• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samohodna kosilica na tri kotaca.

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Gledam si kupiti starog Bertolinija (benzinac). Na što paziti, neki česti kvarovi, problemi? Kakva (čija) prikolica ide na njega, i skida li se kosa ako koristim stroj samo za prijevoz?
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Gledam si kupiti starog Bertolinija (benzinac). Na što paziti, neki česti kvarovi, problemi? Kakva (čija) prikolica ide na njega, i skida li se kosa ako koristim stroj samo za prijevoz?

generalno na svakom stroju gledas sve moguce luftove, plocice ispod kose.....komplet pogon kose, krst, jez.....
Bertolini ima, nazovimo slabu tacku, ustvari dvije :rolleyess: ....jedna je konusno-tanjurasti par odnosno spojnicka i tanjurasti, druga stvar je snop zupcanika u mjenjacu otpusti se matica koja drzi sve na okupu pa poyebe koncepciju......rado se izbacuje reduktor, kosa takodje

najbolje da povedes nekog ko je imao i radio s kosilicom
cisto sumnjam da ces se naprevoziti s njom, mozda nekog alata i sitnica, omanji plast sijena i sl........nikad tu kombinaciju nisam isprobao ali sam opet skeptican
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Ja imam olympia kosilicu 77. god nikad kvar a obradila je toga ohhohoho i ruggerinni motor i nema pucanja onog aluminija gdje je kuplung smješten jer ima ruggerinni motor, lombardini više lupa tako je rekao jedan mehaničar koji ih je popravio ohohoho...

ima jedna caka: olympia iliti bedogni se više ne proizvodi i nema vise za nju dijelova ... recimo ja bi trebao mjenjati zglob koji tjera kosu i nema ga nigdje...
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Vidjećeš kad budeš nedaj bože popravljao ruggerini.Cijene dijelova su drastične razlika u odnosu na lombardini.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Vidjećeš kad budeš nedaj bože popravljao ruggerini.Cijene dijelova su drastične razlika u odnosu na lombardini.

Majku mu i motoru, stari moj ma ide ko singer, dere pa dere, imam osjećaj da bu dvije getribe i kosilice poderal.... ne troši mi ni kapljice ulja...dok lombardini od mog susjeda na bertolinki već stenje i smrdi po ulju...
 

BERTOLINI

Aktivni član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
368
Nisam skužio o kakvoj je preradi riječ? strižne kose za tv?

OVo je lijepo složeno šteta je to rasturiti...

Moja je takva (ne ta ta je sa foruma) samo sam skinuo motor.Ako ne zamjenim za kosu ili frezu skinut ću kosu i stavit excentar i podesit kopčanje u točke.
 

budo

Novi član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
23
ja mislim da je BCS naj bolja kosilica i ako kome treba kakvih djelova od akme motora imam i od lombardini isto benzinki tako imam 4 kosilice za prodat bcs jednu benzinku i tri dizelke
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
BCS kupio u Sloveniji prije nekih 2-2 i po mjeseca platio na licu mjesta 700 eura...rođak mi dotjerao kafa slovenskim carinicima 20 eura a hrvatskim 30 eura (tako mi reko ako me nije smuljo) dakle dosla kuci pred vrata za nekih 750 eura

Radi se o BCS neki broj ima na sebi 20 000 pojma nemam sta joj to znaci, na njoj je CONDOROV motor, poceo sam kositi prije nekih mjesec i pol....pokosio samo sebi oko 850 kockastih bala i jednom prijatelju koji mi pomaze u radu oko 500 kockastih bala...sve ukupno smo iskosili do sad oko nekih 60 dunuma mozda i vise...mjerio sam koliko trosi ..na 10 dunuma je potrosila oko 3,5 litre...(napominjem da je njiva bila ravna ko dlan) i da sam otkopčao 3. točak...uglavnom potrošač je ko fenjer...(uhvati se paučina na čep od kad zadnji put naspes) u stranama ako kosis ne sipaj puno jer zna da se prosipa na čep radije pola rezervoara (mozda mi je čep oštećen)....do njive se voziš ko car...govorim to jer sam prije imao IMT 506 benzin (trošila dok je stajala u garaži a pogotovo na njivi)...ia čini mi se 14 KS...za nekih 4-5 krava...za košnju na vecim parcelama kupiš antiton slušalice i koristiš ih obavezno....koštaju oko 5-6 maraka ...:D
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Moja preporuka u svakom slučaju dizel, jer s tim starijim benzinkama ili petrolejkama već su borbe, sve raštelane, loši fergazeri i jako puno troše. Sa dizelok kosiš cijeli dan sa 5 litara nafte.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
6 ha nije baš malo. Jel je prestrmo za košnju traktorskom kosom? Ne znam za Laverdu, ali BCS-ka kosi oko 130 cm široko. Potrajat će ta košnja.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Draško. Žao, ali je to što si kazao istina. Mojo sam prodao prije mijesec dana. Ali bile borbe, da sam jo napokon 2 godine zapalijo.Prije išla kao sat, al sad je nije ni sam bog mogao upaliti. Ili drugače da kažem, upalilo, ali gasilo odmah po time. Zvao majstora, to, ovo...ništa naopako na oko, ali nije išlo. Na kraju išla, al što je bilo joj, niko nezna.
Najviše, što sam ovoj kosilici zamijerijo je, da tekom okretanja(iz reda u red), kad si spustijo gas, i počeo iti u novo redo, u tranutku napijanja gasa, nije počela ozbiljno zahvatavati gasa i česo se desilo, da radije se gušila cilo vrijeme, nego išlo kao treba. Radijo sam nekad i sa dizelašico, a eto toga nikad nije bilo. Išla je kao SINGERICA. Ni se gasila, pa da si poželijo.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Kod mene ima dosta i benzinka i dizelašica, ali svako malo neko dođe daj mi poštelaj malo, ne prima gas, gasi se, neće upalit i svašta nešto, a dok dizel samo toči i vozi.
I sam imam doma figaru dizel, stoji skoro godinu dana, ali pali od prve i nikad ništa nije dirano, a nakosila se dosta u svojih 40 godina starosti.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Hehe. Sijetim se prošle godine, kad sijedim izpred kuče, al izza kuče nešto poka i prda, kao da se če gasiti.Pa to se nastavlja cilo vrijeme. Shvatijo sam, da ide komšija sa BCS 622 benzin ACME(slična kao moja nekadašnja) kositi breg iza kuče. ee, sam si kazao, ovo neče se dobro završiti. Ti nečeš danas dosta kositi, sam rekao kod sebe. I tako bilo. Samo je prdnula, zastala na početku kositbe i gledali su jo 3 komada dole, kao da jim umrla zadnja krava u štali. Vukli na uže, gledali,stajali.......A ja se smijem izza ugla. Onda uzmem piče i ključe i idem dole za kučo. A oni meni kad me vide:"eee,sam bog isus te šaljijo.Gdje si mi prije bijo"....:LOL:
 

Agroeko

Novi član
Tu od
28 Svi 2019
Poruka
2
6 ha nije baš malo. Jel je prestrmo za košnju traktorskom kosom? Ne znam za Laverdu, ali BCS-ka kosi oko 130 cm široko. Potrajat će ta košnja.
Sad kosim sa kosom od 90cm, tako da bi 130cm zahvata bio preporod :D Hvala na komentarima!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Svaka ti čast. (y)
Kod dizelašica zna biti problema kad se kosi uz brijeg. Motor je teži i voli se nož odizati od tla. Znači da treba malo podizati za ručke. Govorim za košnju bez vozička, s vozičkom nemam iskustva, ali vjerojatno je slično. Ako buš imal takav slučaj košnje, svakako isprobaj prije kupnje jel se nož na ravnom lako ili teže odigne od tla.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
6ha sa 90 kosom...Siječaš me na crtanko "modri dirkač", najbržo zmiju na svijetu.
Istina što kaže iwanhu. Dizelka ima i loše strane. Težje vučenje konopa a i podigava heder, kad kosiš u breg. Uparavo zbog toga je ja nisam volijo, pa sam radije, ak sam mogao uzeo benzinko. Kosili smo sa dvima BCS-kama, pa sam mogao birati...
 
Na vrh