• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILIRANJE sezona 2013.-2014.-2015.

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Re: SILIRANJE sezona 2013.

I kod mene se siliralo prosli tjedan,u petak i subotu:
Glavni u siliranju sam bio ja sa DF-om i Mnegele MB 220,u transportu Zetor 6340,4320 i Imt 558,a gazio je Zetor 6340
Prazan silos

http://imageshack.us

http://imageshack.us
Kukuruz je već prezreo za siliranje,ali šta je tu je,nismo prije mogli doć na red za siliranje

http://imageshack.us

http://imageshack.us

http://imageshack.us

http://imageshack.us

http://imageshack.us

http://imageshack.us

http://imageshack.us

http://imageshack.us
 
Posljednje uređivanje:

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,212
Re: SILIRANJE sezona 2013.

@Dado: A zašto vučeš prikolicu za sobom? Zar nije lakše da te neko sa prikolicom prati?
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Re: SILIRANJE sezona 2013.

@Dado: A zašto vučeš prikolicu za sobom? Zar nije lakše da te neko sa prikolicom prati?

nije lakse odmah da ti kazem, jer trebas istovremeno pratiti i njega dali te prati i da nadgledas silokombajn,i plus na kraju njive morassacekati da se on postavi pa da krenes, a ovako kadsam vuces prikolicu gledas samo da ne promasis red i silokombajn,na kraj njive tamo vamo okrenes se i picis :) :)
:icon_biggrin:
samo da pohvalim kukuruz:) svidja mi se :) a i prostor za silazu takodje :)
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Re: SILIRANJE sezona 2013.

@Dado: A zašto vučeš prikolicu za sobom? Zar nije lakše da te neko sa prikolicom prati?

Gledao sam kolegu kako silira da ide prikolica pokraj njega,i ako imaš neke igrače koji neznaju vozit traktor i nemogu pogodit brzinu. Više se prosipa nego kad imam prikolicu iza sebe i vidi se na slikama da imam pomočnog vozača koji mi kači i odkapča prikolice tako da mi nije problem.

nije lakse odmah da ti kazem, jer trebas istovremeno pratiti i njega dali te prati i da nadgledas silokombajn,i plus na kraju njive morassacekati da se on postavi pa da krenes, a ovako kadsam vuces prikolicu gledas samo da ne promasis red i silokombajn,na kraj njive tamo vamo okrenes se i picis :) :)
:icon_biggrin:
samo da pohvalim kukuruz:) svidja mi se :) a i prostor za silazu takodje :)

Kukuruz je bio dosta visok i gust,samo šta je bio suh. Vidi se na slikama da su listovi nesasječeni,a to je zato što je kukuruz prezreo za siliranje. Silos je dosta velik,samo je malo nezgodno radit u njemu,prvo se mora par prikolica nagurat u silos da se napravi kao stepenica i onda se puštaju prikolice odozgora,tamo gdje se vidi prolaz u silosu.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,212
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Gledao sam kolegu kako silira da ide prikolica pokraj njega,i ako imaš neke igrače koji neznaju vozit traktor i nemogu pogodit brzinu. Više se prosipa nego kad imam prikolicu iza sebe i vidi se na slikama da imam pomočnog vozača koji mi kači i odkapča prikolice tako da mi nije problem.

Kod mene se samo prva prikolica vuče da se samo napravi mjesta da može drugi traktor pratiti. A i nezgodno je stalno prekačivati jednosovinke. A što se tiče prosipanja kod mene se ne prosipa ništa... Imam ovu dasku na suprotnoj strani koja dosta pomaže. Jedino ove godine je djed vozio pa je malo spor dok prijeđe iz reda u red to je dobro kad je netko mlađi pa da brzije tjera da onaj tko silira ne ceka. A brzinu nije teško pogoditi barem ne na zetoru jedino na imt-u je malo teže jer je manji izbor brzina. Kolika ti je okvirna potrošnja?

@jugi: pa onaj ko silira samo prati redove i kad dođe na početak malo sačeka da dođe drugi traktor i ide to bez problema.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Re: SILIRANJE sezona 2013.

A dobro svakome nekak paše,tebi paše da siliraš u stranu i da te prate sa prikolicom,a meni paše da si sam siliram u prikolice.
Po jutru je potrošnja cca 25litara plavca,s time da sam išao polako u 1 radnoj 2.8km/h, to sam mjerio kada sam silirao uslužno susjedu. A kolko sam potrošio kada sam nama silirao to neznam
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Kod nas u citavom selu nebi nasao toliko dvoosovinki koliko kod vas ima tu na jednom mjestu. I za prozimanje se nekoriste tako cesto jer ih slabo ko ima, obicno se koristi rasipac.
A sto se tice pracnja ide to kod nas standardno, zna se nekada desiti da ovi sto prate podlete prednjim tockom pod traktor, ali nista strasno :icon_rofl:

Sada dosta ljudi silira sa samohodnim, gospodski posao, ljudi sjeku i vuku, tvoje je samo da gazis. Naplacuju 200e ha.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Ma previše ima prikolica,kad idemo kod njih 5 na siliranje,kao u ispomoč kod prijatelja i rodbine. Još su mogle bit dvije prikolice ali smo rekli šogoru da nevozi ih jer ih je i ovako bilo 5 komada,a na kraju se siliralo samo sa 4. Jedna je bila zakačena za silokombajn a ostale svaka po jedna za jedan traktor jer se sa tri traktora vozilo.
Meni netreba samohodni za 2jutara što siliramo. Da nas nije kiša zaje riješili bi smo to za jedan dan. Nestigne se ugazit kolko ja stignem nasilirat.
Super je to poso kad ideš pokraj samohnoga silokombajna i nema prekapčanja prikolica nego samo teraš,a to šta podleti se sa traktorom pod silokombajn to rade samo neozbiljni vozači i pijanci.
Kod nas je 700kn jutro za siliranje samohodnime,a tolko sam i ja uzeo što sam išao susjedu uslužno jednorednim.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Sada dosta ljudi silira sa samohodnim, gospodski posao, ljudi sjeku i vuku, tvoje je samo da gazis. Naplacuju 200e ha.

Pa to je par flaša piva manje od 400 KM!
Za te pare uzmem i foliju i gorivo za taj hektar i još mi ostane za hranu i piće za radnike koji voze...
Mislim da se onome ko nema svoj silokombajn, nikako ne isplati raditi silažu.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Kod nas su sve jednoosovinke, a u prevozu obicno budu tri pa i cetiri traktora, kada se silira sa jednorednim, jedino ako je njiva blizu onda idu dva traktora za prevoz.
Ovi sto siliraju sa samohodnim vuku sa dva traktora i dvije dvoosovinke od 10 i 7 m3, kada rade manje njive i u blizini
Inace to je ekstra i za ljude koji rade mali i za one koji rade puno, jer ko radi malo taj naj cesce nema mehanizciju, a ovi ljudi dodju kompletni, a ko radi puno opet mu se brze odradi. Dobro je i to sto nema rucnoga prozimanja ili gazenja kukuruza.
Mnogim ljudima koji rade sa jednorednim kombajnom oni sa samohodnim prosjecaju njive, tako su i nama prije radili dok smo silirali sa jednorednim.

A nerazumijem kako nemogu stici ugaziti koliko nasiliras, nema taj kombajn nekakav veliki kapacitet, a koliko vidim Zetor gazi, to za njega nebi trebao biti nekakav problem.

Sto se tice podlijetanja staces ljudi se uspavaju, neki malo vise i popiju, a redovi dugi :icon_fU:
To je i naj manji problem, sta se sve kod nas izdesava dok se silaza napravi :icon_anal:
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Re: SILIRANJE sezona 2013.

te dvoosovinke se kod nas zovu kola ili spediter :) u to moze mnooogo vise da stane nego u prikolicu tj zavisi koliko su stranice velikei nadogradjene, a kod nas ih izbegavaju jer ne umeju da ih vrate u rikverc nego otkace ih od traktora skupe se njih 5-6 pa guraj, mnogo puta su me zvali da guram,ali ja sam im reko da ja da guram necu dok god postoji traktor ,dajte da vratim traktorom oni mi kazu, ej de ces ti,od koga si mogo da naucis.., onda ih ja odjebem....ja to umem vratiti u rikverc bez problema, kod nas ti stoje ovako stvari,onaj ko ima para je trupa ona koji nema a ima znanje uvek mu malo zafali da bi kupio. :) inace dvoosovinke su sto se siliranja tice najbolje :)
inace ja sam 4 prikolice dva km daleko od moje kuce sam preterivao pune i doterivao prazne,a posle kad sam ih napunio jednu po jednu praznio i gazio,e sada prikolica ima u selu slobodnih ako ima dobrovoljaca koji bi dali dase usluzite onda je to dobro,a ako nema,e onda je sve na brzinu...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Re: SILIRANJE sezona 2013.

inace dvoosovinke su sto se siliranja tice najbolje :)
Jesu dobre gdje je ravnica, u brdu se sa njom nemože raditi. Za brda je jednoosovinka zakon. :)
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Re: SILIRANJE sezona 2013.

A nerazumijem kako nemogu stici ugaziti koliko nasiliras, nema taj kombajn nekakav veliki kapacitet, a koliko vidim Zetor gazi, to za njega nebi trebao biti nekakav problem.

Nestigne se jer se mora prikolica ručno istrpavat,znači krampa se,dok se to istrpa i poravna ja več imam punu prikolicu. Nisu to velike prikolice ali nestigne se,jer se ide 3puta sa gaženjem po prikolici,ai kod nas je malo zajebano u silosu,jer se prikolice guraju u silos pa i to oduzima vrijeme. istrpavaju se i po dvije prikolice odjednom kada se može,ustvari jedna za drugom a to su male prikolice 3-4tone.Silos je 14m dugačak i 5m širine
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Pa to je par flaša piva manje od 400 KM!
Za te pare uzmem i foliju i gorivo za taj hektar i još mi ostane za hranu i piće za radnike koji voze...
Mislim da se onome ko nema svoj silokombajn, nikako ne isplati raditi silažu.

Ne, ne, to je par flasa pive preko 400KM :icon_pidu:. Stric je par godina placali i po 500KM, ali su i gazili, 6-7ha sve do podne gotovo, ukljucujuci i dorucak
Pa normalno da izadje skuplje nego kada covjek radi sam, moraju i oni ljudi nesto zaraditi, ali kao sto rekoh velika je zavrzlama oko skupljanja ljudi i organizovanja svega, pogotovo za onoga ko nema silo kombajn. Kod nas tak osiliraju cak i ljudi koji imaju svoje silo kombajne.
A sad da se bas ne isplati raditi ako nemas svoj silo kombajn, nebi bas rekao, a i jednostavno ozbiljna proizvodnja nemoze bez nje.

Dado@ To sa rucnim istrpavanjem je koma ziva i oduzima puno vremena, mi smo nekada prije tako istrpavali jedna kola, kad ona dodju na silos to je cijela procedura.
A kao sto rece Cowboy u brdu su veoma problematicne, a i kada se trebaju popeti na silos
 
Posljednje uređivanje:

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Ma nije problem ručno istrpavat,kod nas ima i previše radne snage,bilo je 7-8 ljudi na jednu prikolicu cca 3-4tone i to se brzo istrpa. Moglo bi se kod mene radit i sa kipericama,ali je onda problem za gaženje sa utovarivačem da se sa njime razgrče. Ai malo je problematično izvuč prikolicu gore na silos,a ako ju spuštam sa bašće onda je još gore. U silos se ide nizbrdo i prikolica gura traktor. Samo bi se moglo sa prikolicama koje imaju kočnice a to malo koja ima,imaju veče prikolice ali večinom su neispravne kočnice,ai imamo samo mi i šogor kipericu,ostali koji kod nas siliraju imaju obične male prikolice 3tone. A nevolim si posuđivat strojeve od ljudi da nebi nešto potrgali.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Ne, ne, to je par flasa pive preko 400KM :icon_pidu:. Stric je par godina placali i po 500KM, ali su i gazili, 6-7ha sve do podne gotovo, ukljucujuci i dorucak
Pa normalno da izadje skuplje nego kada covjek radi sam, moraju i oni ljudi nesto zaraditi, ali kao sto rekoh velika je zavrzlama oko skupljanja ljudi i organizovanja svega, pogotovo za onoga ko nema silo kombajn. Kod nas tak osiliraju cak i ljudi koji imaju svoje silo kombajne.
A sad da se bas ne isplati raditi ako nemas svoj silo kombajn, nebi bas rekao, a i jednostavno ozbiljna proizvodnja nemoze bez nje.

Dado@ To sa rucnim istrpavanjem je koma ziva i oduzima puno vremena, mi smo nekada prije tako istrpavali jedna kola, kad ona dodju na silos to je cijela procedura.
A kao sto rece Cowboy u brdu su veoma problematicne, a i kada se trebaju popeti na silos

200 € je 392 KM, zato sam rekao par flaša manje od 400 KM. :)

Ko ima ozbiljnu proizvodnju ima i silokombajn. Jer plaćati 3, 4, 5 i više hektara po 200 € je veliki trošak. Za te pare može uzeti i foliju, gorivo, piće i platiti radnike.
Neznam do koje daljine oni voze i kako računaju prevoz ako su njive daleko? Kod mene su njive udaljene po 2,5 - 3 km i za prevoz treba više traktora. Za jednoredni kombajn trebaju najmanje 3 traktora a za samohodni i puno više.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Re: SILIRANJE sezona 2013.

200 € je 392 KM, zato sam rekao par flaša manje od 400 KM. :)

Ko ima ozbiljnu proizvodnju ima i silokombajn. Jer plaćati 3, 4, 5 i više hektara po 200 € je veliki trošak. Za te pare može uzeti i foliju, gorivo, piće i platiti radnike.
Neznam do koje daljine oni voze i kako računaju prevoz ako su njive daleko? Kod mene su njive udaljene po 2,5 - 3 km i za prevoz treba više traktora. Za jednoredni kombajn trebaju najmanje 3 traktora a za samohodni i puno više.

Ma znam sta si mislio, ali je 400KM plus par piva sto popiju, ja odoka rekao 200e.
Pa ima ljudi da siliraju dosta, a nemaju silo kombajn, a i kao sto rekoh siliraju tako i neki koji imaju jednoredni, neda se ljudima prozimati.
A mogu kod nas ljudi popiti samo tako :icon_fU:
I kod nas u tako od prilike njive po selu udaljene, a ako se silira u tablama ( ravnici gdje su velike njive) one su udaljene i po 5-6km
Oni su u selu vozili sa dva traktora i dvije dvoosovinke, nisu se puno zurili zbog gazenja, a kada je veci posao onda idu sa tri traktora.
Oni inace dodju sa dva samohodna Clasova silo kombajna, jedan ide sa prevozom, a jedan bez prevoza, tog bez njihovog prevoza su opsluzivala 4 traktora sa jednoosovinkama i jedna kamionka je isla u prozimanju.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,431
Re: SILIRANJE sezona 2013.

Nestigne se jer se mora prikolica ručno istrpavat,znači krampa se,dok se to istrpa i poravna ja več imam punu prikolicu. Nisu to velike prikolice ali nestigne se,jer se ide 3puta sa gaženjem po prikolici,ai kod nas je malo zajebano u silosu,jer se prikolice guraju u silos pa i to oduzima vrijeme. istrpavaju se i po dvije prikolice odjednom kada se može,ustvari jedna za drugom a to su male prikolice 3-4tone.Silos je 14m dugačak i 5m širine

Radimo na isti princip istrpavanje, ide to brzo, prikolica dok se rasklopi, istrpa, sklopi i raširi po silosu treba nekih 5-6 min maximalno.. Kod mene gaze dva traktora pa gaženje ide malo brže i jedan traktor u transportu nekada se vozilo 3-4km daleko i također je samo jedan bio u transportu, ali sa dvije prikolice, kada je iz bližeg vozim samo po jednu.. 35-40 prikolica radim na dan, odprilike takvih kao ti, negdje od 8 ujutro pa do 8 navečer..
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: SILIRANJE sezona 2013.

dečki svaka čast, ide to vama jako dobro..... ja sam u petak nešt malo poćeo, pa se grezavalo na kraju kiša potjerala, a na koncu svega se strga silokombajn.
subotu se krenulo oko 12 sati dok sam uspio nać silokombajn menegele 350 malo pregledal podmazal i deri. do pola 9 navećer da nsiam stao nasjeko 49 prikolica.
siliral je mf 3080 a vozili su univerzal 550 4x4 deutz 6006, mf 560, zetor 7045. gazili su zetor 6245 koji se slabo kretal po silaži i mf 5465 koji se nije uopće odmorio...... nažalost slika nemam nikavih, jer me malo držali i živci, a i stalno sam siliral.... ima nekih slika kumić pa će mi poslat pa stavim pokoju uskoro pozzz
 

Najnoviji postovi

Na vrh