• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILIRANJE sezona 2009.-2010.-2011.-2012.

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo i to nam se bliži, kod mene je več lagano krenulo i ide sve više i više, kukuruzi su odlični, al zbog nedostatka vlage su se počeli sušiti pa se to mora obaviti pod hitno da nebude prekasno :!:

Ja ču osobno za nekih 10-tak dana :mrgreen:

Molim sve članove koji spremaju kukuruznu silažu da ne zaborave poslikati, odnosno da vidimo kako se kod koga radi, eto toliko od mene :mrgreen: :D
 
Posljednje uređivanje:

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Re: SILIRANJE sezona 2009.

Kod prijatelja idem u petak i subutu...
Ja počinjem drugi tjedan,nema se kaj čekat.suša radi svoje..
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Re: SILIRANJE sezona 2009.

Mi isto krećemo rado idući tjedan,mogli bi i ovaj,sve je spremno,al čekam foliju....vidim da su kod nas počeli...al ne treba se niti žureti preveć! Pamet v glavu! ;) :!:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: SILIRANJE sezona 2009.

BELEC7340 kaže:
Mi isto krećemo rado idući tjedan,mogli bi i ovaj,sve je spremno,al čekam foliju....vidim da su kod nas počeli...al ne treba se niti žureti preveć! Pamet v glavu! ;) :!:

Nemoj me zaboraviti obavjestitti barem dan-dva prije :!: :!: :!:
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: SILIRANJE sezona 2009.

uu dečki vi več o silaži kod nas su i rani kukuruzi još dosta zeleni :D . Mi čemo valjda za neka 2 -3 tjedna prvu turu 2 silosa na zemlju, a onda koji tjedan poslje u silos kasniji kukuruz :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Re: SILIRANJE sezona 2009.

Danas kod kolege..
Ujutro od 9-10 pa do 9 navečer,23 prikolice :roll: ,još sutra nekih 20-ak prikolica 8)
i649262_Slika0062.jpg
i649261_Slika0064.jpg
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: SILIRANJE sezona 2009.

ovaj imt če se onda namučit dosta. to ide dosta sporo
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Re: SILIRANJE sezona 2009.

kikic MF kaže:
ovaj imt če se onda namučit dosta. to ide dosta sporo
Neče se ni malo namučit...
Silirao sam 2-3 reduktor,38 prikolica u 2 dana onako laganini..
Na 23 prikolice je potrošio 40-50 litara goriva,prvog dana siliranja..
i650044_Slika0063.jpg
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: SILIRANJE sezona 2009.

marko93 kaže:
Danas kod kolege..
Ujutro od 9-10 pa do 9 navečer,23 prikolice :roll: ,još sutra nekih 20-ak prikolica 8)
i649262_Slika0062.jpg
i649261_Slika0064.jpg
zašt se ne vozite pokraj s drugim traktorom ,a ne da vučeš prikolicu :?:
brže je kod okretanja i ne trebaš stalno prekopčavati.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: SILIRANJE sezona 2009.

Evo da onda i ja dam svoj doprinos u slikama :mrgreen:...jučer malo išli rezat prvu rundu u vlastitoj režiji da malo silikombjan protegne noge :lol: :lol: :lol:
2208091423.jpg

2208091424.jpg

zeko inače jako malo troši...na tih 8 pettonki skuril je oko 15 litri plavca :roll:...inače prinos je bil jako dobar,to je sve izašlo sa samo 1000 čhv površine!
2208091426.jpg

već je bilo skoro gotovo dok sam se sjetil da bi bilo dobro poslikati :oops:
2208091428.jpg

2208091442.jpg
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: SILIRANJE sezona 2009.

Mike Koji je to silokombajn :?:
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: SILIRANJE sezona 2009.

Ma vidim da je sip, ali koji model me zanima...
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: SILIRANJE sezona 2009.

Hurlimann86 kaže:
Mike Koji je to silokombajn :?:
SIP Silo 80B 8)... kupljen u Panex-AGM-u :mrgreen:
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Re: SILIRANJE sezona 2009.

već duže vrijeme razmišljam da napišem ovoj post...ukratko:
Bilo bi dobro kad bi svi pomalo objasnili tehniku siliranja,znači : sve od A do Ž...NEK VAM NEBUDE PROBLEM MALO VIŠE PISATI :D !
Ipak je ovaj forum tu da nas poduči nekaj!Raspišite se i iznesite svoja iskustva,posebno napominjem da ukažete na greške!

