• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Savjet za kupnju rabljenog traktora

  • Temu pokrenuo agroenogastro
  • Datum prvog posta

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
Vjerojatno misliš na AGRIMAR.
AGRIMAR d.o.o.
REZERVNI DIJELOVI ZA TRAKTORE ZETOR I URSUS
Adresa:BJELOVARSKA 15
10360 Sesvete
Tel/Fax:01 / 2008670
01 / 2008814

Mislim na trgovinu "Traktor Universal" Sesvete ul. Bugrovečka
tel. 01 2003 297
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,083
A onaj drugi misli na DOM Križevci, ali tam več polako ima jako malo (bolje rečeno ništ) dijelova.
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Ja sam mislio na OVU trgovinu.

Kada su jednom iz mog sela ljudi iz te trgovine radili generalku, bila je katastrofa. Prvo je traktor jedno mjesec dana dimio kao lokomotiva i bacao ulje na auspuh, kao dok karike ne nasjednu rekli oni. Ajde dobro, misli susjed. Nakon godinu dana havarija. Opet motor dolje, ali ovaj put rastavljao ga majstor sa 40 godina iskustva u tom području, stara njemačka škola. Pukla je karika na jednom klipu. Rekao je da u svom životu nije vidio toliko lufta između klipa i cilindra. :supris: Ovi su stavili samo nove karike, a naravno naplatili kao da su sve mjenjali. Ljudi iz radione koji su izvlačili košuljicu cilindra van rekli da to nitko nije dirao od kako je motor izašao iz tvornice. :madmana:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
Ja mislim na trgovinu rezervnih dijelova jer o tome smo i pisali. Majstore i njihov kvalitet rada nisam spominjaoi meni nisu radili niti hoće, tako da njih ne mogu komentarisati.
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Ja mislim na trgovinu rezervnih dijelova jer o tome smo i pisali. Majstore i njihov kvalitet rada nisam spominjaoi meni nisu radili niti hoće, tako da njih ne mogu komentarisati.
Slažem se tobom, samo sam želio podjeliti iskustva da ne bi bilo nismo znali. Neg, ajmo nazad na temu. Ttko je prioizvodio one široke kabine za štore, slične kao na nekim IMT-a 539? I da li bi takva pasala na štoru?
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Ajde jedno pitanje. Što je po vašem mišljenu bolje uzeti: neki domaći traktor (Štore, TD, Universal) 80-tih godine sa cca 4000 RS ili neki zapadnoeuropski (Deutz, IHC, MF ) iz 70-tih godina s tko zna koliko RS?
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,003
teško pitanje, ovisi za šta trebaš, a tko ti garantira da Štore, TD ili Univerzal ima 4000 rs,, po mom mišljenju uzeo bi ono najbolje od svih njih, ovisi šta imaš na tržištu, može biti i Fend star 3 godine a uništen do boli, svaki kojeg uzmeš morati ćeš servisirati da kreneš od 0 i provjeriš ga
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
teško pitanje, ovisi za šta trebaš, a tko ti garantira da Štore, TD ili Univerzal ima 4000 rs,, po mom mišljenju uzeo bi ono najbolje od svih njih, ovisi šta imaš na tržištu, može biti i Fend star 3 godine a uništen do boli, svaki kojeg uzmeš morati ćeš servisirati da kreneš od 0 i provjeriš ga

A na što posebno obratiti pažnju kod kupovine? Koji su sigurni znakovi da je motor pred generalkom?
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Važi za svaki traktor:

1. Pregledaj uberlauf - ne smije previše "puhati" i nipošto ne smije bacati ulje na njeg.

2. Motor ne smije dimiti - bijel dim je pokazatelj da motor troši ulje. Blago dimljenje nije problem ako je motor hladan ali ako dimi i kada je topao to je već problem.

3. Motor mora imati dovoljno snage da pokrene traktor čak i u najbržoj brzini. To je istovremeno pokazatelj i stanja spojnice/lamele.

4. Motor mora biti u stanju da održava brzinu kretanja na nizbrdici - ne smije ubrzavati. To je pokazatelj kakva je kompresija.

5. U motornom ulju ne smije biti vode.

6. Motor mora imati miran rad čak i na najmanjem broju obrtaja/leru

7. Ne smije se čuti karakteristično "metalno" lupanje kada je motor pri velikom broju obrtaja - takav zvuk može biti pokazatelj da su ležajevi na radilici ili klipnjačama oštećeni.

