• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Savjet za kupnju Junica

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Molim vaš savjet.Ove godine krenio bih s jednom malom farmom mlječnih krava ( 8 komada junica) Zanimame dali se na domaćem tržištu mogu naći kvalitetne junice i po kojoj cijeni ili je to bolje nabaviti iz uvoza
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
ako možeš iz uvoza svaka probaj..
kod nas se može nač al rijetko,i ako se nađe cijena je previsoka.
 
V

vla

Guest
Od prijatelja koji radu u Firmi u Holandiji za izvoz stoke, cujem da Rusi pokupovase sve steone junice po Evropi.Ne pitaju za cenu i kvalitet, samo tovare i nose ,i naravno nabijaju cene. U Rusiji je velika ekspanzija stocarstva i formiranja velikih mlecnih farmi. Drugar rece da ne mogu zadovoljiti potraznju Rusa. U takvoj situaciji mi sitni ne mozemo doci do kvalitetnih grla, po povoljnim cenama.
 
H

Helena

Guest
dane kaže:
Molim vaš savjet.Ove godine krenio bih s jednom malom farmom mlječnih krava ( 8 komada junica) Zanimame dali se na domaćem tržištu mogu naći kvalitetne junice i po kojoj cijeni ili je to bolje nabaviti iz uvoza
ja i suprug smo krenuli prije 4god sa formiranjem matičnog stada mliječni krava ,sa 3 simentalca uvezena iz njemačke , da smo sad u hrvatskoj i planiramo se baviti mlječnim govedarstvom svakako bi se potrudili da štalu napunimo isključivo junicama krvatskog simentalca , da ih ima na tržištu kod vas u tolikoj mjeri i sad bih uvezli samo hrvatskog simentalca . :) mislim da se može pronaći taj broj s kojim bi krenuo ,nezna opet bolje znaju ljudi sa područja RH nego mi ovamo , valjda će i moje razmišljanje potaknuti rješenje tvog problema
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Orijentirao bi se na holštajn crni ( ni crveni nije isključen )Ako će neko imati junice za prodaju u 7-8 mjesecu nek se javi
 
I

ivica

Guest
neznam kolko si upoznat i imas iskustva sa drzajem hlstein krava ,jer bi ti preporucio pogotovo ako keres od nule da uzmes kvalitetniji simentalac s kojim je puno lakse raditi a mljecnost nije puno manja neg kod holsteina ,pogotavo kad se uzme ulozeno-dobiveno.
ja trenutno imam 35 muznih krava i toliko raznog podmlatka ,vecina krava je simentalac uvezen iz austrije s kojim smo jako zadovoljni ,u prvoj laktaciji imali smo proizvodnju 6500 lit po kravi ,cijena junica prije godinu i pol je bila cca 15000kn +pdv (bredost 7-8mj) ,sad je nesto sitno pala ,naravno postoje tu i fore ,moze se kupiti i junica za 12500+pdv ali 4-5 mj brede ,kvalitetni holstein je uopce tesko i izvana nabaviti ,cjena je viska a bredost mala ,sto se tice hrvatskoh holsteina tu je upitna mljecnost koja nije nista veca od uvoznog simentalca a problemi ostaju ,ako neto treba neke savjete slobodno pitajte ?

evo malo slika
DSC01038.jpg

DSC01070.jpg
 
B

Bobo

Guest
O Ivice, dobro nam dosao... Imali smo detaljan izvjestaj iz gradnje tvoje stale, te dosta slika tvoje mehanizacije, al eto, nesretnim slucajem stric (il sta ti dodje Branko) ih obrisao kad je napustio ovaj forum po drugi puta...

Drago mi je da si nam se prikljucio, jer vjerujem da cete se ti i "bogec" sloziti samo tako ;)
 
I

ivica

Guest
marko hurlimann xa86 kaže:
Jako ljepa farma ;) ;)
kakvu miksericu imaš :?:
strautmann verti mix 900 +turbina za slamu ,stara god dana
P6120109.jpg

P9170141.jpg

DSC01064.jpg
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Bobo kaže:
Drago mi je da si nam se prikljucio, jer vjerujem da cete se ti i "bogec" sloziti samo tako ;)

a ja pristaša holštajna, ali kad se radi o napredku i poboljšanju kvalitete uzgoja pomoči ču o bilo čemu da se radi

kao prvo dobrodošao ivice :D


vidim iako više kakti voliš simentalce da imaš i mješanih i holštajna, ali svatko si odabire sam šta želi uzgajat i način uzgoja
isto tako ivice svaka čast što si se odlučio za staju koja ima kruti stajski gnoj :!:
da se osvrnem na samog holštajna i simentalca, ima jedna stvar tj stereotip da je holštajn kakti skuplji u samom držanju i da su veči zahtjevi, to je stereotip, to je nastalo kad su ljudi koji su imali simentalce prešli na holštajna i na njemu provodili mjere uzgoja koje su predviđene za simentalca, tu su nastali problemi.
ja imam i simentalce i holštajne ali za svake i drugačiji pristup i čak mogu reči da sa holštajnima imam puno manje problema i puno više zarade na njima, bređost mi je super, mlječnost ko bog.

ako se stvari postave od početka na svoje mjesto holštajn pokazuje svoju superiornost spram simentalaca u mlječnosti, ali pod uvjetom da se radi kako spada

da ne skrenemo s teme i pomognemo čovjeku, ovako ja bi na tvom mjestu kupio telad i sam uzgojio i napravio uzgojni oblik koji tebi treba, junice nikad ne bi kupovao, jer sve junice koje su za prodaju vjeruj mi su više za klanje nego za uzgoj, samo su ljepe na izgled a od izgleda se ne živi

konkertno ima čovjek u mislim da se mjesto zove palešnik, ima holštajna i prodaje žensku telad, uvjek u gudovcu izlaže na sajmu holštajne, nemrem se sjetit kak se zove
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
jako lijepa štala i po meni jedini "dobar"način držanja krava u lauf štalama...(nema niš bez slame) :mrgreen: :mrgreen:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
bogec kaže:
Bobo kaže:
Drago mi je da si nam se prikljucio, jer vjerujem da cete se ti i "bogec" sloziti samo tako ;)


da ne skrenemo s teme i pomognemo čovjeku, ovako ja bi na tvom mjestu kupio telad i sam uzgojio i napravio uzgojni oblik koji tebi treba, junice nikad ne bi kupovao, jer sve junice koje su za prodaju vjeruj mi su više za klanje nego za uzgoj, samo su ljepe na izgled a od izgleda se ne živi

no fala bogu da ima još neko u ovoj našoj državi da misli ko i ja :lol: ...svaka čast na ovoj izjavi... :mrgreen:
 
I

ivica

Guest
ok ,slazam se u potpunosti s vama ,naravno je da je doma uzgojena junica najeftinija ,kupuje se u slucaju kad nemas dovoljno vlastitih a moras mapuniti stalu
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
pa možda i kad nemaš...evo moj račun...tele žensko dojde oko 2-2,5 tisuće kuna,zamjenica oko 500kn,hrana nek bude 3000,al mislim da nije toliko...sve skupa malo više 6000...a junice bređe dojdu čak po 16 tisuća pa si zbroji kolko ti para ostane za tu godinu i nešto dok čekaš tele da naraste,i koliko mlijeka mora ta junica dati da se prije svega otplati,pa tek onda da počne davati neku profit.
no svako ima svoju računicu tak da nebi htel nekome soliti pamet,svako nek odluči za sebe,ja junice nebi nikad uzimal,pogotovo ne na kredit
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
marko hurlimann xa86 kaže:
a gdje su ti ležišta???

bilo mu šteta metnit jer su bila ljepa sjajna, a krave baš briga što je to ljepo :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

a to su ti krave koje vole planinarit na kosom podu, jednostavno ne vole ravno :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

da mike ako se ide planiranim putem bolji je uzgoj od početka, a telad se može dobra pronač , skroz mala, tako da se od samog početka stvara uzgojni oblik.

ivice daj mi reci kolko te je došla ovakva štala jer predpostavljam da je jeftinija od onih sa lagunama tj megalomanskim betonima u zemlji, i za kolko je to komada

i još mi reci sami proces čiščenja, učestalost, potrošnja slame......
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
marko hurlimann xa86 kaže:
a gdje su ti ležišta???

a kaj ču mu, lepo on njim nastre na njihovom povišenju i svakoja si legne gdje hoće, ko da su na pašnjaku :mrgreen:


Kaj se tiče junica, ljudi nemojte kupovat junice, to je kupnja mačka u vreči, bolje si ih doma odhranite, od svojih najboljih krava il kupite žensku telad i o svojoj vlastitoj brizi ih odgojite i tad budete najbolje znali kakvu kravu budete imali!

Mi smo prije jedno 5 godina uzeli na rasplodnom pijacu 5 junica simentalske pasmine od PZ Đurđevac, današnja Natura Agro, za jednu 1. klase smo dali 16.000 kn, a za ostale 4 druge klase po 13.000 do 15.000 kn!
Danas je samo jedna od tih u štali koj je, ajd da kažem se isplatila, a ove ostale su sve na klanje otišle, mada kod telenja nije bilo problema, al jednostavno, jako loše!!!!
Poslije toga nikad nismo kupili junicu, več sve doma odhrnjujemo od boljih krava il ak baš moram kupiti, kupujem gotovu mlađu kravu :!:

I evo baš sad trenutno kupujem kravu za daljnu proizvodnju, pa ako netko zna nek se javi!!! :D
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
mislim da u svaki štali dobro dođu ležišta i boksovi kamo krava ide spavat..
ako gledate po svijetu svugdje ih ima...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
marko hurlimann xa86 kaže:
mislim da u svaki štali dobro dođu ležišta i boksovi kamo krava ide spavat..
ako gledate po svijetu svugdje ih ima...

ma boli me k za svijet :mrgreen: , čemu bacati novce, ak može i bez njih, bitno je ovo naprijed na hranidbenom stolu gdje kravice idu papati, da se tuku i ne zajebavaju s hranom :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
svi su dali odgovor na pitanje a onome kome sam ga postavio nije ;)
i kak čemo onda mi u EU s takvima ko Šanana :blackeye :mrgreen:
 

Najnoviji postovi

Na vrh