• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILIRANJE sezona 2006.-2007.-2008.

B

Branimir 105 s

Guest
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

ŠANANA IMT 565 kaže:
Pioneer W05 i R10 su mi se odlično pokazali za siliranje
Niti BC 6661 nije loš, čak mi se od bc-ovih najbolje sviđa! :!:

Šanana za silažu probaj KWS mikado ili klimt, garantiram ti nikad više neš ni pomislil nekaj drugo sijati.
Prinosi kod kolege na pokusima sve mahom preko 70 tona, a već je bila dosta suha kod skidanja.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

mikemekis kaže:
ovi novi kaj imaju u sebi dodan stabilizator protiv zagrijavanja što jako dobro dođe u ljetnim mjesecima ako nemate dovoljno veliku dnevnu potrošnju...no nemora značiti da ak ih i ne stavite da budete jaaako pogriješili...sam je najbitnije da kukuruz nebude ni prezelen ni presuh jer onda tu silažu nebute tak šale nagazili(neko je napisal da traktor dok gazi nesmije stajati...u potpunosti se slažem s time)

to što se navodi kao stabilizator su drugi soj bakterija koji počme djelovati kad otvorite silos tj kad dođe do aerobnih (uz prisustvo zraka) uvijeta, pošto u takvim uvjetima bakterije koje su vršile fermentaciju odumiru, tj polako dolazi do disanja tj trošenja energije, taj drugi soj bi to trebao spriječiti.

vidio sam ja jako puno i premokrog i presuhog kukuruza za silažu , i isto tako krave koje se tuku za tom silažom koja je bila i više nego dobra, premda različita u svom sastvau.

ja imam tako jako nabit silos da me uopče ne brine dnevna ili tjedna potrošnja, trošim kolko mi treba, ne po literaturnim navodima
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Branimir 105 s kaže:
[quote="ŠANANA IMT 565":338k4zec]Pioneer W05 i R10 su mi se odlično pokazali za siliranje
Niti BC 6661 nije loš, čak mi se od bc-ovih najbolje sviđa! :!:

Šanana za silažu probaj KWS mikado ili klimt, garantiram ti nikad više neš ni pomislil nekaj drugo sijati.
Prinosi kod kolege na pokusima sve mahom preko 70 tona, a već je bila dosta suha kod skidanja.[/quote:338k4zec]

Osim pioneera, bc-a i ossk nisam sijal nikakve druge hibride do sad (naravno bavim se time već jedno 3 godine) :mrgreen: , ali bi volio pokušati malo i as drugima, uvijet i znanja ima, samo treba probati!

Poznati su mi KWS i RWA hibridi, mada ih nisam sijal, a i kod nas ih ne siju jer ih ne poznaju pa se boje ovi naši starci sijati nekaj drugo, za njih je npr zlatko i bc nebo.... :lol: :lol: :lol:

Viš, recimo preporučaš mi KWS i to sorte mikado ili klimt, mikada asm videl u pokusu, dobro se pokazal, a ovog drugog nisam, nego hoču reči sad bar nekaj znam koje sorte moram tražiti jer su mi perporučene, a ne kupovati nekaj na slijepo, me razmeš :mrgreen:
 
B

Branimir 105 s

Guest
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

bogec kaže:
ja imam tako jako nabit silos da me uopče ne brine dnevna ili tjedna potrošnja, trošim kolko mi treba, ne po literaturnim navodima

To je još jedan biser naše savjetodavne službe; naputak o izgradnji silosa u kojem sve divno krasno piše kolko silos mora biti kapaciteta za određen broj i kategoriju stoke, kolko se mora trošiti itd.
Isto tako piše da je maximalna dozvoljena širina silosa 5 metara. I kad smo mi tražili izvođače da nam naprave ponudu za silose, a ljudi s tim baš nemaju iskustva nego se normalno drže preporuke struke, ispada da mi trebaju dva silosa širine 5 metara i dužine 120 metara :roll:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

može...bit će video sam ga treba prekodirati i uploadati na youtube...malo je poduži...bit će ovih dana

ja dosta siliram osječke hibride i sijem ih većinu iz jednog razloga jer ih divlje svinje ne uništavaju toliko,dok npr.bc-a ili pioneera nesmijem ni pomisliti posijati pogotavo na parcele uz dravu :(
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Branimir 105 s kaže:
bogec kaže:
ja imam tako jako nabit silos da me uopče ne brine dnevna ili tjedna potrošnja, trošim kolko mi treba, ne po literaturnim navodima

To je još jedan biser naše savjetodavne službe; naputak o izgradnji silosa u kojem sve divno krasno piše kolko silos mora biti kapaciteta za određen broj i kategoriju stoke, kolko se mora trošiti itd.
Isto tako piše da je maximalna dozvoljena širina silosa 5 metara. I kad smo mi tražili izvođače da nam naprave ponudu za silose, a ljudi s tim baš nemaju iskustva nego se normalno drže preporuke struke, ispada da mi trebaju dva silosa širine 5 metara i dužine 120 metara :roll:

ma savjetodavne su katastrofa, sve imaju u glavi copy paste, al da je bar i to, neg kad im postaviš konkretno pitanje, onda te preusmjere da pitaš dalje :shock: :| sad su se pretvorili u kancelarijske službenike koji kroje ko zadovoljava za šta da si kupi il sagradi, i ispunjavaju formulare od životne važnosti :shock: kaj god :lol:

taj silos dobro da ne mora bti dugačak do mene, onda ga ti načmeš s jedne strane a ja s druge i nakon nekoliko mjeseci popijemo pivu na sredini :mrgreen:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Ovo za Mikado i Klimt mogu potvrditi onako iz iskustva. Ne znaš koji je bolji. Jedino nisam siguran koji ima bijeli kocen. Mislim da Klimt, no neću tvrditi. Uglavnom taj s bijelim mi se više sviđa. Prinos zrna u takvoj silaži je nevjerojatan.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

cabage kaže:
Ovo za Mikado i Klimt mogu potvrditi onako iz iskustva. Ne znaš koji je bolji. Jedino nisam siguran koji ima bijeli kocen. Mislim da Klimt, no neću tvrditi. Uglavnom taj s bijelim mi se više sviđa. Prinos zrna u takvoj silaži je nevjerojatan.

to morem i ja potvrditi takvog ne bilo v okolici sigurno kakov je bil vaš na brodiću
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Sad ste me zagrijali za Mikada :mrgreen: :mrgreen:
Evo čitam ovaj tren iz kataloga: zuban, FAO 600, znači malo kasniji hibrid!

Pitanjce: Ako bi ga sijao u 5 ili početkom 6 mj, poslije graška, kad bi došao za siliranje u normalnim uvijetima :?: :?:
 
B

Branimir 105 s

Guest
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

ŠANANA IMT 565 kaže:
Sad ste me zagrijali za Mikada :mrgreen: :mrgreen:
Evo čitam ovaj tren iz kataloga: zuban, FAO 600, znači malo kasniji hibrid!

Pitanjce: Ako bi ga sijao u 5 ili početkom 6 mj, poslije graška, kad bi došao za siliranje u normalnim uvijetima :?: :?:
Da to je malo zeznuto, ja sam sijal mikada ove godine početkom lipnja i došel je polovicom listopada, al je bila dobra godina. Da je bila neka sušetina i vegetacija se produžila ne znam jel bi zdržal do prvih mrazeva. Ak imaš kataloga pred sobom pogledaj si 1398, odlična alternativa iz 500 grupe.
Inače recimo nakon jednog otkosa ljulja, prva dekada svibnja ili ranije svakak 600 grupu i samo dosta dušika i neće izostati ni prinos ni kvaliteta.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

ŠANANA IMT 565 kaže:
Sad ste me zagrijali za Mikada :mrgreen: :mrgreen:
Evo čitam ovaj tren iz kataloga: zuban, FAO 600, znači malo kasniji hibrid!

Pitanjce: Ako bi ga sijao u 5 ili početkom 6 mj, poslije graška, kad bi došao za siliranje u normalnim uvijetima :?: :?:
zavisi od godine ak ti dojde ranije mraz moraš ga prije skidati 8) inače računaš od optimalnih rokova kolko kasnije sadiš tolko i bereš, kaj ne?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Branimir 105 s kaže:
[quote="ŠANANA IMT 565":p0rap3zu]Sad ste me zagrijali za Mikada :mrgreen: :mrgreen:
Evo čitam ovaj tren iz kataloga: zuban, FAO 600, znači malo kasniji hibrid!

Pitanjce: Ako bi ga sijao u 5 ili početkom 6 mj, poslije graška, kad bi došao za siliranje u normalnim uvijetima :?: :?:
Da to je malo zeznuto, ja sam sijal mikada ove godine početkom lipnja i došel je polovicom listopada, al je bila dobra godina. Da je bila neka sušetina i vegetacija se produžila ne znam jel bi zdržal do prvih mrazeva. Ak imaš kataloga pred sobom pogledaj si 1398, odlična alternativa iz 500 grupe.
Inače recimo nakon jednog otkosa ljulja, prva dekada svibnja ili ranije svakak 600 grupu i samo dosta dušika i neće izostati ni prinos ni kvaliteta.[/quote:p0rap3zu]

Znači, malo bi mi kasnil :scratch , evo baš gledam 1398 (vladar svinjogojskih i govedarskih farmi) :mrgreen: , slično ko i za mikado, ak je dobar za silažu i jeftiniji od pioneera... budem vidio, ali možda mikada dernem na neku slobodnu parcelu u 1. dekadi 5 mj kak veliš pa ga posiliram i po njemu onda križanca beknem :mrgreen: , ima raznim mogučnosti kod mene :blackeye ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

zašto svi preferirate jako kasne grupe :shock:

nema potrebe, ja sijem što ranije grupe , što gušče i u pravilu zbog gustoče imam veči prinos jer dva srednje velika klipa il stabljike daju više od jedne velike :!:

kvaliteta je odlična ali iako imam sve kukuruze kao naknadni usjev imam prednost ranijeg skidanja usjeva i daljnje normalne sjetve u svim optimalnim rokovima, što kod jako kasnih hibrida kasnije posijanim nije slučaj

tu je w05 bez premca, rana grupa a prinosi ogromni :D

mikemekis ako kasnije siješ raniju grupu skidat češ ju čak i ranije od normalno posijane jako kasne grupe

šanana ne igraj se , ti imaš zemlju ko i ja
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

eh kod mene je dost teško posijati kukuruz za siliranje...rijetko koju godinu siliramo baš onog kojeg smo posijali za tu namjenu,baš zbog ti vražjih svinja svake godine nam rade sve više štete pa skidamo onog koji nam je najugroženiji da spasimo kaj se spasiti da :blackeye
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

bogec kaže:
zašto svi preferirate jako kasne grupe :shock:

nema potrebe, ja sijem što ranije grupe , što gušče i u pravilu zbog gustoče imam veči prinos jer dva srednje velika klipa il stabljike daju više od jedne velike :!:

kvaliteta je odlična ali iako imam sve kukuruze kao naknadni usjev imam prednost ranijeg skidanja usjeva i daljnje normalne sjetve u svim optimalnim rokovima, što kod jako kasnih hibrida kasnije posijanim nije slučaj

tu je w05 bez premca, rana grupa a prinosi ogromni :D

mikemekis ako kasnije siješ raniju grupu skidat češ ju čak i ranije od normalno posijane jako kasne grupe

šanana ne igraj se , ti imaš zemlju ko i ja

ne preferiram ja kasne hibride, pazim si da mi sve dođe u roku i na vrijeme
Koristim hibride u fao grupi od 390 do max 500
w05 sam probal i definitivo ide nazad na prolječe po grašku, to je več gotova priča :!:

Kaj misliš pod tim da se ne igram, za zemlju znam :?: :!:

Koj bi najranije hibride mogel preporučiti za naše zemlje, gledam po katalozima, ima svega :scratch :?:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

ŠANANA IMT 565 kaže:
Kaj misliš pod tim da se ne igram, za zemlju znam :?: :!:

Koj bi najranije hibride mogel preporučiti za naše zemlje, gledam po katalozima, ima svega :scratch :?:

pod tim sam mislio, nemaš previše zemlje igraj na sigurno :!: w05 je isproban u tvojim uvjetima :D

ti svi katalozi mogu pružit neku orjentacionu sliku, ali isto tako su pristrani, eto baš su ti iz bašnjihovog kataloga najbolji, tak u svim katalozima, nitko neče napisat da je neki hibrid tuđi bolji, ah to je marketing :|

preporuka w05, m34, ustvari šta se tebi svidi :D čiji god da bio :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

OK, samo da je raniji, kad krenem sa intenzivnom proizvodnjom, budu i morali biti raniji, jer kod mene je več godinama tradicija da se uvijek kasni s nečim i kasni se i kasni se...... :roll: :roll: :lol: :!:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Eh ono, da ste vidjeli ovaj mikado i klimt u berbi, možda bi i bogec promjenio mišljenje. Za vlažni šrot bi bilo fantazija. Brali smo ga beračem već negdje kasno i još je bio dosta zelen. Ostavljeno za kraj da se digne skroz gore u virjan :mrgreen: da ne pljesnivi ;)
Tajna je u dušiku, hehe. Taj bi i sad još bio zelen da je ostao u polju i da nema smrzavice.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

cabage kaže:
Eh ono, da ste vidjeli ovaj mikado i klimt u berbi, možda bi i bogec promjenio mišljenje. Za vlažni šrot bi bilo fantazija. Brali smo ga beračem već negdje kasno i još je bio dosta zelen. Ostavljeno za kraj da se digne skroz gore u virjan :mrgreen: da ne pljesnivi ;)
Tajna je u dušiku, hehe. Taj bi i sad još bio zelen da je ostao u polju i da nema smrzavice.

oh čak što više, ja ti vjerujem da je bio bogovski :D očito taj hibrid ima u vašim uvjetima super uvijete :D

kod nas prevladavaju pioneer i nitko ozbiljniji si ne dopušta gafove sa neprovjerenim hibridima.
išao sam na puno dana polja a i vlastitom aranžmanu (špijuniranje) obišao polja sa svim markama i svim hibridima i uvidio da bar u mojim uvijetima kod mene i u mojoj županiji i kod večine stočara prevladava pioneer, i iz viđenog daju nešto više prinose i jako dobru kvalitetu.

evo dok je bila 2007 suša išao sam od budančevice prema kloštru, i grabrovnici, kukuruz suh mali nikakav, dok kod nas s druge strane bilogore je bio ogroman kukuruz, tu se vidi več razlika u tlu i kako koji hibrid podnosi kakve uvijete.

tako da ti ja u potpunosti vjerujem da su ti hibridi jako dobri :D
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Zemlje u okolici podravske magistrale su ti uglavnom 5 ili 6 klasa. Tako je sve dok ne uđeš u Podr. Sesvete, tamo je sve manje više 3 klasa ili druga. Moje zemlje nemaju nikakve sličnosti s ovima oko kloštra. Moje zemlje su dravska naplava ili glinasto tlo, kako gdje, a ove druge su ilovaste pjeskulje s večim sadržajem pijeska. U ljeti mjesec dana prije posustaju nego moje. Mi smo 2007. imali takve prinose kukuruza, da se neki nisu mogli načuditi. Mikemekiš može potvrditi. Svi su silirali ono što nije dalo klipa, da izvuku barem na kakvoj takvoj masi, a mi smo silirali ono što su drugi mogli samo sanjati.
 

Najnoviji postovi

Na vrh