• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Silosi za silažu i sjenažu

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
horizontalni silosi

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
B

bduda

Guest
Re: horizontalni silosi

Odlićno. samo ovaj na prvoj slici mi se ne siđa previše mislim da bi moglo biti problema sa bušenjem folije na daskama a i glodavci bi mogli biti problem.
Ja već godinama siliram na hrpu i ne pada mi na pamet betonirati ekstremno skupi silos.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: horizontalni silosi

Ovaj prvi je iz okolice Bjelovara... I ja mislim da se ne isplati tako ulagati,ali čovjek tu planira napravit šupu,pa je silaža tu privremeno...
 
Å

Željko

Guest
Kakav silos je najeftiniji?
Kakav je najbolji?
Dali beton ili asfalt za podlogu?

Ovak izgledaju moji noviji sailosi
02-06-10-foto_7298029_17393526_17902801.jpg

Prvog smo napravili ove godine za sjenažu, a drugi već 3 god. služi za silažu.

Ovo su klasični betonski
jd-6330-foto_7298029_11393001_13907312.jpg


I još jedan se gradi...
02-06-10-foto_7298029_17393526_17902802.jpg

To su gotovi kupljeni betonski elementi za zid silosa, povoljnije je nego doma betonirati.
Taj silos bude 46m dug, 10m širok i 1,5m visok
 
S

skolan93

Guest
koja je debljina stranica tih silosa?
kak se kreću cjene?
kolko košta kvadratni metar asvalta s pripremom?

šta ti neće bit 10m preširoko,oćeš stić izuzimat s miksericom prije nego se počne zagrijavat,a kad su po ljeti velike vrućine moglo bi biti problema sa kvarenjem
 
M

MOCO

Guest
Ja sam prešo na trapove. U silosima mi se stalno kvarilo jer nisam mogao dovoljno brzo trošiti. Sad iskopam bagerom na dubinu 1,5m i širinu 6 a dužinu dok mi se ide, najlon postavim samo uz gornji rub, dolje je čista zemlja koja upije svu vlagu i eventualne oborinske vode a kad završim gaženje pokrijem crnim najlonom i bacim 10cm zemlje po cijelom trapu. Nema naknadnog grijanja i baš nikakvog kvarenja,jedino što stalno moram sklanjati gornji sloj zemlje što nije zabavno kad pada kiša.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
e vidiš tu teoriju silosa mislim i ja ove godine primjeniti kao i ti MOCO. jer mi se događa ista stvar kao i kod tebe. imao sam silažu do prošlog tjedna i jako je počela kuriti i kvariti se i počela je plaviti i crvenjeti. i uvjek tako dok sam pred krajom i dok je toplije vrijeme. uzimam premalu količinu i kvari mi se. i sad sam bio s jednim čovjekom koji mi je također rekao da čemu ulagat novce u silos i beton kad to mogu iskopat u zemlji i lijepo napraviti. pošto sam trebao raditi neču ga raditi nego ću iskopati za količinu koju mi treba i ja se nadam da če to funkcionirati onda.
pošto imam zidani i količina koju imam se počinje kvariti radi vremenskih uvjeta odlučit ču se jednu sezonu za ovakav silos. pa ćemo videjti rezultate.
 
M

MOCO

Guest
U zemlji se ne kvari,hladna je i nema zadržavanja vode. Na dno,tj.na čistu,zdravu zemlju nikako ne stavljati najlon ja samo bacim soli po zemlji i krenem istovarati i gaziti i tako 2 dana, ako malo pokisne nema veze čak je i dobro.

Pokvarenu silažu koja je crvena nikako ne davati kravama-ta je jako opasna.
 
Å

Željko

Guest
skolan93 kaže:
koja je debljina stranica tih silosa?
kak se kreću cjene?
kolko košta kvadratni metar asvalta s pripremom?

šta ti neće bit 10m preširoko,oćeš stić izuzimat s miksericom prije nego se počne zagrijavat,a kad su po ljeti velike vrućine moglo bi biti problema sa kvarenjem

Debljina mislim da je 8 cm.
Za cijenu se moraš dogovoriti s firmom psc-ferenčak iz križevaca.
Kod nas je bila naša priprema, a samo asfalt nas dođe 60Kn/m2.
Neće bit nikakvog problema jer idem na proširenje Farme.

MOCO kaže:
Ja sam prešo na trapove. U silosima mi se stalno kvarilo jer nisam mogao dovoljno brzo trošiti. Sad iskopam bagerom na dubinu 1,5m i širinu 6 a dužinu dok mi se ide, najlon postavim samo uz gornji rub, dolje je čista zemlja koja upije svu vlagu i eventualne oborinske vode a kad završim gaženje pokrijem crnim najlonom i bacim 10cm zemlje po cijelom trapu. Nema naknadnog grijanja i baš nikakvog kvarenja,jedino što stalno moram sklanjati gornji sloj zemlje što nije zabavno kad pada kiša.

OK za one koji voze silažu u tačkama i ribarskim čizmama, ali kak sa miksericom u to koja ima na sebi izuzimač?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Super silosi željko!

Da li je netko upoznat da li treba građevinska dozvola za montažni silos????
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
slažem se željko s tobom. ali ti si profi farmer naspram nas malo manjih od 20-tak krava (kojima je mikserica i velika štala s robotizacijom i ostatkom gdi nema tolko ručnog posla samo divljenje). ja imam 20-ak i meni je čist dosta jest da dosta mi prelazi preko ruku, ali iči sad graditi u ovoj krizi nema teorije tko je prije uspio još donekle ali sad :( .
ja ne koristim nikakvi strojček za silažu, još eventualno ako nabavim izuzimač za silažu to bude možda jedino kaj ču kupiti s čim ču si olakšati da nemoram se natezat s tim, ali to još ima vremena.

naravno da ne hranim s tom silažom. to rukama prebiram i bacam jer je to živi otrov. to i ja mislim da vrijeme neče tolko utjecati na silažu dok je u zemlji jer priroda ipak drži svoje. samo kažem u zidanom je sve super ima pad voda mi ne ulazi u njega sve super, ali je problem kad mi još ostane negdje za mjesec dana hranidbe pričepe vručine i onda se počinje kvariti, a do onda nemam za dvoje vile baciti. i to uz rub gdi se spajju najloni al praktički zanemarivo. možda još ove godine se odlučim za ovakav silos vidit ćemo kako će stvari stajati do jeseni. :)
 
H

Hurlimann86

Guest
Super silosi izgledaju :)
Sad na ovim novima mi se sviđa što si stavio dole asfalt što je puno bolje od betona i, jer ga kiselina ne nagriza.
 
S

skolan93

Guest
Neće bit nikakvog problema jer idem na proširenje Farme.

za kolko ćeš proširit farmu
 
Å

Željko

Guest
kikic MF kaže:
slažem se željko s tobom. ali ti si profi farmer naspram nas malo manjih od 20-tak krava (kojima je mikserica i velika štala s robotizacijom i ostatkom gdi nema tolko ručnog posla samo divljenje). ja imam 20-ak i meni je čist dosta jest da dosta mi prelazi preko ruku, ali iči sad graditi u ovoj krizi nema teorije tko je prije uspio još donekle ali sad :( .
ja ne koristim nikakvi strojček za silažu, još eventualno ako nabavim izuzimač za silažu to bude možda jedino kaj ču kupiti s čim ču si olakšati da nemoram se natezat s tim, ali to još ima vremena.

naravno da ne hranim s tom silažom. to rukama prebiram i bacam jer je to živi otrov. to i ja mislim da vrijeme neče tolko utjecati na silažu dok je u zemlji jer priroda ipak drži svoje. samo kažem u zidanom je sve super ima pad voda mi ne ulazi u njega sve super, ali je problem kad mi još ostane negdje za mjesec dana hranidbe pričepe vručine i onda se počinje kvariti, a do onda nemam za dvoje vile baciti. i to uz rub gdi se spajju najloni al praktički zanemarivo. možda još ove godine se odlučim za ovakav silos vidit ćemo kako će stvari stajati do jeseni. :)

Nemoj puniti skros betonski silos, ili ako radiš novog nemoj raditi velikog.

skolan93 kaže:
Neće bit nikakvog problema jer idem na proširenje Farme.

za kolko ćeš proširit farmu

Za još 50 kom.
 
S

skolan93

Guest
a jesi može razmišljao da proširiš za 20 pa da jednog dana nabaviš robota

oćeš proširit u dužinu ili širinu,oće ti trebat nova laguna za gnojavku
 
Å

Željko

Guest
Treba ovako razmišljati..prije ulaska u eu treba proizvesti maximum, a poslje možemo smanjiti i do 50% a poticaji nam ostanu isti. kad bi za par godina možda i kupvali robota dio farme se može pregraditi za junice. :D

Proširit ćemo u dužinu jer u širinu ne možemo dobiti dozvolu..zemlja je naša samo druga opčina je uz farmu i drugi zakon..kao da je druga država!
Proširit ćemo postojeću lagunu.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Danas završen, idući tjedan ga valjda napunimo pa budemo vidjeli kak se bude ponašao, ali napravljen je maksimalno čvrsto i stabilno :)
 
Posljednje uređivanje:

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
@Šanana ako ste stupove dovoljno duboko stavili u zemlju nece nikud super izgleda prakticno a jednostavno i jeftino!!
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Svaka čast Šanana,jeftino i dobro riješenje....eto uz malo domišljatosti i truda se napravi dobar posao i dosta ušpara...
Baš me zanima kolko bi došao betonirani silos tog kapaciteta....sigurno nekoliko desetaka tisuća kuna...a ako se dobro ugazi i zatvori razlike skoro pa da i nema:icon_thumright:
 
Na vrh