• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samogradnja samohodne rotacione kosilice za voćnjake

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
razmišljao sam o ležajevima ali nisam najviše zbog prašine jer rotaciona kosa je naprijed i sve gura prema nazad , teže mi je bilo i za izvedbu
Ni poliamid nije loš , jeftin je i dostupan a lako se obrađuje

@seljačić
meni nije jasno kako ovo čudo upravlja , izgleda da je po sistemu zaustavljanja lijevih ili desnih točkova , nema prostora ni naprijed ni nazad da bi se točkovi urpavljali a gume su prilično potrošene , isto tako sa volana idu dvije sajle što opet asocira na upravljanje kao u gusjeničara
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Polako napredujem , sklopio sam zadnji most i sada se trenutno zezam sa onom srednjom bolcnom gdje će se kompletan most klackati
Tu najviše imam nepoznatih mjera pošto se tu ukršta sistem upravljanja sa šasijom , isto tako i remenje za pogon kardana i položaj remenica zavisi od oblika šasije pošto nemam dovoljno prostora da ugradim komponente koje nisu ''originalne''
Još i zadnji nosač motora zavisi od šasije i preosa kardana do naprijed

Nadam se ovih dana da ću ga staviti na točkove i učvrstiti motor na svoje fiksno mjesto , posle toga se nadam da bi cijeli proces izrade trebao ići mnogo brže
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Znaci napredujes u velikom koraku,vec imas u viziji sta sve treba da odradis a to dosta smanjuje vremenski utrosak i pospjesuje proces izrade, odlicno.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Pa imam ja neku viziju ŠTA treba da uradim ali najveći problem je KAKO to da uradim u nedostatku odgovarajućih komponenti i obrade metala sa skupim mašinama :icon_confused:

Ovo je neki kompromis zadnjeg kraja gdje i nisam baš najzadovoljniji , jednostavno široka mi šasija , ona je morala da bude široka jer nisam mogao motor da ubacim odnosno pravac vučnog kardana mi je narušen do krajnje mjere
Samim time se pojavio problem na zadnjem kraju jer točkovi od šasije nemaju dovoljno prostora za motanje , onda sam morao da skupim zadnji dio šasije a to mi se ne sviđa jer na taj skupljeni dio treba da montiram nosač male remenice koja će da pogoni kardansko vratilo
Uf , zapetljano do tri lijepe

evo ovdje se vidi malo prije što sam pravio čauru i piksne za klackalicu zadnjeg mosta , odoh sada da to sastavim
photo0058l.jpg


photo0059b.jpg


photo0060pw.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Ovaj končar i nije neki , sada jeste pošto je bio crkao pa sam ga premotao po mom ukusu sa bakarnom žicom

Sklop klackalice je spojen , sutra ostaje da cijeli sklop pričvrstim na kosačicu i stavim je na njene noge

photo0061pf.jpg


photo0062a.jpg


A volio bi i ja da što više dokumentujem slikama ali znate i sami kako je kada radiš totalno zaboraviš na to :(talk):
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Ja isto imam koncarev narandjasti viklovan je 3 puta do sad ali kad nema valjan majstora opet nism zadovoljan,radim na 3 faznoj struji ali nemoze da kvalitetno radi sa 3,25 dok 2,5 vec zadovoljava,a znam savo kako je kad imas volje znanje ali uslove za stvaranje necega nemas i sam sam radio nesto slicno ali kad nemas valjanu garazu,pa alata onda se krpis s onim sto imas i dosta cijenim tvoj rad jer kao sto sam napiso gore znam sta su muke.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Ja isto imam koncarev narandjasti viklovan je 3 puta do sad ali kad nema valjan majstora opet nism zadovoljan,radim na 3 faznoj struji ali nemoze da kvalitetno radi sa 3,25 dok 2,5 vec zadovoljava,a znam savo kako je kad imas volje znanje ali uslove za stvaranje necega nemas i sam sam radio nesto slicno ali kad nemas valjanu garazu,pa alata onda se krpis s onim sto imas i dosta cijenim tvoj rad jer kao sto sam napiso gore znam sta su muke.

