• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Servis ceone kosacice(dosta pitanja)

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Vica hvala na objasnjenju ukapirao sam na sta mislis.

Nego mi samo reci...cime stelujes podzubce kako se njima visina steluje npr ako vidim da mi je jedan odignutiji kako to spustam jel i oni imaju neke svoje sarafe ili?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
podzupci su zanitovani za siljke. a siljci su ti koji se ukrive prilikom udarca u prepreku ili neke sile i ukrive se bilo na koju stranu pa time se i podzupci pomere i nisu kako treba. sa donje strane siljci se srafe za nosac i tu se steluju limcicima ili se pokusaju malo ispraviti na silu ako je moguce. finije se radi poturanjem ili vadjenjem limcica ispod siljaka kad ih odvrnes. nekad ih i nema jer ih poskidaju.onda se potura sa prednje ili zadnje strane vijaka kako bi se pomerili gore ili dole u zavisnosti gde treba .kad dotegnes vijke vidis gde se treba pomeriti. treba ti trakice lima 0,5-1mm debljine pa stavis koja treba da bude priblizno kao dva susedna po visini ali gledajuci gde su podzupci.ja to obicno izvadim kosu i stavim parce ravne trake na kant po podzupcima i odmah se primeti koji strci. onda stavim kosu i na stezacima dovedem na mali luft
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
aha ukapirao sam te nema sta. trebace tu znaci kolliko sam shvatio dosta vremena i zivaca da se to nasteluje kako treba

nego recite mi jos samo jednu stvar

vidjeli ste na slikama...krejevi kose su kod mene skraceni. davno nekad majstor koji drzi jedini servis traktor a u gradu mi rekao da kratim posto nije imao noz potrebne duzine. Pa smo odrezali one velike siljke sa strane.
E sad moze li meni neko da kaze koja je njihova uloga i da li kosa moze efikasno da kosi bez njih. Vidjeo sam na milion mjesta da to ljudi skidaju sa kose rezu ali opet nekako mislim da je mene majstor zajebo sto sam to odrezao...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to kracenje kose sa strane moze da te muci na krajevima jer tu moze zaglavljivati travu. siljci najduzi krajnji su usmerivaci za travu i sklanjaju otkos malo ka sredini da bi u sledecem prohodu bilo vidljivije i nezaglavljuje ponovo vec pokosenu travu na krajevima kose. onda hoce stopati. kod nekih kosa to i nepomaze mnogo jer su brze ali tvojoj sigurno pomaze. na sredini pogon na ona dva vijka isto poturi limcice sa izbusenim rupama ako je napeto i vuce kosu uvis. nekad se to hoce desiti kad je pojedena kosa i podzupci pa postane napet pogon i hoce se odvrtati vijci ili lomiti. kad ga stavis treba biti tik na kosi. na 4 slici ono stelovanje nisam siguran za sta je. ili je smicanje kose u stranu ili je stelovanje hoda pogona za koliko da ide levo ili desno najverovatnije.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
aha znaci ipak me je zajebo majstor sto mi je rekao da to sasijecem.

E sad...da li neko od vas tacno zna kolike duzine noz je na labinovoj kosacici(nekracenoj :) ) i koliko zuba ima...da znam sta da trazim mozda negdje po srbiji ima...


To za sredinu i limice te nisam bas dobro razumjeo

Nego reci mi ovako...ako bih nasao noz originalni prave duzine da li bi djelove grede koji su odsjeceni i koji nose velike zobce, da li bi je mogao zavariti ponovo na mjestu gdje je odsjecena. Uzet fino stegom stegnuti sa jedne strane da bude u ravni skroz...ostaviti jedno 4mm kolko je brusilica skinula materijala, a i taman da var moze proci i zavariti dobro jako natopiti i sa jedne i sa druge strane. Ja mislim da bi to moglo da se uradi samo kad bih nasao noz pravi
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Na krajeve zavari sipku okruglu fi 10mm malo ukoso prema unutra duzine 30cm otprilike i one ce ti rusit travu poljegat prema unutra pa kod sljedeceg otkosa imas malo cistine da ti ne stopa krajeve kose.

image hosting 30 mb


Ovdje se malo vidi ta sipka odma iza prednjeg kotaca.

image hosting picasa
 
Posljednje uređivanje:

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Aha...kontam probacu i to kad zavarim velike siljke ako ne budu dobro radili navaricu te 2 sipke dodatne.

Nego jos mi niko ne odgovori ona sipka u sredini za razmicanje trave da li da nadovarim jos veca da bude?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
A Gle vididis sliku gore kak je orginal,al ja bi jos dvije navario pokraj tvoje sa svake strane po jednu pa probaj kositi visoku travu pa bus vidio kak uklanja travu al netreba biti duza od 30cm.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Cekaj hoces reci da bi trebao probati da imam te 3 sipke da iz jednog korjena sve 3 idu a gore da se granaju?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
na sredini kose ti je pogon gde ti je i sipka zavarena za njega. pod tu plocu na 2 vijka sto je drze odvrnes i ako pogon vuce kosu uvis poturis 1-2 limcica sa rupama kao na pogonu.onda pogon preko njih nece dizati i napinjati kosu uvis na stezace. sve treba raditi lagano onda i radi kako treba. ali ako imas vise za kosenje najbolje se resi te kose i uzmi imt -ovu. to je zakon
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
e al pogledaj samo sliku ovu kod mene je to drugacije rjeseno...pogon klackalica je valjda prsla pa je majstor ubacio maticu unutar kose a gore ide saraf, i kosa tj noz moze slobodno ici gore dole i nece uticati to na pogon jer se matica pomjera kroz saraf slobodno
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
aha ako je tako uredu. nemoze se sve bas videti a ni svojim ocima vise neverujem. i ja sam danas ubacivao podzupce na siljke na kombajnu posto ga je terao bez vise od pola podzubaca. jos se cudi sto mu lose kosi. samo sto ih nenitujem nego sa co2 pecnem malo u coskovima i bog
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
laksa opcija :) Nije ga posle tesko brusom skinuti ili cekicem tezim...nitne su patnja ziva i montirat i smontirat...
Ja sam svoju danas naostrio dobro ko zilet je brije...dosta je zeznuto ubosti ugao pravi na mjestima gdj enema vise zubica pa moras izvuci bas ostricu pravu...pa vidjecemo sutra kako ce to da radi nadam se ok...polako sam iso brusilicom nisam przio nego malo po malo...Sutra trebam jos samo probati malo imbusima dotec noz na stezacima i eto da pocnemo sa novim radnim pobjedama sveci su prosli samo da me jos i vrijeme posluzi

A moram ujutru stici i rucke okrenuti i noz namontirati i stezace podesiti i ulje zamjeniti nasuti ono gusce sto ste mi preporucili uzeo sam modricu neku long life 20w60 samo je 1.5km skuplja od ovog super viska koji sam koristi pa ako bude manje ga trosilo isplatice mi se sigurno.

Tako da picim spavat sutr ame ceka tezak dan :)
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
kosio danas kosi dosta bolje. pritego samk nozeve koliko sam znao...upalio malo pustio u leru jedan stezac se bio blago zagrijao, odpustio ga malo i onda je sve bilo ok. dosta bolje kosa kosi naostrena i postelana


nego recite mi svako koliko se preporucuje ostriti noz kose svako koliko sati kosenja? nesto kontam da ga je bolje cesce po malo preci nego zapustiti pa skidati puno metala
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da bolje je svako toliko malo ga liznut fleksericom.
Al ovisi i kuda kosis koliko ima krticnjaka i zemlje i kamena,pa prema tome i brusis.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
ma bilo je dosta zemlje najvise mravinjaka a velika trava nemos ga skontat skontas ga tek kad prodjes kroz njega :(

malcice cu je onda opet samo liznuti brusilicom i picimo dalje


nego da li igdje ima nekakav snimak na jutubu ili nesto slicno da se vidi kako se to radi...nisam bas siguran da ja to utrefim kako treba :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ti ju brusi samo i ostra je kad se mozes porezat na prst.
Ako je jako losa i potrosena izdrzala bu ovu sezonu a za iducu si planiraj kupit novu to si potrazi malo.
Iz kojeg si kraja da ti dam neke ducane za pogledat ak si blizu zagreba.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ma kakav veseli zagreb moj jarane ja sam ti iz bosne pa kako nisi ukapiro da ne pricam ko vi bas :)

Koliko uopste je para novi noz? Da li se na onim mojim slikama moze procijeniti jel istrosen previse ili postoji neki nacin da se to odmjeri?

Mada nesto kontam dok god on kosi kako treba posle ostrenja da ga i tjeram...a posle kad nemogne ni ostrenje pomoci kupim novi sta cu :)

Samo sam planiro kad budem uzimo zavariti ona 2 zuba velika nazad sto je imalo na kosacici i ponovo umjesto 17 zuba staviti noz od 19
 

Najnoviji postovi

Na vrh