• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samogradnja samohodne rotacione kosilice za voćnjake

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Ovo je savršenstvo onoga što ja zamišljam , nevjerovatno odlično :prayer:
Samo mora da košta pitaj boga koliko :finga:
Pazi ovaj podatak
zero-turning radius,

Danas sam išao gledao ovaj ''navodni'' TV , on i JESTE TV :shock:
Na pločici stvarno piše TOMO VINKOVIĆ , ima neke čudne brzine i sav je nekako sklepan
Godina proizvodnje je ''66 , neznam samo od kada postoji fabrika TV
Njegovi gabariti bi mi odgovarali ali ima problem jer ima neko čudno kvačilo,nedovoljno snage u motoru,nema hidraulike,pali na kurblu itd.
Ima neke dvije ručice sa ovje strane volana , jedna je izgleda mjenjač a druga neka kombinacija mjenjača i kuplunga , oglavnom smijao sam se jer ni vlasnik nema pojma gdje je koja brzina :rolfer:

slika-433844-2013-01-1357478189-velika.jpg
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
L.P Savo.Pa da dodam jednu od ideja.Možda dobiš negde jeftino zadnji kraj od TV PE 18.To su ti prvi modeli od TV.Taj ti ima dva menjača i prenos iz prvog preko jednog kardana,noviji preko dva.I umjesto prvog kraja da staviš motor menjač od auta i spojiš.Na tom zadnjem kraju imaš tri brzine,diferencial,izlaz za radni kardan+komplet hidravlika(pumpa,rezervar,filter,komandu,cilindar)poluge složiš po potrebi.Izdržalo verovatno bi to je dobra stara roba.Možda bi trebo da radiš redukciju pri spajanju prednjeg sklopa sa zadnjim jer tebi je prioriteta rikverc brzine.Problem možda smer vrtnje hid. pumpe.Više o tom menjaču znaju kolege na temi o TV.T0 je jedna moja zamisao ,jer više ideja bolje je.L.P
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Ideje , pa toga nije nikada dosta , bar meni

Odt tome sam odustao , jednostavno kod mene su za nejga dijelovi preskupi a i jednostavno i za onaj PE18 moram da iskezim 1500 evrova što je apsolutno neprihvatljivo uz ovolike prepravke
Radije sve radim iznova od meni dostupnih i jeftinih dijelova

Nekako sam našao inspiraciju u ovoj kamari krša

Ovo je neka osnovna forma
1001616yp.jpg


Donator motora i mjenjača je stari PEUGEOT 305 sa prilično dobrim motorom
Dobra strana mjenjača je što ima deklo na sebi i mogu da izvadim srce diferencijala i blokiram ga a da ne rasklapam cijeli mjenjač
1001615n.jpg


Glavni diferencijal je MERCEDES 307 , provjereno pouzdano
Jedina caka je što moram da ga skratim , sada je nejgova dužina (odnosno širina) 175cm , kosačica je zahvata 165cm i planiram da vanjske ivice guma budu široke 155cm da ima po 10cm prostora pri obilaženju voćki i slično
1001613e.jpg


Ova daščica bi trebao biti položaj sjedenja , prilično idealan
1001612c.jpg


Sastav mjenjač-diferencijal je prilično lako odraditi
1001609c.jpg


1001608u.jpg



Eto toliko ideja za početak :blackeye

potrebne su mi informacije za ovu vrstu kačanja , znači zanima me ima li neko konkretno ovakve prednje poluge , zanimaju me mjere
terratrac-aebi-tt-33.jpg


Ove su malo savremenije , imaju bočni pomak
aebi-tt70s.jpg
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,728
imam i ja jedan prijedlog, uz uvjet ako bi se bočni reduktori od vladimirca mogli okrenuti obratno od najvišeg podešenja tvorničkog, znači da bi bio još 20 cm niži od najnižeg podešenja tvorničkog, i evo ideje za kosačicu.
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
Evo ti malo bolje slike od neke brdske bucher kosilice/traktorcica
other__bucher_tm_1000_4x4_slope_mower_equipment_rack_1990_6_lgw.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Transmisija definitivno ide ovako , znači tome vinkovići,vladimirci i ostali su isključeni
Ostaje mi samo nepoznanica dali da idem na vozilo 4X4 ili 4X2 :scratch

Znam ja kako izgledaju ove poluge ali me zanimaju dimenzije , to mi je potrebno da napravim da mogu kačati i druge priključke ako nekada u životu nabavim
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
potrebne su mi informacije za ovu vrstu kačanja , znači zanima me ima li neko konkretno ovakve prednje poluge , zanimaju me mjere
terratrac-aebi-tt-33.jpg


Ove su malo savremenije , imaju bočni pomak
aebi-tt70s.jpg
na el.viljuskarima paletarima imas ovaj sistem smicanja poluga u obe strane i to prilicno prosto reseno lancem. nemam nijedan u blizini da slikam ,a u firmi sam radio sa njim. mozda ti je najlakse da slika ko ako ima u firmi ili da uzmes od nekog rashodovanog to postolje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
@vica
Pa nisam planirao praviti ovaj bočni pomak (bar za sada , ako se odlučim na to ona ga možem i naknadno dograditi)

@fendonja
Lako , samo sa druge poluosovine uzmem izvod a pozadi stavim neki prednji diferencijal od nekog terenca i imam i pogon i upravljanje
E sad , ako bi pravio 4X4 onda nebi blokirao trkače u ovome diferencijalu koji je na mjenjaču nego bi imao pogon kao što ga ima NIVA , ako blokiram srednji diferencijal onda ću izgubiti dosta na upravljivosti , tu sam u dilemi :confused:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
@vica
Pa nisam planirao praviti ovaj bočni pomak (bar za sada , ako se odlučim na to ona ga možem i naknadno dograditi)

@fendonja
Lako , samo sa druge poluosovine uzmem izvod a pozadi stavim neki prednji diferencijal od nekog terenca i imam i pogon i upravljanje
E sad , ako bi pravio 4X4 onda nebi blokirao trkače u ovome diferencijalu koji je na mjenjaču nego bi imao pogon kao što ga ima NIVA , ako blokiram srednji diferencijal onda ću izgubiti dosta na upravljivosti , tu sam u dilemi :confused:
nisam ti djaba rekao savorise za nivu. moraz imati iste diferencijale ako zablokiras pezoove trkace.neces izgubiti na upravljivosti ali ako ti nisu prenosi prednjeg i zadnjeg isti slomice ti pezoov menjac ili jedan od ova dva.
 

mikser

Član
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
322
ako ti nestoznaci ovaj nacrt,verovatno bi ti odgovarale dimenzije kat 1,jer nece to nositi nesto pretesko.
11l6b10.gif

savo nebi bio savo kad bi nadograđivi tv. vec sve od nule,srecno savo
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
nisam ti djaba rekao savorise za nivu. moraz imati iste diferencijale ako zablokiras pezoove trkace.neces izgubiti na upravljivosti ali ako ti nisu prenosi prednjeg i zadnjeg isti slomice ti pezoov menjac ili jedan od ova dva.

Pa čak iako bi blokirao trkače u cetralnom diferencijalu a računajući da ova dva krajnja vjerovatno neće imati isti prenosni odnos onda bi se fina regulacija pređenog puta mogla ''doštelovati'' prečnikom točkova jer u tom prečniku auto gruma ima bezbroj dimenzija i imam veliki izbor
Ipak bi volio da je i srednji diferencijal ''aktivan'' ako je pogon 4X4

@mikser
znači mi ovaj nacrt samo me zanima odakle je ovo preuzeto , sa kojeg traktora?

Normalno , sve od nule , nadogradnja je za fine momke :rolfer:


Još jedno pitanje , šta mislite kolika bi cijev bila dovoljno jaka za šasiju ?
 

mikser

Član
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
322
uu savo to je sa naseg foruma jedan izbacio, ali nepise od cega je:scratch,cisto radi detalja i razmaka.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Ako me pamćenje dobro služi i u tvom mjestu neko ima ovaj AEBI traktor , možda ga poznaš
 

mikser

Član
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
322
aebi prvi put cujem ova sa predhodne strane,ima jos jedan kosjerac on poznaje vecinu stvari mehanicar je. nisam vido
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,728
U mojoj glavi se muva upravo nešto jako slično kao sa tvoga prvoga snimka

Znači koristio bi motor-mjenjač od PEUGEOTa 305 pošto njega imam za donatora i njega bi postavio uzduž vozila tako da mi izlaz iz mjenjača odgovara na ulaz u diferencijal koji bi koristio od nekog kombija , i za to imam diferencijal od MERCEDESa 207
Tako da bi mi konačna brzina zozila bila usporena za redukciju diferencijala što bi mi vjerovatno i odgovaralo osim što bi možda rikverc bio spor , možda

Prenos za kardan bi izvukao direktno sa radilice (remenice) motora tako što bi produžio radilicu nekim kardanom ili osovinom da mogu staviti dodatnu remenicu sa ležajevima gdje bi to usporio i produžio prema izlazu kardana prema naprijed , znači usporio da dobijem 1000RPM

Neka moja osnova za razmišljanje je ova samogradnja ali to je urađeno daleko daleko bolje i kvalitetnije od onoga što bi me
ne zadovoljilo


Ovo je master djelo od @GT2 sa foruma TRACTORBYNET , fenomenalno urađeno :prayer:
dali češ stavljat veči hladnjak vode?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Prvobitno sam planirao staviti ovaj njegov originalni , on na sebi ima dva moćna ventilatora , mislim da bi to bilo dovoljno
Oni rade dvorežimski a ja bi ručno aktivirao ovaj prvi režim a to je da oba rade non-stop na nekom manjem broju obrtaja , paljenje punom snagom bi ostavio za termo prekidač

U svakom slučaju ako bude pregrijavanja lakše mi je dodati još jedan auto hladnjak u seriju sa ovim postojećim nego tražiti nešto veće
 

Najnoviji postovi

Na vrh