A kod mene još veče muke,imam dobar aparat al struja slaba za popizdit,a gospoda iz elektre kaže sa snagom sve štima a u biti im je velik trošak za samo jednu kuču mjenjat vodove
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Ide to tebi. Bit će sigurno pravi stroj. Koja je sada širina u pitanju na vanjskom rubu kotača?
Ne mogu procjeniti ovako od oka pošto neznam koliko je velik motor. Gdje će biti upravljač i sjedište? Pretpostavljam da tamo negdje na plavoj cijevi?
 

mikser

Član
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
322
dobro se boris savo,znam kako je praviti iznova da poludis od merkanja pa uvek nesto seci skracuj al staces kad volimo gvožđe pa je volja jaca od muke:(whew):
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
A kod mene još veče muke,imam dobar aparat al struja slaba za popizdit,a gospoda iz elektre kaže sa snagom sve štima a u biti im je velik trošak za samo jednu kuču mjenjat vodove

Eh nije ni kod mene struja necemu,skoro su nesto radili ali nije se nesto popravilo,ako radim u pola dana nekako i ide vec od 15h pa na dalje to je vec patnja,a predvece ne bi smjeo ni poceti sa varenjem.
evo recimo jedan smijesno zalostan slucaj, kako se radilo o varenju izmedju dva razlicita voda struje tj dvije opstine fakticki samo dvjie uticnice dijele vod,iskusan varioc-prijatelj vario i nije ga islo on mislio da je do aparata i onako sav isfrustriran zgrabi cekic i izlupa aparat,poslije par minuta skonto da je do struje a ne do aparata.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Ide to tebi. Bit će sigurno pravi stroj. Koja je sada širina u pitanju na vanjskom rubu kotača?
Ne mogu procjeniti ovako od oka pošto neznam koliko je velik motor. Gdje će biti upravljač i sjedište? Pretpostavljam da tamo negdje na plavoj cijevi?

Od silnih mjera u glavi izgleda sam zaboravio vanjske mjere guma , čini mi se da je 150cm ako sračunam za koliko sam skratio diferencijal
Vozač će da sjedni tačno iznad mjenjača , to je ona zelena cijev , sjedit će u sredini
Kada sam skraćivao diferencijal samo sam ga sa jedne strane skratio za 27cm , trebao sam sa jedne 17 a sa druge 10 , mojao sam se kardanskog vratila i prolaza prema naprijed ali nebi bilo problema sa time jer kardansko vratilo je dovoljno visoko da može preći i preko srca diferencijala

Nadam se da ću nekako uklopiti sve što treba da bude oko stuba volana i nožnih komandi
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,531
I bez super fine obrade i specijalnih dijelova bit ce to super stroj. Vidim da varis na najvecoj amperazi, a nije bas tako debelo zeljezo. Mi smo zadovoljni sa svojim aparatom, nije nikad bio na premotavanju jedino ga pate stare zice iznutra pa izgubi kontakt. Skrpimo i nastavimo.
Varim na drugom stupnju neznam sad koliko je to ampera i vari super od kombajna do kapije.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Ovo pripecavanje radim na malo jačoj struji jer ovi trafo aparati malo teže ostvaruju luk , a ja obično jednom rukom držim pošto radim sam i bitno mi je da varenje uspije od prvog pokušaja dok se nije pomjerilo ono što držim
Kasnije ću sve da ''pregazim'' sa CO2 aparatom , sada namjerno neću fiksno da varim zbog mogućih izmjena u konstrukciji , za sada samo heftam
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
Pa imam ja neku viziju ŠTA treba da uradim ali najveći problem je KAKO to da uradim u nedostatku odgovarajućih komponenti i obrade metala sa skupim mašinama :icon_confused:
Savo mani se ti te svoje SMK (Savina Motorna Kosilica) prve generacije i odmah se prebaci na izradu SMK druge generacije, dajem početnu ideju :icon_mrgreen:
Zamisli stolicu u hladu, piva u jednoj, a joystick u drugoj ruci i kosiš :icon_thumright:
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=uOC6OS3krUo[/YT]

Šalu na stranu...
Hoće li stroj imati još kakvu ulogu uz košnju, baš bi pasala mala ralica ili mini snow blover :icon_weed:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Ma ideja ti je strava , samo zamisliti ti pivo u jednoj ruci i kosačicu koja sjječe voćke :D:

Osnovni priključak je kosačica , u drugom planu je maleš a razmišljao sam i o sakpljaču sijena onome na remenje
Za snijeg sam ''naoružan'' sa drugim stvarima , nema potrebe ovime se izlagati a neće imati kabinu
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Ma ideja ti je strava , samo zamisliti ti pivo u jednoj ruci i kosačicu koja sjječe voćke :D:

Osnovni priključak je kosačica , u drugom planu je maleš a razmišljao sam i o sakpljaču sijena onome na remenje
Za snijeg sam ''naoružan'' sa drugim stvarima , nema potrebe ovime se izlagati a neće imati kabinu

Savo nema ti druge nego patentirati SMK :icon_mrgreen:
 

Najnoviji postovi

Na vrh