• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SAPARD

J

japa

Guest
Å to mislite o SAPARD-u ? Zašto je to "Gordijski čvor" za hrvatskog poljoprivrednika ?
 
M

Mister x

Guest
Za sapard smo se trebali spremati bar dvije godine unaprijed a ne 6 mjeseci a ako več netko želi da naši poljoprivrednici izvuku paru iz tog bogatog sustava onda su mogli iz ministarstvasastaviti popis ljudi koji su u tom rangu da daju zahtjeh te da ih obavjeste o pogodnostima.

Ja iskreno nikad nebi išao tim putem je ne želim dat 5000 eura za papirologiju i kojekakve seminare, a to je osim toga nešto za što ti nitko ne može dati garanciju da če proči tvoj zahtjev.

Ako se netko s time želi zamarati ja mu skidam kapu i želim mu puno sreče.
 
J

japa

Guest
Mister x kaže:
Za sapard smo se trebali spremati bar dvije godine unaprijed a ne 6 mjeseci a ako več netko želi da naši poljoprivrednici izvuku paru iz tog bogatog sustava onda su mogli iz ministarstvasastaviti popis ljudi koji su u tom rangu da daju zahtjeh te da ih obavjeste o pogodnostima.

Ja iskreno nikad nebi išao tim putem je ne želim dat 5000 eura za papirologiju i kojekakve seminare, a to je osim toga nešto za što ti nitko ne može dati garanciju da če proči tvoj zahtjev.

Ako se netko s time želi zamarati ja mu skidam kapu i želim mu puno sreče.

Slažem se. mislim da je sramotno kakve uvjete su postavili a o papirologiji da ne govorimo. Očito se ovi iz EU boje da se ne bi neko slučajno obogatio na poljoprivredi. A ni kod Slovenaca SAPARD nije prošao puno bolje nego kod nas. jel da?
 
R

Ratarko

Guest
Ajde da onda i ja napišem svoje kratko mišljenje .
Mislim da moraš imati u krvi nešto ono političko da ti taj SAPARD program leži dobro.
Kako smo mi ljudi koji bi trebali koristiti ta sredstva seljaci i poljoprivrednici lako mi je doči do zaključka da je to propala stvar.
Dobro ima šačica seljaka , školovanih , koji se sa time mogu nositi ali nije vrijedno spomena jer uz sve to moraš biti bogat čovjek da bi bio dobio sredstva iz toga programa .
Znači gradiš sa svojom lovom pa kada sve bude gotovo oni odluče da li če ti dati povrat sredstava . Onda te još godinama kasnije provjeravaju da li se pridržavaš njihovih propisa a ako ne uzmu ti lovu nazad .
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
U tom projektu je mnogo novca, uz neke sitnice.

Svi znamo, kako je na selu. Sve može, do momenta kad bi se trebalo potpisat pod neki papir. Kod nas je problem recimo u vezi subvencija kad bi, recimo ratarko sa svim svojim površinama spadne na par hektara za subvencije. Te ovaj se boji da izgubi socialnu pomoč, onaj penziju, a u biti bi svi željeli dobit pare, a ne platit poreza.

Svi ti projekti su u biti i prikriveni pritisci države na poreskom nivoju.

Največi problem je opšti nerazvitak službi u poljoprivredi.

Ne postoji privatni sektor, koji bi ti za malu garanciju pripremio svu papirologiju i bio plačen tek iz odobrenih sredstava. Tako bi i sigurno pazio što ti napravi.

Blizu mene je prije dve, tri godine kompletno područje jedne opštine izgubilo mliječne premije, pošto im lokalni radnik savetodavne službe nije stavio krstič u pravo polje. Tu se radilo o velikim imanjima sa 300 i više tisuča litara mlijeka godišnje. Tako su izgubili 4-5 i više tisuča eura svaki. Kad su se žalili, bilo jima je rečeno kako su sami krivi, jer su sami potpisali uloge. A fora je u tome da nisi mogao sam uložit, jer je bilo obavzno da ti papire naprave na toj službi.

Jedan od problema je i dostupnost papira. Raspis izađe sa kratkim rokom za ulaganje papira, a traži milijon potvrda, koje državna uprava nije u stanju izdat u tom terminu. Tim da moraju bit ti papiri relativno novi, znači otprošle godine ne vrijede više.

Ja bi vam ipak preporučio ulaganje, ako može. A unaprijed se pripremite na polju papirologije: građevinski papiri za objekte, ugovori o najmu zemljišta, papiri u vezi obrazovanja, bezbednost rada, evidence kemijskih tvari, otrova... Probajte i nači koga, ko bi napravio papire i bio spreman na poplatu iz 'dobiti' njegovog rada.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ja sam čuo da po sapardu ako želiš podiči neku farmu,onda moraš imati neku školu tipa poljoprivredna ili dipl. agronom ....??
 
J

japa

Guest
abrkili kaže:
ja sam čuo da po sapardu ako želiš podiči neku farmu,onda moraš imati neku školu tipa poljoprivredna ili dipl. agronom ....??

to je točno, ali ako nemaš tu školu, trebaš imati barem 5 godina radnog iskustva u poslu koji misliš raditi
 
P

paor

Guest
ni meni nije najjasniji smisao SAPARDA jer njega praktički može dobiti samo onaj kome on u stvarnosti ne treba jer treba imati več zasnovanu profitabilnu proizvodnju pokrivenu sa svim mogučim regulama - (klasični Superhik program)

ja sam svojevremeno probao malo gubiti vrijeme proučavajuči SAPARD formulare i ubrzo sam odustao, pa to je teško pratiti samo čitajuči, a kamoli...
 
Å

Željko

Guest
Na kraju svega da i dobiješ neka sredstva, kontrole na gospodarstvu su onda ubitačne, svaka muha onda mora biti na broju!
 
B

branko

Guest
kad sam bio na predavanju u vezi saparda onda nam je tip koji je drzao predavanje rekao da to eu daje tako da sto manje ljudi uzme (ali nitko kasnije nemoze reci da nam nisu ponudili pomoc)
 
Na vrh