• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILIRANJE sezona 2013.-2014.-2015.

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Re: SILIRANJE sezona 2013.

imam jedno pitanje: Dali koristite samo silazne hibride za silazu ili koristite i druge ne silazne??
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Silažne sorte hibrida uglavnom imaju nešto višlju i krupniju stabljiku, koja je svarljivija odnosno ima manji sadržaj lignina. Zbog krupnije stabljike daju i nešto veći prinos silažne mase sa manjim procentom zrna u toj masi.
Ne silažne, odnosno sorte za branje, imaju stabljiku koja sadrži više lignina tj. manje je svarljiva ali zato imaju veći procenat zrna u masi. Tako da u suštini koji god posiješ i siliraš nećeš pogrešiti. Ja nekad, kad vidim da će mi faliti silaže, sijem i grupu 200 za silažu. Rano ih posijem i oni zavisno od godine i parcele, stižu već u Avgustu za siliranje.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Re: SILIRANJE sezona 2013.

pa kao sto sam napisao :) vilama razbacujem levo i desno,inace tada je duvao vetar pa je malo izaslo iz prikolice,alii to kad se okrece pa izadje malo,ja nepravim problem za to jer u sustini sve sto izadje iz prikolice ili se rasipa, nije mnogo nema za jedan obrok :) ja sam zadovoljan sa covekom sto mi radi, jos zadovoljniji cu biti kad budem sam sejao :) inace zbog suse silaza ispada najjefitinija iako covek dok je izgazi spremi crkava od napora ali zato si sa hranom miran kao ja 6meseci:) a sledece godine cu pokusati da uradi dvocifren broj prikolica da imam silazu od jeseni pa do leta :)
dino takav silokombajn nema niko kod nas najveci traktor je belarus 820 cini mi se ako negresim da ima 80 konja veceg nema uglavnom su svi imt539 i imt558 imt560 retkoa jos rece sa 80konja inace silaza je super svaka cast na slikama

Nemoj se ljutit ali meni je to bezveze i malo glupo,onaj koji silira može si sam punit prikolicu,netreba mu niko na prikolici sa vilama razgrnjivat.
Nebi nikad volio da mi neko na prikolici tak razgrče silažu sa vilama,onda moram pazit na njega da mi nepane sa prikolice ili da se neubode vilama. Ai taj jedan čovjek bolje da je u silosu i tamo razgrče silažu ili da ju gazi.
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Re: SILIRANJE sezona 2013.

gle, neljutim se ja, ali ''lula'' iz koje izlazi silomasa u prikolicu dohvata od rude do centralnog dela prikolice, nazad ne moze da dobaci,i kada ja to ne bih gazio i razbacivao onda bi mi trebale vise prikolica ovako em ustedim prikolice em vise stane, a nemas brige niko nece ispasti iz prikolice, ne ide se toliko brzo :) :)
cowboy ja jedino sto mogu saditi su ili kws osim kermesa ili as hibride druge silazne ne mogu i to uglavnom do fao500 jer nema kisa u avgustu vec 10 godina neracunajuci sto je palo sada ove godine 12litara da naliju grupu fao 600-650-700 :)
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Kako nemože dobacit do kraja prikolice,pa kolko ti je ta prikolica dugačka??
Uštediš možda na vremenu i nemaš puno prikolica ali se nagaziš i naradiš ko budala.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,432
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Glavni akteri Zetor 5320 + lifam silira, IMT 549DV transport
gu3b.jpg
[/URL][/IMG]
Gazili su
IHC
mf5f.jpg
[/URL][/IMG]
Zetor 5011 (ovaj je o kojem sam pričao da ima preko 10 000 radnih sati, sat mu crko na 7500 prije 20 godina sad već lagano puši plavo)
zc9f.jpg
[/URL][/IMG]

i4l1.jpg
[/URL][/IMG]
wazq.jpg
[/URL][/IMG]
 
Posljednje uređivanje:

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,432
Re: SILIRANJE sezona 2013.

bq64.jpg
[/URL][/IMG]

lqwm.jpg
[/URL][/IMG]

qhd4.jpg
[/URL][/IMG]

2x72.jpg
[/URL][/IMG]

g2vx.jpg
[/URL][/IMG]

Eto silaža za ovu godinu završena, silos je dužine 24m sveukupno 40 prikolica, potrošnja zetora je nekih 50litara dok je to sve sasječkao, znači nekih 70t mase, na kraju se pokvario silokombajn, 20m prije nego se prikolica napunila do kraja, ili je karadn otišao ili lančanik s obzirom da je silokombajn 1986 godište i da mu je to prvi kvar, super i srećom na kraju!
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Kako nemože dobacit do kraja prikolice,pa kolko ti je ta prikolica dugačka??
Uštediš možda na vremenu i nemaš puno prikolica ali se nagaziš i naradiš ko budala.
nemam pojma kako nemoze al jednostavno ne moze najvise do sredine prikolice,inace to su standardne imt prikolice
imt1v.jpg
i kosovke*

*tako zovemo prikolice koje su malo jace od imt-eove
 
B

BAGERISTA

Guest
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Svaka čast kolega......:icon_thumright::(nod)::(nod): a i vidim fergi uvijek čist i uredan skidam ti kapu...:8):
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Re: SILIRANJE sezona 2013.

cvaka cast i kukuruz i silaza su dobri :) nego imam pitanje posto vidim da stavljate najlon ispod na golu zemlju, kako se izborite sa krticama?? mene ubise krtice samo cepaju nalojn udje vazduh pa ti jugoslave gledaj sta ces......muke zive imam sa njima ama gde god je stavio krtice rade li rade.... sledece godine cu beton da stavim....ali ako neko zna resenje valjalo bi mi :)
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Šanana kaj se vi prevlačite kao u Petrnji samo ste skopčali prednje vuče a oni zadnje ??
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Ma do 10 prikolica je išlo, a kasnije s manjom tehnostrojkom sam izlazio, al pronarka mu je malo veči zalogaj, fali prednji pogon.
Ja nju prevučem preko silosa, nije to problem, problem je samo dok stanem, više nemrem krenuti, zakapa se :)
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: SILIRANJE sezona 2013.

A to znaći niste se provlačili zezal sam a sad ozbiljno kad sam stavil Mitasice na 560 puno je bolji u blatu i silaži Četvrtak sam vozil silažu šogoru samo molo diže nos i ide dok sa njegovim orginal mislim da su bile rekord uvijek se zakapal .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Aha...sad sam tek skužil kaj si mislil pod tim ko ovi u Petrinji :) :) :)
Ma da, tak nekaj još nesmo probali....
Kaj da velim, ukopa se pod ovom velikom prikolicom, teret je to za njega veliki, iako krečem u 3. sporoj dok dio skipam i nejde, onda se odmah skopčamo da se ne kopa silos bezveze.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Čim staneš prikolica tone i normalno da nejde naravno mislil sam na traktorijadu makar i oni muljaju a tko danas ne mulja ??
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Re: SILIRANJE sezona 2013.

cvaka cast i kukuruz i silaza su dobri :) nego imam pitanje posto vidim da stavljate najlon ispod na golu zemlju, kako se izborite sa krticama?? mene ubise krtice samo cepaju nalojn udje vazduh pa ti jugoslave gledaj sta ces......muke zive imam sa njima ama gde god je stavio krtice rade li rade.... sledece godine cu beton da stavim....ali ako neko zna resenje valjalo bi mi :)

Probaj da ne stavljaš najlon ispod silaže, možda to spriječi krtice da ulaze u silos.
Ja ne stavljam najlon do zemlje i nemam problema sa krticama. Moguće je da kiselina iz silaže prodire u zemlju i rastjera krtice i miševe.
Veću štetu mi naprave lisice i psi koji skaču po silosu i poderu najlon, pa moram ograđivati silose.
 

Najnoviji postovi

Na vrh