• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ŠANANA IMT 565

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Bilo je probno oranje, jel smo ga tek popravili, mada sam jučer i prekjučer izoral tak već oko 4 ha.

Plug mu nije mali, mogu orati na velikoj dubini, a opet nemamo mi velike ekonomije da nam je bitno sve izorati u kratkom vremenu.
Negdje ne može ni sa tim plugom, gdje je jako tvrda zemlja, a još k tome i livada.
To nam je za sada jedina solucija iza onog 12'' imt-a.

Toma ima isti traktor kao i ja, isto ore s Oltom 14'' (isti plug ko i ovaj) i kaže da je to bolje rješenje nego 3x12'', ja se potpuno slažem s njim.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
abrkili kaže:
Zar to nije premali plug za explorera?? ili je to samo probno oranje?
2x12 je premalen za takav traktor ali 2x14 nije,vjeruj mi. Ja ne mislim otrat 15cm dubine i bit frajer s 3 brazde.
Pitam vece orače. Je bolja šira ili uža brazda?
 
Č

Čugi

Guest
Po meni je bolja uža, bolje se zemlja rastrese, e sad što je zato sporije oranje, to je drugi par opanaka.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja mislim da je najbolje dok plug kad je potpuno ispravan i ako je npr 14'' neka on i ore tih svojih 14'', tj. ta brazda onda je takva kakavje plug, znači široka je dovoljno da se preokrene u potpunosti i zameče gornji sloj i onda nam neće poslije rasti trava i ostali korov jer se kvalitetno zemlja izore.
To znam iz več vlastitog iskustva jer taj 14'' plug je bio majstor zaj.... drugo brazdu pa je ona rezala nekih 15 cm i to je bila jako uska brazda pa je lijepo onda svaki drugi red u kukuruzu bio pun trave, pa sad ti siliraj po takvom...

Znači moje mišljenje je da brazda mora biti idealno široka koliko to plug sam po sebi dopušta da ju dobro rastepe i zatvori!!!
 
R

ROKI

Guest
Brazda mora biti šira od dubine oranja i zato postoji i omjer tj. odnos širine i dubine oranja (sad ga neznam napamet). No recimo da ide ovako 14" plug bi trebao ići do dubine oranja od 30 cm da bi mogao kvalitetno zaorati biljnu masu. Kažem samo primjer.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Da, imaš pravo, ne kažu bezveze stari orači: koliko široko, malo manje duboko!
14'' je negdje oko 35 cm, pa tako je idealno da se ore na nekih 30 cm i to se onda lijepo izore.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Kod mene ne pali plitko oranje jer zemlja negdje nije propusna. Znam ove kod mene kad oru sa 10" i 12" sam iskrenu brazdu na stranu i vidi se trava ispod nje. Ja sa ovim 14" sve zatrpam i na 25cm.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
JA orem što je moguće dublje, naravno ako uvijeti odgovaraju.
Uvijek min 25 cm, a max 30 - 35 cm, doro se brazda mora zatrpati, a ne kako ti kažeš samo da ju se prekrene na stranu.
Naši 14'' plugovi su izgleda pun pogodak za Same-a!
 
4

4WD

Guest
ja orem sa 14 cola imt plugovima i najljepše je za moj od 75 ks... Probao sam s kvarneland plugovim al ne rade tak dobro kao imt...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Eto vidiš, o tome ja pričam.
Kaže moj ded netreba pretjerivati, svatko radi kako može i kako ima s čime!!!
 
4

4WD

Guest
Baš tak, probao ja sa tri brazde al to nije to, što je previše, previše...
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
ŠANANA IMT 565 kaže:
JA orem što je moguće dublje, naravno ako uvijeti odgovaraju.
Uvijek min 25 cm, a max 30 - 35 cm, doro se brazda mora zatrpati, a ne kako ti kažeš samo da ju se prekrene na stranu.
Naši 14'' plugovi su izgleda pun pogodak za Same-a!

Imam potrebnu brzinu kad orem, ne idem ko puz po njivi i jedva vucem plug, to nije oranje to je muka :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I ja orem koloko god je brže moguće. Kad se brže ore bolje se rastepe brazda i onda je to posel.
A ne kak ovi dudeki kod nas, stave na zetor 45 ks dvobrazne cevake pluge 12'' pa oru u sporoj brzini na 20 cm.
Kad ja orem samo klimaju glavom i kažu vidi ga što radi, jarak uz među tako duboko odrežem.....reko ovo vam ga na!!!
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
ŠANANA IMT 565 kaže:
jarak uz među tako duboko odrežem.....reko ovo vam ga na!!!
:lol: :lol: :lol:
Sreća da ti ja ne moram kombajnirati po tim jarkima :blackeye
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ma ne sekiram se ja za to peviše. Uostalom kombajniraš uzduž zemlje, a ne poprijeko jel tak!!!
To ja za one starce radim kaj mi ne paze na među pa ju cijelo zaore ili strga pa zaore!!!!!!!!!!!!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh