• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sirarstvo

  • Temu pokrenuo nasafarma
  • Datum prvog posta

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Pokušavam već par puta napraviti nepasterizirani sir od kozjeg mlijeka i nikako nisam zadovoljan,sir bi trebao doči do polutvrdog ili tvrdog,sad šta mi se ne sviđa,sir nema glatku koru nego ima poprilične rupe na površini,unutra je rupičast,rupice su prilično ujednačene i mnogo ih je pa sir izgleda kao spužva i još jedna stvar poslije desetak dana počne plisnjavit.
Molio bi ako neko ima volje i vremena i želje da potanko objasni kako bi morao raditi taj tip sira jer mi se na tečaj sirara ne ide,sir radim za osobne potrebe i volio bi dobiti pravi pikantni kozji sir koji je tvrd dok se u ustima sam topi ovo kod mene je prilično gumasto.
A ako vam je to gnjavaža bar da netko stavi pravu literaturu za pravljenje sira,ali ne za doktore nego za totalnog početnika,Hvala!

Hvala,svim maistorima sirarstva što ste se potrudili objasnitkako se radi nepasterizirani sir i odgovorili na ovaj post!:icon_madu:
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Otelila mi se junica i ima puno mljeka. Imala je 27l sad nakon 2 mj ima 22-23l. Žena ima problema sa tim mljekom kad pravi svježi sir. Vremenski rok da se mljeko presječe je uredu međutim, ako nije odma skužila kad se presječe nakon par sati ode sve k vragu. Sir je ko spužvasti sa rupicama onda. Znači pogleda navečer nije se zakiselilo, a kad pogleda ujutro več je gotovo. Takav slučaj mi nije sa drugom kravom. Da li tko zna u čemu bi mogao biti problem. Krava ide na pašu, jede sijeno livadsko i lucernu, i zobanje. Koncetrat mi se sastoji od tritikalea, zobi, kukuruza, posija, suncok. sačme, soli, krede i vitamina. Ništa posebno.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Mlijeko od friških muzara a pogotovo junica je uvijek slabije...kolko sam primjetio ti hraniš i sa sudanskom travom u zelenom stanju...
Hranjenjem friških muzara sa zelenim dobivaš dobru količinu al jako slabo mlijeko...
Ljudi se hvale kako ishrana sa zelenim povećava dosta mliječnost(što je točno)al niko nekaže kakva je kvaliteta tog mlijeka...
Neznam dal predaješ u mljekaru pa da imaš analizu, pa bi ti puno bilo jasnije...mislim da je to tvoje mlijeko ispod 3.5m.m što predstavlja problem...
I sam znaš da je najkvalitetnije mlijeko za sir od krava koje nedaju puno mlijeka,koje se hrane tradicionalno(sijeno,šrot,ispaša),daju 10-15l,a negdje sam na forumu pročitao da pojedine manje mljekare zabranjuju sjenažu u ishrani jer kao loše utiječe na proizvodnju sira...
Ti kao proizvođač sira nebi se trebao opterećivat nekim silnim litrama,više bi trebo pažnju usmijerit na kvalitetu:icon_thumright:
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ne dajem mljeko pa ne znam kvalitetu mljeka. Svega toga sam svjestan, al imam ove godine puno kvalitetne hrane, a ova jede ko termit. Smanjio sam joj malo hranu i kad je kiša ne ide na pašu i opet ne pada ispod 22l. Kad ne ide na pašu odma treba manje mljeka za sir. Znam da je junica i da je slabije mljeko, drugo telenje je mljeko puno kvalitetnije. Mene muči to što ako nisi naišao kad se mljeko presječe za svježi sir ubrzo ode kvragu i sir je neki spužvast. Ako na vrijeme primjetiš da se presjeklo onda je sir uredu. Od drugih krava kad se u toku noći mljeko presječe ujutro se sir završi i nema problema. Čini mi se da na tu količinu ona nema nečeg u dnevnom obroku ili ima nečeg previše. Ili je to kaj ti veliš kad padne mljeko bude onda dobro.
 

Najnoviji postovi

Na vrh