala kolega. Evo vidim da ti imaš original nepovratni, al nije ko moj original, nego takav smo mi sad stavili, obični nepovratni.

Bračo moja mila,koliko vidim samo kompliciraš:scratch

Ako ti je prije bilo dobro s tim ventilom sa slika,i kad si ga skinuo problemi,pa onda treba zamijenit taj ventil,sad dal je tlačni ili obični nebi znao...
Ma sve je to komplicirano kad neznam kaj mu je, problem je kaj nigde nema ovakvog za kupiti, a očito je da obični nepovratni ne funkcionira, gorivo i dalje iscuri iz sistema na povrat u rezervar.

Samo se moraš odlučiti kad su počeli problemi i dal su problemi prestali jer malo kažeš bilo je bolje pa nije i sad se ništa nezna.
Za probu samo stisni povratnu cijev sa patent klještima.
Kad si več otvorio ventil uslikaj ga i iznutra da vidimo kakva je opruga ili šta več je unutra.
Ma to sam rekao tako zato jer kad je toplo malo zavrti i odmah upali, valjda si navuče toliko iz rezervara, al čim zahladni i treba se grijat gorivo, a goriva u sistemu nema nastaju problemi, vrti al ne pali.

power dao ideju ..
1.kao znamo da sistem dobro radi kod prvog paljenja jer se več spominjala neka regulacija predpaljenja koja radi preko tlaka goriva..ako znao da ovaj krš toga nema ?
2. navečer skini taj famozni nepovratni ventil i crijevo uroni u posudu s gorivom ..ako povlači gorivo iz posude ne radi ventili Ac i nepovratni koji si dodao na usisu ..a ako sistem opet ostane bez goriva povlači zrak negdje drugdje .

Ma jok, koliko sam ja shvatio gorivo iscuri kroz povrat u rezervar, a ne da ga povlači jer nepovratni na povratu je okrenjen da propušta u smjeru rezervara, ak bi ga kontra okrenuo onda predpostavljam da nebi ni povrat funkcionirao uopče.
A više nemože iscurit niti na usis jer je i tu postavljen nepovratni prije AC koji sprečava da se gorivo vrati u rezervar.

Sad smo podnoč kad smo ga parkirali i ugasili odspojili povratno crijevo s rezervara i stavili mu čep i tak ostavljamo prek noči da vidimo ujutro kaj bude, jer sad definitivno na povrat gorivo neče iscurit.
Prije operacije odvajanja crijeva sam ga pritisnul s patentericama tak da budem siguran da i zrak nije nikud ušao.
 
Posljednje uređivanje:

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Malo mi je slinio pa ga podmotao teflonom i bolje ditegnuo, sad ok :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Samo da vam javim da nije niti povrat goriva kriv. Cjelu noč i dan je crijevo bilo odspojeno i zabrtvljeno, gorivo nije moglo kroz njega iscuriti, evo probali paliti pod noć, samo vrti al ne prima, kadi dosta bjelo i gusto.
Sad stvarno više neznam kaj da rastavljam, usis i povrat definitivno nije, ostala je još AC pumpa netaknuta, možda je do nje.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
kolega ti si več i studirao na toj nafti. da ac pumpa ne valja nebi niti htio upaliti, niti drukati naftu, a niti bi uopće upalio da radi jer jednostavno nebi uopće dobijao gorivo, ali nebi ni dimio.
nafta u sistemu nikad nije pod pritiskom dok on ne radi. a i dok radi određeni pritisak nadruka pumpica i dalje radi na prazno dok mu opet gorivo nije potrebno.
moja preporuka skini filter od zraka i jedan nek počne paliti,a drugi nek malo štrcne strat spreja u usisnu granu i ako kresne i ne ugasi se znači da nije do nafte.
neznam da li na njemu postoji neka pumpa koja dodaje do injektora naftu ili ide direktno s ac pumpe na injektore(pumpedizni).
znači ako napumpaš na acpumpu naftu i on upali onda stvarno pumpica ne valja, tj nema dovoljan tlak nafte da bi pumpa tu količinu ubrizgala.
ali ja mislim ipak da bi on i sanagu gubio da je do toga.
ispitaj ti njemu te injektore a i suput kompresiju. bez obzira na radne sate.
 

Ä‘uka

Član
Tu od
2 Sij 2008
Poruka
94
odgovor na tvoje probleme je samo jedan a to je da je potrebno zamjeniti elemente monocilindrične pumpe (ovo sam već napisao u temi Same) kod mene ima 4 Same explorera jedan i to onaj najnoviji isto ne pali bez start spreja dok zahladi, ovi stariji pale bez upotrebe grijaća (nisam siguran da im i rade) iste simptome ima i jedan Hurlimann prestige 95, popravak nije jeftin (ako se dobro sjećam jedan je oko 400 kn) pa bih ti preporučio da pronađeš nekog majstora koji će to detaljno pregledati ne bi bilo loše izmjeriti kompresiju i pregledati turbo (ako slučajno troši ulje)
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
ak je to šanana 16 hiljada kuna ti ne gine tak je bilo mojem tecu na njegvom exploreru se smo gledeli i onda dok smo deli nove elemente ide kaj zver i pali bez grijača
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
Samo da vam javim da nije niti povrat goriva kriv. Cjelu noč i dan je crijevo bilo odspojeno i zabrtvljeno, gorivo nije moglo kroz njega iscuriti, evo probali paliti pod noć, samo vrti al ne prima, kadi dosta bjelo i gusto.
Sad stvarno više neznam kaj da rastavljam, usis i povrat definitivno nije, ostala je još AC pumpa netaknuta, možda je do nje.
Po tom bijelom dimu bi bilo da nije do goriva i to ti pokušavamo od samo početka reči.
Jesi provjeril taj novi grijač dali pali naftu?
A da probaš sa brenerom ili ako imaš negde toplu garažu?
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Provjeri dizne, pa kad su već vani izmjeri i kompresiju, ako je to sve ok, onda pumpa..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
kolega ti si več i studirao na toj nafti. da ac pumpa ne valja nebi niti htio upaliti, niti drukati naftu, a niti bi uopće upalio da radi jer jednostavno nebi uopće dobijao gorivo, ali nebi ni dimio.
nafta u sistemu nikad nije pod pritiskom dok on ne radi. a i dok radi određeni pritisak nadruka pumpica i dalje radi na prazno dok mu opet gorivo nije potrebno.
moja preporuka skini filter od zraka i jedan nek počne paliti,a drugi nek malo štrcne strat spreja u usisnu granu i ako kresne i ne ugasi se znači da nije do nafte.
neznam da li na njemu postoji neka pumpa koja dodaje do injektora naftu ili ide direktno s ac pumpe na injektore(pumpedizni).
znači ako napumpaš na acpumpu naftu i on upali onda stvarno pumpica ne valja, tj nema dovoljan tlak nafte da bi pumpa tu količinu ubrizgala.
ali ja mislim ipak da bi on i sanagu gubio da je do toga.
ispitaj ti njemu te injektore a i suput kompresiju. bez obzira na radne sate.

Hmmm...i kad sistem ostane prazan na šlep upali nakon 1 metar...i možeš ga nakon 10 sekunda ugasit i pali na ključ dalje cjeli dan na 1. zub.
A kako znam da je sistem prazan, tako da prije paljenja odvrnem ozračivač na filteru i moram napumpati jedno 15-tak puta na AC da dođe nafta u filter.
Jel vam to nekaj govori možda??
I kad ga tak ozračimo 6-7 puta onda tek upali, pa si vi izračunajte koliko je to verglanaj...ode alnaser za čas.


odgovor na tvoje probleme je samo jedan a to je da je potrebno zamjeniti elemente monocilindrične pumpe (ovo sam već napisao u temi Same) kod mene ima 4 Same explorera jedan i to onaj najnoviji isto ne pali bez start spreja dok zahladi, ovi stariji pale bez upotrebe grijaća (nisam siguran da im i rade) iste simptome ima i jedan Hurlimann prestige 95, popravak nije jeftin (ako se dobro sjećam jedan je oko 400 kn) pa bih ti preporučio da pronađeš nekog majstora koji će to detaljno pregledati ne bi bilo loše izmjeriti kompresiju i pregledati turbo (ako slučajno troši ulje)
Monocilindrična pumpa, to je ubiti ona pumpa na svakoj dizni/cilindru posebno, dakle 4 su gore.
Ak je tak to onda dalje mora neki majstor rješavati, tu ja gubim moć.
Imamo u selu jednog stručnjaka koji to bude preuzel.
1600 kuna, al samo nek je to. jer ovak dalje neide.

ak je to šanana 16 hiljada kuna ti ne gine tak je bilo mojem tecu na njegvom exploreru se smo gledeli i onda dok smo deli nove elemente ide kaj zver i pali bez grijača
A dobro, bude se rastavilo pa budemo znali, jel imaš možda kakve slike da vidim kak to iznutra izgleda?!
Ma i ovaj ide ko zver, jedino kaj neče upalit ;)

Po tom bijelom dimu bi bilo da nije do goriva i to ti pokušavamo od samo početka reči.
Jesi provjeril taj novi grijač dali pali naftu?
A da probaš sa brenerom ili ako imaš negde toplu garažu?
Dobro, sada sam se i sam uvjerio u to. Gorivo dobiva kad dim izlazi van. Samo mi nije jasno zbog čega neče upalit onda, jel ti elementi kad se potroše ne stvaraju pritisak na dizne pa neče hladan upalit i kaj???
Ma grijač je 100% dobar, stopi se i izvana da ga nesmeš dodirnut, pa onda iznutra mora još i jače;)
Ma probali smo ga grijat u usis zraka s onim jakim fenom za sušit boje i sl., al nije htio palit, no to smo radili akd je bilo oko -10, a sad je oko +2 do 3 pa neče ni s grijačom.
 
Posljednje uređivanje:

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
a nemam slike,ja sam ti bil ono,samo kaj sam glet došel,i to je tecu delal serviser z trgo gee ja mislim nisam siguran,ak očeš pitam ga još kaj treba,e si nabavil fara za fordaljku?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
a nemam slike,ja sam ti bil ono,samo kaj sam glet došel,i to je tecu delal serviser z trgo gee ja mislim nisam siguran,ak očeš pitam ga još kaj treba,e si nabavil fara za fordaljku?

Aha ok, ma ford je rešen.:rolfer:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja se zbilja ne razumijem u mehaniku ali mogu reči što je meni moj kum neki dan. Bili serviseri kod njega i njegov mf već malo teže pali na hladno i baca bijeli dim. Jednostavno su mu rekli da je bosch pumpa pri kraju i da se niš ne čudi jer kao novi mf modeli teško doguraju do 5000 rs s original pumpom:scratch

Može li to biti istina ne znam, no čisto se ježim od pomisli na takvu kvalitetu današnjih strojeva.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
mozda glup prijedlog al vrijedi probat naime gledo sam kad neki kamion pa li ujutru baca bijeli dim i upali a gazda prije toga nalozi vatru ispod motora naravno zimi bil to smio sanana probat a i u mene isti problem na zetoru baca bijeli dim al ja znam da mi pusta gorivo na diznama i ne mogu da to napravim sta mislite za vatru
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
mozda glup prijedlog al vrijedi probat naime gledo sam kad neki kamion pa li ujutru baca bijeli dim i upali a gazda prije toga nalozi vatru ispod motora naravno zimi bil to smio sanana probat a i u mene isti problem na zetoru baca bijeli dim al ja znam da mi pusta gorivo na diznama i ne mogu da to napravim sta mislite za vatru
Bilo bi bolje napaliti vatru na krovu kabine , ako je ima :prayer:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ljudi, a jel je moguče da nafta iscuri iz sistema nekud na dizne ili i motor preko monocilindričnih pumpi ak su ti elementi unutar njih otišli???
Jer nemrem dokučit kud nafta nestane iz sistema preko noči???
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ljudi, a jel je moguče da nafta iscuri iz sistema nekud na dizne ili i motor preko monocilindričnih pumpi ak su ti elementi unutar njih otišli???
Jer nemrem dokučit kud nafta nestane iz sistema preko noči???
Pa vidi jel je ima u karteru ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh