• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Same

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
marko93 kaže:
toma84 kaže:
Ako se ide po neravninama, volan se sam krece i nejde traktor ravno, princip je kao na autu. 560 ima direktnu hidrauliku i ako ga smotaš full i kreneš cijeli ćeš se dan vrtit u krug
Tako je na svakome SDF koji ima 2cilindra..
Na mome Claasu je 1cilindar koji ima 2izlaza i tamo je volan isto kako ga ti složiš tako on ide a ne da se sam ravna kako on želi..
Nisam baš shvatil kaj si štel reći, no ovo na 560 i Claasu mi se ne sviđa: nema osjećaja volana, pa moraš stalno gledati gdje su kotači. To se zove bezosjećajan volan (probaj voziti Megana II, pa ti bude brzo dosadilo).
Ovo na Same-u, da kotači upravljaju volanom je normalna "load sensing" hidrostatika. Kad držiš volan, osjetiš koji kotač vuče, no nema udaranja volana na rukama.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Takav volan kakv imaju SDF mi se ne sviđa kod oranja,jer nebreš složiti da traktor ide ravno i nemaš brige s volanom nego ga moraš imati non stop pod "kontrolom"..Ima tu puno prednosti i nedostataka..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
marko93 kaže:
Takav volan kakv imaju SDF mi se ne sviđa kod oranja,jer nebreš složiti da traktor ide ravno i nemaš brige s volanom nego ga moraš imati non stop pod "kontrolom"..Ima tu puno prednosti i nedostataka..

a kaj to pričaš :shock: :shock: :shock:

ja kad orem nemam ruke na volanu i on nikud ne bježi non stop je uz zid, uostalom on si sam nađe pravac oranja, možeš i van izači nemaš brige :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

a na 565 ga moram imati stalno u rukama, pošto nekud stalno ide kud netreba :!: ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
ŠANANA kaže:
marko93 kaže:
Takav volan kakv imaju SDF mi se ne sviđa kod oranja,jer nebreš složiti da traktor ide ravno i nemaš brige s volanom nego ga moraš imati non stop pod "kontrolom"..Ima tu puno prednosti i nedostataka..

a kaj to pričaš :shock: :shock: :shock:

ja kad orem nemam ruke na volanu i on nikud ne bježi non stop je uz zid, uostalom on si sam nađe pravac oranja, možeš i van izači nemaš brige :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

a na 565 ga moram imati stalno u rukama, pošto nekud stalno ide kud netreba :!: ;)
Upravo tak.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
ŠANANA kaže:
marko93 kaže:
Takav volan kakv imaju SDF mi se ne sviđa kod oranja,jer nebreš složiti da traktor ide ravno i nemaš brige s volanom nego ga moraš imati non stop pod "kontrolom"..Ima tu puno prednosti i nedostataka..

a kaj to pričaš :shock: :shock: :shock:

ja kad orem nemam ruke na volanu i on nikud ne bježi non stop je uz zid, uostalom on si sam nađe pravac oranja, možeš i van izači nemaš brige :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

a na 565 ga moram imati stalno u rukama, pošto nekud stalno ide kud netreba :!: ;)
DA ide uz zid ali nebre ič po sredini jarka,jer ako su male neravnine on če se sam nekamo ravnat..Možda me niste razumjeli što sam htio reč..Neče on izač van jarka ali neče ni bit non stop na onom mjestu kam si ga ti stavio,tak je isto i u vožnji...Dok je to na Claasu sasvim drugačije,a i ne MF-u...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Naravno, load sensing hidraulika - tak mora biti, jer je to traktor u kojemu moraš imati osjećaj na volanu, a ne recimo kombajn, koji je puno sporiji i važnije mu je držati kotače na određenom mjestu.
Ovaj volan na Same-u ti se ponaša jednako kak bi se ponašal i mehanički volan. Osim toga, postoji razlika u geometriji prednje osovine na traktorima. Kak možeš vidjeti, na Same-u su ti glavčine unutar kotača, pa vetikalni pravac okretanja ne cilja u sredinu (širine) gume, pa takav volan uvijek vuče na stranukoja ima veće trenje (ili bolji grip).
Koliko se sjećam, na Claas-u su ti glavčine ravne s vanjskim rubom kotača, pa ti i to utječe na osjećaj volana.
 
B

Bobo

Guest
Meni nema veze sto se volan ne "otima" tj sto se ne vraca u sredinu sam. To mi cak vise puta pase. Ova fora da se volan ispravlja sam ko na autu, bi bila ok za imati, ali ne znam kako se to na njivi ponasa, vjerovatno kad ides po grbavom moras pivo i sendvič ostaviti po strani, jer moras volan drzat :blackeye

ZJ: Ne znam sto mislis za Megane II imamo ga mi i nisam nista cudno primjetio s volanom. Prije njega smo imali sugavu thaliju i ono je bilo toliko neupravljivo preko 80km/h, da se zivo cudim sto ljudi u tim autima ne ginu ko muhe...


Uglavnom, vise mi smeta na traktoru sto nemam ili dva cilindra ili jedan "dupli" tako da moram jednako motat u lijevo i u desno...
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Bobo kaže:
Meni nema veze sto se volan ne "otima" tj sto se ne vraca u sredinu sam. To mi cak vise puta pase. Ova fora da se volan ispravlja sam ko na autu, bi bila ok za imati, ali ne znam kako se to na njivi ponasa, vjerovatno kad ides po grbavom moras pivo i sendvič ostaviti po strani, jer moras volan drzat :blackeye

ZJ: Ne znam sto mislis za Megane II imamo ga mi i nisam nista cudno primjetio s volanom. Prije njega smo imali sugavu thaliju i ono je bilo toliko neupravljivo preko 80km/h, da se zivo cudim sto ljudi u tim autima ne ginu ko muhe...


Uglavnom, vise mi smeta na traktoru sto nemam ili dva cilindra ili jedan "dupli" tako da moram jednako motat u lijevo i u desno...

potpisujem bobo tvoje mišljenje
 

ddalibor

Član
Tu od
21 Lip 2009
Poruka
189
evo danas sam naletio u svom selu na nesvakidašnji prizor. Čovjeku na pola ceste stao SAME 95. ima 2400 sati i nešto se podrobilo u zadnjem diferencijalu i stao ko ukopan. malo sam poslikao, pa prosudite sami...
kaže da ga je vozio od majstora, nakraju su ga odvezli na ručnom viličaru. :( :( :(
Mjenjao mu je satelite u diferencijalu, ali se još nešto podrobilo....traktor star 3 godinice... :? :? :?
http://img32.imageshack.us/img32/9236/f ... ja0120.jpg
http://img189.imageshack.us/img189/8448 ... ja0124.jpg
http://img103.imageshack.us/img103/8365 ... ja0122.jpg
http://img32.imageshack.us/img32/677/fo ... ja0123.jpg
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
netko je negdje pogriješio. ček pa zakaj je opče slagana getriba ako ima 2400rh kaj se več to potrošilo :shock: :shock: :shock: :?: :?:
vidi se po auspuhu i ostalom da je dosta forsiran taj traktor
 

ddalibor

Član
Tu od
21 Lip 2009
Poruka
189
kikic MF kaže:
netko je negdje pogriješio. ček pa zakaj je opče slagana getriba ako ima 2400rh kaj se več to potrošilo :shock: :shock: :shock: :?: :?:
vidi se po auspuhu i ostalom da je dosta forsiran taj traktor
ma ne znam, nešto se i ranije podrobilo u mjenjaču...ali nema više sati , znam da ti ljudi ne obrađuju tako puno zemlje....
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nemrem verovati, pa mene je najviše strah da se to na našem ne dogodi :scratch :scratch :scratch :scratch

to mora da je ljudska greška :evil: :evil:
 

ddalibor

Član
Tu od
21 Lip 2009
Poruka
189
evo bio danas kod tog susjeda, podrobili su se planetrani zupčanici u desnom rukavcu 3 kom, svaki ostao bez nekoliko zba koji su ušli (zaglavili) se u veliki planetar i zbog njegovog širenja je i pukao onaj vanjski dio kućišta rukavca....... trošak kvara: 2200 eurića orginali ili izrada zupčanika 6000 kn ali bez toplinske obrade i brušenja!!!
istovremeno je bio jedan drugi tip iz sela sa svojim eksplorer 90 ima 4400 sati kaže da ga ganja, ništa.... samo je mijenjao lamele kardanskog vratila....
nema pravila kod tih strojeva!!!!
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
¸to se i susedu podrobilo na IMT-u 560,i u bosni kupil za 2000kn,ta tri mala,onaj veliki po kojim se okreču i još neki zupčanik.
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
osvježenje za temu i same "operi me jednom tjedno(mjesečno) luče moje medno"
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
daj pogle kak se zemlja sipa,pa normalno da može tak brzo orat.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Još ga nema službeno u prodaji,a ja več imam slike od njega :D
Same dorado3 90:
i657315_Slika0070.jpg
i657314_Slika0071.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh