• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samogradnja samohodne rotacione kosilice za voćnjake

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Jeste to si u pravu ali bojim se dali je i to dovoljno jer odatl etreba da ''napajam'' : kardan za kosu,hidrauličnu pumpu za poluge i hidrauličnu pumpu za servo volan
Pumpa za volan će biti male litraže i neće crpiti puno snage , isto tako i servo nebi trebao da uzima mnogo ali se ipak bojim da ne bude kuršlusa kada se ove tri sile saberu :mad:

Na bregastoj osovini , sa druge strane ima remenica koja je pogonila vakum pumpu za servo kočnicu , i nju me strah da iskoristim jer kod ovog motora ako pukne zupčasti puca i bregasta mamicu mu , bojim se da bi je i servo volana preopteretio , ili možda imam pogrešne strahove usled neznanja :confused:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Super mašinica , samo gdje mu je volan :biggrin:

Ja sam danas naišao na mali problem , remenica koja pogoni alternator , na nju sam mislio čeono da produžim sa dva zgloba osovinu do male remenice koja će da pogoni kardan ali po meni je nodovljno to jako , ta remenica hvata kajlu samo nekih 10tak milimetara dižine :icon_e_sad:
Bojim se da se kajla neće okrenuti , otkinuti

Iza remenice alternatora je remenica zupčastog remena , ona leži svom dužinom po kajli ali nemam prostora da ih nekako čvrsto spojim
Obrada radilice na licu mjesta da se produži kajla je nemoguća misija , kada bi imao radilicu u rukama na eroziju bi mogao da uradim šta mi volja , ovako moram nešto improvizovati
zaboravio sam savorise dal je radilica i remenica pod konusom i plus kajla ili je ravna .ako je ravna nece ti pomoci ni dublja kajla . meni je na golfu 1.5 d pukla i kajla i zupcanik zupcastog i otkinulo parce radilice. i to novi delovi oba. malo me zacudilo to resenje direkt sa radilice mislim da je to preveliko opterecenje . ako ima konusa na radilici onda ce trpeti.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,479
kajlu nebude odseklo sigurno, a ako si u strahu da ne odsječe šarafe na remenici ti pojačaj vezu tako da izbušiš još dva štifta kroz obje remenice.

Mislim da izvod sa bregaste možeš zaboraviti.

Nego, kaj ti nebi bila dovoljna jedna pumpa za to sve (recimo krilna) i još da nabaviš za tu izvedbu motora remenicu sa dva remena (model koji ima klimu ili servo volan) i tu pumpu pogoniš klinastim remenom, kad več alternator mora biti (a možda i netreba :icon_winkle:)
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
na pogon servo pumpe nemoj nista stavljati posto ako pukne zupcasti urnebes napravi .bolje da ti nepricam . mozes eventualno staviti alternator u mesto servo pumpe ali ce imati slabije punjenje zbog obrtaja. neznam dal 405 ima tu duplu remenicu a da su istog precnika. obicno se razlikuju precnici remenica .
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
@muhaničar
Remenica nema šarafa , znači ide direktno na radilicu bez ikakve prirubnice
e na tu remenicu ja planiram sa čela da stavim unutrašnji zglob od golfa , znači u remenici izbušim 8 rupa i urežem navoj da mogu pričvrsttii zglob
Tu upravo planiram dodati još jednu remenicu koja će da pogoni pumpe ili pumpu
A pogon za kardan ide u produžetku , još jedan unutrašnji zglob od golfa i tek onda dupla remenica za kardan i posle nje ili čak možda i u njoj ležajevi za tu remenicu
Redosled ide ovako :remenica alternatora-zglob-poluosovinica od 40-50mmm-opet zglob-remenica-ležajevi
Ovo sve planiram raditi samo iz razloga da ne preopteretim radilicu previše tim remenjem za kardan , zato i planiram dodavati kućište sa ležajevima samo za pogon kose


Krilna pumpa (ako stavim jednu) mislim da me neće moći opsluživati , volan može ali poluge ne vjerujem jer imam klipove koji su prilično malog hoda i prečnika i trebat će malo veći radni pritisak nego što je optimalno za krilne , zato ću da stavim pumpu manje litraže da što manje opterećujem radilicu

Alternator mora biti iz razloga što imam ventilatore za hlađenje motora , iako bi ja volio da je čisti mehanički pogon ventilatora na remen ali nemožem to izvesti nikako
Inače remen koji pogoni alternator je PK

Što se tiče pucanja zupčastog , znam koje posledice pravi ovaj motor :pig:

Da bi probušio obje remenice i ubacio neke štiftove , razmišljao sam i o tome ali jednostavno je malo prostora između radilice i zupčastog remena , znači zupčasta remenica na radilici jednostavno nema dovoljno ''mesa''

Razmišljao sam i o tome da zavarim ove dvije remenice jednu za drugu , to bi mi možda bilo i najlakše rješivo
Zavarim jednu za drugu sa unutrašnje strane da ne oštetim zbe remenice , onda zavarim i rupu (smanjim prečnik da imam za obradu) i sve ponovo obradim i nanovo urežem kajlu
Termički iako naudim remenici zupčastog smatram da je podnošljivo
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
imam jedno resenje savorise. slikacu ti menjac od moje honde. tu bi bilo mnogo manje opterecenje za pogonsku remenicu a posto ima brzine i blokiran je diferencijal stalno imao bi mozda i izlaznu brzinu za kardan dobru. a i pravac kaisa je dod 90 stepeni u odnosu na izlaz poluosovina koje su prilicno jake. isto se spanuje a ima dve remenice i 17 ka kais .umesto da pravis remenice i ostala cuda. razmisli a sad cu slikati pa vidi jel ovo dobro. isto je i na manjim hondama samo su dve brzine .sad sam izmerio priblizno prenos prilicno usporen .u trecoj brzini je priblizno 17-18 obrta pogonske remenice za 1 obrtaj poluosovine. mislio sam da je brza u 3 brzini . ali nije lose po meni jedino da radis posle remenicama izlaz da je ubrzas.
03022013329.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Ali to je presporo ako misliš na pogon kardana , meni treba usporenje od odptilike 1:2 do 1:3 , zavisi gdje mi je ciljana brzina radilice

Provjerio sam od čega je sadašnja remenica alternatora , u pitanju je gus što mi dodatno otežava stvari
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
A kada bi remenicu skinuo s radilice i na radalicu dovario osovinu fi 25-30? Na tu osovinu stavis remenice koje ti trebaju.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Ali to je presporo ako misliš na pogon kardana , meni treba usporenje od odptilike 1:2 do 1:3 , zavisi gdje mi je ciljana brzina radilice

Provjerio sam od čega je sadašnja remenica alternatora , u pitanju je gus što mi dodatno otežava stvari

vecinom i jesu od gusa. mislio sam da ti smanji ovim menjacem silu na pogonskoj remenici od pezoa. jedna dobra stvar jos kod ovog menjaca je da spojnicka prolazi kroz ceo menjac i na drugoj strani ima nutove za dodatnu remenicu. to je direktan izlaz za pogon vodene pumpe ,kose i vucnog frezera. znaci na onoj slici imas gonjenu remenicu menjaca [pogon] a sa druge strane imas jos jedan izlaz istih obrtaja. poluosovine su jake mogu nositi ogromnu remenicu ako ces sa nje izlaz za kardan da ubrzas. sestougaona je i ima par rupa za pricvrscivanje .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Kako bi se izbacila?

:icon_lol: baš onako kako ne treba :(clap):

Elem nešto razmišljam , pošto @muhaničar kako sam ja shvatio ne postavlja velike sumnje ja bih za početak uradio ovako , ako ovo ne izdrži onda mogu da skinem radilicu , na nju na kraju napravim konus (mašinski naravno) i onda napravim remenicu na konus , e onda mora da drži :icon_winkle:

@vica
nemože to , remenice su mila majka
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Kako gledam sa origi remenicom to neče ič.Predlažem da praviš novu na 2 remena i odspreda prihvat za homo. zglob.Što se kajle tiče moglo bi da se izbuši rupa izmedju remenice i gl. grede i ubaci npr. valčič od ležaja i sve se stegne sa centralnim vijkom.Mislim da bi to trebalo šljakati.:icon_smile:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
konus i drzi .ali zarezi i za kajlu ponovo. kod mene je tako na ovom kiporu fabricki je pod konusom i plus kajla . pokusaj i tako iako ti nebih preporucio. tebi ce biti ogromne sile za pogon plus trzajevi prilikom pustanja u rad a kajla je previse mala da to istrpi. mozda ce jedno vreme trpeti .bolje odmah skini na konus i posle si miran. kod mene je nekih 12-13 stepeni pod konusom
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
Pa ja mislim da ne bi nista trebalo biti radilici ako se navari jo dodatna osovina i na kraju lezaj
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Pa ja mislim da ne bi nista trebalo biti radilici ako se navari jo dodatna osovina i na kraju lezaj

kolega to je celicna kovana radilica i to se nevari jer puca kraj vara. drugo veliki broj obrtaja i mora se 100% ucentrirati .a vibracije kardana na direktnoj vezi bi porazbijalo lezajeve vrlo brzo. ako mi neverujes nadji mi varioca koji ce zavariti i zagarantovati kvalitet vara i da var nepovuce u stranu .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Kako gledam sa origi remenicom to neče ič.Predlažem da praviš novu na 2 remena i odspreda prihvat za homo. zglob.Što se kajle tiče moglo bi da se izbuši rupa izmedju remenice i gl. grede i ubaci npr. valčič od ležaja i sve se stegne sa centralnim vijkom.Mislim da bi to trebalo šljakati.:icon_smile:


Dobro razmišljaš ali možda se nismo razumjeli , meni nije problem napraviti novu remenicu u koju bi bio integrisan homo. zglob i da je ta remenica dvoredna tako da mogu koristiti i za alternator i ostale manje potrošače , problem je što i ta nova remenica neće anilaziti više od 10tak milimetara na kajlu
Kada sam pričao o spajanju remenica islio sam na remenicu alternatora (nebitno ovu staru ili da pravim novu) i na remenicu zupčastog remena

Valjčić nije loša ideja (ili silčno) ali je problem radiilcu bušiti na licu mjesta


Što se tiče varenja od toga nema ništa , totalno neprihvatljivo
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Savo a da nebi bilo jednostavnije onu osovinu od bočne kose produžiti jednostavno do prvog kraja traktora zmontirati kardan i imaš pogon za prednju kosu, malčer ili šta več?:icon_e_geek: Znam da želiš samohodnu kosilicu ali vlatko je dovoljno malen da ide između redova u vočnjacima i slično!
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
To si i ja mislim. Ti kao rusmajstor znaš da je vladimirec odličan za preradu u takvo nešto.
okreneš hidro volan, sjedalo iznad hidraulike, komande posložiš i samo inverzor naprijed- natrag za svaku brzinu i pičiš. K tome, da se cijeli traktor lagano cijeli sniziti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh