• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SJENAŽA (travna silaža)

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo i obečanih slika od gaženja sjenaže.





















Slike od baliranja nemam pošto me nije bilo doma dok se baliralo, tata i ujak si uzvezli bale.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Lepi posel kolega.

Zanima me kak dugo treba gaziti da se tak duga trava nagazi? Kak onda hranite s tim, imate neki izuzimač za silažu ili se ručno to nakopa?
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
To uzima kako ko moze, obicno se sece onim V nozem kojim su se nekad sekli stogovi sena. Ja cu ove godine po prvi put raditi senazu. Do sad to nije niko radio kod nas ni u okolini, trava vec cveta ali nije dovoljno velika za kosenje, ne znam je li njoj sad pravo vreme ako cveta, ja necu raditi ni za 10 dana dok spremim silos za to
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A čuj, sve ovisi kakva je masa, ali iza svake prikolice oko 45 minuta se sigurno gazi.
Izuzimamo ručno sa V nožem se reže ili ako se da ručno se trga.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,437
Ja sam u subotu napravio sjenažu. Ja ručno uzimam, nije lako kao silažu, ali ide dosta dobro, al znam prve godine kada smo radili sa samoutovarnom(bez noževa) to je bio pakao za uzimati. Ja sam gazio sa 549 i zakvačio iza rasipač, u njega sam stavio 500kg gnojiva i još u kabinu 150kg. Gazilo se odlično sve do zadnje dvije prikolice kada je se već prosušilo, ali dobro je. Slika nemam jer smo žurno radili..Po prvi puta sam koristio inokulant pa će mo vidjeti dojmove..

samed1972 masa ti je bolja ako je mlađa, sve što je starija je lošije kvalitete..
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Baliralo se i kod mene i šogora u subotu i po noći omotavalo šta se nije stiglo,a drugi dan vozile bale.
DSC_0361.jpg

DSC_0356.jpg
 

Perhan

Član
Tu od
18 Lis 2011
Poruka
184
Da li se moze bala da se omota sa 2 sloja folije ili mora biti minimalno 3-4 kao sto vi inace motate?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ni 3 sloja nije dovoljno, treba minimalno 4 sloja, po meni da radim samo za sebe i da imam svu opremu ispod 5 slojeva nebi išao!
Skup je to biznis da se bale pokvare!
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Tri sloja ti dovoljno baliram oko 20 godina još mi se nikad ni je pokvarila bala jedino ako je oštečena folija .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Neču tvrditi, s kolegam sam raspravljao došli smo do zaključka da je velika razlika u 3 ili 4 sloja.

No po meni najviše zavisi kakve je kvalitete folija, to je najbitnije!
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Jednom sam išel balirat kolegi a kak nisam imal folije a bilo samo 5 bala omatal sam samo dva sloja pazili smo kod nošenja da ne podrapamo ni je se pokvarilo a išli smo na raskiranciju . Bila Nedjelja i ni je bilo gdje kupit folije jedini problem moja lijenčina od traktora kaj sporo vrti no to je druga tema ,.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Neču tvrditi, s kolegam sam raspravljao došli smo do zaključka da je velika razlika u 3 ili 4 sloja.

No po meni najviše zavisi kakve je kvalitete folija, to je najbitnije!

Ja sam radio sa svakakvim folijama, mislim da ih kod nas na tržištu nema koje nisam probao i mogu reć da nisam primjetio neku razliku veliku. Na balu je dovoljno 3 sloja ili 21 krug. Da staviš i 4, 5 slojeva kao se mačkue penju buše, ako miševi uđu probuše i kao je koševina jako tvrda s dračem opet probije, tako da, ja mislim da je sve više od 21 krug uzalud bacanje novca. Imam doma još prošlogodišnjeg prvog okosa kojeg ću hranit do 12 mjeseca ove godine i ništa mi se ne kvari ako folija nije probušena.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kod mene ima strašne razlike od folije do folije.
Točno smo vidli sad kad smo omatali rezlike od jeftinije do skuplje. Ova jeftina se razvuče i probuši prstima, a ova skuplja je bila jača i bolja.
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Moje neko iskustvo je da nema velike razlike izmedju folija koje sam ja probao konkretno sve sto sma mogao uzeo sam na probu kad smo kupili omotac,i na kraju sam koristio najeftiniju jer nije bilo nikakve razlike,e sad problem je sto neki kod nas imaju velike marze pa moze biti da je cena folije ista a zapravo da placamo marze trgovcima kao za kvalitetniju robu a zapravo kupujemo istu u drugoj boji.
Mi radimo 3 puta da zamota balu preklapa priblizno na pola sto dodje sigurnih 5 slojeva i nema problema sa kvarenjem,manje nismo stavljali,nismo se usudili.
Kolega je jedan probao da zamota samo da pokrije balu znaci 2 sloja ako je idealno preklapanje na pola i pokvarila se komplet..
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Folija do folije je velka razlika.Ona jeftinija je pucala pri omatanju kako se je natezala tako se vidjelo kroz nju da puca.I nije mogla izdržat cjelu godinu jer je sva ispucala gore gdje sunce na nju prži,dok skuplja na njoj nema nikakvih oštećenja.Evo več 3godine kupujemo samo Unterland foliju i odlična je što se tiće omotavanja i nema trganja niti se lako probuši.Cijena je a ovisi kako gdje najjeftinija je 670kn a neko ju prodaje i za 700kn. Svaka bala se kvari koja nije dobro naprešana,u kojoj ima zemlje i koja je naravno probušena.Ja omatam 24 kruga
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Trebao bih sutra početi praviti sjenažu, ali necu moci sve stici sam za jedan dan, interesira me koliko dana sjenaza moze biti otkrivena...jer će mi trebati bar 3-4 dana dok sve njive završim.

Da li vaze isti zakoni kao i za kuruznu slažu, jer kuruznu pravim po 5-6 dana i bude dobra a travna...???
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Možeš raditi više dana isto kao i kukuruznu, samo je bitno da preko noći ili u slučaju kiše silos bude dobro zatvoren.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Jučer sam kod kolege omotavo bale pa da vam reklamiram foliju koju NE kupujte. Folija se uopče nerasteže tvrda je ko najlon,i omoto sam 14 bala sa cijelom rolom,dok sam sa unterladovom folijom omotao 21 balu.Na ler gasu moram omotavat sa tom folijom jer ako dodam i malo gasa odma se brže okreče na nosaču za foliju,znači na tom naranđastom stupu i više se troši folija a manje se omota i više je naborana nije folija uopče stisnuta za balu. Cijena te folije je 680kn dok unterlandova je 670kn.
DSC_0722.jpg

Na samom vrhu bale se vidi kako se neljepi kako je naborana folija.
DSC_0723.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh