• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILIRANJE sezona 2006.-2007.-2008.

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Fala na info, nego meni da je 3070, taj mi je zakon!


Evo jedna specijal slika za kikica! :mrgreen: :mrgreen:

Moja ''ralica'' koju zovem 'Silažna daska' :D

Obrisan neispravan link.

Sklepana za 2 h i nije baš za nekakvu drugu upotrebu, al kad se zaletim u hrpu silaže, čuda radi!
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

ŠANANA IMT 565 kaže:
Fala na info, nego meni da je 3070, taj mi je zakon!


Evo jedna specijal slika za kikica! :mrgreen: :mrgreen:

Moja ''ralica'' koju zovem 'Silažna daska' :D

Obrisan neispravan link.

Sklepana za 2 h i nije baš za nekakvu drugu upotrebu, al kad se zaletim u hrpu silaže, čuda radi!

e hvala šanana pa kaj očeš vidiš da posluži dosta za prvu ruku netreba opet tolko radne snage
al mi se ovaj same sviđa u p.m još kad vidim hidraulik naprijed ma duša me odmah boli
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

A mene boli duša zato kaj još nema pednji utovarivač, to mi je tak zakooonn!
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

ŠANANA IMT 565 kaže:
A mene boli duša zato kaj još nema pednji utovarivač, to mi je tak zakooonn!
a dobro to se još da stavit i onda če biti storj pravi s vom opremom :mrgreen:
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

kikic MF kaže:
[quote="ŠANANA IMT 565":9e1h2bfm]Fala na info, nego meni da je 3070, taj mi je zakon!


Evo jedna specijal slika za kikica! :mrgreen: :mrgreen:

Moja ''ralica'' koju zovem 'Silažna daska' :D

Obrisan neispravan link.

Sklepana za 2 h i nije baš za nekakvu drugu upotrebu, al kad se zaletim u hrpu silaže, čuda radi!

e hvala šanana pa kaj očeš vidiš da posluži dosta za prvu ruku netreba opet tolko radne snage
al mi se ovaj same sviđa u p.m još kad vidim hidraulik naprijed ma duša me odmah boli [/quote:9e1h2bfm]
:blackeye :blackeye :blackeye :lol: :lol: :lol:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

prije svega pozdrav svim forumašima...zovem se zlatko i novi sam na forumu i baš neki dan čitam sve u ovoj temi i vidim da ljudi ustvari jako malo znaju o siliranju i spremanju silaže(nebih htio nekome soliti pamet,ali na mome gospodarstvu se sprema silaža već nekih 20 i više godina te mislim da znam dosta o tome iako još uvijek ne sve)...no da pređem na stvar...prvi i osnovni preduvjet za dobru silažu je kukuruz...tu mislim na samu zrelost koja se najjednostavnije može vidjeti kad se klip prepolovi a crta zriobe je na dvije trećine i zrno dok se otrgne ispod ima takozvanu crnu točku...a nije svejedno ni koji hibrid se silira(pioneeri su jako dobri,ali ima i drugih dobrih bitno da su silažni)...za postrno siliranje nemam nekih predobrih iskustava iako ako se mora,mora se...sam stroj koji radi rezanje bi ipak trebao biti donekle solidan jer ljudi režu sa svim i svačim onda poslije imaju problema sa gaženjem jer im prenadebelo nareže i nemru to dobro nagaziti pa im se silaža kvari...i naravno ne šparati sa inokulantom ...dok dođu ljetni mjeseci to se itekako osjeti,a svaka greška se skupo plaća...na kraju naravno ne šparati sa folijom i ne biti lijen to zatrpati sa zemljom ili nečim sličnim pogotovo ako se radi vani na goloj zemlji...eto zasad toliko od mene...volio bih da neko još nešto pita ne da se hvalim ali znam dosta o siliranju... ;)
 
Å

Željko

Guest
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Evo imam ja pitanje!
Kolika mora biti sječka stabljike?
Zrno mora biti svako barem malo oštečeno, ali o ovome se svašta priča!
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Željko kaže:
Evo imam ja pitanje!
Kolika mora biti sječka stabljike?
Zrno mora biti svako barem malo oštečeno, ali o ovome se svašta priča!
e ja kad siliram to je ovako rez stabljike od tla nekih 35cm na više ovisi i o kukuruzu , imam sip 80 B silokombajn,i sad sam skužil gde se štela dužina sječke pa sam to složil na nekih 1cm i to je puno bolje ovakvo siliranje koje počelo ove god,odnosno to je po mome
 
B

Branimir 105 s

Guest
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

mikemekis kaže:
prije svega pozdrav svim forumašima...zovem se zlatko i novi sam na forumu i baš neki dan čitam sve u ovoj temi i vidim da ljudi ustvari jako malo znaju o siliranju i spremanju silaže(nebih htio nekome soliti pamet,ali na mome gospodarstvu se sprema silaža već nekih 20 i više godina te mislim da znam dosta o tome iako još uvijek ne sve)...no da pređem na stvar...prvi i osnovni preduvjet za dobru silažu je kukuruz...tu mislim na samu zrelost koja se najjednostavnije može vidjeti kad se klip prepolovi a crta zriobe je na dvije trećine i zrno dok se otrgne ispod ima takozvanu crnu točku...a nije svejedno ni koji hibrid se silira(pioneeri su jako dobri,ali ima i drugih dobrih bitno da su silažni)...za postrno siliranje nemam nekih predobrih iskustava iako ako se mora,mora se...sam stroj koji radi rezanje bi ipak trebao biti donekle solidan jer ljudi režu sa svim i svačim onda poslije imaju problema sa gaženjem jer im prenadebelo nareže i nemru to dobro nagaziti pa im se silaža kvari...i naravno ne šparati sa inokulantom ...dok dođu ljetni mjeseci to se itekako osjeti,a svaka greška se skupo plaća...na kraju naravno ne šparati sa folijom i ne biti lijen to zatrpati sa zemljom ili nečim sličnim pogotovo ako se radi vani na goloj zemlji...eto zasad toliko od mene...volio bih da neko još nešto pita ne da se hvalim ali znam dosta o siliranju... ;)

Prije svega dobrodošao na forum.
Moram priznati da me je iznenadila tvoja konstatacija da si čitajući ovu temu došao do zaključka da ljudi, predpostavljam forumaši, malo znaju o siliranju. Ja sam kao i ti ovdje novi, i mislim sve najbolje o ljudima na ovom forumu i njihova znanja kao i iskustva, koja su stvarno nesebično uvijek spremni podijeliti su mi dobrodošla. Nadam se da to ide i s moje strane.
Ovo kaj si napisal piše na svakom prospektu za bilo koji kukuruz. Sve to stoji osim možda ovo s inokulantom jer se i bez toga može napraviti kvalitetna silaža.
Pa kad veliš da znaš dosta o silaži imam ja par pitanjca; jel može :?:

Kojih je šest osnovnih preduvjeta za kvalitetno siliranje :?:
Kak se manifestiraju nepravilnosti na silaži ak se pojedini od tih preduvjeta ne ispoštuje :?:
Daj ak možeš opiši mi ukratko sam proces siliranja (normalno mikrobiološki ne ovaj strojni) :!:
Koji gubici se mogu javiti u samom procesu siliranja i nakon njega :?:
I na kraju, zakaj misliš da s inokulantima ne treba šparati i zakaj uopće se koriste inokulanti kod siliranja :?:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Željko kaže:
Evo imam ja pitanje!
Kolika mora biti sječka stabljike?
Zrno mora biti svako barem malo oštečeno, ali o ovome se svašta priča!

dobra dužina sječke je od 1-3 cm, ta dužina je dobra za gaženje i za samu probavu :D

mikemekis, ovo što si ti napisao je čista teorija da nemre bit veča :?

ne trebaju inkulanti, bitno je gaženje, dužina sječke, svaka blesa vidi da li je predugačko il skroz zdrobljeno.
ne treba se sa zemljom zatrpavat, i vjeruj mi ako je onaj koji gazi kak spada napravio posao ne smije biti ni nakon godinu dana pokvarene ni smrdljive silaže :D tak da ne treba komplicirat s tim i stvarat dodatne troškove, jer imam silažu svih 365 dana godišnje i znam kak uz što manje komliciranja napravit ju da bude odlična :D
inokulanti mogu ubrzat sam proces fermentacije i tu se ljudi zajebu gadno jer misle da ne treba gazit jer su metnuli inokulante

jedino trebaju za gore bit dobri najloni ili folije, tj novi

branimir jedva čekam da vidim odgovore na tvoja pitanja :D ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

I mene interesiraju odgovori na branimirova pitanja :mrgreen:

Nego vidite sa one moje slike gdje smo silirali kod rođe kak je užasno nasilirano, naime ima sip sk 80s i tak prosto silira da je to čudo jedno, a neda mi za pravo da to ima uvelike veze s svime, zrno skora da i nije niti jedno oštečeno, da vam dalje ne govorim!
Kod mene se silira sa sip vihar 80e, ali to je tak poštelano i posloženo da je 97 % zrna oštečeno i iskvacano, dužina sječke oko 1-2 cm, ma milina od silaže i stvarno se onda da nagaziti, inokulante nisam nikad koristil, vidim da nema potrebe još za time, asmo konstantno gaziti treba i to je cijela priča (kak veli deda - traktor nesme stajati!) :mrgreen:

Naime rođo je star 28 godina, a ja 19, on se bavi poljoprivredom od kad je prohodao i nezna da na silokombajnu postoji protunož (odsel) koji ako ga nema nemože se kvalitetno nasilirat, tj dovoljno usitnit masa da to bude kvalitetno, on samo to tera i mene zajebava da zakaj ja idem sporije od nejga, a njegov kombaj hiče van takvog arbuda da je to čudo jedno, al neču ja njemu nikaj reči jer je tvrdoglav malo!
Dok je videl kak moj silokombajn fino radi malo se ja zapital za neke stvari, nema kod mene, ako treba i 3 protunoža se na dan zamjene, samo da je kvalitetno! ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

ŠANANA IMT 565 kaže:
I mene interesiraju odgovori na branimirova pitanja :mrgreen:

čekamo odgovore :shock:

ja ih znam, al ak ču ja to pisat onda to budu litanije od nekoliko stranica :shock: a mislim da je nepotrebno da pišem kemijske formule na forumu jer u praksi baš i ne trebaju nikome strukturne formule i formule kemijskih procesa kad primi kramp u ruke na silosu, svi sam čekaju pivu :mrgreen: ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

bogec kaže:
ŠANANA IMT 565 kaže:
I mene interesiraju odgovori na branimirova pitanja :mrgreen:

čekamo odgovore :shock:

ja ih znam, al ak ču ja to pisat onda to budu litanije od nekoliko stranica :shock: a mislim da je nepotrebno da pišem kemijske formule na forumu jer u praksi baš i ne trebaju nikome strukturne formule i formule kemijskih procesa kad primi kramp u ruke na silosu, svi sam čekaju pivu :mrgreen: ;)

Neznam niti ja sve teoretski ispravno, naravno nije mi to struka,ali čitam i učim i držim to za sebe i ne hvelisam se uokolo, ak netko hoče da mu pomognem super, drago mi je, a ak ne, odo ja na pivu jer me ona neče zajebavat :lol: :lol:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

ufff ,nisam mislil da budem toliko vas dirnul u žicu... :shock: ...ispričavam se ak sam koga uvrijedil...opet ponavljam nije mi namjera NIKOME SOLITI NI PRODAVATI PAMET...a kaj se tiče ovih stručnih pitanja o tome ljudi pišu cijele knige...mislim da to nebi puno pomoglo običnim ljudima koji ustvari i delaju silažu...a ak vas toliko zanimaju odgovori na ta pitanja najlakšečete doći do njih ako upišete v google proces siliranja i evo vam svih odgovora nadugačko i naširoko...kaj se tiče inokulanata ja ih koristim,prije naravno nisam ali mogu reči da je razlika i više nego očita,pogotovo ovi novi kaj imaju u sebi dodan stabilizator protiv zagrijavanja što jako dobro dođe u ljetnim mjesecima ako nemate dovoljno veliku dnevnu potrošnju...no nemora značiti da ak ih i ne stavite da budete jaaako pogriješili...sam je najbitnije da kukuruz nebude ni prezelen ni presuh jer onda tu silažu nebute tak šale nagazili(neko je napisal da traktor dok gazi nesmije stajati...u potpunosti se slažem s time)
e da još jednu stvar neki ljudi zatrpavaju silažu neki ne...ja ju zatrpavam..razlog je očit...manje imam problema neg da se sa susjedima davim dok mi njihove đukele plešu valcer po mojem silosu i buše mi foliju :scratch
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Da susjedovi cucki... :evil:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

cabage kaže:
Da susjedovi cucki... :evil:
pak moj veliki je svezan ,a mali i ne tak opasen jedino ak mu se zameriš onda te nevoli dok si živ :mrgreen: :mrgreen: :D
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Ne govorim ja za tvoje đukele, ima tu još susjedov :arrow:
 
Å

Željko

Guest
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Vidim, "prašina se diže"... al neka, barem ćemo nešto više naučiti!
Meni je najbolji dokaz da mi je silaža kvalitetna kad se čitavo ljeto ne zagrijava, a ne uzimam svaki dan po cijeloj širini!
A kaj se tiče izbora hibrida,tu su nam najbolji pokazivatelji pokusi i analize silaznih hibrida!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Pioneer W05 i R10 su mi se odlično pokazali za siliranje
Niti BC 6661 nije loš, čak mi se od bc-ovih najbolje sviđa! :!:
 
B

Branimir 105 s

Guest
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

mikemekis kaže:
ufff ,nisam mislil da budem toliko vas dirnul u žicu... :shock: ...ispričavam se ak sam koga uvrijedil...opet ponavljam nije mi namjera NIKOME SOLITI NI PRODAVATI PAMET...a kaj se tiče ovih stručnih pitanja o tome ljudi pišu cijele knige...mislim da to nebi puno pomoglo običnim ljudima koji ustvari i delaju silažu...a ak vas toliko zanimaju odgovori na ta pitanja najlakšečete doći do njih ako upišete v google proces siliranja i evo vam svih odgovora nadugačko i naširoko...kaj se tiče inokulanata ja ih koristim,prije naravno nisam ali mogu reči da je razlika i više nego očita,pogotovo ovi novi kaj imaju u sebi dodan stabilizator protiv zagrijavanja što jako dobro dođe u ljetnim mjesecima ako nemate dovoljno veliku dnevnu potrošnju...no nemora značiti da ak ih i ne stavite da budete jaaako pogriješili...sam je najbitnije da kukuruz nebude ni prezelen ni presuh jer onda tu silažu nebute tak šale nagazili(neko je napisal da traktor dok gazi nesmije stajati...u potpunosti se slažem s time)
e da još jednu stvar neki ljudi zatrpavaju silažu neki ne...ja ju zatrpavam..razlog je očit...manje imam problema neg da se sa susjedima davim dok mi njihove đukele plešu valcer po mojem silosu i buše mi foliju :scratch

Nemaš beda prijatelju nisi nikoga uvrijedil. Mene je osobno (za druge ne znam niti želim biti glasnogovornik)malo špecnulo dok si napisal da malo znamo o siliranju. Ova pitanja koja sam ti postavil su osnove teorije siliranja i uče se u prvom razredu poljoprivredne škole, a naravno i na fakultetima. Ima nas tu podosta s bar nekakvim poljoprivrednim obrazovanjem i vjeruj meni znamo mi podosta. Nebi inače kojekakvi renomirani stručnjaci copy/paste-ali slike s foruma u svoje članke.
Ne osporavam ja sad tvoje znanje i iskustvo u problematici silaže ili bilo čega drugoga al nemoj ni ti moje ili bilo kojeg drugog člana foruma. Svako od nas zna i može preporučiti nešto iz svog "arsenala".
Što se same silaže tiče, evo imaš slike, moja je recimo bila silirana 15.10. pošto je kukuruz bio sijan nakon dva otkosa ljulja. Prinos normalno nije bio kao kod kukuruza sijanog primjerice početkom petog mjeseca na zimsku brazdu, al sam sve u svemu zadovoljan. Inokulant koji sam koristio bio je 4,5 t težak fendt 312 i posebni dodatak protiv grijanja rotodrljača sa još 700 kg.
Jel imaš ti slike sa svog siliranja. Daj stavi da vidimo kak to radi stručnjak (just kidding :mrgreen: :mrgreen: )
 

Najnoviji postovi

Na vrh