• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

samohodna kosilica

  • Temu pokrenuo SUNRISE08
  • Datum prvog posta

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Proučil sam, pošto ga ne razmem previše jedino kaj sam shvatil je da je nekaj u tom rastavljanju doživjelo šok.
Predpostavljam da priča o kotačima jer oni su kolko sam skužil malo seli. Valjda se tak štela visina košnje :unsure:

Razumijem ja kaj je centrifuga i kaj se događa kod udarca, ali Dražen veli da nije nikam udaril, a dvaput je več imal isti problem
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Ni ja ne razumijem previše, čini mi se da kaže da kombinacija mekanog materijala kajle i malih dimenzija kajle , prouzroči to da se zamakne kajla ili kao što je prikazano u videu da ju odcvika....
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Ma to sam dobio, neodržavano popucalo kućište zbog odpuštenih vijaka motora.
Uspio sam ju upaliti i samo kratko je odradila, (nisam imao vremena da se zagrije motor pa da ispustim ulje).
Nakon nekog vremena idem da ju upalim i da ju zagrijem, i neće i onda mi se desio kontra udar i starter je onda stradao i vjerojatno se onda i kajla zamaknula.....
Vidim da ste aktivni (y) ;), a i Vi vidite da sam se i ja i vamo pridružio :hahah:. (Kod mene baš nije za biti vani, sunčano je ali puše 22-25 m/sek, a voćke baš kao da zavijaju u krošnjama. Ludo jako puše 😖.)

Ne vidim prevelikog razloga Vašim mukama.
U prvoj je rečenici, forumaš sve lijepo i pošteno napisao. Kosilicu s tim motorom je dobio, dakle nema pojma o njezinoj prošlosti i koliko je puta njezin nož nekamo zviznuo, bubnuo. Pritom se dogodilo zastajkivanje radilice na djelič sekunde, a magnet s ventilatorom je otputovao još milimetar ili dva dalje, da ne ode dalje zadržao ga je konus, ali ni konus nije svemoguč, dok mi kosimo kamenje, željezne šipke, trčke/panjeve... Sve normalno za te strojčeke.

Kućište je popucalo, jer ga je korozija od ispod uništila i oslabila, a nož u vječitom "debalansu" je non stop radio svoje, vibrirao ga tak dugo dok nije došlo do zamora materijala - polutrulog lima i počeo je pucati.
Dokaz dugotrajno korištenom lošem nožu u debalansu su i otpušteni vijci motora.

Kajla nije "dobila po tamburi" sad, kod kolege, nego se to dogodilo jednom prije, samo to prošli vlasnici nisu niti znali. Ako je bila tada šteta na nožu i/ili nastavku radilice za pogon noža, to su si nekako riješili i nastojali kositi dalje. Ta kajla njima i nije napravila preveliki pomak / raštelavanje paljenja i motor je i dalje nekako prdio / smrdio i kosio.

"Kontra udar" veli kolega forumaš, dogodio se samo zato jer mu se poklopilo par neobičnih okolnosti, ne događa se baš uvijek i svima, ali zna se dogoditi. Dok si složi novu kajlu sve bude OK.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kajla je meka da se cvikne i ne napravi veču štetu na drugim elementima..bila bi kaljena da mora biti..valjda.
1 . Pitanje jel dobra kombinacija magnet kajla modul
2.povratni udar jer ne radi dekopresor
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Ekipa natjerali ste me sad "u šupu i garažu" :hahah:
Ovaj sam magnet morao skinuti u travnju prošle godine, jer je bila precvikana i zamaknuta kajla u njemu skoro 1,5 mm. Radi se o B&S serija 800.
IMG_20220407_183954.jpg
Nisam oko toga nikad htio ništa riskirati, radije smo meni ja i koilege izradili improvizirani alat, radapciger:
IMG_20230204_151043.jpg
Tražio sam od kolege da mi na frezerici izradi šliceve, kako bi ga mogao koristiti i višenamjenski. Također sam u komplet dodao jedan dugi, te jedan kratki središnji šaraf. Za spoj sa ventilatorom s magnetom sam u komplet složio dugačke šarafe M8.
Za potrebu vađenja ventilatora s motora sam, na ventilatoru izbušio rupe (vide se slijepe rupe za to, na prvoj slici) na mjeru i urezao navoje M8. Dalje je sve bilo mačji kašalj. Samo što ja dalje nisam poštivao "pravila struke" nego sam izradio / prilagodio željeznu kajlu i motor dalje pali kao bombon.

Na zadnjoj su od ove tri fotografije vidljivi motori za kosilice, donji je Tecumseh, gornji je MTD, a ventilator je od Honda motora kosilice... Samo da vidite da ne trabunjam iz šupljeg u prazno imam tog krša kod sebe ohoho.
IMG_20230204_150913.jpg
Kaj se mene dotikavle, ja Tecumseh doslovno mrzim iz bezbroj razloga i loših iskustava s njim.
Obožavam stari B&S 190 cc, ovaj novi kojeg sam pokazao gore je novi tip B&S, ali "zmaj"...
Imam u rezervi i kosilicu s Honda motorom, radi ko puška, ali troši skoro za pola više od B&S... i hebat ga godinama sve to slažem sebi i drugima, sam :hahah::ppozdrav:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Nije aluminijska, čelična je, a ja sam ju u travnju renovirao, bila je trula, "obukao ju" u poliester/staklo plastiku. Sada je kao nova, čvrsta. IMG_20220422_172223.jpg
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Kolega "plus" malo smo vas izvukli van, i hvala vam na tome što ste podijelili sa nama neke informacije i znanje ustvari!
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Jedva sam pronašao slike, o kojima sam tipkao, dakle travanj 2022. :
Obratite pažnju kako je zgledala kajla poslije skidanja matice.
1.jpg
Da bi skinuo ventilator s magnetom napravio sam urezivanje navoja M8:
a.jpg
I moja "neprihvatljivo - nedopustiva" nova kajla 🙃(y), ja Vam tako razmišljam, to je moja imovina i radi sebe nisam poštivao "pravila struke" da bude od mekanog materijala, pa u obliku slova "L" i tandara mandara:
3.jpg
Vozi dalje Miško ;)🍷
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
A kučište je bilo, sito i rešeto, moja priprema za doradu staklo plastikom:
1.jpg
Potrošio sam cijelo pakovanje:
2.jpg
3.jpg
I evo 3 slike, opet na novi post 😖:cry:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
5.jpg
4.jpg
6.jpg
Slobodno sad recite da nije lijepa, niti nova 🙃, ja nju svejedno obožavam, kosi gorice kak mlada puca...

PS
Ako netko nije primijetio, s prednje je strane dobila kotače i gume drukčijeg profila, z novim kugličnim lagerima, ;) :ppozdrav:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Plus, je l to aluminijska šasija kosilice?
Imam ja na jednoj takvu šasiju. Vječna, ali teška za guranje..... uffff

Jedva sam pronašao slike, o kojima sam tipkao, dakle travanj 2022. :
Obratite pažnju kako je zgledala kajla poslije skidanja matice.

I moja "neprihvatljivo - nedopustiva" nova kajla 🙃(y), ja Vam tako razmišljam, to je moja imovina i radi sebe nisam poštivao "pravila struke" da bude od mekanog materijala, pa u obliku slova "L" i tandara mandara:
View attachment 57278
Znači opet razmišljamo u istom pravcu ;)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Ova je samohodna i ja za nju imam u rezervi komplet zadnju osovinu, getribicu, kotače, sve, sve, sve ;)
 
Na vrh