• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samogradnja samohodne rotacione kosilice za voćnjake

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
ovaj aebi je mrak.nema boljih strojeva za radnje u brdima.košnja,kupnjenje sijena itd...

savo jel ima kakva šasija od 4x4 vozila da se to sklopi da nepraviš sve od nule?
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
Imao bi vise posla da preradi vec gotovu sasiju nego da radi novu, jednostavna je sasija
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
šasija sa mjenjačem i reduktorom od nekog terenca,jače konstrukcije,i ovo sve savo što je naveo sa dizel motorom je mislim bolja varijanta,nemaš problema sa šperama,mota oko voćke kako hoće.ide kud hoće.mislim da savo zna na šta pucam :weedman:
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
Ja ipak mislim da Savo hoce jedno cim krace i lakse vozilo, a opet dovoljno jako da moze raditi s onom kosilicom i malcerom. Mozda i sa snowblowerom, tko zna.
Savo, ako stavis tako da ti jedna poluosovina pogoni prednji kraj, a druga zadnji opet moras blokirati srednji diferencijal jer ce uvijek raditi ili prednji ili zadnji pogon, tj kojemu je lakse. Nije li tako?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Pa i gotova šasija bi imala toliko prepravki da prelazi granicu isplativosti , računaj ti da ni terenca nemožeš naći za malo para i opet ti ostaje problem prebrzih brzina , ovako sam sve to usporio 4X

Baš tako , hoću lakše i kraće vozilo ali sam se danas sretio sa problemom kraće
Da bi dobio težišta i gabarite koji su razumni čini mi se da će svo vozilo biti PREdugo , sve mi se čini da međuosovinski raspon nemože biti manji od 160-170cm , tu ću da izgubim na upravljivosti
Drugi problem je što ako motor primaknem previše prednjoj osovini (a mogu) pojavljuje se problem položaja sjedenja vozača , pokušavam da zadržim sjedište iznad mjenjača ali me zaza motor što je preblizu leđima , a ako idem na to da se sjedi iznad motora onda mi položaj vozača ode previsoko :blackeye

Uglavnom sutra moram da rasklopim prednji diferencijal i odnesem jednu poluosovinu na prepravku , odnosno skraćivanje za nekih 25cm
Pošto su ovi mercedesovi ležajevi jako skupi i teški za nabavku ja planirao da stavim klasične 30208 , dva konusno valjkasta po jednom točku , dali je to dovoljno ?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Samo jednu poluosovinu ću i da kratim , moram tako jer me njaka pogon za kardan kosačice koji moram da uzmem sa zadnje strane motora i protjeram osovinu skroz naprijed pored motora , a i pogonski diferencijal ako ostane u sredini smeta mi kardanu kosačice jer je previsok
Gubitak u razlici težine po točkovima ću kompezirati hidrauličnim sistemom,akumulatorom,sistemom upravljanja, rezervoarom itd.

Znači kompletan motor će biti bliže lijevom točku ali to i nije tako loše jer sa lijeve strane motora će biti auspuh i tu nemožem staviti ništa više zbog temperature , ovo gore nabrojano će sve da bude sa desne strane motora i mislim da će dovoljno opteretiti desni točak
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
A ne svida ti se da sjedis kraj motora na deanoj strani? Imat ces i vise mjesta za sebe i vise mjesta za glavu volana kao i za sponu koja ce ici do zadnjeg desnog kotaca ;)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Pa unutrašnja širina točkova je nešto malo preko 100cm , nema kuda da se ide sa komndama u stranu
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Nebi trebalo , unutrašnje ivice guma su nešto preko metar a vanjske oko 145-150cm , nisam još tačno to definisao pošto mi zavisi od više faktora
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
kak mu budeš pravil hidrauliku mislim konkretno na pumpu..kak budeš z njom riješil ..i mi smo htjeli raditi tak nekaj i našel sam na YT-u dobar primjerak ali ga sad nemrem nači..ako najdem onda budem stavil..nego da pitam još..kaj budeš stavil za upravljive kotače ..prednji trap od auta ili nekaj domače proizvodnje??
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Jesam , danas sam skratio diferencijal i mućkao glavom oko sistema upravljanja što mi je sledeći problem
imao sam problema sa diferencijalom jer ih ima nekoliko vrsta tako da sam prvo presjekao trube na pogrešnom diferencijalu pa mi nije odgovarala poluosovina što sam prepravio , onda sam morao presjeći drugi pa nastaviti dalje

Osovina je juče urađena , danas sam radio vanjsku čauru
1001617x.jpg


Sve što mi treba za skraćivanje i prepravku ležajeva jer sam sada stavio dva konusno valjkasta 30208 umjesto jednog namjenskog koji je skup k'o vrag
1001621jq.jpg


Sastavljno ''na suvo'' i centrirano
1001623r.jpg

1001625b.jpg


Zavarena čaura
1001626cv.jpg


Stanje u diferencijalu
1001624dn.jpg


E ovdje je dilema koje kućište staviti , oba su sa servo pomaganjem a ograničen sam sa prostorom
1001622p.jpg
 

mikser

Član
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
322
pa mozda ovo drugo puz,em je manje lakse ugraditi,a ta letva je ogromna pa popucaju te manzetne i treba ti dosta prostora zanju.
a sta mislis savo takvo puz kuciste jel moze da radi bez servo pomaganja,planiram da pravim volan na kultivator a imo sam povoljno od mecke jedno.naravno da je lakse sa servom,mada imam i hidro pumpu za dizanje vila al to stavljam samo u kompletu sa vilama ne razdvajam . ili da uzmem ladino a gledam lik stavio od tamica. sta je po tebi pametnije?
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Neznam nisam otvarao ovo hidraulično kućište i neznam dali bi mu smetalo da radi ''na suvo''

A tako sam i mislio letvu da stavim , znači letva bi stajala uzdužno pored motora a pozadi na zadnjem mostu bi bila jedna klackalica da obrne silu djelovanja
Sve je to moguće ali najmanje prostora imam tu naprijed jer dolazi dosta stvari , imam kardan između motora i diferencijala , pa onda kardan za pogon kose , pa kočnice kvačilo i ostale ceremonije :blackeye
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Letva izmedu nogu i spona do zadnjeg kotaca koji je povezani s drugim kotacrm

letva izmedju nogu pa ces imati i rucnu kocnicu .:lol: mislim da je za te stvari letva ipak nezna. jeste da je mozda lakse nabaviti drugu ali ipak ce to ici po losem putu i njivi.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Pa neće to baš ići ni po toliko lošem putu , ja nebi rekao da je nježna
A kada smo već kod nabavke druge isto tako imam još dva komada već sada u rezervi :vragek:

Ovo pužno kućište nznam od čega je , pretpostavljam od mercedesa
 

Najnoviji postovi

Na vrh