• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

samogradnja jednobraznog pluga

Razinekop

Član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
330
Molim pomoć pri samogradnji jednobraznog pluga.

Dobio sam na poklon jednobrazni plug i pokušati ću za istoga(prema sliki 1) napraviti nosač ,te sve to postaviti da vuče Iseki TU 1600.

a)Da li je točna mjera za prvu bočnu rupu kao što je to prikazano na sliki 2(centriranje)
b)Koja je mjera za razmak rupa pri bočnom pomicanju pluga-slika 3(razmak)
 

Prilozi

  • GEO-PLUG-1.jpg
    GEO-PLUG-1.jpg
    6.3 KB · Pregleda: 1,383
  • Centriranje.jpg
    Centriranje.jpg
    41 KB · Pregleda: 1,297
  • Razmak 1.jpg
    Razmak 1.jpg
    73.7 KB · Pregleda: 462

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Po meni moraces imati par rupa bocnih za stelovanje. Najlakse ces odrediti kad sam plug stavis iza traktora i vrh ranika odmeris do unutrasnje strane gume po zahvatu pluga priblizno.Izvuces na tlu dve paralelne linije ,jednu od desnog tocka unutrasnje strane ,a drugu paralelnu sa plazom pluga. Ako je zahvat 10col otprilike pomaknes od tocka za 25cm liniju pluga i pravis priblizno tome gredu sa rupama. Stim da treba jos koju rupu levo desno napraviti jer nikad se nezna.Od tezine zemljista zavisi dal ce moci vuci 10 col ili 8coli ako me razumes. Mogao bi naci oklagiju [kolenastu osovinu od nekog starog olta jednobraznog sa nosacima i parcetom grede pa najlakse iskoristiti za preradu ovog dela. Zgodno se pomakne ceo sklop.Prikazacu ti sliku mog jednobrazca ako treba
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Napravi rupe na svakih 5 cm. To ti bude dovoljno precizno za svako podešavanje.

Koja je kategorija 3t priključka na tom traktoru?
Napravi okvir prema tome, pa tek onda odi pripasivati plug.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Evo ti primer starog OLT-a a isto je i na Lemindu. Na omcu i 4 vijka kolenasta osovina se i steluje i bocno pomeranje. Vrlo lako se da prilagoditi plug a zakretanje se da resiti i rucicom
eh05022013336j
A evo resenja na bolcnove Kod OLT-pto2 kako je prosto reseno
5jznvjj
 

Razinekop

Član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
330
Hvala ,na komentarima i preporukama.

Još čekam konkretan odgovor po kojem pravilu se vrši bočno pomicanje pluga?Nikad nisam orao sa plugom -koliko sam shvatio probaš i ako te zanosi ili što?? -onda mičeš ustranu ili ima drugi pravilo??

Radovi teku dalje,a priključak je u tri točke,koja kategorija ne znam kako se to dijeli .
 

Prilozi

  • DSC_0021.jpg
    DSC_0021.jpg
    56.1 KB · Pregleda: 459

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Hvala ,na komentarima i preporukama.

Još čekam konkretan odgovor po kojem pravilu se vrši bočno pomicanje pluga?Nikad nisam orao sa plugom -koliko sam shvatio probaš i ako te zanosi ili što?? -onda mičeš ustranu ili ima drugi pravilo??

To sto pitas se zove problem kose vuce i ne rjesava se pomicanjem pluga u bilo koju stranu vec preklapanjem linija vuce,,,

vise o tome imas u videu koji slijedi,,,


[YT]https://www.youtube.com/watch?v=4tA5lpnyhDg[/YT]
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Oranje je malo komplikovana delatnost za nekog ko se prvi put susrece sa time. Odredjene sile uticu na rad traktora i pluga i te sile bi se trebale bar priblizno da poklope. Sirina izmedju zadnjih tockova je dosta bitna , zahvat pluga ,nagib, i sprecavanje kosih sila. To je fakticki pola stvari proracun koji bi se sto pribliznije trebao uraditi. Najbolje procitaj temu o oranju i bice ti jasnije a i par snimaka ima kako se steluje. Svako pluzno telo ima zahvat ,tj sirinu koju ore i to zavisi od pluga. Cesto se desi ako su zemljista teska da traktor nemoze da vuce tu sirinu pa se mora smanjiti. To ti je na kolenastoj osovini sto sam prikazao smicanje na bolcnovima i rupama odredjenim u gredi. Za kose sile kad traktoru bezi prednji kraj u bilo koju stranu sluzi ona rucica i pomera plug ukosoo u jednu ili drugu stranu. A toplingom regulises nagib pluga da bi ravno orao po dubini
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Možda ti bu ovaj video koristil da lakše shvatiš podešavanje pluga, aond iz toga slijedi kaj moraš omogućiti na plugu.

https://www.youtube.com/watch?v=4tA5lpnyhDg

Za samogradnju je najlakše izraditi po principu na koji je napravljen GEO plug na tvojoj prvoj sliki. Razmak rupa za štelanje lijevo desno što manji, samo da ne oslabiš previše nosač. Vjerojatno imaš vertikalnu regulaciju desne podizne poluge pa ti ne bude nužno potrebno na plugu omogućiti promjenu poprečnog nagiba, iako to uvijek dobro dođe.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Strazni kotac ti ide po rubu brazde, nikako 5 cm od nje. Ne vidim na tvojoj konstrukciji na koji nacin mislis zanosit gredu lijevo desno. Na prvoj slici se vide dva sarafa sto upiru u gredu i na taj nacin se zanosi.
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Nadam se da ću pomoć, a iskusniji neka isprave ako griješim.
 

Prilozi

  • Untitled1.png
    Untitled1.png
    4.1 KB · Pregleda: 1,140
  • Untitled3.png
    Untitled3.png
    2.1 KB · Pregleda: 528

Razinekop

Član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
330
Za Vica,Hvala na pomoći !
Molio bih da mi izmjeriš razmak između rupa u koji upadaju bolceni,i tu mjeru usporediš sa nečim na plugu tako da znam koja je veza između njih.

Za Tomu,

Ove tri slike su u suprotnosti???
 

Prilozi

  • Plug podeÅ¡avanje 1.jpg
    Plug podešavanje 1.jpg
    30.3 KB · Pregleda: 2,763
Posljednje uređivanje od moderatora:

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
I jesu i nisu. Kad desni kotač uđe u brazdu opet plug mora stajat okomito na zemlju a bagib poštelavaš rukom hidtaulike ili samim plugom ovisno o kopčanju. Mali strojevi kao MTK i neki tomo-vinkoviči na plugu imaju adapter i na njemu štelanje nagiba. Ajde poslikaj hidrauliku na svom stroju pa čmo znat više objadnit.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Nije to problem da izmerim ali ni na jednom to nije isto. To ti zavisi od zahvata pluga i mesta gde treba biti plug spram unutrasnje strane tocka. Ako preradjujes onaj plug sa tvoje prve slike to nebi bio sigurno veceg zahvata od 8col sto je oko 20cm. Postavi plug i ivicu ranika i plaza paralelno sa unutrasnjom linijom tocka na rastojanju od 20cm i tako vidi gde ce se poklopiti greda od radnog tela i ram za koji ces bolcnovima zakaciti. Onda jos par rupa sa jedne i druge strane. Treba da resis i rucicu za odbrazd ili zabrazd jer time se eliminise kosa vuca kasnije u radu. Znaci oblik kolenaste osovine je najbitniji spram grede pluga i uglovi nagiba pluga.
 

Razinekop

Član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
330
Za sve Objašnjenje !!!

Znači pravim jednobrazni plug prema skici sa interneta Geo plug.
Prema slici koju sam postavio kasnije vidi se da je do sada napravljeno:
Za sada sam riješio bočni nagib vretenom i maticama.
Okomito pomjeranje riješio sam kliznim u profilom.
Okomiti nagib pluga riješavam regulacijom toplinga.
Probio sam centralnu rupu u sredini noseće grede i ne znam koji je razmak rupa??
Greda nije jaka jer me zavaralo to što Geo plug ima samo 5 rupa? Zašto ? i koji je ključ za razmak?

UNAPRIJED HVALA!
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
picture-043.jpg
[/IMG]

Evo sad vidis sve otprilike sto treba. Razmaci rupa su na svakih 5cm a izmedju bolcnova je 10cm stim da bih ja urradai veci ramak izmedju bolcni [jaca poluga] Ove dve letve su razmak izmedju unutrasnje strane tocka desnog na traktoru i pravca plaza pluga. Zahvat jednog radnog tela pluga je 10col sto odgovara ovom razmaku od 25cm izmedju letvi na zemlji .Ako treba jos sta reci
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Razinekop

Član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
330
Za sve Objašnjenje !!! sa slikama

Znači pravim jednobrazni plug prema skici sa interneta Geo plug.
Prema slici koju sam postavio kasnije vidi se da je do sada napravljeno:
Za sada sam riješio bočni nagib vretenom i maticama.
Okomito pomjeranje riješio sam kliznim u profilom.
Okomiti nagib pluga riješavam regulacijom toplinga.
Probio sam centralnu rupu u sredini noseće grede i ne znam koji je razmak rupa??
Greda nije jaka jer me zavaralo to što Geo plug ima samo 5 rupa? Zašto ? i koji je ključ za razmak?

UNAPRIJED HVALA!

Šta da odaberem za prvu ruupu u nosaču -razlika je tri cm ima li to utjecaj na oranje??????
 

Prilozi

  • Plug-mjere.jpg
    Plug-mjere.jpg
    81.5 KB · Pregleda: 1,008
  • DSC_0059.jpg
    DSC_0059.jpg
    80.9 KB · Pregleda: 439
  • DSC_0060.jpg
    DSC_0060.jpg
    82.4 KB · Pregleda: 388
  • DSC_0061.jpg
    DSC_0061.jpg
    81.2 KB · Pregleda: 672
  • Centriranje.jpg
    Centriranje.jpg
    41 KB · Pregleda: 328
  • Plug podeÅ¡avanje 2.jpg
    Plug podešavanje 2.jpg
    14 KB · Pregleda: 1,801
Posljednje uređivanje od moderatora:

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
To bi bila prva rupa, a dalje na svakih 5cm nova rupa. Više od 4 rupe nezrebaš jer je pomak od 20cm.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Posto je u pitanju mali traktor i male snage sve je bitno. Ta rupa bi bila otprilike u osi pluga jer koliko vidim na dimenzijama pluga to ce biti 10col ili 25 cm zahvata. busi na 3-4cm rupu kraj rupe , po meni bar 4 rupe. Ako ces bas da budem iskren po meni je ovo od grede dosta sumnjivo po sili koju ce trpeti i prekomplikovano . Drugo jednu bitnu stvar nisi odradio a to je pomeranje takozvane kolenaste osovine ili grede kod tebe gde ce doci poluge. Ti si resio vijkom smicanje u levu stranu pluga da bude vodoravan u brazdi. Ali ponistavanje kosih sila vuce i rucica za odbraz zabrazd nije resena a to ce ti sigurno trebati na jednobrazdnom plugu.Sve to bi moglo mnogo prostije da se odradi na mom snimku prvog pluga ili da napravis slican mehanizam ovom oltu -dvobrazdnom.
 
Na vrh