• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sirarstvo

  • Temu pokrenuo nasafarma
  • Datum prvog posta
N

nasafarma

Guest
Re: sirarstvo

Moja sirana je veličine 10m x 5m, napravljena je za kapacitet prerade 400 l mlijeka dnevno. Sirana za preradu mlijeka od 100-tinjak koza mogla bi biti za koji metar veća ali u naćelu je to to. Prema onome što sam napisao u opisu moje sirane izračunaj koliko bi ti došla izgradnja. Oprema za takvu siranu koštala bi te oko 100 000 kn (nova) stim da nemoraš imati svu opremu na početku (o tome sam isto pisao). Što se tiće sirenja sireva sa sirilom, napiši što ti nije išlo, rado ću ti pomoći
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
Re: sirarstvo

zanima me dali netko zna gdje se može nabaviti sirilo u prahu a ne ono u tekučem stanju, čuo sam da je puno bolje za sirenje
 
M

malisa

Guest
Re: sirarstvo

Sir koji sam pravio sa sirilom mi je bio previse gumast.Postujuci kolicinu sirila propisanu na bocici mlijeko se nije
usirilo kako treba,a ako sam stavio vise sir je bio kiseo.Koristim kalupe promjera 12 cm i kuhani sir bude tezak oko
500 gr. poslije presanja.Istom tezinom sam opteretio i sir raden sa sirilom i kad sam ga izvadio iz kalupa bio je kao
guma.Kad si ga bacio na stol odskocio je.Da to treba vidjeti iz prve ruke tu si 100% u pravu.Poslije su mi rekli da
se takve sireve ne treba presati.Nije sir bio nejestiv vec to ipak nije za prodaju.Dogrijavati grus postepeno je malo
tesko bez siraskog kotla pa me zanima kako si ti to rjesavao.J esi li sto dodavao mlijeku i ako jesi u cemu i koliko
je to pomoglo? :?:
 
N

nasafarma

Guest
Re: sirarstvo

Sir ti je vjerojarno bio gumast jer nisi dosta osušio sirno zrna(ono što kažeš lagano podgrijavati).Što se tiće sirila, za kozje mlijeko stavlja se malo više sirila od onog što piše u upustvima. Ukratko recept za polutvrdi kozji sir; podsiravanje mlijeka na 33 stupnjeva C ( obavezno moraš imati termometar, bez toga nejde).nakon otprilike pola sata probaš prelomiti sirni gruš (usireno mlijeko) i ako je presjek loma glatak onda je gotovo isto tako sirutka mora biti prozirno zelena ( ako je bjelkasta ili je lom još uvijek nepravilan nije se još do kraja usirilo). Količina sirila bi trebala biti takva da to bude nakon pola sata). Onda sirni gruš narežeš na kockice veličine otprilike 1-1,5 cm. i polako miješaš i zagrijavaš na laganoj vatri. Kako se podiže temperatura tako sirni gruš postaje gumenastiji i onda možeš jače mješati. Najvažnija stvar u ovom dijelu je da zagrijavanje mora biti polako, za 15 min. mora se temperatura popeti sa 33 na 38 stupnjeva. ako zagriješ prebrzo sirutka se "zarobi" u sirnom zrnu i onda je kasnije sir kiselkast. Kada se temperatura podigla na 38 makneš sa vatre i dalje miješaš ( sušiš sirno zrno) otprilike petnajstak minuta. Da je sirno zrno dobro isprobaš tako stisneš u šaku sirno zrno i kad otvoriš šaku sirno zrno mora biti sljepljeno u jedan komad koji se opet lagano može razmrviti u mala sirna zrna. Ako taj komad nemožeš ponovo razmrviti (rastaviti) onda nije dovoljno suho).Dakle kada je gotovo sirni gruš (sir) istreseš u kalup. Ako imaš kalupe za samoprešanje sira (oni plastični sa rupicama) onda nemoraš stavljati uteg nego napuniš kalup do vrha pa malo pričekaš da se sirutka ocijedi, pa opet napuniš do vrga pa pričekaš pa onda još jedamput (puniš tri puta do vrha) Na kraju opet pričekaš koju minutu da se sirutka ocijedi i istreseš sir na stol pa ga opet vratiš u kalup ali na drugu stranu (prevrčeš sir) nakon tri minute ponoviš postupak pa nakon još tri minute još jednom, i onda ostaviš da se sir cijedi (do sutra ili najmanje 8 sati)
 
M

malisa

Guest
Re: sirarstvo

Hvala ti na trudu!
Jos fali zrenje sira (vrijeme,temperatura,vlaznost) i posto cu poceti sa muznjom za oko 10 dana javit cu ti rezultate
iako malo sumnjam u neki veci uspjeh.Pravljenje sira od kuhanog mlijeka ipak je za ovo kikiriki.Mogao bi opisati i izradu
drugih sireva koje si ti proizvodio od kozjeg mlijeka ako imas vremena i volje.Ako zelis pomozi i na postovima
"kozarstvo" posto do sada nisam dobio nikakav odgovor niti savjet!!!
 
T

tatanakvadrat

Guest
Re: sirarstvo

mene zanima na što sve treba obratit pažnju da bi se dobilo što više skute?
 
M

malisa

Guest
Moze li neko pomoci sa savjetima za dimljeni kozji sir.Zanima me duzina trajanja dimljenja i koje drvo je najbolje za dimljenje.Koje vrste sireva mozemo dimiti? Da ne bude zabune dimim kozji sir od kuhanog mlijeka ali bilo cija iskustva u dimljenju bi mi puno pomogla jel ovdje nemam nikog ni za pitati niti se posavjetovati.
 
B

branaruth

Guest
Moja sirana je veličine 10m x 5m, napravljena je za kapacitet prerade 400 l mlijeka dnevno. Sirana za preradu mlijeka od 100-tinjak koza mogla bi biti za koji metar veća ali u naćelu je to to. Prema onome što sam napisao u opisu moje sirane izračunaj koliko bi ti došla izgradnja. Oprema za takvu siranu koštala bi te oko 100 000 kn (nova) stim da nemoraš imati svu opremu na početku (o tome sam isto pisao). Što se tiće sirenja sireva sa sirilom, napiši što ti nije išlo, rado ću ti pomoći

Naša sirana je 120 kvad.metar ,registrirana prošle godine.
Nisam baš potpuno sigurna da bi preporučila registrirati sirana ,ako kapacitet nije min.300 l dnevno.
Ovdje možete pogledati naše sireve
http://www.bilogorka.hr/
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
U zadnje vrijeme počeli smo se malo baviti s proizvodnjom sira škripavca, ali imamo mali problem sir bude odličan ali svaki put se nečuje škripavost pod zubima jel možda netko zna uzrok.
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Ako oče neko reč kako se dimi sir ? Jel ide na dim odmah iz kalupa ili mora malo odležat ako da koliko? I koliko se dimi vremena ? Radimo sir samo za sabe pa bi ga probali dimit!
 
M

MOCO

Guest
Ako oče neko reč kako se dimi sir ? Jel ide na dim odmah iz kalupa ili mora malo odležat ako da koliko? I koliko se dimi vremena ? Radimo sir samo za sabe pa bi ga probali dimit!


pa probaj i jedan i drugi način pa češ vidjeti kako ti je bolje, mislim da ni jedan nije pogrešan već se radi samo o različitim tradicijama.

Mis mo svašta sa sirevima isprobavali (i jako puno sira bacili:finga:)
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
jel netko možda zna gdje ima za kupiti plastični kalupa za sireve raznih dimenzija
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Ima u Ivanić Gradu, Gumex šaljeju poštom! Evo i broj ak nenađete niš bliža 012882811
 

case

Novi član
Tu od
11 Velj 2012
Poruka
10
zanima me dali netko zna gdje se može nabaviti sirilo u prahu a ne ono u tekučem stanju, čuo sam da je puno bolje za sirenje

sirilo u prahu (za mene najbolje)ima LUB SPLIT sirilo je talijansko MICRO CLERICI ako vam što znači.
 

case

Novi član
Tu od
11 Velj 2012
Poruka
10
mene zanima na što sve treba obratit pažnju da bi se dobilo što više skute?

Ovisi što ti je prioritet veći gubici pri dobivanju sira(puno sirne prašine u sirutki mliječnobijela sirutka možda znači više skute ali i manje sira što po meni nije isplativo)zato treba obratiti pažnju na temperaturu dodavanja mlijeka u sirutku i dodavanja kiseline(octene ili limunske)ako vam pomaže to je moje mišljenje.
 

case

Novi član
Tu od
11 Velj 2012
Poruka
10
U zadnje vrijeme počeli smo se malo baviti s proizvodnjom sira škripavca, ali imamo mali problem sir bude odličan ali svaki put se nečuje škripavost pod zubima jel možda netko zna uzrok.

ličani moji škripavac podsirite na nekih 37-38°C a kad se podsiri gruš zdrobite u zrno veličine lješnjaka i dogrijte na temperaturu od 45°C to bitna temperatura tako ja radim škripi osam dana
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Zanima me održavaju li se još uvijek tečajevi sirarstva i ako da gdje i kada u ZG županiji?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Zanima me održavaju li se još uvijek tečajevi sirarstva i ako da gdje i kada u ZG županiji?

Probaj nazvati hpa u Velikoj Gorici pa pitaj oni valjda znaju evo ti broj 6236-608 najvjerojatnije će se javiti DR. Nemet a ako te zanima za svoje potrebe malo se vrati po temama nazad imaš kak se radi kozji sir..
 

Najnoviji postovi

Na vrh