• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

sijalica

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
da li tko koristi specijalne sijalice ili zarulje (koje kao zamjenjuju suncevu svjetlost) u plastenicima za proizvodnju povrca, rasada ili cvijeca? da li itko zna kak se strucno zovu te sijalice, zarulje, lampe ili svjetiljke, da li ih ima kod nas za kupiti i gdje i koliko je njihova potrosnja struje?...hvala unaprijed...
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
uspio sam nesto pronaci ali neznam da li je to to...za rast se koristi mh sijalica(metal halidna) a za cvatnju hps sijalica...mene interesira mh (za rast) kak to funkcionira ako tko zna...kolika jacina za koji prostor, na kojoj visini mora biti, kakva svjetiljka mora biti za tu zarulju i sve ostalo vezano uz to..;
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
da li tko koristi specijalne sijalice ili zarulje (koje kao zamjenjuju suncevu svjetlost) u plastenicima za proizvodnju povrca, rasada ili cvijeca? da li itko zna kak se strucno zovu te sijalice, zarulje, lampe ili svjetiljke, da li ih ima kod nas za kupiti i gdje i koliko je njihova potrosnja struje?...hvala unaprijed...

Ja sam to počeo koristiti još 2005 godine. Sijalica je natrijum visokog pritiska. Kod mene konkretno Philips Master Son T+ pia Agro 400W. Treba ti upaljač, prigušnica i odgovarajuće grlo.

edit: eno ih trenutno svijetle :icon_weed:
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
Ja sam to počeo koristiti još 2005 godine. Sijalica je natrijum visokog pritiska. Kod mene konkretno Philips Master Son T+ pia Agro 400W. Treba ti upaljač, prigušnica i odgovarajuće grlo.

edit: eno ih trenutno svijetle :icon_weed:

i koliko ukupno taj sport kosta? :) jel to sad za rasad koristite ili nesto drugo?
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
i koliko ukupno taj sport kosta? :) jel to sad za rasad koristite ili nesto drugo?

Zemljak pa i to šta misliš kreće od sjemena ako imaš toga više napraviš i rasad pa pikiraš i to je to malo strepiš i čekaš kad je berba onda je veselo:(rofl): savjete o uzgoju ne djeliš nisakime u birtiji jer ljudi znaju biti :(devil):
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
Zemljak pa i to šta misliš kreće od sjemena ako imaš toga više napraviš i rasad pa pikiraš i to je to malo strepiš i čekaš kad je berba onda je veselo:(rofl): savjete o uzgoju ne djeliš nisakime u birtiji jer ljudi znaju biti :(devil):

oprostite ali nisam vas razumio sta ste htjeli reci sa time? a izgleda ni vi mene...
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
oprostite ali nisam vas razumio sta ste htjeli reci sa time? a izgleda ni vi mene...

Izvini na nerazumljivosti, hps lampe se koriste kod uzgoja zabranjene biljke da ne spominjem sad koje, tako sam barem čuo.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
i koliko ukupno taj sport kosta? :) jel to sad za rasad koristite ili nesto drugo?

Trenutno koristim za rasad. Jednu godinu sam koristio za proizvodnju u zimskom periodu. Ekstra rani rasad se kvalitetno samo tako može proizvesti u kontinentalnim uslovima sa smanjenim intenzitetom svijetlosti. Džaba ti temperatura ako nema svijetlosti. Naprotiv, imaš kontra efekat ako guraš temperaturu u optimum bez svijetla.

Da kopletiraš jedan set bez reflektora dođe te oko 50eur. Sama sijalica je 30eur.

Izvini na nerazumljivosti, hps lampe se koriste kod uzgoja zabranjene biljke da ne spominjem sad koje, tako sam barem čuo.

Sve drugo su improvizacije i prodavanje magle trgovaca. Samo je HPS jedan i jedini. To što sam stavio smajli Weed nije da nije bila asocijacija :icon_lol::icon_weed:
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
nisam mislio na maricu ak ste me krivo shvatili :) ...a da nebi bilo daljnih nesporazuma da jos malo pojasnim o cemu se zapravo radi...imam jednu prostoriju u kuci koja trenutno sluzi za odlaganje raznih gluposti a ima uvedeno centralno grijanje...s obzirom da se bavim rasadom povrca i cvijeca razmisljao sam kak bi bilo dobro iskoristiti tu prostoriju (ocistiti ju od gluposti) i usparati na grijanju (tak i tak se grije cijela kuca) jer tko se sa time bavi zna da je' sad grijat plastenik za par kontejnera flanaca totalna pusiona na kaj god da grijes (ja grijem na drva i brikete)...drugo je kad krene pikiranje pa kad napunis jedan plastenik pa drugi onda kresnes grijanje i kuris po potrebi ali grijat plastenik za jedan stol nije neka racunica...e sad se vracamo na ono kaj mene zanima...ako bi ja tu grijanu prostoriju sredio, stavio stolove, pa mozda povukao i grijanje u stolove, i iskoristio za klijaliste da li bi sa tim lampama uspio dobit efekt kakav biljka ima u plasteniku sta se tice svjetlosti? problem je sto je ta prostorija u prizemlju i ima jako malo prirodne svjetlosti jer je uz sve to iznad prozora i balkon sa kata....eto nije mi marica bila ni na kraj pameti zato i nisam razumio vase odgovore iako ponekad mislim da bi trebalo sve odj... i stvarno posadit to bilje (ipak je to trenutno najprofitabilnija kultura a ministarstvo stalno govori da moramo bit konkurentni na trzistu i originalni a kud ces bolje od ovoga) pa kud puklo da puklo :)
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Vidim da pričaš u množini, al' ja na maru nisam pomislio odmah nego kasnije kroz zezu.
Ja ti inače dopunski osvjetljavam pa iz tog razloga nisam imao iskustva sa potunom pomrčinom i vještačkim svijetlom. Mislim da bi išlo. Jednostavno iz razloga što su ljudi pomenuti veselicu uzgajali u podrumu, a ne vidim što bi se to drugačije odrazilo na npr. papriku.
E, sad ako imaš negdje da posudiš luxmetar pa da udvrdiš snagu sijalica i njihovu poziciju to bi ti bilo najbolje. Opet mislim da ako se radi o samo par kontejnera rasada da bi ti jedna od 400W bila dovoljna.
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
Vidim da pričaš u množini, al' ja na maru nisam pomislio odmah nego kasnije kroz zezu.
Ja ti inače dopunski osvjetljavam pa iz tog razloga nisam imao iskustva sa potunom pomrčinom i vještačkim svijetlom. Mislim da bi išlo. Jednostavno iz razloga što su ljudi pomenuti veselicu uzgajali u podrumu, a ne vidim što bi se to drugačije odrazilo na npr. papriku.
E, sad ako imaš negdje da posudiš luxmetar pa da udvrdiš snagu sijalica i njihovu poziciju to bi ti bilo najbolje. Opet mislim da ako se radi o samo par kontejnera rasada da bi ti jedna od 400W bila dovoljna.

da i meni je posle proradilo ako marica uspjeva pod tim lampama onda bi i paprika i paradajz isto trebali rast...mislim ne bi oni dugo rasli pod lampama dovoljno je da prokljie sjeme i dok ne bi bilo spremno za pikiranje a kad se prepikira ode u plastenik pod sunce..;nego sad se postavlja opet pitanje racunice...navodno da te lampe trose puno struje...nije problem za jednu dve lampe ali ako bi ih morao stavit recimo 10 onda se tu sad postavlja pitanje da me struja nebude skuplje dosla nego grijat plastenik :) ...moram dobro sve izracunat do iduce sezone da se ne zaj...
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
tu sad postavlja pitanje da me struja nebude skuplje dosla nego grijat plastenik :) ...moram dobro sve izracunat do iduce sezone da se ne zaj...

Ne vjerujem da kući mjeriš reaktivnu el. energiju :icon_mrgreen::icon_e_wink:
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
da i meni je posle proradilo ako marica uspjeva pod tim lampama onda bi i paprika i paradajz isto trebali rast...mislim ne bi oni dugo rasli pod lampama dovoljno je da prokljie sjeme i dok ne bi bilo spremno za pikiranje a kad se prepikira ode u plastenik pod sunce..;nego sad se postavlja opet pitanje racunice...navodno da te lampe trose puno struje...nije problem za jednu dve lampe ali ako bi ih morao stavit recimo 10 onda se tu sad postavlja pitanje da me struja nebude skuplje dosla nego grijat plastenik :) ...moram dobro sve izracunat do iduce sezone da se ne zaj...

400w x 1h =0,4kwh
400W x 10h =4kWh
10kom x 400w x 10h=40kWh
40kWh x Y kn/kWh=cca 50kn
Y=cjena kWh(cca5kn/kWh)

znači 10 sati svjetljenja 10 sijalica kosta cca 50kn
sa tim da vjerovatno moras dogrijavat sa grijanjem

na temi rajčica-paradajz sam objavio fotke rasada koji je samo grijan bez dodatne rasvjete pa vidi.:icon_e_geek::(handshake):
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
400w x 1h =0,4kwh
400W x 10h =4kWh
10kom x 400w x 10h=40kWh
40kWh x Y kn/kWh=cca 50kn
Y=cjena kWh(cca5kn/kWh)

znači 10 sati svjetljenja 10 sijalica kosta cca 50kn
sa tim da vjerovatno moras dogrijavat sa grijanjem

na temi rajčica-paradajz sam objavio fotke rasada koji je samo grijan bez dodatne rasvjete pa vidi.:icon_e_geek::(handshake):

hvala na formuli :) a vas rasad je bio u svjetlijoj prostoriji (ili u plasteniku?) od ove kaj ja imam tak da bez rasvjete nema uopce govora da bi mi nesto uspjelo
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Ja imam 5 sijalica HPS 400W , trenutno koristim samo dvije jer sam na te dvije prošle godine zamijenio nove lampe. Ostale ne koristim jer sam ih uzeo polovne a još su i kod mene radile 6-7g, a kako znam te lampe imaju radni vijek trajanja i posle toga postaju slabije pa ih treba mijenjati. Ono što mi je bilo čudno a to je da mi je prve godine krastavac procvatio u rasadniku 34 dana od nicanja i posle toga se to nije desilo nijednom iako svake godine držim istu temperaturu u rasadniku. Imam i instrument za mjerenje jačine svjetlosti i kad ga okrenem prema suncu on pokazuje maksimalnu oznaku a ima ih 9, a tu oznaku maksimalnu dobijem ispod sijalice na 20cm a na visini sijalica od oko 1,2m je oznaka normal. Tako što se mog iskustva tiče u vezi tih sijalica mogu reći da one imaju efekat sunca ali kako sam već rekao udaljenost i broj sijalica po određenoj površini ima itekako veze. Moja je procjena ako hoćete malo bolju svjetlost, to jest da bi rasadi mogli dati 20-22 stepena a da pri tom ne dođe do izduživanja rasada, onda jedna sijalica od 400W treba da pokrije 4m2, ovo se odnosi na jako oblačan dan i noć stim što u 24h rasada mora imati najmanje 6h mraka.
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
U plasteniku bez sijalica:cool2:

ja za plastenik nikad nisam koristio lampe kod uzgoja rasada i uvjek su bili odlicni flanci...problem je sto bih ja napravio klijaliste u jednoj prostoriji u kuci da usparam na grijanju bar na pocetku dok je jos hladno i dok jos nemam kolicinu da napunim cijeli plastenik
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
ja za plastenik nikad nisam koristio lampe kod uzgoja rasada i uvjek su bili odlicni flanci...problem je sto bih ja napravio klijaliste u jednoj prostoriji u kuci da usparam na grijanju bar na pocetku dok je jos hladno i dok jos nemam kolicinu da napunim cijeli plastenik

cca:4m2 za klijaliste 1 sijalica 400W zadovoljava za cca2000-4000 biljki do pikiranja:(handshake):
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
ja za plastenik nikad nisam koristio lampe kod uzgoja rasada i uvjek su bili odlicni flanci...

Odlični su kad siješ upravo u ovom periodu (koji dan kasnije) pa po običaju nakon nicanja taman kad se kotiledoni rašire ide i sunčanije vrijeme.
Ako siješ petnaestak dana ranije u odnosu na današnji dan, možeš zaključiti koja je količina svijetlosti upravo iz priloženog, a tako je otprilike svake godine. Prvi i prva polovina drugog propast.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
cca:4m2 za klijaliste 1 sijalica 400W zadovoljava za cca2000-4000 biljki do pikiranja:(handshake):

U kontejnerima od 104 po tom proračunu 4000 i ne bi baš išlo, osim ako nasijavaš nasumice u gajbi. :icon_mrgreen:
 

Najnoviji postovi

Na vrh