Već ovaj tjedan bude počelo onak pošteno siliranje tak da vremena nema puno!

AJDE FORUMAŠI POMOZIMO SI I NAPRAVIMO SAVRŠENU SILAŽU! 8)

Godišnje nasiliramo nekih 30-40 prikolica,u dva siloša pol-pol!jedan je vani na zemlji a drugi u zemlji i natkriven(dimanzije 20 dužine,4 visine i širine 3.5)
Silokombajn je MENGELE MB 220 a tera ga Z4320, transport Z7340 i tehnostrojke a gazi 539 s kabinom...

Evo kak mi to delamo : kukuruz za silažu sijemo bc grupa 600,na zemlji koja je čim bliže silošu,datum za siliranje odredimo ovisno o vremenskim uvjetima,kod nas v Podravini bi to bilo za nekih 10-tak dana...dan prije nasiliramo 2-3 prikolice i to dobro nagazimo i drugi dan ponovo, nekih 15 komada,gazi se non-stop!DOK GOD SILAŽNI SOK NE POČNE CURETI!
Nakon zadnje prikolice gazi se cca.5h i zatim siloš pokrivamo najlonom a na njega pjesak!ide se od jedne strane prema drugoj pa do kraja(da se bolje zrak stera)...posebno na kaj pazimo je da se dobro nagazi i pokrije!
ALI, PREOBLEM je kaj mi se dosta mase kvari :
1. Zadnje dve godine onaj prvi sloj od betona prema gore cca. visina 20-50 cm mi je pun vode.onak silaža požuti! Moram napomenuti da je prilikom rekostrukcije siloša došlo do pogreške i da na spoju pušta voda, ali jako malo....kaj je skoro zanemarivo!pa el je moguće da ta malo rupica upropasti toliko mase??????!!!!! zbunjen sem!
2.kak otvorimo silos i ranimo 2 meseca uz najlon i zid se ne kvari ništ,al tam negdi 3,4,5 mesec u godini kvari se uz zid i ispod nalona nekih 20 cm...onak je trulo

ove godine bum te sve pokrpal i ovapnil siloša i bumo ispod najlona deli foliju,ona kaj se prilepi onak!

Pitanje : :?:
el vi stavljate tu foliju?
el posipavate silažu z nečim,npr sol (mi do sad nismo z ničim....)

HVALA!
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Re: SILIRANJE sezona 2009.

Mislim da je 539 prelagan za gazit silažu što se kvarenja tiče imaš svakakvih preparata obično se koriste inokulanti.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: SILIRANJE sezona 2009.

slažem se s roninom. prelagan traktor za gaženje silaže. mi opčenito bacimo oko 10 kg soli na 20-25 prikolica koliko nasiliramo ovisno i gazi se s čim težim traktorom što kod mene opčenito radi zetor 6245 koji ima oko 3 tone. al na kraju nakon dobro nagaženog se otkapča 3080 od kombajna i stavljam rolo balu na utovarivač i i otraga na vilice na zadnji kraj s obzirom da mi traktor ima oko 6 tona i još s balama i više nakon kako se pogazi s zetorom dok nateram mf-a gore na silažu još propadne sigurno 30 cm i tak s njim gazim oko 2 sata i nikad mi se silaža ne kvari nigdje. zna za vrijeme 5 mjeseca ako ju ne pohranim malo uz rub al skroz malo zato jer su velike vručine pa još to pospješuje al do velikih vručina niti malo mi se ne pokvari. moj silos je betoniran visine oko 2 metra i dužine 12 metara stavljam obični najlon na pola poda te uz duž zida okomito i kad je završeno s gaženjem taj najlon prebacimo od zida prema sredini silosa i na sam vrh stavljamo novi najlon koji se stisne s rukama uz zid i na njega stavljam još jedan stari od prošle godine pošto mi silos nije natkriven da se ne ošteti novi najlon koji hermetički zatvara bez pristupa zraka i uz rub stavljam kvadre od početka do kraja jedan uz drugog a po samoj sredini stavljam gume kamionske nekadašnje teške ko sam vrag i to stoji do negdje sredinom 11 mjeseca ili čak početkom 12 kad ju otvorim i kad ju otvorim ona zamiriši a ne kak zna da ti lupi kiselina u nos ko ukiseljeni krastavac i nemam brige s kvarenjem evo samo za vručine mi se pokvari od 20-25 prikolica oko 3 tačke maksimum i to je sve.

inače kad se silira kod mene svaka prikolica se dobro nagazi nema sad jedna na drugu jedna pa se pošteno nagazi i druga onda i tak u laganini imam vremena cijeli dan i kad je završeno s siliranjem prije nego nastupi mf na silažu s punim teretom rasipam sol odozgora i zalijem s nekoliko kanti vode i onda se to nagazi dobro o dobro pokrije.

kolega belec jedan savjet nemoj 2 dana sipat silažu u silos odnosno ne dozvoli da ti jedan dan par prikolica pa drugi sve jer onda ti se ova zapari jer počne radit svoje vakumiranje i ti onda staviš novu sutrašnju hladnu punu vode na to što doživi šok. isto ti je ti si sav mokar od znoja i sad te neko polije s kantom hladne vode znači tijelo ti doživi šok tako i ovo. ja sam jedne godine tako napravio i sva silaže je propala jer se počela kvarit i od sredine i od poda i odozgora i ništa nije bilo. ovak svake godine radimo i imamo super silažu kvalitetnu nije pokvarena i sve s tim da ja još siliram red kukuruze red suncokreta jer suncokkret sadrži proteine koji su jako zdravi za krave.
ove godine odnosno točnije sutra se ide kod mene silirat silirat će kum s massey fergusonom 6480 155 ks s dvorednim feraboli silokombajnom i od samog početka tata će gazit s mf-om 3080 a vozt če se s 2 zetora 6245 i 4340 te mf 54xx i yto 904. slike će biti i silosa prije početka kako su najloni postavljeni i vremensko punjenje i kasnije zatvaranje. i kako se sol rastepe po samom vrhu s nekoliko kanti vode. s tim da sam zaboravio napomenut da svake godine siliram suncokret s kukuruzom i doprinos je jako kvalitetan s odličnim rezultatima. sad moram iči sve to lijepo pripremiti pa se čujemo poslje.

evo tako se radi to kod mene a detaljnije če biti slikama objavljeno sutra :D
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: SILIRANJE sezona 2009.

da u svakom slučaju malog ferka zbriši z popisa za gaziti :!:
njemu prikapči prikolicu nek ju vleče...nebu mu teška po putu...a na siloš deni onog duplaka zeku i budeš videl razliku...isto tak zlatno pravilo kvalitetne silaže je dok se jednom krene nema stajanja dok ne gotovo,bolje krenoti v 5 vur rano i delati do 10 navečer ili duže čak ako treba i na kraju dobro prigaziti,a pokriti se stigne i drugi dan ak se nema "sape" tu večer :lol: :lol: :lol:
a ja prakticiram siliranje vani na zemlji...dole se rastepe sloj slame i onda gore silaža,pokrivam z orginal silo-folijom...malo više košta od običnog najlona,ali i vredi ;) ,a kaj se zatrpavanja tiče to je čas posla: mali ferko i z plugom naorem dve brazde gore okolo na foliju,onda odorem još koju brazdu okolo da dobim rahlu zemlju koju nahičem gore na foliju bez nekakvoga posebnog redosleda i nema problema...pred par dana sem potrošil zadnje tačke lanjske silaže 8)
no istini za volju trpam inokulante v onaj silos koji mi je za prek ljeta,a ove za prek zime sam posolim :mrgreen: :mrgreen:
režu se tri silosa,jeden mali kojega smo delali pred koji dan...vide se slike na prošloj stranici...njega otvaram odma dok zfermentira i bude mi do smrzavanja prešel,onda ide drugi koji je zbetoniran i pod šupom tak da ne dajem smrznutu silažu i ne moram iti van pod sneg grabit :finga: ,i na kraju ide veliki kojeg otvaram negde v trećem mjesecu i ima ga do nove silaže ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh