• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILIRANJE sezona 2006.-2007.-2008.

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

MARKO jel taj kukuruz nije prezorio za siliranje.Ne vidi se baš dobro ali mi se čini da je kukuruzovina potpuno suha.
 
B

Bobo

Guest
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Koliko ja znam, a ossiliranju ne znam skoro nista, da se silira kad je zrno u prelazu, bez obzira na stanje stabljike...

nadam se da sam u pravu ;)
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Zrno ne smije imati manju vlagu od 36% ali svi silažni hibridi budu potpuno zelene stabljike kad se silira.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

za vlagu neznam ali nije suha to je samo suha di je "pregor" a nesmije ti biti ni jako zelena jer je onda sama voda.
 
B

Bobo

Guest
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Dok se u mom kraju siliralo kravama, isli su svakakvi kukuruzi u silazu... Od obicnih, preko ranijih sorti, pa do ovih "silaznih"...

Ne kuzim se koliko vlage treba biti, ali koliko mi je receno da zrno "u prijelazu" ima najvecu energetsku vrijednost... Stabljike se svejedno ne sjeku do zemlje nego na nekih 20-30- cm, tako da nema puno ovog suhog u silazi.

Kako rekoh, ne kuzim se u siliranje pa nisam strucan u tome, ali volim raznorazne oblike "zetvi", pa tako i siliranje ;)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

evo slika di je i zeleniji kukuruz:
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

nisam ni ja stručnjak za silažu ali ako je suha ne može se kvalitetno istisnuti zrak a i za mlij.kiselo vrenje treba da ima nekakvu vlagu.Recimo sjenaža ne smije biti potpuno vlažna već uvenuta ali ne i presuha.Nisam stručnjak ali mislim da je tako.
 
B

Bobo

Guest
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Cuj, valjda znaju sto rade... Zar ne? ;)
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Najbolja je silaža sa 30-35 % suhe tvari.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

tehnostrojka več radi, samo napred!!!
 
B

Bobo

Guest
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Vidim da je skidanje haube s 540 jace od tebe ;) Ako tako mora biti...

@Smiljan: Na 540 je prikopcana zeljeznicka sinja s kojom se najvjerovatnije zatvara brazda da vlaga ne isparava van, a kako mi se cini da moze posluziti i kao prikljucak za ravnanje i raspodjeljivanje silaze... Primjecujem da je na prikljucak jos nabacen i betonski stupac, radi povecanja tezine i boljeg gazenja silaze.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Bobo kaže:
Cuj, valjda znaju sto rade... Zar ne? ;)

dobra je silaža na slikama :!: vidi se i po slici gdje gazi da stišče masu i gdje silira, inače se silira u mliječno voštanoj zriobi, to je odprilike kad se vidi na zrnu crta između mliječnog i caklavog djela na polovici da je :!:
moji npr još nisu za silirat jer su sađeni 1.6. na ljuljeve i grašak, ali inače je več večina kukuruza u dobroj fazi i ja još sad nisam vidio bar kod nas pre suhih kukuruza.
inače največa energija zrna je kod vlage od 28%, to dobijete kad je zrno na polju 25% i 3% dobijete na kombajnu, i takvo zrno ima največu energetsku vrijednost, i to je za zrno u silose ili vreće ko kod mene.
što se tiče mliječno voštane zriobe kod cjele stabljike, ona je tu najbolja zbog sadržaja šećera i same probavljivosti a na kraju i ješnosti :!:
 
B

Bobo

Guest
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Upravo se sjetih da sam predvecer uslikao koleginog starog kako ide silirati kravama...

Vec 3-4 dana svaku vecer ode i nasilira ovu "prikolicu" i da kravama da jedu zeleno... Kaze da jos nije to TO i da ce cekati jos par dana pa u pravu silazu, a ovo sad je kravama samo da se malo prisjete kakvog je silaza okusa ;)

Traktor na slici je Ursus C-355 i kemper silokombajn.

Obrisan neispravan link.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Bobo kaže:
Vidim da je skidanje haube s 540 jace od tebe ;) Ako tako mora biti...

@Smiljan: Na 540 je prikopcana zeljeznicka sinja s kojom se najvjerovatnije zatvara brazda da vlaga ne isparava van, a kako mi se cini da moze posluziti i kao prikljucak za ravnanje i raspodjeljivanje silaze... Primjecujem da je na prikljucak jos nabacen i betonski stupac, radi povecanja tezine i boljeg gazenja silaze.
ma nesto me zezala cijevčica što ide s rezervara pa nisam stigao stavit poklopac :p
to je inače susjedova šinja koju je bobo dobro objasnio za što služi i samo sam je malo koristio jer nisam imao od početka ralicu.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

joj,muka mi je kad vidim ovakve prikolice... :mrgreen:
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

A jbg, neko i to jos koristi. Imam i doma takvo podvozje samo je 2 kubika zapremnina.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

ma imam i ja jednu,samo nema ove 'drikove' za stranice...ali se ne koristim njome...
 
S

Sesva

Guest
Re: SILIRANJE KUKURUZA 2008.

Mi idemo silirat danas i nosim fotić i mobitel s sobom !
 

Najnoviji postovi

Na vrh