• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sirarstvo

  • Temu pokrenuo nasafarma
  • Datum prvog posta

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Probaj nazvati hpa u Velikoj Gorici pa pitaj oni valjda znaju evo ti broj 6236-608 najvjerojatnije će se javiti DR. Nemet a ako te zanima za svoje potrebe malo se vrati po temama nazad imaš kak se radi kozji sir..

Hvala puno. Zanima me za svoje potrebe, ali opet tko zna. Već dugo pokušavam pronaći nešto da se bacim u neki biznis i radim za sebe, a da zaradim dovoljno za obitelj, umjesto da rintam kao konj za drugoga a plaća nije dosta ni za pola mjeseca.
Kakva su iskustva sa praksom. Ima li tu kruha? Može li se tu preživjeti ili je tržište zasićeno?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Mislim da kod nas u okolici nećeš baš puno profitirati sa kozjim sirom a za veća ulaganja i tržišta tipa restorana i slićno bolje i ne pokušavaj znam gospođu koja se opekla sa tim ,puno uložila ali profit jako loš nije kvaliteta sira ko u Dalmaciji a i potražnja slaba pogotovo sada....
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Pozdrav svima u ovoj temi o sirarstvu.Imam mliječne krave i dnevnu prosječnu proizvodnju oko 300 l.situacija je loša u odnosu s Dukatom tako da razmišljam o preradi i prodaji mlijeka .Molio bih sve koji se bave time da mi se jave .Znaći zanima me kako preurediti svoj postojeći prostor od cca 100 kvadrata.Želio bih posjetiti nekog tko je već sredio prostor a voljan je malo pokazati, možda otkriti kakvu tajnu zanata.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Tebi je najbolje ići na tećaj za sirara tam ćeš naučiti sve tajne a ovak ti to malo ljudi zna a ko zna taj je ljen ili škrt za objašnjavati,taj potez za preradu ti je pun pogodak samo napred...
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Tečaj je svakako u planu.Imam ja nekakva osnovna znanja i iskustva u izradi sireva .Stalno nešto eksperimentiram, no želio bi urediti prostor . Imam i nekakvu viziju, ali bi želio malo vidjeti kako to drugi rade ,da ja mogu biti bolji.
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Mislim da kod nas u okolici nećeš baš puno profitirati sa kozjim sirom a za veća ulaganja i tržišta tipa restorana i slićno bolje i ne pokušavaj znam gospođu koja se opekla sa tim ,puno uložila ali profit jako loš nije kvaliteta sira ko u Dalmaciji a i potražnja slaba pogotovo sada....

Nisi me baš utješio i ohrabrio.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Nažalost to je realnost bolje znati istinu nego se nadati nečem nemogućem znam po sebi jedan sir 40 kn rijetkost da prodaš svakom skupo nema se love to je problem .
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Ma nema frke, realno ali istinito. Sve pokušavam naći neki izvor prihoda da ne moram ići svaki dan na posao, raditi kao konj za nekoga i biti mizerno plaćena a još mi stalno nad glavom visi mogući manjak koji moram nadoknaditi sama. Ne bojim se RADA, volim raditi, a pogotovo s životinjama i zaista bi voljela tu pronaći neki stalni posao a da se da preživjeti za obitelj s troje male djece. I zbog njih bi to voljela jer bi tako bila više s njima, ovako kada radim ih vidim ujutro prije posla i navećer za laku noć.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Pa možeš sve postići ako imaš volje kozje mlijeko se da prodati po 10kn koji jarić700kn pa malo proširiš proizvodnju i nabere se nešta samo treba raditi onda možeš očekivati i uspjehe..
 
C

caravella

Guest
SIRANA kapc.4000lit u Hrvatskoj

Poštovani !
Interesuje me izgradnja SIRANE kapacit.4000lit.
Za industrijsku mi je jasno da moraš ispunjavati MAKSIMALNE USLOVE no "KOJE SU POGODNOSTI KOD OBRTNIČKE MLJEKARE" - u skladu sa IZGRADNJOM OBJEKTA i NORMATIVNIH AKATA (tehničko-tehnološkim projektom, arhitektonsko - građevinskim projektom, projektom zaštite na radu, projektom očuvanja životne sredine, HACCP procedurama,...)
Pozdrav,
Branko:
 
C

caravella

Guest
Kalupi za sir

jel netko možda zna gdje ima za kupiti plastični kalupa za sireve raznih dimenzija

Vidi druže, NAJJEFTINI NAČIN da dođeš do kalupa za sir (SIR OD PARENOG TESTA) ti je da uzmeš KANALIZACIONU CEV i odeš do tokara da ti je na stroju iseće na jednake dimenzije.
No ako trebaš kalupe za ČEDAR SIR - sir koji se presuje onda moraš kupiti gotove kalupe. Ja koristim četvrtaste od CrNi i nabavio sam ih polovne. Mislim da me je koštalo oko 10EVRA PO KOMADU. Mogu Vam poslati KATALOG SIRARSKE OPREME jedne firme iz Austrije ČISTO RADI ORJENTACIJE !
 
B

branaruth

Guest
Receptura za Gruzijski sir

GRUZIJSKI SIR

Na bazi kefira i latica čička

Gruzijski sir, sir su u Izrael donijeli doseljenici sa područja kavkaza,iako se ova vrsta sira proizvodi u svim područjima gdje je kefir osnovni osvježavajući napitak . Ovaj sir se također proizvodi u Turskoj,Rusiji,Pakistanu, Afganistanu i Uzbekistanu .Buhara jedan od najstarijih gradova u Uzbekistanu poznatom kao grad na putu svile, često su karavane sa svilom iz Buhare prevozile i ovaj sir u udaljene krajeve.Sirom se trgovalo ili kompenziralo za neke druge proizvode.Kako je u to vrijeme u Buhari bilo podosta židovskog stanovništva, koji su bili trgovci ovaj sir su prozvali (Buharski sir) tako da ovaj sir možemo naći pod raznim imenima .Po čemu se ovaj sir razlikuje od ostalih polu- tvrdih i tvrdih sireva ? Kefir ,se kod ovog sira koristi kao starter kultura,pošto je svježi kefir dodan toplom mlijeku ostavimo neko vrijeme da se miceli kefira povežu ,zatim dodajemo prirodno sirilo pripravljeno od latica čička .Podsireno mlijeko ostavimo 2-3 sata na toplom mjestu ,
Zatim toplu zgrušanu masu prebacujemo u sirarske kalupe sir okrećemo svakih 2 sata u trajanju 6-8 sati .Prostorija u kojoj se vrši cijeđenje i okretanje sira mora biti topla ,kako bi došlo do brze proizvodnje plinova koji će u sirnom tijestu proizvesti ujednačenu rupičavost . Pod laganim udarom dlana po površini sira morate imati osjećaj šupljikavosti.Sirevi se prešaju pod vlastitom težinom a težina sira iznosi oko 2 kg .Rupice se nasmiju pojaviti na površini sira , površina sira mora ostati glatka bez rupa ili pukotina.Sir će poprimiti oblik svježe pečenog kruha ,tako što će sa obije strane imati lagano zaobljen trbuščić . Kad sir poprimi takav oblik i na dodir se osjeća šum mjehurica u unutrašnjosti sira ,znak je da sir trebamo prenijeti u hladniju prostoriju . Negdje se ovaj sir soli u suho (površina kore ) dok negdje koriste dodavanja soli sirnom grušu .Sir ima umjereno kiselkasti okus ,u prerezu rupice moraju biti ujednačene i raspoređene po cijeloj unutrašnjosti sira .Ovaj sir se koristi na tisuću načina, može se koristiti kao svježi sir ,kao polu tvrdi (nakon 3 tjedna zrenja) kao tvrdi sir preko 60 dana zrenja .U svakom stadiju zrenja ovaj sir ima drugačiji okus
Na kavkazu da bi sir sačuvali što duže režu ga na tanke trake koje suše na suncu .Zatim ga osušenog spremaju u jutene vreće i za vrijeme zime dodaju jelima kao aromu ,većinom se koristi kao dodatak raznim varivima .


Branka Ruth Žarković
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
Ne to nije lički čkripavac to je kuhani sir i gotovo da nema veze sa Likom, zato kažem prevara. Prije recepta reći ću malo o kuhanom siru. On je nastao u nekadašnjoj "Vojnoj Kraini" a kasnije se najviše proizvodio u Bjelovarskom kraju. Zbog svoje vrlo jednostavne pripreme proširio se po cijeloj hrvarskoj tako da ga danas rade od Slavojije valjda do Dubrovnika. Toliko se proširio da je postao sinonim za sir. Kad neko danas kaže "domaći sir" podrazumjeva se taj sir i zaboravilo se da je to samo jedan od mnogih sireva. Zbog toga sam malo ljut na kuhani sir.
Recept je skroz jednostavan, međutim ako neznaš kako se radi kuhani sir onda vjerojatno neznaš ništa o sirenju (osim naravno friškog sire kojeg radite u Zagorju) tak da će ti biti teško napraviti taj sir, a da bar jednom uživo ne vidiš kako se radi. No svejedno;
Za otprilike 1 kg sira treba ti oko 9 l mlijeka. U loncu (dovoljno velikom) staviš kuhati mlijeko i kad zakipi makneš ga sa vatre i uz stalno mješanje polako dodaješ alkoholni ocat (oko 1/5 dl) Potrebna količina octa da bi se zgrušalo mlijeko varira i treba iskustvo da bi se dobro procjenilo. Ako se stavi premalo neće se dobro zgrušati mlijeko, a ako se stavi previše dobije se pre kiseo sir. Nakon nekoliko trenutaka nakon stavljanja octa ,uz stalno mješanje, mlijeko se počinje zgrušavati i počinje se odvajati sir od sirutke. Sirutka bi trebala postati zelenkasta i potpuno prozirna.Prije nego ti mlijeko zakipi pripremi kalup za sir u kojeg češ staviti gazu (namočenu u hladnoj vodi). Zatim izliješ sir zajeno sa sirutkom u taj kalup, podigneš rubove gaze i izcijediš sir i opteretiš teretom. Ako nemaš kalup stavi gazu u cijedilo pa kad se ocijedi stisni gazu i zaveži u čvor te optereti s teretom. Pod teretom ostavi do sutradan. Sutra odmotaš kazu i imaš sir. Taj dan je možda još presladak ali sutradan je najbolji.

Ovo je bilo stvarno ukratko. Nisam pisao u detalje ali vjerujem da si shvatio. Ako nisi pitaj dalje, sretno.
za pravljenje ovog sira može li se koristiti jabučni ocat
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Vidi druže, NAJJEFTINI NAČIN da dođeš do kalupa za sir (SIR OD PARENOG TESTA) ti je da uzmeš KANALIZACIONU CEV i odeš do tokara da ti je na stroju iseće na jednake dimenzije.
No ako trebaš kalupe za ČEDAR SIR - sir koji se presuje onda moraš kupiti gotove kalupe. Ja koristim četvrtaste od CrNi i nabavio sam ih polovne. Mislim da me je koštalo oko 10EVRA PO KOMADU. Mogu Vam poslati KATALOG SIRARSKE OPREME jedne firme iz Austrije ČISTO RADI ORJENTACIJE !

Molim te ak smogneš vremena daj stavi katalog
 

dotty

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
96
Bok svima!

pročitala sam sve postove u ovoj temi, no trebala bih malo detaljnije informacije.
Naime, ja i moj suprug se bavimo mišlju da pokrenemo uzgoj ovaca i preradu ovčjeg mlijeka tj. proizvodnju ovčjeg sira. U našoj računici početna investicija bi nam bila oko 2.000.000 kn (krećemo od nule). Uračunali smo kupnju 50.000m2 zemljišta, izgradnju gosp.zgrade i zgrade sirane, kupnju 200kom ovaca, kupnju kompletne proizvodne linije za preradu mlijeka, troškove izrade posl.plana, građ.projekta, osiguranja, traktora s priključcima...itd.
Razmišljamo i tome da se prijavimo na neki natječaj za sufinanciranj od strane EU.
Problem je samo u tome što sam ja odrasla u gradu (na asvaltu) i nisam nikad imala prilike pomusti bilo kakvu životinju i u biti nemam pojma o ovcama. Naravno da sam napravila domaču zadaću i pročitala sve što se pročitati dalo o ovcama i njihovom uzgoju, ali teorija je jedno a praksa drugo.

Ima li netko ko uzgaja ovce i/ili pravi ovčji sir ko bi mi bio voljan pokazati što se to sve treba raditi? Ja bi, npr. došla na neku takvu farmu i provela dan dva sa nekom osobom koja bi mi dozvolila da pokušam pomusti ovcu, počistiti ovčarnik, nahraniti, vidjeti kako teče proizvodnja sira, kako se čisti i dezinficira sirana....? Ako treba prozvali bi to i obukom koju sam voljna i platiti.
 

tomovr

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
45
Od 2 litre kozjeg mlijeka meni ostane 1 litra(dnevno i to od večernje muže).
Pošto je to meni previše za popiti, radio bih jogurt/sir od toga.
Na puno mjesta sam pročitao da mllijeko treba što prije ohladiti na 4 stupnja, dali je to zbog kvalitete mlijeka ili nekih procesa tokom proizvodnje?
Dali je problem za izradu sira/jogurta to što je mlijeko samo od večernje muže, čitao sam da se miješaju jutarnja i večernja radi PH. Šta se događa ako je mlijeko samo od ujutro ili od večeri?
I pošto imam malo mlijeka, smijem li ga držati smrznutog dok ne skupim željenu količinu ili mora biti u hladnjaku ili ?
 

vule

Novi član
Tu od
6 Kol 2013
Poruka
5
Pitanje, kolika bi temperatura trebala biti u laktofrizu.
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Od 3 do 5 stupnjeva
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vule

Novi član
Tu od
6 Kol 2013
Poruka
5
Pošto solim sir u salamiri desilo mi se na zadnje soljenje da mi se kao počeo topiti sir. Interesirao bi me razlog toga.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Pokušavam već par puta napraviti nepasterizirani sir od kozjeg mlijeka i nikako nisam zadovoljan,sir bi trebao doči do polutvrdog ili tvrdog,sad šta mi se ne sviđa,sir nema glatku koru nego ima poprilične rupe na površini,unutra je rupičast,rupice su prilično ujednačene i mnogo ih je pa sir izgleda kao spužva i još jedna stvar poslije desetak dana počne plisnjavit.
Molio bi ako neko ima volje i vremena i želje da potanko objasni kako bi morao raditi taj tip sira jer mi se na tečaj sirara ne ide,sir radim za osobne potrebe i volio bi dobiti pravi pikantni kozji sir koji je tvrd dok se u ustima sam topi ovo kod mene je prilično gumasto.
A ako vam je to gnjavaža bar da netko stavi pravu literaturu za pravljenje sira,ali ne za doktore nego za totalnog početnika,Hvala!
 
Na vrh