• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sijačice za žito

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
20 puta okreneš kotač i to sjeme šta ti ispane daš na vagu i pomnožiš sa 57,dobit ćeš kolko kila ide na jedno jutro.
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Momci, ovako...

Dakle, odvrtio sam sijačicu 49 puta, i izbacila mi je cca. 500 g sjemena, što ispada na hektar cca. 20 kg a na ral cca. 11kg što je apsolutno točno i u praksi!

Konkretno, radi se o sjemenu repice raoule :)

Sutra ju štimam za lucernu, klupčastu oštricu,vlasulju livadnu i talijanski ljulj.
Naravno, kasnije ju budem točno uštimao i za žitarice iako većinom znam u kilu kak sije!

Ugl, hvala vam!
Pozdrav!
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Dakle 20 okreta a ja bih dodao još pola zbog kako već rekoh propadanja u zemlju
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Nije 20 okretaja, vec 49...
A zbog ovog propadanja povecao sam opseg kotaca sa cca. 197 cm na 205 cm...


Tih 49 okretaja je za 100 m dužnih, ili 250 m kvadratnih...
I ta količina izbačenog sjemena se dalje množi sa 40 da se dobije 1 ha tj. 10 000 m2 a nakon toga sa 0,56 da se dobije za ral/jutro...
 

basanova

Član
Tu od
30 Pro 2012
Poruka
40
Svi su vijerovatno prezauzeti poslovima na zemlji pa je ova tema malo napuštena,..
U planu mi je kupnja sijačice za žito od 2.2 - 2.5 metra , po svemu sudeći mislio sam prvotno kupiti OLTA GAMU 18 ali kad sam malo ispitao razne varijante nekako me sve više vuče da bi ipak išao na AMAZONE D7,
Ako netko ima neku Amazonku za prodat ili zna nekoga da prodaje može da javi ..
Kod ovoga mijerenja opsega točka, ovo razilaženje u opsegu točka se nepojavljuje zbog propadanja u zemlju, već se razlika u opsegu pojavljuje zbog gume koja pod opterećenjem (znaći njen gazni dio je bliži centru osovine od gaznog dijela gume koji nije pod opterećenjem)
nema isti opseg kao guma koja je bez opterećenja.
Najpreciznije izmijerit opseg gume je da se sijačica montirana na traktor spusti sa točkovima na neka povišenja naprimjer po jedan komad drvene gredice pod svaki točak sijačice ,obilježiti jednu crtu na točku sijačice koja če biti na donjem dijelu gume krenuti napred sa traktorom i sijačicom i kada se crta opet spusti na početni položaj , to je to ...
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ja na svojoj isariji imam hektometar,original njen,ali može se montirati na svaku sijačicu,i nemaš više brige s time,uštelaš ga,izvažeš sijeme i gas.Tak sam ja stavio na kukuruznu sijačicu,ma vrijedi svake uložene kune.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
pozdrav ekipa, dali ima ko kakva iskustva sa Nodet žitnom sijačicom 17 redi, zurim se sijat a neznam kak da ju naštimam... jel ko zna ili možda ima takvu sijačicu?
 

JordanX

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
149
Sijačica za pšenicu i uljanu repicu

Može ni neko dati savjet za kupovinu sijačice.
Kupio bi neku da se može sijati uljna repica, a da ne treba puno preslagivanja između repice i pšenice.
Da li imate kakva iskustva uvoza izvana?
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Re: Sijačica za pšenicu i uljanu repicu

Amazona D-7 ili D-8 o ostalima neznam nemam iskustva . Ove znam da su jednostavne i pouzdane.
 

turki

Član
Tu od
30 Ožu 2011
Poruka
118
Prinova u dvorištu

2qa4i8j.jpg

28cprb7.jpg


Trebao bi ako netko ima uputstva za sijačicu bio b i vrlo zahvalan
Hvala unaprijed
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Čestitke na prinovi
Upute imaš na internetu psc ferenčak
Kod njh imaš i crijeva za žito, vidim da je netko stavio cijev od vodovoda
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
A šta imaš mjerit tu?!

Ako je 3 metra sa 25 redi, razmak ti je 12 cm.

Ako je 3 metra sa 23 reda, razmak je 13 cm.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,757
Nedavno sam gledal video gdje neka nova sijačica ima razmak redova 15 cm.
Meni fali 25 cm da gamu 18 proširim da pokriva RD 2,5 m. Zato me zanima hoče li to biti preveliki razmak.
Imam mehanički lift za sijačicu na RD a ove godine mi je puno sjemena ostalo vani jer gdje kotač ide sjeme ostaje vani.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh