• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SILOKOMBAJN

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ovaj MEX 3 siječe puno sitnije nego SIP 80. A osim toga ima i ploče za drobljenje zrna pa će većina zrnja biti načeta.
Kako će se ponašati u sirku neznam, to bi trebao pitati članove koji imaju MEX 2 ili 3 da ti kažu ako su radili sirak. Ja sirak siliram sa Mengele MB 290 i odličan je za to. Ima mjenjač kojim se može birati brzina dozatora, pa tako u kukuruzu idu sporije a u sirku brže. Kod sirka je bitno da se dozatori okreću dovoljno brzo da se on ne namotava oko valjaka.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ovaj MEX 3 siječe puno sitnije nego SIP 80. A osim toga ima i ploče za drobljenje zrna pa će većina zrnja biti načeta.
Kako će se ponašati u sirku neznam, to bi trebao pitati članove koji imaju MEX 2 ili 3 da ti kažu ako su radili sirak. Ja sirak siliram sa Mengele MB 290 i odličan je za to. Ima mjenjač kojim se može birati brzina dozatora, pa tako u kukuruzu idu sporije a u sirku brže. Kod sirka je bitno da se dozatori okreću dovoljno brzo da se on ne namotava oko valjaka.
mex je dobar ko nema korova najvise ko nema kostana i taj ce radit bez greske
cowboy de mi reci gdje se kod mengele poznaje da li je dosta koristen npr. duzina nozeva i to
 

boro001

Novi član
Tu od
22 Velj 2012
Poruka
9
Da covjek mi je odmah rekao da kod malih kukuruza i gdje je trava se stopa pa me sad muci taj sirak kad je on isto dosta tanak.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Da covjek mi je odmah rekao da kod malih kukuruza i gdje je trava se stopa pa me sad muci taj sirak kad je on isto dosta tanak.
ja imam ovakvog i nemam nikakvih problema s korovima...mogu ići sječi odmah ujutro po rosi i ništa se ne štopa i ne namata...a ima i predbubnjeve kao i mengele pa odmah drobi klipove prije nego dođu do samih noževa:prayer::prayer::prayer:
2908091213.jpg
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Da covjek mi je odmah rekao da kod malih kukuruza i gdje je trava se stopa pa me sad muci taj sirak kad je on isto dosta tanak.
Treba dobro ič po redu,da kukuruz uvijek ljepo ravno ulazi nutra i neče bit problema...

A kak se meni čine travi nije mjesto u kukuruzu:vragek::)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Hm ako je MEX dobar tamo gdje nema korova, onda u sirak ne treba ni pokušavati ići !!
Kod Mengela normalno obrati pažnju na stanje noževa kako onih na disku tako i ovih naprijed što sijeku stabljiku.
Isto tako pogledaj u kakvom su stanju bronzane piksne na valjcima. Otvori poklopac sa strane i pažljivo pregledaj te piksne. One će ti bolje od noževa reći koliko je kombajn radio. Vjerovatno će na njima biti lufta, međutim to i nije tako strašno i da se lako napraviti kod tokara. Bitno je samo da je kućište oko te piksne čitavo.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
ja imam ovakvog i nemam nikakvih problema s korovima...mogu ići sječi odmah ujutro po rosi i ništa se ne štopa i ne namata...a ima i predbubnjeve kao i mengele pa odmah drobi klipove prije nego dođu do samih noževa:prayer::prayer::prayer:
2908091213.jpg

To i jeste stroj bez greske,al i cijena mu je bez greske.Najslicniji je mengele.


@Boro001 . Sip mi bas ne sjecka dobro. A i ove godine planiram posijati nesto sirka pa bi uzeo nesto drugo sto pbolje radi.

Ovisi koji SIP.

@Boro001 Da covjek mi je odmah rekao da kod malih kukuruza i gdje je trava se stopa pa me sad muci taj sirak kad je on isto dosta tanak.

Mex je u travi slab.Cesto se namota napred na bubnjeve.Sto se tice mljevenja tu je dobar.
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ovaj SIP je sa bubnjem a ne sa diskom, dobar silokombajn nema šta.
Kom Mengele silokombajnu je sličan?:scratch
Pred bubnjevi ne drobe klipove, osim ako je kukuruz jako zelen pa su mu klipovi meki ali ni u tom slučaju ne zdrobi sav klip nego samo zrno. Pred bubnjevi služe da prihvataju masu, zadržavaju je i guraju na noževe diska ili bubnja. Time se obezbjeđuje ujednačeno, precizno i sitno sjeckanje mase. Za drobljenje zrna kod bubnja se nalazi tzv. podbubanj, nazubljena ploča o koju se taru komadići klipa i otpalo zrnje i na taj način kao u čekićaru se još dodatno usitnjava. Kod disk silo kombajna isto tako postoje nazubljene ploče za drobljenje zrna. Stariji SIP kombajni koji nemaju dozatore isto tako nemaju ni te ploče za drobljenje zrna. Oni sjeckaju dosta ne ujednačeno, krupno i skoro da uopšte nema načetog zrnja.

Kod mene Mengele MB 290 se ne štopa u travi niti u sirku. Kukuruz radim na na manjem broju obrtaja dozatora i vrlo sitno sjecka masu i dobro razbija zrnje. Sirak radim na većem broju obrtaja dozatora a ako je dosta zakorovljen onda samo idem polaganije i većim gasom i radi bez greške. Pokušao sam snjim raditi na manjim obrtajima dozatora ali tad hoće namotati sirak oko bubnjeva i dosta štopa.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Ovaj SIP je sa bubnjem a ne sa diskom, dobar silokombajn nema šta.
Kom Mengele silokombajnu je sličan?:scratch

Neznam tacno tip Mengele kome je slican.Znam da sam gledao dvije vrste Mengele koji na slican nacin rade.Nisu isti al ima dosta slicnosti u principu rada.
Mislim na bubanj,kardanski pogon itd.
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Ovaj SIP je sa bubnjem a ne sa diskom, dobar silokombajn nema šta.
Kom Mengele silokombajnu je sličan?:scratch

Neznam tacno tip Mengele kome je slican.Znam da sam gledao dvije vrste Mengele koji na slican nacin rade.Nisu isti al ima dosta slicnosti u principu rada.
Mislim na bubanj,kardanski pogon itd.

Djelomično je sličan mengelu 350 turbo, ali samo sličan-
kvaliteta neusporediva!!!!
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
890
IMT 560 je donja granica za pristojan rad sa jednorednim silokombajnom, jedino ako ima 2 motora po 60 konja. malo se šalim, za dvoredni ti treba bar 90-100 konja, ako ovaj ako ima adapter za travu onda je još teži za pogon, pa nemaju za vraga samohodni silokombajni po 400-500ks a voze adapter za travu od 2.5-3 metra.
evo ti jedna stranica kombajni za travu pa malo pogledaj koliko ks za koji treba, i na ovim klipovima na yt su sve traktori reko 130ks koji vuku te kombajne.
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma 560 ti je jedva i za jednoredni običan silokombajn, prespor je na kardanu pa se kombajn guši i onda to budu muke i za kombajn i za traktor...to ti govorim iz iskustva.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
560 može vući dvoredni silokombajn, ali ne i raditi s njim. Za iole normalan rad fali ti još barem 30 konja. Imaš manje silokombajne za travu koji su bez adaptera za kukuruz sa njima bi mogao raditi.
silokombajnzatravu.jpg
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Ma 560 ti je jedva i za jednoredni običan silokombajn, prespor je na kardanu pa se kombajn guši i onda to budu muke i za kombajn i za traktor...to ti govorim iz iskustva.

Potpisujem.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
A bas sam ga mislio kupiti, ako ne zbog dvorednog adaptera za silazu a ono zbog adaptera za travu...vec sam skupio pare, ali reko da postavim na forum da vidim jos vase finalno misljenje, medjutim izgleda da od tog nema nista...

Komsija mi ima Mengele (nemam pojma koji je model) i vuce ga zetorom 7245 medjutim vuce ga ko muhu...ja bih ga isto tako s 560-kom mogao vuci bez problema (bar mi se cini)...

evo link kako ga tjera

http://www.youtube.com/watch?v=Rn7WjnnYRkM

Ostaje mi jos jedino opcija samoutovarnih prikolica, ali mi one nikako ne leze emocionalno...:D... (ma skucen sam s prostorom oko stale, imam slabo prostora za manevar) a u vuceni kombajn za sjeckaje trave sam se zaljubio na prvi pogled...

Ovaj model covjek kaze da ide s 539-tkom http://www.pik.ba/artikal/1379852/silo-konbaj-/

Sta mislite o tome..
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Toma 3340 pa recimo ovaj model 855 njega moze da tjera 4o Kw to je od prilike snaga 560-tke
 

Najnoviji postovi

Na vrh