8. Pazi na izgled motora - ako primijetiš neuredne tragove crvenog zaptivnog silikona na spojevima to je siguran pokazatelj traljavog otvaranja motora. Ozbiljan prodavac, ako je već otvarao i popravljao motor, biće spreman da uloži još malo novca za originalne zaptivače i neće štediti na tome te će priznaće kupcu da je motor otvaran.

9. Pazi na stanje svih zavrtanja na motoru - to je siguran pokazatelj otvaranja, posebno ako prodavac tvrdi da motor nije diran. 99% uvoznika i majstora nema kvalitetan i precizan alat niti koriste moment-ključeve te se na zavrtnjima/maticama moraju primijetiti oštećenja.

10. Motor ne smije biti "lijen" - mora primati gas brzo i precizno, tj. motor mora lijepo primati gas ali se isto tako mora brzo i precizno usporavat - to je pokazatelj da je podešavanje PVP, dizni i regulatora dobro.

Nadam se da sam pomogao, pregledao sam jako veliki broj traktora jer sam se bavio tim poslom pa sam naišao na sve i svašta.
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Hvala zombie666 na iscrpnom opisu :supz: Svaka je pomoć i savjet dobrodošla.

...

Nadam se da sam pomogao, pregledao sam jako veliki broj traktora jer sam se bavio tim poslom pa sam naišao na sve i svašta.

A je li se može kod naših preprodavača polj. mehanizacije naći traktor koji nije baš za groblje ili je to većinom samo šminka na njima pa dok ide ide?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Može se naći dosta dobrih traktora samo treba dosta tražiti. Ja sam dosta dugo kupovao traktor, nema gdje nisam tražio ali je kupljen od sigurnog uvoznika, pregledan u inostranstvu (imam familiju tamo), došao ovdje, pregledan i ovdje, tu sam dogovorio da mi se ofarba limarija (motor i transmisija ne jer to ne volim da vidim ofarbano sem na novom traktoru) i traktor sam isprobavao nekoliko sati (npr. tanjirao sam jednu parcelu uzduž i poprijeko dobra 3 sata).

Obrati pažnju na stanje šrafova na motoru i dihtunge, ako je motor diran to se 100% vidi čak i ako je farban - tu odmah vidiš dal prodavac laže. Takodje, mnogo pažnje obrati i na stanje mjenjača - popravka motora i nije poseban problem ali popravke mjenjača na stranim traktorima su ekstremno skupe. Npr, prijatelj u Njemačkoj mi je našao odličan Massey Ferguson 375 (fantastično stanje, malo sati, direktno od seljaka) sa neispravnim mjenjačem (mjenač je bio otvoren i oštećeni zupčanici izvadjen radi kupovine). Seljak je priznao da je htio popravljati traktor ali mu je bilo jako skupo. NEma gdje se nismo raspitivali ali cijena popravke (samo dijelovi, mislio sam ga popravljati u BiH) je bila viša od cijene traktora (on je bio 1990. godina a koštao je samo 5000E) pa smo odustali.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
Znači šta ako traktor ima pune felge ili one druge šta budu, jel ovi s punim felgama su recimo kvalitetniji, tj radili se u primjer u njemačkoj oni drugi drugdje? Evo konkretno ako isti traktor kad gledam jedan ima pune felge drugi nema?
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Mogu proci zato jer su direktno zavarene,nemaju "srca" koja su spojena srafima za ostakak felge.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
A to sam primjetia da, ali baš nisam znao šta su mislili da su baš ovako napravljene, ni da ni ne.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Znači šta ako traktor ima pune felge ili one druge šta budu, jel ovi s punim felgama su recimo kvalitetniji, tj radili se u primjer u njemačkoj oni drugi drugdje? Evo konkretno ako isti traktor kad gledam jedan ima pune felge drugi nema?

Nebi felge smjela biti mjerilo gdje se traktor radi..
I kod rabljenog traktora je pitanje dali su mu to prve felge..
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
A ako ima zadnju 38 cola zar nebi prva trebala biti 28, ili kada je prva 28 na zadnjih 38 a kada nije?
 
Na vrh